جستجو در مطالب و اشخاص
احمد خرم، در سال 1329 در "اصفهان" متولد شد، پدرش كارگر شركت نفت بود. خرم تحصیلات مقدماتی خود را در زادگاهش گذراند. مدرک لیسانس خود را از دانشگاه تبریز در رشته راه و سازهای مهندسی اخذ کرد و برای ادامه تحصیل به تهران آمد و از دانشکده فنی دانشگاه تهران فارغ ‌التحصیل شد. او در سال 1376 به عنوان استاندار خوزستان منصوب شد. پس از آن در دوره دوم ریاست جمهوری "سید محمد خاتمی" به عنوان "وزیر راه و ترابری" انتخاب شد. از اقدامات او در زمان تصدی وزارت راه افتتاح "فرودگاه امام خمینی(ره)" بود. اما وی به واسطه اقداماتش در زمان تصدی این پست، در سال 1383 از سوی مجلس هفتم استیضاح و برکنار شد. خرم به عنوان یکی از اصلاح طلبان طرفدار "آیت الله هاشمی رفسنجانی" و "سید محمد خاتمی" حمایت های زیادی از آنها در سالهای مختلف انجام داد، وی همچنین از مخالفان "محمود احمدی نژاد" بود و از عملکرد وی بارها انتقاد کرد. 

احمد خرم تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه "قدسیه" در "کوی کارگران" شهر اصفهان آغاز کرد و پس از اخذ دیپلم در کنکور شرکت کرد و نخستین بار در "رشته اقتصاد" "دانشگاه تهران" پذیرفته شد و مدت یکسال نیز به فراگیری این رشته تحصیلی پرداخت اما در سال 1349 مجدداً در امتحان کنکور شرکت کرد و این بار به "دانشکده فنی" "دانشگاه تبریز" راه یافت. استدلال او برای تغییر رشته این بود که رشته فنی به علت ماهیت و فضای تخصصی آن، کمتر پذیرای دختران است و به همین خاطر این امید وجود داشت که قبول شدگان این رشته به خصوص نیروهای مذهبی در محل تحصیل خود به ندرت شاهد حضور دانشجویانی باشند که به مسایل شرعی و حجاب اسلامی توجهی نشان نمی‌ دهند. خرم در دانشگاه تبریز در رشته راه و ساختمان ادامه تحصیل داد اما دوران فراگیری دروس دانشگاهی توسط او برخلاف دیگر دانشجویان بیش از ده سال به طول انجامید. دوران خدمت سربازی احمد خرم در سال 1353 دستگیر و به عنوان سرباز صفر به خدمت سربازی اعزام شد. وی چهار ماه را در "عجب شیر" و 20 ماه را نیز در مركز "05 كرمان" گذراند.   بعد از اتمام دوره سربازی وی به دانشگاه تبریز بازگشت اما از ثبت نام مجدد او خوداری شد اما با اعتصابی كه توسط دانشجویان صورت گرفت، مسئولین دانشگاه مجبور به پذیرش دوباره او شدند. 

خرم در دوران تحصیل به منظور حضور منسجم تر در فعالیتهای سیاسی عضو گروهی مخفیانه در دانشگاه شد، و از سویی دیگر روابط خود با سایر دانشجویان مبارز بیشتر کرد. از جمله نیروهای مذهبی که در دانشگاه تبریز به همراه "خرم" حضور موثر در عرصه سیاسی داشتند می توان به: محمدرضا آیت اللهی (وزیر سابق معادن و فلزات)، علی عبدالعلی زاده، کاظم میرولد (رییس دیوان محاسبات)، شهید مهدی باکری، شهید سلیمی، شهید آل‌اسحاق، علی قیامتیون، حسین علایی (رییس سابق ستاد مشترک سپاه پاسداران)، کیانی (مدیر عامل صاصد) عطایی (استاندار سابق آذربایجان غربی)، مفیدی (استاندار سابق خراسان و مازندران)، صوفی (استاندار بوشهر و کهکیلویه و بویر احمد)، مهر علیزاده، اکبرزاده (معاون عمرانی استانداری خراسان) و... اشاره کرد. زمینه چینی قیام 29 بهمن تبریز احمد خرم و دیگر فعالان دانشگاه تبریز اقدامات زیادی را در بر ضد نظام شاهنشاهی انجام دادند اما از جمله اقدامات مهم نیروهای مذهبی دانشکده فنی، ترغیب علما به خصوص "آیت‌الله قاضی طباطبایی" برای اعلام مراسم چهلم شهدای قم و حادثه "مدرسه فیضیه" بود که به "قیام 29 بهمن تبریز" انجامید. 

احمد خرم در روزهای پایانی نهضت اسلامی مردم ایران که به پیروزی انقلاب منتهی شد به تهران آمد و در حمله به پادگان ها نیز دست داشت. در روز اول اسفند 1357 دوباره به تبریز رفت و در یکی از پادگان های نظامی مشغول فعالیت شد. وی در خرداد 1358 در تهران به همراه تنی چند از دوستانش اولین احکام سپاه پاسداران آذربایجان شرقی را گرفت. این اتفاق مصادف بود با صدور احکامی از سوی "ابراهیم یزدی" برای برخی از نیروهای نهضت آزادی به عنوان عناصر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، و تصرف کاخ جوانان سابق توسط این عده که آنجا را محل استقرار خود قرار داده بودند. خرم بعد از دریافت حکم به همراه 30 نفر نیروهای انقلابی تبریز به محل مورد نظر حمله کرده و آنجا را به تصرف خود در آوردند. وی در دوران شورش "حزب خلق مسلمان" در آذربایجان در اطلاعات سپاه پاسداران تبریز مشغول فعالیت بود. 

احمد خرم با پیروزی انقلاب اسلامی و پیش از وزارت در راه و ترابری در امور اجرایی و سیاسی مسئولیت داشته که به شرح زیر است: -عضویت در شورای فرماندهی سپاه آذربایجان شرقی عضویت در شورای نظارت و ارزیابی دانشگاهها -دبیر شورای ستاد انقلاب فرهنگی -معاونت عمرانی استاندار هرمزگان -معاونت سیاسی استاندار بوشهر -استاندار همدان، در سال 1371 -استاندار خوزستان، در سال 1376 -معاونت هماهنگی امور عمرانی وزارت کشور و... 

استاندار همدان‌احمد خرم، در زمان ریاست جمهوری آیت الله هاشمی رفسنجانی، طی حکمی که خرداد 1371 به تصویب رسید به عنوان "استاندار همدان" انتخاب شد. حکم انتصاب وی به شرح زیر است: ‌«هیأت وزیران در جلسه مورخ 17 خرداد 1371 به استناد بند 39 (ماده واحده قانون راجع به حذف عبارت فرمان همایونی در قوانین و مقررات مربوط به انتصاب ‌افراد به بعضی از مقامات کشور مصوب 1360، تصویب نمود) آقای احمد خرم به عنوان استاندار همدان منصوب گردد. ‌"حسن حبیبی" - معاون اول رییس جمهور» استاندار خوزستان احمد خرم در 1 مهر سال 1376 طی حکمی از سوی وزارت کشور به عنوان استاندار خوزستان انتخاب شد. حکم انتصاب وی به شرح زیر است: «هیأت وزیران در جلسه مورخ 30 شهریور سال 1376 بنا به پیشنهاد شماره 12938.1 وزارت کشور و به استناد قانون راجع به ‌انتصاب افراد به بعضی از مقامات کشور ـ مصوب 1360ـ تصویب نمود: ‌آقای احمد خرم به عنوان استاندار خوزستان منصوب شود. ‌حسن حبیبی ‌معاون اول رییس جمهور» تغییر دیدگاه در زمان فعالیت در استانداری احمد خرم از دوره فعالیت در استانداری همدان و سپس استانداری خوزستان به نگاه متفاوتی در برنامه‌ ها و فعالیتهای خود دست یافت و برخلاف گذشته مسائلی چون اعتقاد به کارشناسان داخلی و مراقبت های مالی بر مدیران را کمرنگ کرد. این نگاه در دوره سه ساله وزارت وی تشدید شد. 

احمد خرم در سال 1380 در زمان ریاست جمهوری دوم "سید محمد خاتمی" به عنوان وزیر راه و ترابری به مدت 3 سال، مشغول به فعالیت شد، وی در این دوره برخی از مدیران ضعیف و بدسابقه عرصه حمل و نقل را در بعضی از مسندهای این وزارت خانه منصوب کرد و عملا زمینه بسیاری از تخلفات فراهم شد. عملکرد دوران وزارت احمد خرم در طول خدمت در وزارت راه مسبب شرایطی از جمله مفاسد اقتصادی، عزل و نصب ها، ترجیح خارجیان به نیروهای داخلی و اسراف بیت المال شد، این وضعیت تا جایی بود که رکورد بی سابقه سفرهای بدون ضابطه خارجی در میان مدیران دولتی در کل کشور به رئیس دفتر وی اختصاص یافت. مدیر کل دفتر وزارتی وزیر راه و ترابری تنها از 19 اسفند سال 1380 الی 25 مرداد سال 1383 بیش از 134 پرواز رفت و برگشت برای سفرهای خارجی (67 سفر خارجی - ماهانه 2 سفر) داشت که در میان مدیران دولتی رکورد بی سابقه‌ای تلقی می شد. از جمله تخلفات مطروحه واریز یک درصد بودجه پروژه‌های عمرانی کشور به حساب مدیران وزارت راه و ترابری بود. این یک تا دو درصد مدیریتی فقط برای سال جاری 120 میلیارد ریال و در طول یک برنامه پنج ساله 600 میلیارد ریال بود که به حساب شخصی برخی مدیران وزارت راه و ترابری واریز می‌گردید. همچنین در برخی مناقصه‌ها و مزایده نیز وزارت راه و ترابری در دوره خرم رکوردهای مختلفی را برجای گذاشت که صرف حدود دو میلیارد تومان برای سه ساعت مراسم افتتاح فرودگاه نیمه تکمیل امام خمینی(ره) از آن جمله بود. خرم در این دوره همچنین با دوری از دیدگاههای اولیه خود، یکی از کم تحرک ترین دوران فعالیت وزارت راه را رقم زد و به عنوان مثال در دوره وی حجم بودجه های تخصیصی مصرف شده در وزارت راه بالغ بر 56 درصد کل بودجه تخصیصی دولت بود که یکی از کمترین مبالغ دوره فعالیت وزارت خانه را شامل می ‌گردید. در این میان اقدامات متعدد احمد خرم در زمان تصدی اش در وزارت راه، با مخالفت رئیس جمهور وقت روبرو شد و ایشان طی نامه‌ ای به احمد خرم خواستار بازگرداندن یک درصد بودجه پروژه‌های عمرانی کشور که به حساب مدیران وزارت راه و ترابری واریز می ‌شد، شده بود. در نامه رئیس جمهوری آمده بود: «جناب آقای خرم، سریعاً اقدام و نظر سازمان مدیریت و برنامه ریزی که هم قانونی است و هم به مصلحت، عملی شود». 

یکی از جنجالی ترین و پر سر و صدا ترین استیضاح های تاریخی مجلس، استیضاح "عبدالله نوری"، "عطاالله مهاجرانی" و احمد خرم، وزراء دولت خاتمی بودند که 2 تن از آنان برکنار و یک نفر استعفا داد. در این میان احمد خرم یک ماه پس از آغاز مجلس هفتم با امضای چهل و شش نفر از نمایندگان مجلس، بابت عملکردش در وزارت راه در مدت تصدی پست خود استیضاح شد. از دلایل استیضاح وی نوع عزل و نصب ها در وزارت راه، مسائل مرتبط با قراردادها، وضعیت راه های کشور با توجه به بالابودن میزان مرگ و میرها در جاده ها، وضعیت اختلالات در هواپیماها و مسائل مطرح شده در راه اندازی فرودگاه امام خمینی(ره) را می توان نام برد. برخی اخبار حکایت از این داشت که خدمات هندلینگ فرودگاه امام به شرکت ترکیه ای نزدیک به اسرائیل سپرده شده بود که اعتراضات زیادی به این موضوع از سوی مجلس صورت گرفت و موضوع تصادفات در حمل و نقل هوایی عنوان شد. برخی از نمایندگان مجلس در سخنرانی های خود از هزینه های هنگفت و بی مورد در این وزارت خانه انتقاد کرده و می گفتند برای اتاق وزیر بیش از 150 میلیون هزینه شده است و این مبلغ برای آن سال هزینه بسیار هنگفتی بود. سرانجام کارنامه و عملکرد خرم باعث شد که مجلس با آراء بالا در تاریخ 12 مهر 1383، به برکناری وی رای دهد و به این ترتیب خرم  با تعداد 188 رای مخالف، بیشترین رای منفی را در تاریخ جمهوری اسلامی تا سال 1393 کسب کرد.‬ 

وزیران عضو شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی در نیمه اول مهر سال 1392، به استناد اصل 138 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اعضای جدید هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد چابهار را تعیین کرد. بر اساس این مصوبه "احمد خرم" برای مدت سه سال به عنوان عضو غیر موظف هیات مدیره سازمان منطقه آزاد چابهار جایگزین "محمد صادق مفتح" شد. 

23 آذر ماه سال 1393، احمد خرم طی مصاحبه ای با خبرنگار روزنامه "آرمان" با تحلیل عملکرد دولت روحانی تصریح می‌کند: «مهم‌ترین انتقادی که به دولت وارد است، تغییر کند و آرام مدیران میانی در بدنه دولت بوده است. بسیاری از این مدیران با دولت آقای روحانی همراه نیستند. آقای ‌روحانی هرچه سریع‌تر باید مدیرانی که با وی همراه نیستند و صرفا برای گرفتن مسئولیت در دولت حضور دارند، شناسایی کرده و به جای آنان مدیران همراه با دولت را جایگزین کند...». احمد خرم همچنین در همین مصاحبه درباره عملکرد دولت "حسن روحانی" گفت: «معتقدم یکی از اشتباهات دولت آقای روحانی این بود که قبل از اینکه بر اوضاع مدیریتی کشور مسلط شود یک برنامه صد روزه ارائه کرد و عنوان کرد که پس از این صد روز وضعیت کشور به‌خصوص درمساله معیشت مردم بهتر خواهد شد. دولت‌ها معمولا برنامه بلندمدت چهارساله یا میان‌مدت ارائه می‌کنند. به هر حال برنامه صد روزه آقای روحانی به صورت کامل اجرا نشد و آقای روحانی به دستاوردهایی که مدنظر داشت دست پیدا نکرد و این مساله تأثیرمنفی خود را بر ادامه حرکت دولت برجای گذاشت. در کنار این مساله باید عنوان کنم که مقدمات و زمینه‌های برنامه چهارساله دولت آقای روحانی هم مهیا نیست». 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۹:۲۷

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۹:۲۸

احمد خرم

خلاصه زندگی نامه

 احمد خرم، از سیاسیون اصلاح طلب معاصر و وزیر راه و ترابری در کابینه دوم سید محمد خاتمی، که به دلیل اقداماتش در زمان تصدی این پست، از سوی مجلس هفتم استیضاح و با رای بالای نمایندگان برکنار شد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع