جستجو در مطالب و اشخاص
اکبر ترکان در سال 1331 در شهر تهران متولد شد. او از فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف است که در دولت اول و دوم سازندگی عضو کابینه آیت الله هاشمی رفسنجانی بود. ترکان همچنین در فاصله بین سالهای 1360 تا 1363 استانداری ایلام و هرمزگان را برعهده داشت. او همچنین با روی کار آمدن محمود احمدی نژاد به مدت 4 سال معاونت وزارت نفت را بر عهده گرفت. ترکان در انتخابات ریاست جمهوری نهم از اعضای ستاد انتخاباتی میر حسین موسوی بود. وی همچنین در یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری از دکتر حسن روحانی حمایت کرده و بعد از پیروزی روحانی در انتخابات به عنوان رئیس گروه مشاوران رئیس جمهور مشغول به فعالیت شد. از مهمترین سوابق کاری ترکان می توان به عضویت در شورای اقتصاد و سرمایه‌گذاری دانش‌بنیان دانشگاه آزاد اسلامی، دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری ، صنعتی و ویژه اقتصادی و ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان در دولت یازدهم اشاره کرد. 

اکبر ترکان در سال 1349 از دانشگاه صنعتی شریف در رشته مهندسی مکانیک فارغ التحصیل شد. وی بعدها موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد مدیریت از مرکز آموزشی مدیریت دولتی گردید هرچند تحصیلات وی در مقطع دکتری ناتمام ماند. 

استانداری ایلام و هرمزگان اکبر ترکان از تاریخ 1 تیر ماه سال  1360  تا 4 مرداد ماه سال 1361 استاندار ایلام و از 15  تیر ماه سال 1362 تا 14 بهمن ماه سال 1363 استاندار هرمزگان بود. وزیر دفاع در دولت اول سازندگی اکبر ترکان در کابینه نخست دولت سازندگی (1368 تا 1372) گزینه غیر نظامی آیت الله هاشمی رفسنجانی  به عنوان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروی‌های مسلح بود. وزیر راه و ترابری در دولت دوم سازندگی اکبر ترکان در کابینه دوم آیت الله هاشمی رفسنجانی (1372 تا 1376) وزارت راه و ترابری را عهده دار بود. معاون وزیر نفت در دولت نهم اکبر ترکان در کابینه اول محمود احمدی نژاد (1383 تا 1388) به مدت 4 سال معاونت وزارت نفت را بر عهده داشت. ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان 16 بهمن ماه سال 1392، دکتر حسن روحانی ، رئیس دولت یازدهم طی حکمی اکبر ترکان را به مدت سه سال به سمت رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان منصوب کرد. پیش از آن، مهدی هاشمی، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان بود. دیگر سوابق کاری مسئول جهاد سازندگی استان لرستان در فاصله بین سالهای 1358 تا 1360 معاونت صنایع بنیاد جانبازان مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره سازمان صنایع دفاع در فاصله بین سالهای 1364 تا 1368 رئیس هیئت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع در فاصله بین سالهای 1376 تا 1380 مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس در فاصله بین سالهای 1380 تا 1388 

ترکان در انتخابات ریاست جمهوری سال 1388 عضو ستاد میر حسین موسوی بود و این عضویت همزمان با معاونت وی در وزارت نفت دولت نهم صورت گرفته بود. وی اواخر مرداد سال 1392 در گفتگو با خبرگزاری نسیم در رابطه با حمایتش از میرحسین موسوی گفت: «در سال 88 من به موسوی رأی دادم و در ستاد ایشان فعالیت کردم؛ این جرم نیست بلکه نکته در این است بعد از اینکه مقام معظم رهبری موضوع را خاتمه یافته قلمداد کردند کسی بوده که نپذیرد؟؛ در وزرا که کسی نبوده است یعنی این افراد کسانی بودند که اعتقاد داشتند و برای اعتقاد خود کار کردند، در ستاد مهندس موسوی فعالیت داشتند اما بعد از فرمان رهبری برای همه ما این موضوع تمام شد؛ نکته دقیقا همین است.» تحرکات ترکان در حمایت از موسوی "نفت نیوز"، پایگاه خبری تحلیلی نفت ایران و جهان، در تاریخ 10 خراد سال 1388 در این باره نوشت: «اکبر ترکان معاون برنامه ریزی وزیر نفت فعالیت ساسی خود را بر ضد دولت احمدی نژاد و به نفع میرحسین موسوی آغاز کرد.» بر اساس گزارش نفت نیوز ترکان در تاریخ 10 خرداد سال 1388 با حضور در همایش تشکل‌های حمل و نقل در حمایت از میر حسین موسوی از عملکرد دولت نهم بویژه در صنعت نفت و طرح های توسعه ای آن انتقاد کرد. وی که در این وزارتخانه مسئولیت تدوین برنامه های کلان و استراتژیک میان مدت و درازمدت را بر عهده دارد عقب ماندگی توسعه پارس جنوبی را در دوره مهندس نوذری و وزیری هامانه  از جمله این ضعف ها برشمرد. از دیگر مسئولیت های ترکان انجام بررسی های اقتصادی و امکان سنجی طرحهای مختلف صنعت نفت، گاز و پتروشیمی است اما وی در همایش امروز مدعی شد در دولت احمدی نژاد فقط یک مجتمع پتروشیمی احداث شده است!» این گزارش ادامه می دهد: «آقای ترکان اخیراً نیز در مکاتبه ای فوری با مدیران شرکت های مختلف نفتی خواستار ارائه برخی اطلاعات شده است.» نفت نیوز تاکید کرده بود: «گفته می شود وی این اطلاعات را قرار است در قالب نقاط ضعف وزارت نفت دولت نهم تهیه و برای مناظره میرحسین موسوی و احمدی نژاد به آقای موسوی نامزد مورد حمایت خود برساند تا در مقابل احمدی نژاد مورد استفاده قرار دهد. وی در مصاحبه چندی پیش خود [قبل از انتخابات 88 ]  با یکی از خبرگزاری ها، ضمن متهم کردن  دولت احمدی نژاد به تخلف از سهمیه بندی بنزین خواستار کاهش سهمیه 100 لیتر خودروهای شخصی شده بود. ترکان در این برهه در سمت معاونت برنامه ریزی وزارت نفت مسئولیت هماهنگ کردن برنامه های شرکتهای تابعه در چهارچوب اصول و سیاست های کلی مصوب در زمینه های بالادستی و پایین دستی صنعت نفت را بر عهده داشت. وی از مدت ها پیش بازنشسته شده بود اما بازنشستگی وی در دولت نهم تمدید گردیده بود.» 

اواخر مرداد ماه سال 1391 رسانه ها از برکناری ترکان با دستور مستقیم احمدی نژاد خبر دادند. روزنامه ایران در ستون "دیگه چه خبر خود؟" در تاریخ 22 مرداد ماه سال 1392 در این زمینه نوشت: «...اكبر تركان از مدیران نزدیک به كارگزاران سازندگی كه اخیراً از سوی غلامرضا شافعی (مدیرعامل كارگزارانی سازمان ایدرو) به عنوان رئیس هیأت مدیره شركت مدیریت طرح‌های صنعتی ایران منصوب شده بود، با دستور مستقیم رئیس جمهور بركنار خواهد شد. اكبر تركان كه در دولت‌های هاشمی و خاتمی، مناصبی چون استانداری و وزارت راه را بر عهده داشت و در دولت نهم نیز معاون وزیر نفت بود، پس از بركناری از این سمت، شروع به انتقادهایی تخریبی از دولت نمود و تا جایی پیش رفت كه به حمایت از میرحسین موسوی در انتخابات 88 پرداخت!» روزنامه ایران در توضیح این خبر نوشت: «تركان در جریان انتخابات 88 رئیس جمهور را به ارائه آمارهای غلط متهم كرده بود و در مواضع خود به‌طور شفاف بارها شعارهای احمدی‌نژاد در زمینه‌های اقتصادی را زیر سؤال برده است!نكته جالب آن‌كه اكبر تركان بعد از این همه تهمت و افترا علیه دولت حاضر شد آنجایی كه مقام و قدرت حرف اول را می‌زند، پذیرای مسئولیت در همین دولت شود! منابع آگاه از تأكید و دستور مستقیم رئیس جمهور به بركناری این چهره كارگزارانی خبر می‌دهند.» 

اکبر ترکان در یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری در سال 1392 به عنوان قائم مقام و معاون ستاد انتخاباتی حسن روحانی شروع به فعالیت کرد و پس از انتخاب دکتر حسن روحانی به ریاست جمهوری به عنوان رئیس گروه مشاوران رئیس جمهور مشغول به فعالیت شد. 

اکبر ترکان بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم سمت های متعددی را عهده دار شد.6 شهریور ماه سال 1392 بود که رسانه ها گزارش دادند: اکبر ترکان مشاور رئیس‌جمهور و رئیس دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد، با حفظ سمت سرپرستی معاونت بین‌الملل، شورای عالی ایرانیان، دبیرخانه جنبش عدم تعهد و سازمان فضایی را بر عهده گرفت. در بهمن ماه همان سال نیز رییس جمهور وقت در حکمی اکبر ترکان را به سمت ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان منصوب کرد. 

محمد شریعتمداری، وزیر بازرگانی دولت اصلاحات در گفت‌وگویی با خبرگزاری مهر به نقل خاطره‌ اکبر ترکان پرداخته که درباره پایان جنگ تحمیلی است: آقای ترکان گفته بودند: «من در صنایع دفاع خدمت می‌کردم، آخر‌های جنگ بود وخیلی فشار روی ما زیاد شده بود و محدودیت منابع در ساخت سلاح داشتیم، خیلی‌ها مراجعه می‌کردند می‌گفتند جنگ را تمام کنید، نمی‌شود ادامه داد. کم کم این جو خیلی سنگین شد. اما امام(ره) در آن شرایط فرمودند مخالف با جنگ، مخالف با خدا و رسول خداست. من چهار ستون بدنم لرزید و دریافتم که این مخالفت‌های ما با جنگ، مخالفت با خداست. تصمیم گرفتم بر روی کاغذ این شعار را بنویسم و بالای میز کارم بزنم که هرکس به اتاقم آمد آن را ببیند تا در مورد پایان جنگ صحبت نکند. از این روز تا روزی که امام(ره) فرمودند من جام زهر را نوشیدم کمتر از 27 روز طول کشید. اما این دو جمله خیلی با یکدیگر متفاوت بود. دلیل آن این بود که ما دروغ کوچک به امام(ره) زیاد گفتیم. دائم می‌گفتیم مشکلی نداریم می‌توانیم ادامه دهیم و... بعد مجبور شدیم یک راست بزرگ بگوئیم و آن این بود که دیگر نمی‌توانیم ادامه دهیم.» 

ترکان در برنامه شناسنامه که آذر ماه 1392 از شبکه سه سیما پخش شد به صراحت از عدم تقلب در انتخابات سال 1388 سخن گفت و اظهار داشت: «من شهادت می‌دهم که در این انتخابات تخلف اتفاق افتاد، اما برای تقلب به معنای جابه‌جایی آرا هیچ دلیلی ندارم.» ترکان در مورد انتخابات 88 گفت: «در این انتخابات برای موسوی فعالیت داشتم.من شهادت می‌دهم که در این انتخابات تخلف اتفاق افتاد، اما برای تقلب به معنای جابه‌جایی آرا هیچ دلیلی ندارم. آقای زنگنه در ستاد موسوی بود، ایشان به من می‌گفتند اعتقادم به آقا طوری است که اگر بفرمایند فلانی رئیس جمهور است، من به دلایل کاری ندارم و حرف آقا را قبول می‌کنم.» وی افزود: «گاهی در این تلاطم‌‌ها یکسری جراحت ایجاد می‌شود. ما هم که از نظر اخلاقی در مراتب بالا نیستیم و این جراحت‌ها باعث ایجاد بحث و جدل می‌شود. در آن ایام خیلی به ما سخت گذشت و دلم برای همه‌مان سوخت که در نهایت خود آقا به میدان آمدند.» ترکان همچنین گفت: «آقا که فرمودند، از نظر من کار تمام بود. من به دوستان و همکاران هم این موضوع را عرض کردم. حتی زمانی که احمدی نژاد در دوره اول رئیس جمهور بودند، حتی اگر سخنان او را نمی‌پسندیدم، به لحاظ اینکه رئیس جمهور بودند، تبعیت می‌کردم. شاید در قلبم صحبت‌شان را قبول نداشته باشم، اما چون رئیس جمهور هستند تبعیت می‌کنم. اگر این قرار‌ها و قواعد محترم شمرده نشود، در کشور سنگ روی سنگ بند نمی‌شود.»

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۳۶:۲۷

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۳۶:۲۸

اکبر ترکان

خلاصه زندگی نامه

 اکبر ترکان، از اعضای مؤسس حزب اعتدال و توسعه که در دولت اول سازندگی به عنوان یک غیر نظامی به مقام وزارت دفاع رسید. علاوه بر عضویت در کابینه های پنجم، ششم و نهم، ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان و ریاست گروه مشاوران رئیس جمهور یازدهم از مهمترین سوابق وی محسوب می شود. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع