جستجو در مطالب و اشخاص
آیت الله مرتضی فهیم کرمانی در سال 1313 در خانواده ‌ای مذهبی در یکی از روستاهای (سَردر) توابع کرمان به دنیا آمد. او دارای مدرک فقه و اصول، تفسیر و علوم قرآنی است. مرتضی فهیم کرمانی پس از تأسیس مدرسه "کرمانی‌ها" در قم، اداره آن را به عهده گرفت و پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، با تشکیل مؤسسه ای به نام "دین و فرهنگ جوانان" به عضوگیری جوانان انقلابی پرداخت و آنها را برای مبارزه علیه طاغوت آماده کرد. او با سخنرانی‌ها، توزیع اعلامیه و دیگر فعالیت‌ها، رسالت خود را ایفا کرد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی، به نمایندگی مردم "کرمان" در دوره اول و دوم مجلس شورای اسلامی و نمایندگی مجلس خبرگان در دوره اول انتخاب شد. او مدتی ریاست دادگاه انقلاب اسلامی کرمان را برعهده داشته است.  

مرتضی فهیم کرمانی پس از گذراندن تحصیلات دوره ابتدایی، به تحصیل علوم دینی روی آورد و از این رو، به کرمان رفت و در مدرسه علمیه "معصومیه" مشغول تحصیل شد. او پس از گذراندن دوره مقدمات نزد بزرگانی چون "شیخ علی شیخ ‌الرئیس، شیخ علی‌ اصغر صالحی کرمانی" در دروس سطح شرکت کرد و از محضر حضرات آیات "شیخ حسینعلی منتظری، سید محمد باقر سلطانی طباطبایی، شیخ علی اصغر صالحی کرمانی" بهره‌ها برد. او در سال 1338 برای ادامه تحصیل، کرمان را به قصد قم ترک کرد و از محضر آیات عظام "سید حسین بروجردی، امام خمینی(ره)، سید محمدمحقق داماد، شیخ مرتضی حائری یزدی، شیخ عباسعلی شاهرودی" استفاده کرد. 

آیت الله مرتضی فهیم کرمانی از ابتدای تحصیل، به تدریس دروس مقدمات و سطوح عالی پرداخت. او پس از تأسیس مدرسه علمیه "کرمانی‌ها" در قم، اداره آن را به عهده گرفت و به تدریس در آنجا همت گماشت. 

آیت الله فهیم ضمن تحصیل و تدریس، به مبارزه با رژیم پهلوی پرداخت. بیشترین فعالیت‌های مبارزاتی وی در کرمان و شهرهای اطراف آن متمرکز بود؛ او پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، با تشکیل جلساتی برای مشاوره و راه‌یابی برای رسیدن به اهداف مورد نظر، مبارزات را پی گرفت و فعالیت‌های مهمی در سه بخش فرهنگی، تبلیغی و تخریبی انجام داد. آیت‌ الله فهیم با تشکیل مؤسسه ای به نام "دین و فرهنگ جوانان" به عضوگیری جوانان پرداخت و آنها را برای مبارزه علیه طاغوت آماده کرد. او در بخش تبلیغ نیز با سخنرانی‌ها، توزیع اعلامیه و دیگر فعالیت‌ها، رسالت خود را ایفا کرد. 

مجلس اول مرضی فهیم کرمانی در انتخابات میان دوره ای نخستین دوره مجلس شورای اسلامی در سال 1360 با کسب 30787 رأی از مجموع 32867 آراء به عنوان نماینده مردم "کرمان" به مجلس راه یافت. مجلس دوم مرتضی فهیم کرمانی پس از پایان اولین دوره مجلس شورای اسلامی در انتخابات دومین دوره مجلس نیز شرکت کرد و توانست در مرحله اول این انتخابات در 26 فروردین ماه 1363 با کسب 74855 رأی از مجموع 117629 کل آرا به مجلس راه یابد؛ او به عنوان نماینده مردم "کرمان" در مجلس دوم حضور داشت و ریاست کمیسیون اصل 90 مجلس را بر عهده داشت.  

آیت الله فهیم کرمانی در انتخابات نخستین دوره مجلس خبرگان رهبری در سال 1361 شرکت کرد و توانست به عنوان نماینده مردم "کرمان" به مجلس خبرگان راه یابد. 

آیت الله مرتضی فهیم کرمانی پس از پیروزی انقلاب اسلامی به سمت حاکم شرع دادگاه انقلاب استان کرمان منصوب شد؛ اما حکمی که او در مورد فردی به نام "فدایی" صادر کرد سبب شد که در 24 خرداد ماه 1367 طی حکمی از سوی امام خمینی(ره) از امور سیاسی و قضایی برکنار شود؛ "فدایی" یکی از آوازخوانان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی بود که در جریان اوج گیری مبارزات مردم به صفوف مخالفین رژیم پیوسته بود. آیت الله فهیم کرمانی به استناد سوابق قبلی و گرایشات جدید فدایی، او را به اعدام محکوم کرد و حکم وی نیز بلافاصله اجرا شد. امام خمینی(ره) پس از وصول گزارش امر، دستور رسیدگی فوری را صادر نمودند و با مرتضی فهیم کرمانی که از روحانیون انقلابی و زندان رفته رژیم شاه و حاکم شرع دادگاه انقلاب کرمان بود، به خاطر صدور این حکم قاطعانه برخورد کردند؛ بر اساس صحیفه امام خمینی(ره) جلد 21، امام(ره) در حکم خود با موضوع تعیین هیأت سرپرستی مدارس طلاب کرمانی ها در قم و کرمان در 24 خرداد ماه 1367، مرتضی فهیم کرمانی را از کار برکنار و از دخالت در مسائل سیاسی ممنوع نمودند و طبق احکام شرع نسبت به دلجویی از خانواده آقای فدایی و پرداخت دیه و اعاده حیثیت از ایشان دستور دادند. در حکم امام(ره) آمده است: «موافقت می شود. فعلا آقای مرتضی فهیم کرمانی نباید در مسائل سیاسی دخالت کند و از این پس مدارس خواهران و برادران طلاب کرمانی ها در قم و کرمان زیر نظرآقایان حجج اسلام : جاویدی، محمدعلی انصاری، کشمیری، حسین هاشمیان [و] مجید انصاری اداره شود. جناب حجت الاسلام آقای فلاح، دادستان محترم کرمان به خانه مقتول رفته، از طرف اینجانب از آنان دلجویی نماید. باید دیه به آن خانواده محترم داده شود و از آنان به هر ترتیبی که لازم باشد اعاده حیثیت شود.»  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۰:۵۴

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۰:۵۵

آیت الله مرتضی فهیم کرمانی

خلاصه زندگی نامه

 آیت الله مرتضی فهیم کرمانی، نماینده مردم کرمان در نخستین دوره مجلس خبرگان رهبری، نماینده ادوار اول و دوم مجلس شورای اسلامی و رئیس دادگاه انقلاب اسلامی کرمان بوده است. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع