جستجو در مطالب و اشخاص
اسدالله قره خانی الوستانی در سال 1338 در روستای "چه جا" در بخش "کمالان" از توابع شهرستان "علی آباد کتول" واقع در استان "گلستان" به دنیا آمد. وی دارای مدرک دکتری در رشته "مدیریت" با گرایش "استراتژیک نفت و گاز" است.از جمله سوابق قره خانی می توان به عضویت در شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی در شهرستان "علی آباد کتول"، معاونت پرورشی و آموزشی آموزش و پرورش شهرستان "علی آباد کتول"، مدیریت آموزش و پرورش شهرستان "جویبار"، نمایندگی مردم شهرستان "علی آباد کتول" در ادوار هفتم و هشتم مجلس شورای اسلامی، عضویت در کمیسیون کشاورزی هفتمین مجلس شورای اسلامی و عضویت در کمیسیون انرژی مجلس هشتم شورای اسلامی اشاره کرد.7 اسفند سال 1394، دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزار شد؛ در این دوره اسدالله قره خانی الوستانی در همان مرحله اول، به عنوان نماینده مردم شهرستان "علی آباد کتول" از توابع استان "گلستان" به خانه ملت راه یافت. 

اسدالله قره خانی الوستانی پس از سپری کردن دوره تحصیلات مقدماتی و متوسطه، موفق به اخذ مدرک دیپلم شد. وی سپس جهت ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی، رشته "معارف" را برگزید و مقطع کارشناسی ارشد را در رشته "مدیریت" به پایان رساند و در نهایت دانش خود را تا مقطع دکتری رشته "مدیریت" با گرایش "استراتژیک نفت و گاز" در دانشکده فنی دانشگاه تهران ارتقا داد. 

-عضویت در شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی -معاونت پرورشی و آموزشی آموزش و پرورش شهرستان علی آباد کتول -مدیریت آموزش و پرورش شهرستان جویبار -ریاست هیات مدیره شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران (IGEDC) -مشاور مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران -مشاور شرکت های پیمانکاری مرتبط با پروژه های بزرگ نفت، گاز و پتروشیمی -استاد دانشگاه در رشته های مدیریت عمومی، برنامه ریزی، ارزیابی و نظارت، مدیریت آموزشی، سنجش و اندازه گیری، روابط انسانی و کارآفرینی در شهرستان های قائم شهر، ساری، بندرترکمن، علی آباد کتول، آزادشهر و گنبد -نماینده مردم شهرستان علی آباد کتول در هفتمین دوره مجلس شورای اسلامی -عضویت در کمیسیون کشاورزی هفتمین دوره مجلس شورای اسلامی -نماینده مردم شهرستان علی آباد کتول در هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی -عضویت در کمیسیون انرژی مجلس هشتم شورای اسلامی -مشاور کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران -نماینده مردم شهرستان علی آباد کتول در مجلس دهم شورای اسلامی 

مرحله دوم هفتمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در 18 اردیبهشت سال 1383 برگزار شد. در این مرحله اسدالله قره خانی الوستانی توانست با کسب 25675 رای از مجموع 42577 آراء ماخوذه، به عنوان نماینده مردم شهرستان "علی آباد کتول" واقع در استان "گلستان" در خانه ملت حضور یابد. وی در این دوره به عنوان یکی از اعضای کمیسیون کشاورزی خدمت کرد. عضویت در کمیته ها و فراکسیون ها -عضویت در هیات رئیسه فراکسیون صنایع تبدیلی کشاورزی و غذایی -ریاست کمیته امور دام، طیور و شیلات -نایب رئیس فراکسیون توسعه کشاورزی و روستایی -ریاست کمیته غلات فراکسیون صنایع غذایی و کشاورزی 

18 اردیبهشت سال 1386، طرح استیضاح محمود فرشیدی وزیر آموزش و پرورش دولت نهم در 17 محور در مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد. اسدالله قره خانی یکی از 38 نماینده امضا کننده طرح استیضاح فرشیدی بود. کند شدن تحول در نظام آموزشی، انحراف از راهبرد مدرس محوری در تعالیم و تربیت، عملکرد ضعف در پرداخت بهنگام معوقات و مطالبات قانونی فرهنگیان، کم توجهی به پیشکسوتان و فرهنگیان بازنشسته، عملکرد ضعیف در ساماندهی بهداشتی مدارس، تدبیر ناکارآمد در ایمن سازی مدارس و امکان برخورداری از تاسیسات متناسب با گاز رسانی به مدارس و حوادث غیر مترقبه برای دانش آموزان  و... از محورهای استیضاح مطرح شدند. جلسه استیضاح محمود فرشیدی وزیر آموزش و پرورش، 26 اردیبهشت سال 1386 با حضور رئیس جمهور و جمعی از وزرا در صحن علنی مجلس آغاز شد. در این جلسه پس از بیان سخنان موافقان و مخالفان و سپس سخنان رئیس جمهور و دفاع فرشیدی از عملکرد خود، نهایتا "محمود فرشیدی" با رای اعتماد 132 تن از نمایندگان مجلس، از مجموع 238 آراء ماخوذه، در وزارت آموزش و پرورش باقی ماند. 

اسدالله قره خانی الوستانی در هشتمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی شرکت کرد و توانست از سوی مردم شهرستان "علی آباد کتول" از استان "گلستان"، با کسب 22186 رای از مجموع 60455 آراء ماخوذه، در مرحله اول این انتخابات که در تاریخ 24 اسفند سال 1386 برگزار شد، وارد مجلس هشتم شود. وی در طول دوران حضورش در مجلس طرح ها و لوایحی را به امضاء رساند که برخی از آن ها عبارتند از: -طرح ادغام صندوق بازنشستگی کارکنان وزارت جهاد کشاورزی در صندوق بازنشستگی کشوری -طرح قانون وزارت نفت -طرح ادغام سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی -طرح جامع نظام باشگاه داری در ایران -طرح استخدام مهندسین ناظر مزارع گندم کشور -لایحه پوشش بیمه جانی و مالی مصرف کنندگان برق شهری و روستایی (بیمه گزاران) -طرح قانون نفت و گاز عضویت در کمیته ها و فراکسیون ها -ریاست کمیته نفت، گاز و پتروشیمی کمیسیون انرژی -نایب رئیس اول فراکسیون بازنشستگان کشوری -ریاست کمیته غلات فراکسیون صنایع غذایی و کشاورزی -مسئولیت کارگروه بررسی بودجه های سالیانه نفت، گاز و پتروشیمی کمیسیون انرژی 

در جریان روی کار آمدن دولت دهم در خرداد سال 1388، محمود احمدی نژاد رئیس جمهور منتخب مردم در 28 مرداد همان سال اسامی 21 وزیر پیشنهادی خود را برای دولت دهم تسلیم مجلس شورای اسلامی کرد. 12 شهریور سال 1388، در جریان جلسه بررسی صلاحیت مسعود میرکاظمی وزیر پیشنهادی نفت در مجلس هشتم شورای اسلامی، اسدالله قره خانی در موافقت با وزیر پیشنهادی نفت اظهار کرد: «در 4 سال گذشته 50 درصد وزراء را مجلس رد كرده و 50 درصد در اثر ناهماهنگی در دولت رد شدند، اما نیاییم این تجربه را تكرار كنیم، در وزارتخانه‌ ای كه ثبات اقتصادی و قلب تپنده در آنجاست...» وی مهم ‌ترین نكته در برنامه‌ های وزیر پیشنهادی نفت را سرمایه ‌گذاری در میادین دانست و گفت: «در این برنامه تمامی هم و غم میركاظمی در بخش‌های سرمایه‌ گذاری‌ و داخلی، سرمایه ‌گذاری بر میادین است، مشكل وزارت نفت این نیست كه از مدیریت تكنیكال به دور باشد، مشكل نفت تصمیم‌ گیری كلان است و تصمیمات شركت نفت تنها در شركت نفت خلاصه نمی ‌شود. ایشان روی اساسنامه شركت نفت دست گذاشته ‌اند كه مالكیت شركت نفت را به خود می ‌دهد و درآمدهای شركت نفت در آن جا شفاف نیست.» وی در پایان خطاب به نمایندگان مجلس خاطرنشان كرد: ‌«انتظار است ایشان كه مدیر با تجربه، صادق و پاكدستی او زبان ‌زد خاص و عام است،‌ رای قاطعی بیاورند تا در صنعت نفت تحولی ایجاد كنیم و امیدواری بدهیم.» 12 شهریور همان سال، سرانجام نمایندگان ملت با مسعود میرکاظمی با 147 رای موافق، 117 رای مخالف و 19 رای ممتنع، به عنوان وزیر نفت موافقت کردند. 

پس از حوادث انتخابات سال 1388، تعدادی از آشوبگران دستگیر شدند. در همین راستا سران فتنه از برخی رسانه های عمومی، به دلیل افشای هویت آن ها شکایت کردند. متعاقب آن، 175 تن از نمایندگان مجلس هشتم شورای اسلامی از جمله اسدالله قره خانی، در 26 اردیبهشت سال 1389، در نامه‌ ای سرگشاده خطاب به آیت ‌الله صادق آملی لاریجانی، رئیس دستگاه قضایی، ضمن اعتراض و اظهار شگفتی از احضار و محاكمه مدیران رسانه ‌های انقلابی به دلیل شكایت سران فتنه، خواستار تسریع در محاكمه سران فتنه و رسیدگی به شكایات ملت ایران از آنان شدند. نمایندگان در این نامه برخورد با رسانه های انقلابی را باعث تنفس مصنوعی جریان فتنه خواندند. در پی صدور این نامه سرگشاده، برخی افراد، جریانات سیاسی و رسانه‌ ها با تشكیک در امضای 175 نماینده ملت، مدعی جعل برخی از این امضاءها شدند از این رو برای تنویر افكار عمومی در تاریخ 24 خرداد سال 1389، اسامی تمامی نمایندگان امضاء كننده منتشر شد. 

7 اسفند سال 1394، دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در سراسر کشور برگزار شد؛ در این دوره اسدالله قره خانی الوستانی توانست در همان مرحله نخست، با اخذ 44559 رای از مجموع 85476 آراء ماخوذه، به عنوان نماینده مستقل مردم شهرستان "علی آباد کتول" از توابع استان "گلستان" راهی خانه ملت شود. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۲:۱۲

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۲:۱۳

اسدالله قره خانی

خلاصه زندگی نامه

 اسدالله قره خانی الوستانی، نماینده مستقل مردم شهرستان "علی آباد کتول" در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی که سابقه حضور در ادوار هفتم و هشتم مجلس شورای اسلامی را در کارنامه پارلمانی خود دارد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع