جستجو در مطالب و اشخاص
الیزابت الکساندرا مری ویندسور (Elizabeth Alexandra Mary Windsor)  در 21 آوریل سال 1926 میلادی (1305 شمسی)، در لندن به دنیا آمد. پدرش "آلبرت دوک یوک" که بعدها لقب پادشاه جرج ششم را از آن خود کرد و مادرش لیدی الیزابت پرنس یورک که به مادر ملکه مشهور شد. او را در دوران کودکی "لیلیت" خطاب می‌ کردند و از همان دوران کودکی مورد علاقه شدید پدربزرگش جرج پنجم و مادربزرگش ملکه ماری قرار گرفت. ده ساله که شد به عنوان دختر بزرگ خانواده، عنوان پرنسس بریتانیا را از آن خود کرد و تحت تعلیمات و قوانین سلطنتی قرار گرفت، از آنجا که والدین او پسری نداشتند که وارث تاج و تخت شود، الیزابت به عنوان جانشین پدرش انتخاب شد. او یک خواهر کوچک‌ تر از خود با شش سال تفاوت سنی به نام "مارگارت" داشت. وی در سال های پایانی جنگ جهانی اول(1947)  در حالیکه 19 ساله بود، از پدرش خواست که مستقل شود و به همراه دیگر شاهزادگان به صورت عمومی درس بخواند، حتی لباس‌ های عادی بر تن کند و پدرش هم موافقت کرد. پس از مرگ پدرش شاه جرج ششم در 6 فوریه 1952، الیزابت دوم به مقام ریاست دولت در پادشاهی متحده، کانادا، استرالیا، نیوزلند، سیلان، پاکستان و آفریقای جنوبی رسید. 

الیزابت دوم 13 ساله بود که ، جنگ جهانی دوم در سال 1939 آغاز شد و او به همراه خواهرش مارگارت در قصر یورکشایر که محل امنی بود، مستقر شدند. در همین زمان به آنان پیشنهاد شد که برای تکمیل تحصیلات خود به کانادا بروند اما مادرش که نمی‌ خواست بچه‌ها را از خود دور کند، با این پیشنهاد مخالفت کرد. وی از همان دوران کودکی، برای بچه‌های همسن و سال خود در شبکه رادیویی "بی‌.بی.سی"صحبت می ‌کرد. 

الیزابت دوم 13سال بیشتر نداشت که به پرنس فیلیپ که در نیروی دریایی سلطنتی خدمت می ‌کرد علاقه مند شد و برای او نامه ‌های عاشقانه می‌ نوشت. وی در 20  نوامبرسال 1947 با پرنس فیلیپ دوک در ادینبورگ اسکاتلند ازدواج کرد. فیلیپ پسر بزرگ جرج اول بود. آنها پس از ازدواج تا سال 1953 در کلارنس هاوس لندن سکنی گزیدند. در14 نوامبر 1948، اولین فرزندشان که پسر بود به دنیا آمد و آنها نامش را چارلز گذاشتند، آنها در طول زندگی مشترکشان، صاحب سه پسر و یک دخترشدند. 

وضعیت جسمانی جرج ششم، پادشاه وقت بریتانیا از سال 1948 میلادی رو به وخامت نهاده  و وی در تاریخ 6 فوریه 1952 میلادی، در سن 56 سالگی درگذشت. بر اساس قانون پیشین وراثت سلطنت در بریتانیا که قدمت آن به بیش از 300 سال می‌رسید، اولین فرزند پسر پادشاه وارث سلطنت بود و تنها در صورتی که پادشاه فرزند پسر نداشت، دختر ارشد او بر تخت سلطنت تکیه می‌زد. به همین دلیل و چون جرج ششم فرزند پسر نداشت، تاج و تخت سلطنت به دختر ارشد وی الیزابت الکساندرا مری منتقل شد. الیزابت که تجربه‌ ای جز سفر به کشورهایی از جمله آفریقای جنوبی، ایتالیا، مالت، استرالیا، نیوزلند و آمریکا نداشت در 8 فوریه 1952 و در 25 سالگی ملکه بریتانیا و قلمروهای همسود شده و 16 ماه بعد طی یک مراسم رسمی در کلیسای "وست مینستر" واقع در لندن رسما تاجگذاری کرد. الیزابت دوم دوست نداشت که فقط در قصر بماند، از این رو به کشورهای مختلف سفر می‌کرد و به همراه شوهرش در کنگره ‌های مختلف شرکت می‌ کرد. او به تمام دنیا سفر کرد و در تمامی مراسم ملی کشورها از جمله جشن ملی پاکستان  و سالگرد استقلال آمریکا شرکت می کرد. برخی معتقدند که در سیاست انگلیس، ملکه الیزابت تنها یک نماد بوده و این کابینه نخست وزیری است که قدرت اول کشور می‌ باشد. 

ملکه الیزابت دوم از ابتدای سلطنتش شاهد نخست ‌وزیران مختلف از احزاب محافظه ‌کار و کارگر بود. با توجه به تشریفاتی و غیرمسئول بودن مقام سلطنت در بریتانیا، وی کمتر دچار مشکل جدی در زندگی عمومی و مملکت ‌داری شد و از نظر محبوبیت نزد افکار عمومی کم و بیش در یک سطح قرار داشت.  در سال‌ های اخیرسلطنت وی، با بالا گرفتن اختلافات زناشویی بین پرنس چارلز فرزند ارشدش و پرنس دایانا که شخصی مردمی و محبوب در انگلیس بود، سلطنت او دچار بحران شد و زمانی که آن دو از یکدیگر طلاق گرفتند و پس از یک دوره رویارویی بین دربار و دایانا، سرانجام به تصادف خونین پاریس در 31 آگوست 1997  و مرگ دایانا منجر شد، باعث شد که مردم ملکه را سرزنش کنند. اختلاف بین دایانا و ملکه الیزابت حضور دایانا(عروس ملکه)  به عنوان همسر چارلز (ولیعهد و پادشاه آینده کشور)، در دربار بریتانیا در سال 1981 به مرور موجب بروز تغییرات شگرفی در ساختار سنتی دربار و جایگاه شخص ملکه شد چرا که تا پیش از حضور دایانا (عروس ملکه) در دربار، ملکه الیزابت و مادرش «ملکه مادر» به عنوان مظهر محبوبیت، نیکوکاری و مشارکت در امور خیریه اجتماعی و بین ‌المللی البته در ظاهر شناخته می‌شدند اما دایانا به مرور توانست در قلب مردم بریتانیا جا باز کند چرا که افزایش محبوبیت او، باعث کاهش محبوبیت ملکه شد. به خصوص زمانی که انگلیس درگیر جنگ دریایی با آرژانتین بر سر جزایر فالکند شد، دایانا شدیدا مخالفت خود را به طور رسمی اعلام کرد و مردم بریتانیا از سیاست ‌های او حمایت کردند. به خصوص زمانی که دایانا در گفتگویی با بی‌.بی.سی اعلام کرد که علاقه‌ای ندارد روزی ملکه انگلیس شود، او ترجیح می‌دهد ملکه قلب‌ ها شود. این گفته باعث شکاف عمیقی بین دربار و دایانا شد و اکثریت مردم هم به طرفداری از دایانا برآمدند، شدت محبوبیت دایانا به حدی شد که ملکه الیزابت دیگر نتوانست با او روبه ‌رو شود. با مرگ دایانا که خیلی‌ها آن را مشکوک قلمداد کردند، اعتبار ملکه کمتر شد، تا حدی که افکار عمومی انگلیس در یک نظرسنجی پس از مرگ دایانا، برای اولین بار، ناراحتی و عدم رضایت خود را از سلطنت و شخص ملکه ابراز کردند. اما زمانی این تعجب از سوی دربار چند برابر شد که نظرسنجی بعدی نشان داد، مردم با تداوم سلطنت ملکه مخالفند و دوست داشتند پسر دایانا یعنی نوه ملکه، ولیعهد انگلیس شود. افول قدرت بریتانیا در سطح بین المللی برخی نیز به دلیل مخالفت‌ های آشکار و نهان کلیسای انگلیکان که ملکه انگلیس هم رییس سنتی آن است، با انتصاب همسر جدید چارلز به عنوان ملکه و همسر پادشاه آینده این شایعه نیز رواج پیدا کرد که ممکن است پرنس ویلیامز فرزند ارشد چارلز و دایانا که از محبوبیت زیادی بین مردم برخوردار است، به طور مستقیم و با پیشی گرفتن از پدرش به عنوان پادشاه بعدی کشورش به تخت سلطنت برسد اما با توجه به سلامت جسمی و روحی الیزابت دوم، کاملا روشن بود که او هیچ برنامه‌ای برای کناره‌گیری از تاج و تخت نداشته و قصد دارد همچنان به عنوان یک مادربزرگ شاغل به سمت تمام وقت خود ادامه دهد. اما آنچه که در طول سلطنت الیزابت دوم روی داد این است که سلطنت بریتانیا، دچار فراز و نشیب‌های زیادی شده و از یک امپراتوری و قدرت استعماری بلامنازع به یک قدرت درجه دوی اروپایی تبدیل شد. این اتفاق باعث شد، تا نهاد سلطنت را دچار دگرگونی و آن را تا حدی از حالت کلاسیک و پرقدرت تاریخی خود خارج و به یک نماد تشریفاتی و سنتی تبدیل کند. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۲۳:۰۱

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۲۳:۰۲

الیزابت دوم

خلاصه زندگی نامه

 الیزابت الکساندرا مری ویندسور، مشهور به الیزابت دوم که در تاریخ 8 فوریه 1952 و پس از مرگ پدرش شاه جرج ششم به مقام ریاست دولت بریتانیا رسید. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع