جستجو در مطالب و اشخاص
حجت الاسلام والمسلمین احمد سالک کاشانی، در سال 1325، در شهر اصفهان متولد شد. وی همزمان با اخذ مدرک دیپلم ریاضی به فراگیری علوم دینی پرداخت. وی پس از ارتحال پدرش آیت الله حاج شیخ محمود سالک کاشانی، از حوزه علمیه زرین‌شهر اصفهان به قم رفت. حجت‌الاسلام احمد سالک فعالیت‌های سیاسی خود را از دوران دبیرستان در کنار مبارزات پدرش در قالب شبکه‌هایی تحت نظر شهید آیت الله بهشتی و مصادف با ارتحال آیت الله العظمی بروجردی آغاز کرد. تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در زمان مبارزات 5 تا 6 بار توسط ساواک دستگیر و نهایتاً راهی زندان اوین شد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی وی عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز شد و در ادوار اول، سوم، چهارم و نهم مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده مردم اصفهان در خانه ملت حضور داشت. احمد سالک در دور نهم مجلس شورای اسلامی در کمیسیون فرهنگی عضویت داشت. پس از پایان دوره نهم، سالک در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی شرکت کرد و به نمایندگی از مردم "اصفهان" مجددا راهی بهارستان شد.  

حجت الاسلام سالک طی سال‌های 1347 الی 1348 مصادف با گرفتن دیپلم ریاضی و زبان انگلیسی، دروس حوزه را آغاز کرد و در این مدت در مدرسه صدر خواجو مشغول تحصیل بود. بعد از گرفتن دیپلم ریاضی مدتی در مدرسه علمیه "زرین‌شهر" تحصیل کرد. پس از فوت پدر با مشورت علماء اصفهان برای ادامه تحصیلات حوزوی عازم شهر مقدس قم شده و دروس سطوح مختلف را در محضر اساتید همچون آیات سید ابوالفضل موسوی، فاضل لنکرانی، مشکینی، مسعودی، مظاهری و حسن بهشتی نژاد، گرگانی، بنی فضل و خزعلی و ... و فراگیری فن علم تفسیر قرآن را در نزد آیت الله مشکینی پی گرفت.  

حجت الاسلام سالک از زمان ارتحال حضرت آیت الله بروجردی در سال 1340 به دلیل ارتباطات پدرش با آیت الله کاشانی، در متن مبارزات بود. محیط خانواده یک محیط مبارزاتی بود و رجال سیاسی اعم از علما بزرگ و سیاسیون به منزل آن‌ها تردد داشتند. در سال‌های 1346 تا 1348، دوران دبیرستان، در شبکه‌های مبارزاتی که تحت نظر شهید آیت الله بهشتی بود در یک هسته 5 نفره فعالیت‌های ضد رژیم را در جلسات مخفی در منازل اداره می‌کردند. از سال 1352 به بعد پنج بار توسط ساواک در شهرکرد، بروجرد، داران، میمه و ... دستگیر شد اما توانست فرار کند. در سال 1354، احمد سالک، در شهر آباده دستگیر شده و به زندان عادل‌آباد شیراز و سپس به زندان اوین منتقل شد. پس از آزادی از زندان توسط جامعه مدرسین قم به گرگان و سپس به بندرعباس اعزام شد. حجت الاسلام سالک در بندرعباس مجدداً دستگیر شد و تا پیروزی انقلاب اسلامی در زندان بود.  

مسئول کمیته دفاع شهری اصفهان در سال 1357 فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اصفهان در سال 1358 فرمانده بسیج مستضعفین کل کشور در سال‌های 1359 و 1360 چهار دوره نمایندگی مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی (دوره‌های اول، سوم و چهارم و نهم) فرمانده کمیته انقلاب اسلامی کشور از سال 1364 الی 1366 مسئول کمیته بررسی مسائل عراق به حکم مقام معظم رهبری مسئول دفتر حرکت‌های اسلامی و مردمی وزارت خارجه نماینده ولی‌فقیه در نیروی قدس سپاه از سال 1369 الی 1379 نماینده ولی‌فقیه در سازمان حفاظت و اطلاعات کل سپاه از سال 1380 الی 1385 دبیر هیئت عالی گزینش کشور از سال 1385 الی 1387 معاون فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت (ع) از سال 1387 الی 1390 عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز از سال 1376 سخنگوی جامعه روحانیت مبارز از سال 1387 تا 1391 عضو هیئت منصفه دادگاه ویژه روحانیت از سال 1391 مدرس حوزه و دانشگاه  

مجلس اولاحمد سالک کاشانی در سال 1361 در انتخابات میان دوره ای مجلس شورای اسلامی با کسب 72 درصد آراء موفق شد به عنوان نماینده مردم اصفهان در خانه ملت حضور پیدا کند. مجلس سوماحمد سالک در سال 1367 در انتخابات مجلس سوم شورای اسلامی شرکت کرد و موفق شد به عنوان نماینده مردم اصفهان در خانه ملت حضور پیدا کند. مجلس چهارماحمد سالک کاشانی در 17 اردیبهشت 1371 موفق شد 43 درصد آراء را در مرحله دوم انتخابات مجلس چهارم کسب کند و به عنوان نماینده مردم اصفهان در مجلس حضور پیدا کند. مجلس نهماحمد سالک کاشانی در 12 اسفند 1390 توانست در مرحله اول انتخابات مجلس نهم 27 درصد آراء را به خود اختصاص دهد و به عنوان نماینده مردم اصفهان در خانه ملت حضور پیدا کند. وی در این دوره در کمیسیون فرهنگی عضویت داشت. سالک تعدادی طرح و لایحه را در مجلس نهم به امضا رساند که برخی از آنها عبارتند از:-  طرح حذف آب بهای محصولات استراتژیک کشاورزی- طرح منع تشکیل و تبلیغ و عضویت در فرقه ها- طرح دائمی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده با اصلاحات موادی از آن- طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت کشور- طرح تقویت و توسعه سازمان بسیج رسانهو ... 

انتخابات ریاست جمهوری یازدهم و حمایت از ولایتی  احمد سالک در انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری از جمله حامیان علی اکبر ولایتی بود. وی در این زمینه گفت: «ما برای رسیدن به اصلح بودن دکتر ولایتی به حجت شرعی رسیده‌ایم و دولت آقای ولایتی یک دولت متمم و دارای یک پشتوانه مذهبی خواهد بود.»  علی‌اکبر ولایتی نیز در دیدار با حجت‌الاسلام فقیه ایمانی استاد اخلاق حوزه علمیه اصفهان، حجت‌الاسلام احمد سالک را به عنوان رئیس ستاد انتخاباتی خود در اصفهان معرفی کرد.    توقع داریم دولت از شعار "اعتدال" و "خط امام" خارج نشود. پس از آن که انتخابات ریاست جمهوری به پایان رسید و دکتر روحانی پیروز انتخابات شد سالک ضمن تبریک به روحانی در مورد شعار "اعتدال" گفت: «دکتر روحانی، رئیس‌جمهور منتخب ملت است و وی خود یک روحانی باسابقه است و توقع آن است که شعار اعتدال در راستای خط امام و رهبری را عملی کند و از مرام زیر طلبگی خارج نشود.» وی پس از معرفی اعضای کابینه نیز بابیان اینکه خط قرمز مجلس ولایت‌پذیری وزرا در عمل و همچنین فتنه است، گفت: «نمی‌خواهیم ماجرای آقای مهاجرانی تکرار شود که تا دیروز خود را ولایی معرفی می‌کرد اما امروز در دامن صهیونیست‌هاست.»    فتنه گرانی که فرار کردند حق بازگشت ندارند. پس از آنکه حجت الاسلام سید محمودعلوی، وزیر اطلاعات دولت یازدهم، از امکان بازگشت برخی از فراری‌های فتنه به کشور سخن گفت، احمد سالک در گفت‌و‌گو با "فارس" طی سخنانی به این اظهارات واکنش نشان داد. حجت‌الاسلام سالک گفت: «گاهی برخی افراد به دلایل اقتصادی و ادامه تحصیل به خارج از کشور سفر می‌کنند که تردد آن‌ها در داخل کشور با هیچ مشکلی روبرو نیست اما عده‌ای در جریان فتنه 88 از کشور فرار کردند.» وی دلیل فرار کسانی که در جریان فتنه 88 از کشور خارج شدند را ترس و یا مجرم بودن عنوان کرد و گفت: «اگر به دلیل ترس از کشور رفته‌اند حتماً در جریانات حضور داشته‌اند بنابراین این بیانی که "اگر کاری نکردند برگردند" باید به دستور قوه قضائیه باشد و قوه قضائیه باید با آن‌ها که مجرم بودند، طبق مطالبات مردمی برخورد کند چرا که عناصر و حامیان فتنه باید تکلیفشان در محاکم قضایی روشن شود. باید دید متواری شده‌ها از کشور آیا در قضایای فتنه 88 ردپایی دارند یا خیر؟ به راحتی نمی‌شود به این افراد اعتماد کرد زیرا ممکن است با ورود این اشخاص بستر نفوذ شبکه‌های جاسوسی را به کشور باز شود البته دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی به دقت موارد را رصد می‌کنند.»  

در پی اظهارات آیت الله هاشمی رفسنجانی در دیدار با جمعی از خبرنگاران، نویسندگان، دانشجویان و طلاب اصلاح طلب در ساختمان مجمع تشخیص مصلحت نظام در تاریخ 8 اردیبهشت 1392، مبنی براینکه ما با اسرائیل سرجنگ نداریم، 150 نفر از نمایندگان مجلس نهم شورای اسلامی از جمله احمد سالک کاشانی، در اعتراض به این اظهارات، بیانیه ای را در 4 بند، صادر کردند. بخشی از این بیانیه به شرح زیر است: «...ما نمایندگان مجلس ضمن تذکراتی چند از وی [آیت الله هاشمی رفسنجانی] می خواهیم که به اندیشه های امام و حضرت آیت الله خامنه ای بازگردد و به جای آن فاصله خود را از کسانی که دل در گروه انقلاب ندارند و تلاش می کنند انقلاب اسلامی را از مبانی خود تهی گردانند حفظ نمایند. این ساده اندیشی که ما اعلام کنیم با اسرائیل سر جنگ نداریم و اگر کشورهای عربی با اسرائیل جنگیدند ما از آرمانهای آنها حمایت خواهیم کرد. امام بزرگوار و رهبر عزیز همه تلاش خود را به کار بردند تا مسئله فلسطین را یک مسئله اسلامی نمایند و از حصار عربیت خارج نمایند. اگر امروز ظهور گروه هایی مانند حزب الله لبنان، حماس و جهاد اسلامی را شاهد هستیم که پوزه اسرائیل را با همه مظلومیت و نابرابری به خاک مالیده اند نتیجه همین تفکر امام است. اگر ما با اسرائیل سر جنگ نداشته باشیم تا انقلاب اسلامی، انقلاب اسلامی باشد اسرائیل با ما سر جنگ خواهد داشت و نباید فراموش کنیم که امام خمینی محو اسرائیل را از آرمانهای انقلاب اسلامی قرار داده است...» 

21 مرداد ماه سال 1393، طرح استیضاح رضا فرجی دانا، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دولت یازدهم توسط 51 نفر از نمایندگان فراکسیون اصولگرایان مجلس نهم از جمله احمد سالک کاشانی کلید زده شد.محورهای این استیضاح عبارت بودند از: عدم پذیرش و سرگردانی پذیرفته شدگان قانونی بورسیه های تحصیلات تکمیلی، اعزام گروههای سیاسی بعضا دارای سوابق تندروی در قالب کارشناسان، ارزیابی عملکرد روسای دانشگاهها که زمینه ایجاد تنش را در دانشگاهها فراهم نموده، تغییر شیوه انتخاب روسای دانشگاهها برخلاف رویه های جاری شورای عالی انقلاب فرهنگی، منصوب نمودن عناصر دارای سابقه مشخص در اغتشاشات 1388 در مسئولیت های مهم ستادی ‌وزارت خانه و عزل اشخاص عالم، متعهد و مدیر از برخی دانشگاهها و نصب افراد دارای سوابق تند و افراطی به ویژه در مدیریت های میانی دانشگاهها و ...سرانجام در جلسه علنی، 29 مرداد سال 1393 و در جریان بررسی طرح استیضاح رضا فرجی‌ دانا بعد از استماع توضیحات وی و سخنان موافقان و مخالفان وی، با 145 رأی موافق، 110 رأی مخالف و 15 رأی ممتنع از مجموع 270 نماینده حاضر در صحن، با "عدم‌اعتماد" به فرجی ‌دانا موافقت ‌کردند. 

امضای طرح الزام دولت به حفظ حقوق هسته اینمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی 14 بهمن ماه 1393، یک فوریت طرح "الزام دولت به حفظ حقوق و دستاوردهای هسته ای" را مورد بررسی قرار داده و با رأی بالایی به تصویب رساندند. احمد سالک کاشانی یکی از 255 نماینده مجلس نهم بود که این طرح را امضا کرد.این طرح یک فوریتی در جهت حمایت از تیم مذاکره کننده و در راستای رهنمودهای مقام معظم رهبری و در پاسخ به ضرب العجل امریکایی ها مبنی بر تحمیل خواسته های نامشروع آنها به تیم مذاکره کننده هسته ای به مجلس ارائه شد. بر اساس این طرح در صورت تصویب تحریم جدید از سوی امریکا، توافق نامه ژنو لغو و اقدامات ایران در راستای فناوری هسته ای به نقطه قبل از این توافقنامه باز خواهد گشت.کلیات طرح "الزام دولت به حفظ حقوق هسته ای" در نشست علنی مجلس شورای اسلامی در 31 خرداد ماه 1394 با رأی بالایی از سوی نمایندگان به تصویب رسید؛ پس از آن جزئیات این طرح در جلسه علنی 2 تیر ماه مورد بررسی قرار گرفت و با 213 رای موافق، 10 رای مخالف و 6 رای ممتنع از مجموع 244 نماینده حاضر در صحن علنی مجلس به تصویب رسید. امضای طرح سه فوریتی توقف مذاکرات هسته ایدر جریان مذاکرات هسته ای ایران و 1+5، در اواسط اردیبهشت ماه 1394 جان کری، وزیر وقت امور خارجه امریکا و جو بایدن، معاون وقت رئیس جمهور امریکا در اظهارنظرهایی ضمن تهدید کشورمان باز هم از "گزینه نظامی" سخن به میان آوردند. هر چند انتظار می رفت با توجه به در جریان بودن مذاکرات هسته‌ای مقامات غربی سخنی از تحریم و فراتر از آن "گزینه نظامی" به میان نیاورند اما اظهارات دو مقام آمریکایی نشان از عدم تغییر رویکرد ایالات متحده در قبال جمهوری اسلامی ایران داشت.پس از این اظهارات خبر دیگری مبنی بر "طرح کنگره امریکا برای نظارت بر توافق هسته ای" به گوش رسید. طرحی که انتقاد نمایندگان مجلس شورای اسلامی را در پی داشت؛ نمایندگان بر این اعتقاد بودند که این اقدام کنگره در راستای اظهارات مقامات رسمی این کشور و نوعی فشار بر جمهوری اسلامی ایران و تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان بوده است.در همین راستا، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تهیه و تدوین طرحی 3 فوریتی خواستار توقف مذاکرات هسته‌ای تا قطع تهدیدات آمریکایی‌ها شدند.علی لاریجانی، رئیس وقت مجلس شورای اسلامی در جلسه فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت در 20 اردیبهشت ماه 1394، بر حمایت جدی از تیم مذاکره کننده هسته ای و پرهیز از واکنش های سریع و بدون فکر در این زمینه تأکید کرد.طرح سه فوریتی که طرح "دفاع اسلامی و انقلابی و قانونمند از عزت، عظمت، هویت، شخصیت و اقتدار ملت ایران در طول ادامه مذاکرات هسته‌ای" نام داشت، با پیگیری جواد کریمی قدوسی (نماینده وقت مردم مشهد) توسط 80 تن از نمایندگان از جمله احمد سالک کاشانی امضا شد و در 22 اردیبهشت ماه 1394، تقدیم هیئت رئیسه مجلس شد؛ ماده واحده تنظیم شده در این طرح دولت و مسئولین سیاست خارجی و اعضای تیم مذاکره‌ کننده هسته‌ای را از هر گونه ارتباط و مذاکره با آمریکایی ‌ها در موضوع هسته‌ای تا زمانی که دولت آمریکا رسماً و علناً تهدید ملت ایران را کنار نگذارد، منع نموده و آنها را موظف می کرد تا مذاکره را با بقیه گروه 1+5 بدون حضور آمریکایی ‌ها ادامه دهند.پس از تقدیم این طرح به هیئت رئیسه مجلس، اعتراضاتی در چگونگی گرفتن امضا، از سوی برخی از نمایندگان مطرح شد؛ اعتراض بیشتر نمایندگان بر این اساس بود که آنها طرح دو فوریتی را امضا کرده اند و طرح کریمی قدوسی به هیچ وجه طرح سه فوریتی نبوده است.  

انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در 7 اسفند ماه سال 1394 برگزار شد و احمد سالک کاشانی در این دوره از انتخابات، توانست با کسب 176807 رای از مجموع 671471 آراء ماخوذه در همان مرحله اول، به عنوان نماینده مردم شهرستان "اصفهان" در خانه ملت حضور یابد. وی در این دوره به عنوان کاندیدای مورد حمایت جبهه ائتلاف اصولگرایان وارد عرصه انتخابات شد. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۱:۰۸

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۱:۰۹

احمد سالک

خلاصه زندگی نامه

 حجت‌الاسلام احمد سالک کاشانی، نماینده اصولگرای مردم "اصفهان" در مجلس دهم شورای اسلامی که پیشتر در ادوار اول، سوم، چهارم و نهم مجلس شورای اسلامی حضور داشت. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع