جستجو در مطالب و اشخاص
آیت الله نصرالله شاه آّبادی، فرزند آیت الله محمد علی شاه آبادی در سال 1309 در قم به دنیا آمد. او در سال های کودکی به تهران مهاجرت کرد و تحصیلات خود را در تهران آغاز کرد؛ او با راهنمایی های والد معظم خود در سال 1320 تحصیل علوم دینی را آغاز و دوره مقدمات و سطح را نزد اساتید بزرگ تهران فراگرفت؛ او پس از رحلت پدرش به حوز علمیه قم رفت و از درس بزرگان آنجا بهره برد؛ او در سال 1329 برای ادامه تحصیل عازم نجف شد و از درس بزرگان حوزه از جمله "آیت الله خویی، سید عبدالهادی شیرازی و امام خمینی(ره)" بهره برد. آیت‌ الله شاه‌ آبادی در سال 1349 به تهران بازگشت و به تدریس و اقامه نماز در تهران پرداخت و سپس عازم قم شد و به تدریس علوم دینی در حوز علمیه این شهر پرداخت. آیت الله شاه آبادی که از شاگردان حضرت امام(ره) در نجف بودند، در طول مبارزات امام(ره) با رژیم پهلوی همواره یار و همراه ایشان بود. آیت الله شاه آبادی پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز از یاری امام(ره) و حمایت از انقلاب دست برنداشت. وی در طول مدت اقامتشان در تهران و قم منشأ خدمات بسیاری از جمله تأسیس درمانگاه، مسجد، كمک به محرومان و جنگ زدگان شد.  

نصرالله شاه آبادی تحصیلات خود را از مكتبخانه آغاز كرد و پس از مدتی به همراه خانواده رهسپار تهران شد و در آنجا به ادامه تحصیل پرداخت. شاه آبادی پس از گذراندن دوره 6 ساله ابتدایی در تهران، با راهنمایی والد معظم خود تحصیل علوم دینی را آغاز نمود؛ او مقدمات را نزد برادرش "حسین شاه آبادی" و بزرگانی چون: "ظهیرالدینی، سید صدرالدین رضوی قمی، مصطفی مسجد جامعی، شیخ محمد حسین كفی" در مدرسه مروی آموخت. سپس دروس سطح را نزد حضرات سید حسن احمدی، سید كاظم عصار، شیخ عباس تهرانی، آیت الله شعرانی و آیت الله گلپایگانی" آموخت. او پس از رحلت پدر بزرگوارشان به شهر قم رفت و در دروس خارج فقه و اصول آیات عظام: "سید حسین بروجردی، حجت كوه كمره ای و سید محمد تقی خوانساری" شركت كرد. آیت الله شاه آبادی تصمیم گرفت برای ادامه تحصیل راهی نجف اشرف شود؛ ازاین رو، بار سفر بست و پس از تحمل مشقات بسیار به نجف رفت. او در نجف در درس حضرات آیات: "سید ابوالقاسم خویی، میرزا عبدالهادی شیرازی، شیخ حسین محبی" حاضر شد و با ورود حضرت امام(ره) به نجف اشرف و آغاز تدرس خارج، پای درس ایشان رفت. نصرالله شاه آبادی در 30 سالگی به درجه اجتهاد نائل آمد و همزمان به تدریس دروس سطوح عالی پرداخت.  

آیت الله شاه آبادی در سال 1348 بنا به درخواست "آیت الله خویی" جهت ساماندهی به وضع شیعیان پاکستان به این کشور مهاجرت نمود و پس از یک سال اقامت در بازگشت به ایران، توسط رژیم پهلوی ممنوع الخروج شد و در تهران اقامت کرد؛ با اوج گیری نهضت امام(ره)، او فعالیتهای روشنگرانه، سخنرانیها و تظاهرات بر ضد رژیم پهلوی را سرلوحه اقدامات خویش قراردادند.آیت الله نصرالله شاه آبادی از دوستان دیرین شهید نواب صفوی بوده است؛ او درباره شکل گیری گروه فداییان اسلام و آشنایی با این گروه گفت: «حرکت فداییان اسلام از نجف شروع شد. مرحوم شهید نواب صفوی در نجف درس می‌خواند و سر پرشوری داشت. شهید آیت‌ الله مدنی هم با اینکه چهره بسیار آرامی داشت و ابداً به قیافه‌ اش نمی‌خورد که آدم پر شر و شوری باشد، ولی انقلابی بود و به اعتقاد من، ایشان شهید نواب صفوی را تحریک کرد که به تهران بیاید و احمد کسروی را ادب کند. او هم به تهران آمد و تشکیلات فداییان اسلام را درست کرد... من نواب صفوی، سید عبدالحسین واحدی، سید محمد واحدی، خلیل طهماسبی و عده دیگری از آنان را می‌شناختم و با آنها ارتباط مستقیم داشتم. اساسا یکی از پاتوق‌های مرحوم نواب، منزل ما بود.» آیت الله شاه آبادی درباره پیوستن سید حسین امامی به فدائیان اسلام و اقدامات او در مبارزه با رژیم پهلوی گفت: «یک شب که مرحوم نواب همراه با سیدعبدالحسین واحدی به خانه ما آمدند، به مرحوم نواب گفتم: جوانی را می‌شناسم که شاید الان خیلی سرش توی حساب های ما نباشد، ولی مطمئنم اگر او را زیر بال و پرتان بگیرید، درست می‌شود. مرحوم نواب بسیار شخصیت جذاب و نافذی داشت، گفت: بگویید بیاید. سید حسین را صدا زدم و آمد و همان‌طور که فکرش را می‌کردم با صحبت با مرحوم نواب، کلاً از این رو به آن رو شد... به دنبال صحبت‌هایی که مرحوم نواب با او کرده بود، تصمیم گرفت کسروی را بزند... پس از آن او را دستگیر و روانه زندان کردند. وقتی محاکمه آنها شروع شد، با اعتراض علما مصباح‌ التولیه ضمنانتشان را کرد و آزاد شدند.... ترور عبدالحسین هژیر نیز توسط سید حسین امامی یادم هست که او را بعد از این ترور محاکمه کردند و چند روز قبل از فوت پدرم، اعدام شد.»  

از جمله فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی آیت الله شاه آبادی می توان به تأسیس مدرسه معارف اسلامی، ساخت مساجد، درمانگاه های خیریه و صندوق های قرض الحسنه متعدد اشاره کرد. او پس از پیروزی انقلاب اسلامی و بعد از شروع جنگ تحمیلی بیشتر توان خویش را در کمک رسانی به مردم و رزمندگان صرف نمود. آیت الله شاه آبادی تا سال 1375 در تهران به خدمات علمی و اجتماعی مشغول و محل رجوع نیازمندان و سایر اقشار مردم بوده و از آن زمان در شهر قم به تدریس خارج فقه و اصول و خدمات اجتماعی اشتغال دارند.  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۸:۰۴

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۸:۰۵

آیت الله نصرالله شاه آبادی

خلاصه زندگی نامه

 آیت الله نصرالله شاه آبادی، فرزند آیت الله العظمی محمد علی شاه آبادی و از دانش آموختگان نامدار حوزه های علمیه تهران، قم و نجف اشرف به شمار می رود. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع