جستجو در مطالب و اشخاص
اکبر اعتماد در سال 1309 در همدان متولد شد. پدرش سال‌ها ریاست اتاق بازرگانی همدان را بر عهده داشت. وی در خارج از کشور در رشته برق و انرژی اتمی ادامه تحصیل داد و پس از بازگشت به ایران، به عنوان اولین رئیس موسسه تحقیقات و برنامه ریزی علمی و آموزشی منصوب شد. از دستاوردهایش در این دوران می توان به تاسیس دانشگاه بوعلی سینا همدان اشاره کرد.همچنین وی سازمان انرژی اتمی ایران را تاسیس کرد و تا قبل از انقلاب ریاست آنرا برعهده داشت. 

اکبر اعتماد تحصیلا‌ت ابتدایی را در همدان گذراند و برای ادامه تحصیل در رشته برق و انرژی اتمی به کشورهای سوئیس و فرانسه رفت. وی در سال 1963 از دانشگاه "لوزان" سوئیس فارغ التحصیل شد و به ایران بازگشت. 

اکبر اعتماد در سال 1344 پس از بازگشت به ایران، توسط "صفی اصفیا"، رییس وقت سازمان برنامه و بودجه، به عنوان مشاور فنی طرح پژوهش های رآکتور اتمی استخدام شد. وی دفتر انرژی اتمی سازمان برنامه و بودجه را در سال 1345 ایجاد کرد و خود به مدیریت آن منصوب شد و تا سال 1346 دراین مسئولیت باقی ماند.  

اکبر اعتماد در سال 1347 به سمت اولین رئیس موسسه تحقیقات و برنامه ریزی علمی و آموزشی که جانشین ایرانی مرکز ملی پژوهش های علمی (CNRS) در فرانسه بود، منصوب شد.اعتماد، در دوران تصدی ریاست موسسه تحقیقات و برنامه‌ ریزی علمی و آموزشی، مدام در جست ‌وجوی برداشت‌هایی تازه در زمینه‌های آموزشی بود. یکی از دستاوردهای این جست ‌و جو دانشگاه "بوعلی سینا" همدان است که اعتماد، بانی آن و از سال 1351 تا 1353 رئیس‌اش بود. 

در سال 1353 به اکبر اعتماد پیشنهاد شد که برای دستیابی به انرژی اتمی درایران چاره اندیشی کند، از این رو اعتماد سازمان انرژی اتمی ایران را که تا آن زمان وجود نداشت در همان سال بنیان نهاد و تا چند ماه پیش از انقلا‌ب اسلامی ریاست آن را به عهده داشت.اهدافی که اعتماد برای دستیابی ایران به فناوری اتمی بر شمرده بود؛ تامین انرژی، کمک به تحقیقات اتمی و کاربردهای هسته‌ای در کشاورزی، طب، بیولوژی و صنعت بود. 

اکبر اعتماد در مصاحبه‌های خود همواره اضهار می کرد که انرژی اتمی را برای ایران لازم و ضروری و دستیابی به این انرژی حق ایران است، وی نسبت به نیات قدرتهای غربی و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شدیدا بی اعتمادی بود و این بی اعتمادی تا آنجا پیش رفت که عضویت ایران در این آژانس بین المللی انرژی هسته ای را بی حاصل خواند. 

مستندی با محوریت زندگی اکبر اعتماد با عنوان "من اکبر اعتماد اتم می‌شکنم" به تهیه ‌کنندگی و کارگردانی احمدرضا گنجه‌ ای و سید وحید حسینی ساخته و از شبکه مستند پخش ‌شد.این مستند از سه بخش مختلف تشکیل شده است. یک بخش به زندگی خانوادگی اعتماد و همراه شدن با وی در بازگشت به زادگاهش همدان و گشت و گذار در این شهر زیبا و تاریخی اختصاص دارد.بخش دوم به زندگی علمی و بخش سوم به نظرات وی درباره برنامه‌های هسته‌ای ایران می‌پردازد و به مصاحبه‌ها و گفتگوهایی که وی در خارج و داخل از کشور قبل و بعد از انقلاب داشته است، اشاره دارد. نام مستند از یکی از جمله‌های قابل توجه اعتماد و در واقع پاسخ او به یکی از مقامات ایرانی مسئول امور دانشجویان در دوران دانشجویی در فرانسه گرفته شده که در این مستند نیز از زبان وی بیان و توضیح داده می‌شود. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۵:۳۰

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۵:۳۲

اکبر اعتماد

خلاصه زندگی نامه

 اکبر اعتماد، بنیانگذار و نخستین رئیس سازمان انرژی اتمی ایران که به "پدر فناوری هسته‌ای ایران" شهرت یافت. وی موسس دانشگاه بوعلی سینا و همچنین اولین رئیس موسسه تحقیقات و برنامه ریزی علمی و آموزشی قبل از انقلاب بود. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع