جستجو در مطالب و اشخاص
"ادوارد پوکاک"(Edward Pococke) در تاریخ 8 نوامبر سال 1604 م در "آکسفورد" انگلیس زاده شد و همانجا تحصیل کرد. وی  در سال 1626 از کالج "کورپُس کریستی" مدرک کارشناسی ارشد گرفت و موقتاً در آنجا به کار پرداخت. او پیش از آنکه در سال 1629 کشیش شود، مطالعات شرق شناسی خود را آغاز کرده بود. در سال 1635 در انگلیس اولین کرسی استادی عربی در آکسفورد به او واگذار گردید. درس وی با گفتاری در باب اهمیت زبان و ادبیات عرب آغاز شد و پس از آن با یک دوره درس از خطبه های حضرت علی علیه السلام ادامه یافت. پوکاک در سال 1648 تدریس زبان عبری را به عهده گرفت. وی در سال 1649، به دلیل مسائل سیاسی، از کشیشی برکنار شد و در سال 1655 گروهی از مخالفانش، از او به دادگاه شکایت کردند، ولی در پی اخطار شماری از دانشمندان آکسفورد به دادگاه شکایت پذیرفته نشد. ادوارد پوکاک سرانجام در سال 1691 میلادی درگذشت. 

پسر پوکاک، "ادوارد" که همنام پدر بود، راه او را ادامه داد و در سال 1671 ترجمه لاتین رساله "حیّبن یقظان" اثر "ابن طفیل" را منتشر کرد. وی اگر چه در تحقیقات با پدر همکاری داشت، اما چنانکه انتظار می رفت نتوانست به استادی زبان عربی در آکسفورد دست یابد. 

پوکاک پس از اتمام تحصیلات، در سال 1630 به عنوان کشیش انگلیسیهای مقیم حلب به آن شهر رفت. در همین اوان، عربی را به خوبی فرا گرفت و افزون بر این، زبانهای عبری، سریانی، اتیوپیایی و سامری را نیز آموخت و با دانشمندان یهودی و مسلمان دوستی برقرار کرد و به یاری آنان به گردآوری نسخه های خطی به زبانهای عربی، اتیوپیایی، ارمنی و اسفار پنجگانه سامری پرداخت. در واقع، دست یافتن به این نسخه ها مهمترین انگیزه او در پذیرش مقام کشیشی حلب بود. در همین دوره اسقف لندن، "لاد"، مأموریت خرید سکه های قدیم یونانی و نسخ خطی شرقی را به او محول کرد. 

پوکاک در سال 1637 بار دیگر برای خرید نسخ خطی و تحقیق و مطالعه، به شرق رفت. وی از سال 1637 تا 1640 در قسطنطنیه و عمدتاً در سفارت بریتانیا اقامت داشت. در آنجا به سبب دوستی با اسقف "سیریل لوکاریس" امتیاز استفاده از کتابخانه او را داشت. در بازگشت از استانبول، در پاریس با "هوگو گروتیوس" درباره ترجمه کتاب وی، "درباره حقیقت دین مسیح"، به عربی و نشر آن در شرق به قصد تبلیغ مسیحیت گفتگو کرد. این امر پس از بیست سال تحقق یافت. وی همچنین کتابهایی را به روش سؤال و جواب درباره مسیحیت ترجمه کرد. 

آثار ادوارد عبارتند از: روایت و ترجمه چهار بخش سریانی مجمع الامثال گزیده تاریخ عرب لامیه العجم فصل موسی لیوتیخوس ابن بطریق، تاریخ اسقفهای بزرگ اسکندریه، در سال 1658 به چاپ رسانید میکا و ملاکی از مهمترین آثار سالهای آخر عمر ادوارد شرحی بر انبیای اصغر 

روایت و ترجمه چهار بخش سریانی پوکاک در یکی از نسخه های خطی کتابخانه بودلیان، ترجمه سریانی چهار بخش از عهد جدید را یافت که در متن رسمی موجود سریانی چاپ سال های 1555 و 1627 میلادی نبود. وی این بخش را به لاتین ترجمه کرد و به خط سریانی و عبری نوشت و یادداشتهایی بر آن افزود و در سال 1630 به تشویق "جرارد جان وسیوس"، کشیش کانتربری، با عنوان "روایت و ترجمه چهار بخش سریانی" منتشر کرد. مجمع الامثال پوکاک این کتاب را که اثر "ابوالفتح میدانی" را در سال 1635 ترجمه کرد که بخشهایی از آن در قرن هجدهم چاپ شد. گزیده تاریخ عرب ادوارد در سال 1649 کتاب "گزیده تاریخ عرب" را که در واقع بخشهایی از مختصر"الدول ابوالفرج ابن عبری" بود، به چاپ رساند که اولین نمونه چاپ با حروف عربی در آکسفورد به شمار می آید. این کتاب به گواهی خاورشناسانی چون "رلان"، "اکلی" و "ساسی" فصل نویی در مطالعات شرقی پس از پوکاک باز کرد. بیشترین اهمیت کتاب در تعلیقاتی بود که پوکاک بر متن ابن عبری افزود، به ویژه آنچه درباره فرقه های اسلامی نوشت و مطالب بسیاری که از "غزالی" و "شهرستانی" و "عضدالدین ایجی" نقل کرد. لامیه العجم پوکاک "لامیه العجم" اثر "طغرائی" را نیز با تعلیقاتی به لاتین ترجمه کرد و در آن از شرح صَفَدی، "الغیث المنسجم فی شرح لامیه العجم"، استفاده کرد. او کلمات را از جهت لغوی و ارتباط آنها با کلمات عبری و کلدانی و سریانی مشخص کرد. فصل موسی افزون بر اینها فصلهای بسیاری از "شرح موسی بن میمون" بر "مشنا" را به لاتین ترجمه کرد و تعلیقاتی، از جمله درباره اعتقادات یهود درباره آخرت و معاد و نظر مسلمانان در این موضوعات، با تکیه بر گفته های "ابن سینا" و "فخررازی"، بر آن افزود. این کتاب با عنوان "فصل موسی" در سال 1655 در آکسفورد منتشر شد. 

پوکاک در سال 1691 درگذشت. دانشگاه آکسفورد نسخ خطی او را خرید، که بعد ها در کتابخانه بودلیان نگهداری شد. "پیوسی" نسخه های خطی او را از اصیلترین نسخه های این مجموعه می دانست. وی پژوهشگری خستگی ناپذیر و ثابت رأی بود. "جان لاک"، فیلسوف انگلیسی و دوست صمیمی او، وی را محققی بی نظیر و در تقوا و زندگی علمی نمونه می دانست. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۲:۵۹

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۳:۰۰

ادوارد پوکاک

خلاصه زندگی نامه

 ادوارد پوکاک، استاد کرسی ادبیات عربی در آکسفورد و از خاورشناسان پیشرو عصر خود که در شناخت متون عبری بسیار مهارت داشت. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع