ابوبکر احمد بن هارون بن روح بردعی بَردیجی، حدود سال 230 ه.ق، در "بردیج"، از توابع "بَرذعه" در "ارّان" جمهوری آذریایجان کنونی، به دنیا آمد. بعضی از حفاظ و محدثان نسبت بردعی به "احمد بن هارون" را انکار می‌کنند و او را "بردعی بردیجی" می‌نامند. از سوانح زندگی وی اطلاع چندانی در دست نبوده، اما به گفته معاصران و استاد "ابوسعید اشَجّ"، بردیجی به شهرهای دیگر مسافرت ‌کرده و به كتابت حدیث ‏پرداخت.   وی نزد "محمد بن یحیی ذهلی" و "كرابیسی" و دیگران به فراگیری حدیث پرداخته و شاگردانی چون "ابوعمر مستملی" و "جعفر بن احمد بن سنان قطان" را  تربیت نمود. بردیجی که یکی از ارکان حدیث در عصر خویش شناخته شده دارای آثاری چون: "الاُسماء‌‌المسفردهٔ" ، در اسامی گروهی از صحابه و تابعین و اصحاب ‌‌الحدیث و همچنین شرح‌های آنان، بود. احمد بن هارون بردیجی، سرانجام در رمضان سال 301 در 71 سالگی در بغداد درگذشت. 
ابوبکر بردیجی در زمان خود، از محضر اساتید و مشایخ بزرگی بهره برد. وی در نیشابور از "محمد بن یحیی ذُهلی" علوم حدیث را فرا گرفته و نزد مشایخ بزرگی چون "نصربن علی جهضمی"، "یحیی بن عبدالله کرابیسی"، "ابوسعید اشَجّ" و "هارون بن اسحاق همدانی" شاگردی کرد. وی هم چنین در بیروت از "عباس بن ولید بن مزید"، در دمشق از "زید بن محمدبن عبدالصمد" و "ابازُرعه" و در حِمْص از "محمد بن عوف" و دیگر محدثان و مشایخ بزرگ آن عصر حدیث آموخت. "ابوعمر مستملی" که در سال 255 ه.ق، در مسجد "محمد بن یحیی ذُهلی" از بردیجی حدیثی شنیده، در بیان مقام بلند او گفته، که در میان ائمه اهل حدیث، جز ابوبکر بردیجی کسی را نمی‌شناسم.  
بردیجی از محدثان بزرگی بوده که شاگردان، مشتاقانه در محضر وی حاضر می‌شدند. از شاگردان مشهور وی، "جعفر بن احمد بن سنان قطان"، "ابوبکر محمد بن عبدالله شافعی" و "ابوالقاسم سلیمان بن احمد طبرانی" را می‌ توان نام برد. 
بردیجی در دوران زندگی خود، همواره مشغول جمع آوری حدیث بوده، به طوری که "ابن اثیر" او را از پیشروان علم حدیث و "یاقوت حموی" وی را، از بزرگان دانش حدیث خوانده اند. همچنین حفاظ و محدثان مشهوری، چون "ابوالحسن بن قبیس" و "ابوبکر خطیب"، وی را در زمره حافظان صدیق آورده اند. "دارقُطْنی" هم چنین، او را از موثّقان علم حدیث و مورد اعتماد علمای عصر خود معرفی کرد. 
آثار بر جای مانده از بردیجی شامل: - طبقات الاسماء المفرده من الصحابه و التابعین و اصحاب الحدیث - معرفه المتصل من الحدیث و المرسل والمقطوع و بیان الطرق الصحیحه، در علم حدیث 
در مورد وفات بردیجی، اطلاعات موثقی موجود نبوده اما در برخی کتب از جمله "الانساب" و "تاریخ بغداد" وفات ابوبکر بردیجی را در سال 301 ه.ق، و در بغداد ذکر کردند. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۲۹:۴۴

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۲۹:۴۵

احمد بن هارون بردیجی

خلاصه زندگی نامه

 ابوبکر احمد بن هارون بن روح بردعی بَردیجی، محدث، فقیه و رجالی قرن سوم و چهارم هجری قمری بود. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع