جستجو در مطالب و اشخاص
اسدالله مبشری در سال 1286 در تهران به دنیا آمد. وی به عنوان یکی از دانش آموخته های‌ دانشکده حقوق دانشگاه تهران مدرک دکترای خود را از فرانسه گرفت. مبشری در دهه 1320 دادستان شهرهای شیراز و اصفهان بود. او در دولت دکتر محمد مصدق، به عنوان مستشار دیوان عالی کشور و مدیر کل دادگستری منصوب شد. پس از کودتای 28 مرداد 32 برای مدتی تحت تعقیب حکومت نظامی بود و زندانی شد. در سال 1340 و به هنگام وزارت نورالدین الموتی در دولت دکتر امینی به ریاست بازرسی کل کشور رسید و چند تن از افراد با نفوذ در کشور چون سپهبد علوی رئیس شهربانی، ضرغام وزیر دارایی، ابتهاج رئیس سازمان برنامه و سهیلی نخست وزیر سابق را به دادگاه کشیده و برخی از آنان را به زندان انداخت. در سال 1342 مجبور به بازنشستگی زود هنگام شد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی و روی کار آمدن دولت موقت به ریاست مهندس بازرگان به عنوان اولین وزیر دادگستری منصوب شد اما به دلیل فاصله ای که با آرمانهای انقلاب اسلامی داشت پس از چند ماه استعفا کرد و تنها به فعالیت های فرهنگی پرداخت. سابقه آشنایی مبشری و بازرگان به دهه 1330 و نهضت مقاومت ملی بر می گشت. اسدالله مبشری سرانجام در 1369 در گذشت. 

اسدالله نبشری پس از گذراندن تحصیلات مقدماتی و متوسطه وارد دانشکده حقوق دانشگاه تهران شد و لیسانس حقوق قضایی گرفت. پس از آن وارد دادگستری شده و با سمت بازپرس آغاز به کار كرد. او با خدمت در مناطق مختلف کشور به تدریج پیشرفت کرده و توانست دادستانی شهرهای بزرگی همچون یزد ، شیراز، اصفهان را در کارنامه کاری خود ثبت کند. مدتی هم در تهران بازپرس دیوان کیفر کارکنان دولت شد. 

مبشری برای ادامه تحصیلات راهی اروپا شد و از دانشگاه پاریس دکترا گرفت. هنگامی‌که عبدالعلی لطفی در دولت دکتر مصدق برای وزارت دادگستری انتخاب شد از مبشری که آن زمان در اروپا تحصیل می‌کرد دعوت به همکاری كرد. او حدوداً دو ماه بعد از دعوت لطفی به ایران بازگشت و در سمت مدیر کل اداری دادگستری مشغول به کار شد. مبشری بعد از کودتای 28 مرداد تحت تعقیب قرار گرفت اما نزدیک به دوسال مخفیانه زندگی کرد تا اوضاع بهتر شد. 

اسدالله مبشری اواخر دولت زاهدی مجددا به دادگستری دعوت شد و این بار مسئولیت ریاست اداره حقوقی دادگستری را بر‌عهده گرفت اما به دلیل پاره ای اختلافات با دولت و دربار به اداره فنی دادگستری انتقال داده شد. وی تا روی کار آمدن دولت دکتر امینی در همان‌جا خدمت کرد. 

در دولت امینی وزارت دادگستری را به نورالدین‌الموتی سپردند. الموتی نیز مبشری را به ریاست بازرسی کل کشور منصوب کرد و مبشری در پاره ای از پرونده ها به همکاری با احمد صدرحاج سید جوادی که آن زمان دادستان تهران بود پرداخت. استعفا و انتقال به دیوان عالی کشور با پایان کار دولت امینی، مبشری نیز از سمت خود استعغا داد و به دیوان عالی کشور منتقل شد. به دنبال اختلافات پیش آمده میان مبشری و دربار و دولت وی از دادگستری بیرون رفت. 

در همان سال سازمان ملل برای مراسمی‌ در ژنو از اسدالله مبشری دعوت کرد. با این که ممنوع الخروج بود به وی اجازه عزیمت به ژنو داده شد . سفر وی به ژنو حدود چهار ماه طول کشید و پس از بازگشت، به کارهای علمی‌ مشغول شد و تا پیروزی انقلاب اسلامی‌ حدود 30 عنوان کتاب را در موضوعات مختلف ترجمه و تالیف كرد. 

با اوج گرفتن انقلاب اسلامی‌مبشری در پاریس با امام خمینی دیدار کرد و با تشکیل دولت موقت، توسط مهندس بازرگان، برای وزارت دادگستری انتخاب شد. وی ابتدا قبول نکرد ولی با اصرار آیت الله طالقانی این مسئولیت را پذیرفت. 

مبشری به عنوان وزیر دادگستری حداکثر تلاش را برای کنترل قضایی کشور البته به دور از مشی و مرام انقلابی نهضت اسلامی انجام داد. او بارها با امام خمینی دیدار کرد و در رابطه با اجرای قواعد حقوقی از ایشان فتوا گرفت. در یکی از این جلسات امام در واكنش به اظهارات اسدالله مبشری درباره وضع موجود در محاكم انقلاب تصريح مي كنند: "بايد موازين شرعيه باشد... موازين اروپايي از بين برود. ايران بايد ايران باشد نه اروپا." اما مبشری در نهایت نتوانست با سیستم قضایی انقلابی همکاری کند و در یکی از جلسات دولت ضمن انتقاد از رویه انقلابی دادگاه‌ها استعفا داد. معتقد بود: «وزارت دادگستری نیاز به وزیر ندارد بلکه باید این وزارتخانه توسط قضات اداره شود.» 

8 دی ماه ساال 1358، اسدالله مبشری شکایتی علیه دولت مبنی بر اینکه برای وی توطئه و پرونده سازی شده و در این توطئه او را ساواکی معرفی کرده اند تسلیم دادگستری تهران کرد. مبشری در این زمینه گفت: "حدود دو ماه قبل یکی از دوستان به من اطلاع داد که از طرف بازرسی نخست وزیری اسم من به عنوان یکی از ایادی سازمان امنیت به کانون وکلا ارائه شده است." (با استناد به روزنامه اطلاعات، 8 دی ماه 1358، صفحه 2) پیش از این وجود اسامی اسدالله مبشری در لیست ساواک از سوی صدر حاج سید جوادی وزیر وقت دادگستری قویا تکذیب شده بود. پس از آن اسدالله مبشری به کارهای فرهنگی پرداخت. (با استناد به روزنامه کیهان، 9 آبان 1358، صفحه 2) 

مبشری در طول دهه 60 چند بار به دلایلی دستگیر و زندانی ولی اندکی بعد آزاد شد. وی اواسط تیر ماه 1360 بر اثر پاره ای از اتهامات توسط پاسداران دستگیر و به دادسرای انقلاب اسلامی مرکز واقع در زندان اوین انتقال داده شد. آیت الله موسوی اردبیلی ضمن تائید این خبر گفت: "چون اتهامات نامبرده به دادگاه انقلاب ارتباط دارد فعلا من نمی توانم در این باره اظهار نظر کنم." (با استناد به اطلاعات، 28 تیر 1360، صفحه 11) 

اسدالله مبشری سرانجام در 21  مهرماه سال 1369 بر اثر بیماری در گذشت. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۳۷:۳۹

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۳۷:۴۱

اسدالله مبشری

خلاصه زندگی نامه

 اسدالله مبشری، وکیل، شاعر و مترجم معاصر که در دولت موقت مهدی بازرگان وزیر دادگستری بود. وی در دوران پهلوی در سمت های متعدد مرتبط با دادگستری ایفای نقش کرده بود. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع