جستجو در مطالب و اشخاص
الهه رضایی در بهمن ماه 1342 به دنیا آمد. او دانش آموخته رشته علوم تربیتی است. او در سال 1358 وارد عرصه اجرا شد. هربار دیدن چهره مهربان و شنیدن صدای او برای بسیاری از کودکان دهه 60، نوستالژی و یادآور خاطرات خوشی است؛ دورانی که تنها سرگرمی کودکان برنامه کودک شبکه 1 و 2 سیما بود. رضایی از جمله مجریانی بود که از 15 سالگی کار خود را در برنامه های سیما آغاز کرد. او در سال 1378 از اجرای برنامه کودک فاصله گرفت. او مدتی مجری برنامه "خانواده" بود.  او تا سال 1387 کارمند صدا و سیما بود و پس از آن مهدکودکش در تهران را مدیریت می کند. او در سال 1392 در انتخابات چهارمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا شرکت کرد، ولی نتوانست آرای موافق مردم تهران را کسب کند.  

الهه رضایی در 15 سالگی یعنی در سال 1358 که مقارن با اوایل پیروزی انقلاب اسلامی بود وارد عرصه اجرا شد. آن زمان گروه کودک تلویزیون برای ورود نوجوانان به عرصه اجرا از آنها تست گرفت. الهه رضایی نیز پس از تست برای اجرای برنامه کودک پذیرفته شد. او همزمان با تحصیل به کار اجرا پرداخت. رضایی نخستین اجرای خود را اینگونه توصیف کرد: «سال 58 نخستین اجرایم بود و اندکی مقابل دوربین رفتن برایم عجیب بود. چون وارد فضای جدیدی شده بودم اطلاعاتی درباره استودیو نداشتم؛ این که چگونه داخل استودیو شوم چه نکاتی را باید رعایت کنم، چه زمانی باید شروع به صحبت کنم و چه زمانی کار را به پایان برسانم، نکاتی بود که اطلاعاتی درباره اش نداشتم. کم کم به آن محیط عادت کردم و افرادی که در استودیوها بودند راهنمایی ام کردند و یاد گرفتم که چگونه باید مقابل دوربین رفتار کنم.»  

الهه رضایی در دورانی برای بچه‌ ها برنامه اجرا می ‌کرد که مجریگری هنوز ساختارهای پیچیده امروزی را پیدا نکرده بود. در برنامه های قدیمی مجری وظیفه تعریف شده ای داشت؛ مجری وظیفه داشت مثل یک نخ تسبیح برنامه‌ های مختلف را به هم وصل کند و از بینندگان بخواهد شاهد برنامه بعدی باشند. الهه رضایی، محبوب بچه‌ها از کودکان می‌ خواست چند قدم عقب‌ تر بروند و از تلویزیون فاصله بگیرند تا چشم‌هایشان ضعیف نشود. الهه رضایی مسئولیت نمایش دادن نقاشی‌های بچه‌های دیروز را هم به عهده داشت. در دورانی که خبری از بازی‌های رایانه‌ ای و فیلم‌های دی ‌وی ‌دی نبود، بچه‌ها با نقاشی ‌کشیدن و ارسال آن به انتهای خیابان الوند خودشان را سرگرم می‌کردند. رضایی علت محبوبیت خود آشنایی با روحیات بچه ها می داند و گفت: «من در گویندگی ساده صحبت می‌کردم و چون خودم کم سن و سال بودم با خواسته ‌های بچه‌ها آشنایی داشتم، روحیات آن‌ها را می‌شناختم و سعی می‌کردم آن گونه که می‌خواهند اجرا و بیان کنم.» او در سال 1378 عرصه اجرا را کنار گذاشت و مدتی وارد اجرای برنامه بزرگسالان شد. آخرین بار الهه رضایی را در برنامه "بچه‌های دیروز" در قاب شبکه تهران دیدیم. او سال 1389 یک بار دیگر به تلویزیون آمد تا با نمایش انیمیشن‌های قدیمی خاطرات دیروز را برای مردم زنده کند.  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۰:۱۱

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۰:۱۲

الهه رضایی

خلاصه زندگی نامه

 الهه رضایی، مجری برنامه کودک و نوجوان که برای بسیاری از کودکان دهه 60 چهره و صدای او یادآور خاطرات بسیار خوبی است. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع