جستجو در مطالب و اشخاص
احمد بخشایش اردستانی در سال 1340 در شهرستان اردستان از توابع استان اصفهان و در یک خانواده مذهبی به دنیا آمد. تحصیلاتش را تا پایان مقطع متوسطه در اردستان گذراند. سال تحصیلی دوم و سوم نظری را به صورت جهشی در یک سال به اتمام رساند و بعد دیپلم علوم تجربی را با معدل 19/85 به عنوان شاگرد اول منطقه اردستان گرفت. در کنکور سراسری سال  1358 در رشته بیولوژی در دانشگاه اصفهان پذیرفته شد. با شروع انقلاب فرهنگی به اردستان بازگشت و در آنجا به مدت دو سال در سپاه پاسداران، کمیته امداد امام خمینی(ره) و بنیاد شهید انقلاب اسلامی (به عنوان عضو شورای مرکزی و مسئول واحد فرهنگی) انجام وظیفه نمود. پس از آن در سمت معلمی در مقطع دبیرستان مشغول تدریس شد و با شروع جنگ تحمیلی به جبهه رفت. پس از آن که در سال 1361 دانشگاه ها مجددا شروع به فعالیت کردند، اردستانی در کنکور سراسری شرکت کرد و در رشته پزشکی دانشگاه همدان و همزمان در رشته علوم سیاسی دانشگاه امام صادق (ع) پذیرفته شد. احمد بخشایش اینبار علوم سیاسی دانشگاه امام صادق (ع) برای ادامه تحصیل برگزید و در نهایت با معدل 19 از مقط فوق لیسانس فارغ التحصیل و به عضویت هیات علمی آن دانشگاه انتخاب شد. در سال 1368 از طرف وزارت فرهنگ و آموزش عالی (وزارت علوم تحقیقات و فناوری) برای تحصیل در مقطع دکتری به کشور استرالیا رفت و پس از پنج سال تحصیل، در سال 1373 مدرک دکتری علوم سیاسی خود را از دانشگاه "نیوساوت ویلز" (The University of New South Wales) دریافت کرد. اردستانی پس از اتمام تحصیل و بازگشت به ایران، در سمت هایی چون معاونت آموزشی دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، تدریس در دانشگاه، مدیر کل ستاد رفاهی وزارت فرهنگ و آموزش عالی، مشاور سیاسی استانداری تهران و... مشغول شد. وی همچنین در رشته علوم سیاسی دست به تالیف چند جلد دروس دانشگاهی زد. اردستانی پس از آن که کاندید عضویت در دور نهم مجلس شورای اسلامی شد توانست با کسب 10,833 رای از حوزه انتخابیه اردستان راهی خانه ملت شود و پس از ورود به مجلس به عضویت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی درآمد. 

- معاونت آموزشی دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران - مدیر کل ستاد رفاهی وزارت فرهنگ و آموزش عالی - ناظر علمی دانشجویان خارج از کشور در مقطع دکتری - مشاور بین الملل و آموزشی بانک توسعه صادرات ایران - مشاور حقوقی، سیاسی، در وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران - مشاور سیاسی استانداری تهران - عضو شورای عالی انجمن اسلامی فارغ التحصیلان قاره اروپا، اقیانوسیه و امریکا (دبیر سیاسی انجمن اسلامی فارغ التحصیلان) - تدریس در دانشکده روابط بین الملل، دانشکده علامه طباطبایی، دانشگاه امام صادق (ع)، دانشکده اکو، دانشگاه امام علی (ع)، دانشگاه علوم و فنون فارابی، دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکزی، و دانشگاه تربیت معلم - سرپرست گروه علمی تخصصی گروه علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی - سرپرستی و راهنمایی رسالات متعدد در کارشناسی ارشد و دکترای رشته علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه ها - عضو هیات علمی دانشکده علوم سیاسی دانشگاه تربیت معلم تهران - دانشیار پایه 20 رشته علوم سیاسی 

- اصول علم سیاست (چاپ اول 1376 ، چاپ دوم 1379) - اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران (چاپ اول 1375 ، چاپ دوم 1379) - نظام های سیاسی مقایسه ای (چاپ اول 1376 – چاپ دوم 1379) - تاریخ اندیشه های سیاسی در غرب (1378) 

احمد بخشایش اردستانی از نامزدهای انتخاباتی مجلس نهم شورای اسلامی بود که توانست با کسب 10,833 رای از مجموع 27153 رای در تاریخ 12 اسفند 1392 و در دور اول انتخابات ، از حوزه انتخابیه اردستان، راهی خانه ملت شود. وی پس از ورود به مجلس به عضویت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی درآمد. اردستانی در دوران حضورش در مجلس نهم طرح های بسیاری را به امضاء رساند که از مهم ترین آن ها طرح هایی چون طرح الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته ای ملت ایران، طرح انتقال پایتخت و طرح ایجاد حساب ویژه حمایت از تولید ملی می باشد. 

18 اردیبهشت سال 1392 و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، احمد بخشایش اردستانی در گفت و گو با خبرگزاری فارس در اصفهان در خصوص کاندیدای اصلی اصلاح طلبان در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری گفت: «تمسک اصلاح طلبان به "اکبر هاشمی رفسنجانی" و "سید محمد خاتمی" راهی برای مخفی کردن پرونده کاندیدای اصلی این گروه است چرا که می خواهند ذهن اصول گرایان را از کاندیدای اصلی منحرف کنند تا زیر ذره بین قرار نگیرد.» وی با اشاره به اینکه این گروه در نهایت "حسن روحانی" را به عنوان کاندیدای خود مطرح می ‌کنند، تصریح کرد: «خاتمی از ترس رد صلاحیت شدن در انتخابات شرکت نمی ‌کند و هاشمی نیز آبروی خود را زیر سئوال نمی ‌برد، بنابراین هاشمی و خاتمی در واقع برای روحانی بازار گرمی می ‌کنند.» وی با اشاره به دو قطب اصول گرایان و اصلاح طلبان که هر کدام متناسب اهداف و خط مشی خود در مقابل یا در کنار "حسن روحانی" قرار دارند در نهایت به اهمیت حضور مردم پای صندوق های رای اشاره کرد و گفت: «باید تلاش کنیم که مردم را به حضور در پای صندوق ‌های رای تشویق کنیم تا به فرمایش رهبر معظم انقلاب عمل کرده باشیم.» 

احمد بخشایش اردستانی در تاریخ 28 اردیبهشت سال 1392 در گفت‌ و گو با خبرگزاری ایرنا در خصوص حضور "آیت الله هاشمی رفسنجانی" و "اسفندیار رحیم مشایی" در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری به دوقطبی بودن فضای انتخابات اشاره و اظهار داشت که «شورای نگهبان بر سر دو راهی قرار گرفته چرا که آقای مشایی معروف به "لیدر جریان انحرافی" در برابر آقای هاشمی منتسب به "جریان فتنه" است چرا که "مشایی" مشاور رئیس ‌جمهوری به دلیل اظهارات خود درباره "مکتب ایرانی" و دوستی با مردم اسرائیل به رهبر جریان انحرافی معروف شده است و همچنین به گفته وزیر اطلاعات و برخی مقام‌ های ارشد سیاسی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در رویدادهای بعد از انتخابات سال 88 که "فتنه" خوانده می شود دست داشته است.» وی با تاکید براینکه که بدون حضور هاشمی و مشایی، حماسه سیاسی در انتخابات شکل نمی ‌گیرد گفت: «اگر این دو ازسوی شورای نگهبان تأیید شوند طرفداران شورای نگهبان و متدینین بر سر دو راهی قرار می ‌گیرند، چرا که تاکنون این دو به عنوان فتنه و انحراف شناخته می‌ شدند.» اردستانی معتقد است، اگر آنها به تایید برسند، «صالح» محسوب می ‌شوند، پس «راهی جز این وجود ندارد که هاشمی و مشایی با حکم حکومتی وارد عرصه رقابت شده و قطب‌های اصلی انتخابات را شکل دهند.» 

اواخر عمر دولت دهم بود که محمود احمدی نژاد پیرو عزل و نسب های جنجالی اش اینبار رضا تقی پور انوری، وزیر وقت ارتباطات و فناوری اطلاعات را در تاریخ 11 آذر ماه سال 1391 از سمت خود عزل نمود. پس از عزل تقی پور مدتی علی نیکزاد سرپرستی این وزارتخانه را برعهده داشت تا اینکه محمد حسن نامی در 14 بهمن ماه سال 1391 جای او را گرفت. این روند ادامه داشت تا اینکه محمود احمدی نژاد در تاریخ 30 بهمن ماه سال 1391 نامی را به عنوان وزیر پیشنهادی برای تصدی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات جهت اخذ رای اعتماد به مجلس نهم معرفی کرد. جلسه علنی بررسی صلاحیت نامی در تاریخ 8 اسفند سال 1391 در مجلس برگزار شد. احمد بخشایش اردستانی از جمله نمایندگانی بود که در مخالفت با نامی در جایگاه قرار گرفت. او  در نطق خود در نشست علنی مجلس پس از بیان احادیث و موازین شرعی و اعتقادی در اسلام در بیان مخالفت با وزیر پیشنهادی ارتباطات، خطاب به رئیس جمهور گفت: «آقای احمدی نژاد شما فردی را برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات معرفی کرده اید که تخصص وی با تعهد وی رابطه ای ندارد چرا که تخصص نامی دکترای جغرافیای سیاسی است و ربطی به وزارت ارتباطات ندارد و بهتر بود وزیر امور خارجه را که دکترای مکانیک دارد دراین سمت قرار می دادید و آقای نامی را وزیر امور خارجه می کردید. نباید دست هر کسی را بگیریم و وزیر کنیم چرا که به قول شهید چمران اگر فردی همراه تعهد تخصص نداشت بدانید که او تعهد هم ندارد...بگذارید به عنوان یک روند این روش باقی بماند که هر کسی رئیس جمهور شد افراد متخصص را به عنوان وزیر معرفی کند.» نمایندگان مجلس شورای اسلامی سرانجام در جلسه علنی  8 اسفند سال 1391 محمد حسن نامی، را با 177 رای موافق از مجموع 243 رای برای تصدی وزارتخانه ارتباطات و فناوری اطلاعات انتخاب کردند. 

مخالفت با کلیات کابینه پیشنهادی 13 مرداد سال 1392 بود که حسن روحانی، رئیس جمهور منتخب مردم در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری کابینه پیشنهادی خود را جهت اخذ رای اعتماد به مجلس نهم معرفی کرد. 21 مرداد همان سال بررسی برنامه و صلاحیت وزیران پیشنهادی دولت یازدهم با حضور رئیس جمهور و وزیران پیشنهادی وی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی آغاز شد. براساس روال آیین نامه مجلس نمایندگان موافق و مخالف کلیات کابینه دولت یازدهم طبق قرعه کشی انجام شده، در جلسه صبح پشت تریبون مجلس رفتند و به بیان دلایل خود در حمایت یا مخالفت با 18 گزینه حسن روحانی برای ریاست وزارتخانه‌ها پرداختند. بخشایش از جمله نمایندگانی بود که در مخالفت با کلیات کابینه روحانی پشت تریبون قرار گرفت. در ذیل به اهم اظهارات وی اشاره می شود: - در نقد کابینه آقای روحانی به این مساله می رسیم که کابینه ایشان به یک شرکت سهامی خاص شبیه است نه یک شرکت سهامی عام چرا که با یک تحلیل محتوا متوجه شدم افراد در این کابینه سهم گرفته اند. برای مثال باید بگویم که آقای آخوندی سهم حجت الاسلام ناطق نوری، حجت الاسلام پورمحمدی سهم آیت الله آملی و آقای مهندس حجتی نیز سهم حجت الاسلام عبدالله نوری است. - این چه پیوندی است که در آینده می خواهد دولت شما را در آینده متحد نگه دارد، دولتی که به نام امید و تدبیر نام گرفته است باید دولتی شفاف و روشن باشد، دولتی که باید شیشه ای باشد و از پشت آن همه چیز را مشاهده کرد اما آقای روحانی دولت شما دولت کارگزار شماره 2 است. همین دولتی که نتیجه و معدل و حاصل آن منتج به دولت احمدی نژاد شد که شما بالاترین نقدها را به آن وارد کردید و آیا فکر نمی کند که دولت شما در 4 سال آینده همین مسیر را طی نماید. - در دولت هاشمی و خاتمی ما 500 نخبه داشتیم و چرخش نخبگی ندیدیم و امروز شما از همان نخبگان استفاده می کنید، پس نسل سوم و چهارم کجای کار هستند و کی می توانند اینها وارد جامعه شوند. آیا نباید جوانگرایی در دولت شما سهم داشته باشد؟ - متوسط سن این دولت 62 سال است و به نظر می‌رسد که این دولت، دولت سالمندان است. - شما در برنامه های خود سیاست اصل 44 را در نظر گرفتید و تعاون را فراموش کردید و بخش تعاون را در نظر نگرفتید. انتقاد از برخی انتصابات احمد بخشایش در  تاریخ 21 مرداد 1392 در گفتگو با خبرنگار سیاسی تهران پرس، درخصوص انتصاب برخی از افراد در کابینه پیشنهادی روحانی با انتقاد از انتخاب "جعفر توفیقی" در سمت سرپرستی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: «کابینه آقای روحانی کابینه شماره 2 کارگزاران شده است و مشخص است که خط فکری هاشمی در آن دنبال می شود. هاشمی هم زمانی که دید مجلس به وزرای کابینه اش رأی اعتماد نمی دهد آنها را در پست های معاونت خود مستقر کرد و این مشابه کاری است که آقای روحانی می کند.» مخالفت ضمنی با صالحی امیری، دومین گزینه پیشنهادی روحانی برای وزارت ورزش 27 مهر سال 1392 بود که رضا صالحی امیری از سوی رئیس دولت یازدهم برای تصدی وزارت ورزش و جوانان به مجلس معرفی شد. صالحی امیری در حالی به عنوان وزیر پیشنهادی حسن روحانی به مجلس معرفی شد که قبل از او مسعود سلطانی فر اولین گزینه پیشنهادی روحانی نتوانسته بود از نمایندگان مجلس رأی اعتماد بگیرد. 4 آبان ماه سال 1392، یک روز پیش از برگزاری جلسه رای اعتماد، احمد بخشایش اردستانی در گفتگویی با صاحب نیوز، شبکه تحلیل و اطلاع رسانی استان اصفهان، با اشاره ای گذرا راجع به مسایل مطرح شده پیرامون صالحی امیری گفت: «راجع به وی 4 مورد مطرح است که بحث های امنیتی، مسایل اقتصادی و حتی بحث مدرک مطرح شده است که آقای صالحی امیری طی روزهای گذشته به این شایبه ها پاسخ هایی داده اما نتیجه نهایی در بحث های جلسه رای اعتماد مشخص خواهد شد.» بخشایش به پاسخ صالحی امیری راجع به نامه ای که اعلام شده در جریان فتنه از سوی او امضا شده، پرداخت و افزود: «آقای صالحی امیری می گوید من ابتدا نامه را امضا کردم اما هنوز 12 ساعت از آن نگذشته بود که آن را مطالعه کردم و دیدم که نامه مشکل دارد و به همین جهت به سرعت تماس گرفتم و خواستار حذف نامم از نامه شدم.» بخشایش به مساله دیگری که راجع به صالحی امیری پیرامون مسایل اقتصادی مطرح بود اشاره کرد و ادامه داد: «براساس مطالبی که این روزها شنیده ایم، وی در پرونده بیمه ایران از طرف آقای "س" مبالغی را دریافت کرده است اما آقای صالحی در جلسه کمیسیون کاملا آن را رد کرد و حتی آشنایی با آنها را تکذیب کرد. ضمن اینکه آقای صالحی نامه ای را از دادگاه آورده که براساس آن، پرونده متهمان بیمه تکمیل شده و اسمی از وی در این پرونده نیست. بالاخره اینها مسایلی است که باید در جلسه رای اعتماد از سوی سوال کننده به درستی مطرح شود و آقای صالحی هم به درستی پاسخ دهد تا همه چیز مشخص شود.» بخشایش راجع به به مسایل مربوط به مدرک تحصیلی وی نیز گفت: «در بحث مدرک، ایشان اگر لیسانس هم باشد می تواند وزیر باشد اما در جایی گفته بود که من دانشیار هستم و در جای دیگری نوشته بود استادیار هستم. همچنین گفته است که مدارک فوق لیسانس و دکترا را هرجا که لازم باشد ارایه خواهد کرد و این مساله نیز در جلسه رای اعتماد و نحوه سوال و جواب مشخص خواهد شد.» بخشایش میزان رای آوری وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان را در مجلس سخت دانست و البته همه چیز به جلسه رای اعتماد موکول کرد. موافقت با استیضاح فرجی دانا 21 مرداد ماه سال 1393، طرح استیضاح رضا فرجی دانا، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دولت یازدهم توسط 51 نفر از نمایندگان فراکسیون اصولگرایان مجلس نهم، کلید زده شد. افشای اعطای بورسیه های غیر قانونی وزارت علوم در دولت نهم و دهم توسط "فرجی دانا" که پای برخی از نمایندگان مجلس و مسئولین وقت هم به آن باز شد، پافشاری برخی از نمایندگان به استیضاح را بیشتر و شایبه سیاسی بودن آن را دامن زد. احمد بخشایش اردستانی که از جمله  نمایندگان امضا کننده طرح استیضاح "فرجی دانا" بود در تاریخ 28 مرداد 1393 در گفت و گو با خبرگزاری تسنیم پیرامون دلایل خود برای امضای استیضاح وزیر علوم، گفت: «وقتی وزیر علوم بر سرکار آمد قولی داده بودند که برای جوانان اردستانی شرایط استخدام ایجاد شود. ورودم به استیضاح به دلیل بحث‌ های منطقه ‌ای خودمان بود یعنی قول‌ هایی که به نمایندگان داده بودند، عملی نشده و تنها دانشکده علمی کاربردی ما در اردستان تعطیل شد بنابر این من بجز استیضاح راه دیگری نداشتم. البته دلایل دیگری هم مطرح می‌شود که باید ببینیم ایشان چه گونه به آنها پاسخ می ‌دهند. طبیعی است که اگر جواب وزیر منطقی باشد استیضاح ملغی شده و اگر منطقی نبوده و توجیه گرانه باشد، استیضاح رای می‌آورد.» وی در خصوص هیاهوی رسانه ای در زمینه استیضاح "فرجی دانا" گفت: «اینکه می‌ گویند دلایل سیاسی پشت استیضاح بوده درست نیست و برخی روزنامه ‌ها و سایت ‌ها خوش هستند و حرف ‌هایی بی دلیل برای خود می‌ زنند...من این هیاهو را به فضای مجازی محدود می‌ دانم و اعلام می ‌کنم بدون شک با این قبیل صحبت ‌ها نمایندگان محکم تر می ‌شوند.»   عدم رای اعتماد به نیلی احمد آبادی، سومین وزیر پیشنهادی علوم 30 مهرماه سال 1393، پس از استیضاح "رضا فرجی دانا" و دو ماه سرپرستی "محمدعلی نجفی" بر این وزارتخانه، نهایتاً "محمود نیلی احمدآبادی" طی نامه‌ای توسط رئیس جمهور به عنوان سومین وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری به مجلس معرفی گردید. جلسه بررسی صلاحیت نیلی در روز چهارشنبه 7 آبان 1393، در مجلس شورای اسلامی برگزار گردید و نیلی بدلیل آنچه از سوی نمایندگان، انتساب به حوادث پس از انتخابات سال 1388 خوانده شد، با کسب 79 رأی موافق، 160 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع از مجموع 246 رأی مأخوذه، موفق به کسب رأی اعتماد از مجلس نگردید. احمد بخشایش اردستانی در تاریخ 7  آبان 1393 در گفت و گو با شبکه اطلاع رسانی راه دانا به دلایل چندگانه عدم رای اعتماد نمایندگان مجلس به "نیلی احمد آبادی" اشاره کرد و گفت: «اولین و مهمترین عامل هم توهین آشنا، مشاور رئیس جمهور به نمایندگان مجلس بود. افراط گر خواندن مجلس و طرفداری سایر نمایندگان از یک اقلیت دیکتاتور که آقای آشنا آن را مطرح کرد، جز توهین به مجلس نبود... یکی دیگر از دلایلی که موجب شد نمایندگان به نیلی احمد آبادی اطمینان نداشته باشند اظهارات اخیر آقای روحانی بود. روحانی هر جا تریبون گیر می آورد گردن پروژه تخریب و تحقیر مجلس را آغاز می کند...» اردستانی همچنین در راستای عدم رای اعتماد مجلس بی "نیلی احمد آبادی" به دلایلی چون کم بودن فاصله معرفی وزیر پیشنهادی تا برگزاری جلسه رای اعتماد وی و همچنین موارد تحصیلی وزیر پیشنهادی اشاره کرد. مخالفت ضمنی با چهارمین وزیر پیشنهادی علوم بعد از آنکه محمود نیلی احمد آبادی به عنوان سومین وزیر پیشنهادی دولت یازدهم نتوانست از مجلس رای اعتماد بگیرد؛ 20 آبان ماه سال 1393، دکتر حسن روحانی در نامه ای  به رییس وقت مجلس ، دکتر فخرالدین احمدی دانش آشتیانی را برای اخذ رای اعتماد جهت تصدی مسئولیت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به مجلس نهم معرفی کرد.  در جلسه علنی مجلس که در تاریخ 27 آبان ماه سال 1393 به منظور بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی علوم تشکیل شد؛ بعد از استماع نظرات موافقان و مخالفان و نیز دفاعیات وزیر پیشنهادی، فخرالدین احمدی دانش آشتیانی، وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری با کسب 70 رأی موافق، 171 رأی مخالف و و 16 رأی ممتنع نتوانست رأی اعتماد نمایندگان از آن خود کند و اینگونه از راهیابی به کابینه یازدهم بازماند. احمد بخشايش اردستانی در تاریخ 26 آبان 1393 ، درست یک روز پیش از برگزاری جلسه رای اعتماد در گفت و گو با ایمنا به فضای مجلس جهت رای اعتماد به "فخرالدين احمدی دانش آشتيانی" وزیر پیشنهادی علوم اشاره و بیان داشت که احتمال نمی رود که وزیر پیشنهادی رای بیاورد. وی در خصوص معرفی وزرا به مجلس تصريح كرد: «گزينه های مطرح شده همه از يک طيف فكری خاص هستند كه حساسيت نمايندگان را بر می انگيزاند و نمی توانند به آنها رای اعتماد بدهند. ما معتقديم كه شاخص اعتدال و فراجناحی عمل كردن از مهمترين ويژگی های وزير علوم است و از دولت تدبير و اميد كه با شعار اعتدال گرايی بر سر كار آمده است نيز همين انتظار می رود.» مخالفت با استیضاح علی اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش 19 خرداد سال 1394، تعدادی از نمایندگان مجلس نهم در پی برخی از اقدامات "علی اصغر فانی"، وزیر آموزش و پرورش دولت یازدهم، از جمله انتصاب مدیران سیاسی و ناکارآمد در آموزش و پرورش، برگشت به‌کار نیروهای بازنشسته، عدم اجرای قانون استخدام مربیان پیش‌دبستانی، حق‌التدریسی و مربیان نهضت سوادآموزی، عدم توجه به بیمه‌های درمان و تکمیلی فرهنگیان و عدم توجه به حوزه تربیتی دانش‌آموزان، طرح استیضاح وی را در 10 محور خواستار شدند. 1 تیرماه 1394  احمد بخشایش اردستانی به عغنوان یکی از مخالفین این استیضاح در گفت ‌و گو با فرارو، با تأکید بر اینکه تغییر وزیر خیلی در ساختار مؤثر نیست، گفت: «تجربه استیضاح وزیر علوم نشان داد که در ساختاری تغییری انجام نمی‌ شود آن ‌طور که در مجلس می ‌بینیم نمایندگان قصد دارند که در سال آخر مجلس تعامل بهتری با دولت داشته باشند و البته از حق خود نیز نخواهند گذشت لذا رایزنی ‌های انجام‌ شده میان وزیر و نمایندگان حتماً اثرگذار خواهد بود. امضاکنندگان استیضاح عمدتاً شهرستانی هستند و مشکل اصلی آنها چینش مدیران در شهر خودشان است. به همین خاطر اگر این مشکل در روزهای گذشته حل ‌شده باشد حتماً در نتیجه استیضاح اثر خواهد داشت.» اردستانی به همراه شماری از اعضای فراکسیون رهروان ولایت مجلس از جمله "عباسعلی منصوری" آرانی نماینده کاشان، "بهروز نعمتی" نماینده اسدآباد، "سید رمضان شجاعی کیاسری" نماینده ساری مخالفت خود و اکثریت اعضای فراکسیون خود را با این استیضاح اعلام کردند.  نشست بررسی طرح استیضاح علی اصغر فانی در مجلس شورای اسلامی به ریاست حجت الاسلام "ابوترابی فرد"، نائب رئیس مجلس، در تاریخ 3 تیر ماه سال 1394، و با حضور 204 تن از نمایندگان و تعدادی از اعضای کابینه یازدهم برگزار شد. نهایتا بعد از استماع توضیحات "علی اصغر فانی" و سخنان موافقان و مخالفان وی، با 76 رأی موافق، 167 رأی مخالف و 13 رأی ممتنع از مجموع 256 آرای مأخوذه، با «عدم‌اعتماد» به فانی مخالفت کردند. بر این اساس، نمایندگان مجلس اعتمادشان را از فانی برنداشتند و وی وزیر باقی ماند. 

همایش حزب اعتماد ملی با عنوان "امتداد اعتماد" در تاریخ 21 مهر سال 1393 همزمان با عید غدیر در سالن اجتماعات موسسه الهادی برگزار شد. این همایش توسط شاخه جوانان حزب اعتماد ملی برگزار و اولین مراسم رسمی بعد از توقف فعالیت‌های حزب اعتماد ملی به شمار می رفت. در این همایش که با حضور محمدرضا عارف برگزار شد، قرائت پیام سید محمد خاتمی، پخش کلیپ حاوی تصاویری از آیت الله منتظری، سید محمد خاتمی، مهدی کروبی ،میرحسین موسوی و اظهارات برخی از مدعوین پیرامون موسوی و رهنورد واکنش های متفاوتی را در بین سیاسیون به دنبال داشت. یک روز پس از برگزاری این همایش احمد بخشایش در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم در اعتراض به برخی رفتارهای صورت گرفته در این همایش گفت: «در این همایش، از سران فتنه حمایت شد که این اقدام، اقدامی علیه امنیت ملی محسوب می‌شود.» وی با بیان اینکه دبیر کل حزب اعتماد ملی از سران فتنه است، تصریح کرد: «کمیسیون ماده 10 احزاب، حزب اعتماد ملی را به عنوان تشکل قانونی به رسمیت‌ نمی‌شناسد، باید از اینکه یک تشکل غیرقانونی می‌گوید برای همایش خود مجوز قانونی گرفته، تعجب کرد؟ چطور می‌شود تشکلی که فعالیتش از نظر کمیسیون ماده 10 احزاب غیرقانونی است، برای برگزاری همایش خود مجوز قانونی بگیرد؟ امیدواریم کمیسیون ماده 10 احزاب با بررسی موضوع، مانع تکرار اقدامات ضد امنیتی در قالب فعالیت‌های سیاسی شود.» 

امضای طرح الزام دولت به حفظ حقوق هسته اینمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی 14 بهمن ماه 1393، یک فوریت طرح "الزام دولت به حفظ حقوق و دستاوردهای هسته ای" را مورد بررسی قرار داده و با رأی بالایی به تصویب رساندند. این طرح یک فوریتی در جهت حمایت از تیم مذاکره کننده و در راستای رهنمودهای مقام معظم رهبری و در پاسخ به ضرب العجل امریکایی ها مبنی بر تحمیل خواسته های نامشروع آنها به تیم مذاکره کننده هسته ای به مجلس ارائه شد. بر اساس این طرح در صورت تصویب تحریم جدید از سوی امریکا، توافق نامه ژنو لغو و اقدامات ایران در راستای فناوری هسته ای به نطقه قبل از این توافقنامه باز خواهد گشت.احمد بخشایش اردستانی یکی از 255 نماینده مجلس نهم بود که این طرح را امضا کرد.کلیات طرح "الزام دولت به حفظ حقوق هسته ای" در نشست علنی مجلس شورای اسلامی در 31 خرداد ماه 1394 با رأی بالایی از سوی نمایندگان به تصویب رسید؛ پس از آن جزئیات این طرح در جلسه علنی 2 تیر ماه مورد بررسی قرار گرفت و با 213 رای موافق، 10 رای مخالف و 6 رای ممتنع از مجموع 244 نماینده حاضر در صحن علنی مجلس به تصویب رسید. خوشبینی به تفاهم هسته ای لوزان 13 فروردین سال 1394 بود که بیانیهٔ سوئیس دربارهٔ راه حل‌های لازم جهت نیل به برنامه جامع اقدام مشترک یا تفاهم هسته‌ای لوزان شامل خلاصه‌ای از مجموعه راه حل‌های تفاهم شده برای رسیدن به برنامه جامع اقدام مشترک پیرامون برنامه هسته‌ای ایران پس از دو دور مذاکره در بازهٔ زمانی 25 اسفند 1393 تا 13 فروردین 1394 میان ایران و گروه 1+5 در لوزان سوئیس منعقد شد. به دنبال این تفاهم صورت گرفته بازتاب‌های متنوع و بسیاری در سطح رسانه و شبكه‌های اجتماعی و محافل مختلف مطرح و تحلیل‌های گوناگونی ارائه شد. احمد بخشایش در تاریخ 17 فروردین 1394 در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی شریان در خصوص بیانیه لوزان گفت: «ما در جهانی زندگی می کنیم که در آن روابط بین الملل بر مبنای قوانین جنگل و بر مبنای زور اداره و اجرا می شود و ما با این مبنا وارد مذاکرات شدیم. من فکر میکنم این توافق مورد نیاز هردو طرفین بود اما نیاز آمریکا و شخص اوباما به این توافق خیلی بیشتر از ایران بود چرا که به محض اعلام بیانیه لوزان، اوباما طوری صحبت و سخنرانی کرد که انگار بزرگترین اتفاق در تاریخ را انجام داده است و گفت که روز بزرگ تاریخ است.» وی همچنین به لزوم و نیاز توافق هسته در غالب دو نکته اشاره کرد و گفت: «نیاز ما از این توافق دو نکته است. حق داشتن انرژی صلح آمیز هسته ای برای جمهوری اسلامی ایران و دوم لغو تحریم ها است، تحریم های مربوط به شورای امنیت، پنج قطعنامه است که قرار شده است تا پس از امضای این توافق به شکل یک قطعنامه تعریف گردد و پنج قطعنامه قبلی را باطل کند.» وی پس از اشاره به حمایت های مقام معظم رهبری از تیم مذاکره کننده گفت: «به نظرمن مردم نیز از این توافق راضی خواهند بود چراکه این مذاکرات یک موضوع و مشکل طولانی شده بود و باید به نتیجه نهایی می رسیدیم و امیدوارم دستاوردهای این توافق برای کشور و نظام بسیار بیش از یک توافق و در عمل باشد.» استقبال از حصول توافق جامع اقدام مشترک 23 تیر ماه سال 1394، در راستای توافق جامع بر سر مذاکرات هسته‌ای ایران و بدنبال تفاهم هسته‌ای لوزان، توافق جامع و نهایی هسته‌ای وین با عنوان "برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام" بین ایران، اتحادیه اروپا و گروه 1+5  منعقد شد. یک روز پس از انعقاد توافق نهایی احمد بخشایش اردستانی در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی ناطقان، ضمن استقبال از توافق هسته ای گفت: «این رویداد مهم سیاسی را به ملت ایران تبریک می گویم و بدون تردید یکی از آثار این توافق تحقق آرامش در سطح جامعه است. این توافق موقعیت ژئوپلیتیک ایران را در سطح جهان ارتقاء خواهد داد و البته این موضوع برای طرف مقابل هم بسیار حائز اهمیت بود و لذا دیدید که دولت اوباما برای تحقق آن به آب و آتش می زد و در هفته ای اخیر جان کری با پای شکسته میز مذاکره را رها نکرد.» این نماینده مجلس شورای اسلامی خطاب به بخشی از جامعه که منتظر دیدن آثار اقتصادی این مسئله بودند گفت: «اولا باید توجه داشته باشیم که با این توافق به یکباره کشور دچار یک تحول اقتصادی نمی شود، و با لغو تحریم ها و آزادی بخشی از سرمایه های ایران، راه برای حرکت و رونق اقتصادی در کشور هموار می گردد، اما در گام اول می توان گفت ثبات اقتصادی در شرایط فعلی ظهور پیدا می کند و به زبان ساده مردم شاهد گرانی های لحظه ای (مثل سابق) نخواهند بود...» بخشایش در بخش پایانی سخنانش گفت: «...بدون شک، توافق هسته ای ایران در حل مشکلات عراق، سوریه و یمن راهگشا است و فصل جدیدی از تحولات در سطح منطقه و جهان رقم می خورد.» 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۷:۰۰

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۷:۰۲

احمد بخشایش اردستانی

خلاصه زندگی نامه

 احمد بخشایش اردستانی، نماینده مردم اردستان در مجلس نهم شورای اسلامی کهپس از راهیابی به خانه ملت، به عضویت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی درآمد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع