جستجو در مطالب و اشخاص
سید ابوالقاسم حبیب اللهی، متخلص به نوید یا نوید خراسانى، مشهور به شهیدى، در سال 1281 در مشهد متولد شد. وی فرزند "آقا میرزا محمد" متخلص به "حبیب" از شاعران معروف خراسان در زمان خود، و نوه‏ "سید حبیب‏ اللهى مجتهد خراسانى" است. او علوم قدیم را در مشهد فراگرفت و صرف و نحو و معانى بیان و منطق را نزد "ادیب نیشابورى" و "سید حسن مشکان طبسى" آموخت و در سال 1301 همراه پدر خود به عراق و سوریه و لبنان مسافرت کرد، سپس به کشور بازگشت. اشعار او غالبا قطعاتى است که در معانى فلسفى و اخلاقى گفته شده، در میان اشعار وى که متجاوز از سه هزار بیت است، غزل دیده نمى‏ شود یا اگر تغزلى باشد، نادر است. ابوالقاسم حبیب‏ اللهى در سال‏هاى آخر عمر به عنوان استاد نیمه وقت زبان عربى در دانشگاه مشهد تدریس کرد. وى از مؤسسان و از اعضاى انجمن ادبى خراسان در سال 1301 بود. او در سال 1359 ش درگذشته است. 

حبیب‌اللهى تحصیلات ابتدایى را در مدرسه رحیمیه مشهد به پایان رساند و پس از آن به تحصیلات قدیم روى آورد. مقدمات زبان عربى، مطول، مُغنى و کتب دیگر را نزد استادان آن زمان فرا گرفت. زبان فرانسه را نیز پس از فراگرفتن مقدماتى مختصر نزد معلم، پیش خود تکمیل کرد، به شکلى که بر آثار کلاسیک این زبان احاطه یافت. حبیب‌اللهى پس از تأسیس دانشکده معقول ‌و منقول در مشهد در سال 1337 ش، استاد آن دانشکده گردید و سپس در دانشکده ادبیات مشهد استاد کرسى ادبیات عرب شد و پس از هفده سال همکارى با دانشگاه مشهد، با رتبه استادى بازنشسته شد. 

حبیب اللهی در تیر 1325 به نخستین کنگره نویسندگان ایران دعوت شد و قطعه شعرى به نام "غم میهن" خواند. حضور او در این کنگره نشان می ‌دهد که وى در زمان خود شاعرى شناخته شده بوده است. زبان شعر او در عین استوارى و فصاحت، ساده و روشن است و گاه به زبان گفتگو نزدیک می ‌شود. تأثیر شاعران سبک خراسانى در شعر او کاملا محسوس است. وى در بیشتر قالبهاى سنّتى، به‌ ویژه قصیده و مثنوى و قطعه، شعر سروده، اما تبحر او در سرودن قطعه‌هاى اجتماعى و اخلاقى است. وى از فعالان انجمنهاى ادبى مشهد بود و "مهدى اخوان ثالث"، از شاعران معاصر خراسانى، او را استاد خود شمرده است. 

برخی آثار و مقالات حبیب اللهی درباره شاعران و نویسندگان عرب، نشانه تبحر و استادى او در زبان عربى است. آثار وی عبارتند از: - تاریخ ادب عربى عصر جاهلى - مضامین مشترک در عربى و فارسى یا ترجمه شعر به شعر، سلسله مقالات - دیوان اشعار - پادشاه فرانسه در اسارت مصریها - چند تن از مشایخ طوس در قرن چهارم و پنجم هجری - شریف رضی و ابو اسحاق صابی - امثال قدیم فارسی - تأثیر زبان و ادبیات فارسی در زبان عربی - بنیان گذاران علوم در اسلام بیشتر ایرانی بوده‌اند 

ابوالقاسم حبیب اللهی در تاریخ 28 آذر 1359، در مشهد درگذشته است. در سال 1363ش مجموعه اشعار و مقالاتش با نام "ارمغان نوید" به کوشش فرزندش، "محمد حبیب‌اللهى"، با مقدمه "غلامحسین یوسفى" در اصفهان منتشر شد. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۹:۴۴

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۹:۴۵

ابوالقاسم حبیب اللهی

خلاصه زندگی نامه

 سید ابوالقاسم حبیب اللهی، متخلص به نوید یا نوید خراسانى و مشهور به شهیدى، شاعر و مدرس معاصر 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع