جستجو در مطالب و اشخاص
آیت الله محمدعلی امینیان معروف به مختار امینیان، درسال 1305 در روستاى "فتیده"، از توابع "لنگرود" در خانواده‌اى متدین و مذهبى متولد شد. پدرش از خرده مالکین روستا بود و از راه کشاورزى و محصول مختصرى که از زارعین به عنوان اجاره مى گرفت، امرار معاش مى کرد. دوران رضاخان که طرح تملّک املاک حاصلخیز شمال کشور در دستور کار او قرار گرفت، بسیارى از کشاورزان و صاحبان زمین در شمال به خصوص گیلان مجبور به فروش زمین‌هاى خود شدند که پدر آیت الله امینیان نیز از این قاعده مستثنا نبود و با از دست دادن املاک با دوازده سر عائله، زندگى پر مشقّتى را اداره مى کرد.آیت الله امینیان برای تحصیل علوم دینی به قم رفت و از اساتید بزرگی بهره جست. وی پیش از انقلاب فعالیتهای سیاسی و فرهنگی موثری را انجام داد و پس از امقلاب از بدو تشکیل مجلس خبرگان رهبری تا زمان وفاتش به عنوان نماینده مردم گیلان در آن حضور داشت.آیت الله امینیان موسس حوزه علمیه اهل بیت(ع) آستانه اشرفیه بود که در زمینی به مساحت 3400 متر مربع و زیربنای 2700 متر مربع در دو طبقه احداث شد همچنین وی مسئوليّت دادگاه انقلاب با حکم امام خمینی(ره) و نمايندگى ولى فقيه در دانشگاه گيلان را نیز در کارنامه سوابق خود دارد.آیت‌الله امینیان پدر شهید محمدتقی امینیان در 20 خرداد 1394 در سن 89 سالگی بر اثر ایست قلبی دار فانی را وداع گفت. 

آیت الله امینیان تحصیلات ابتدایى را از مکتب‌خانه آغاز کرد و پس از مدتى با توجّه به فضاى مذهبى‌اى که بر خانواده‌اش حاکم بود، تمایل شدیدى نسبت به تحصیلات علوم دینى پیدا کرد. این دوران مصادف با اشغال ایران به دست متفقین بود که همه مردم از این بابت در وضعیت بسیار سختى از لحاظ مادى، معنوى و اجتماعى قرار داشتند.با تشویق خانواده در اوایل سال 1323 براى تحصیل علوم دینى به شهر مقدّس قم رفت. در پاییز همین سال، در حالى که مشغول فراگیرى مقدّمات بود، آیت اللّه العظمى بروجردى به قم تشریف فرما شدند. آیت الله امینیان حدود نه سال دروس سطح شامل کتب جامع المقدّمات، سیوطى، حاشیه، شرح شمسیه، مطوّل، شرح لمعه، قوانین، شرح تجرید الاعتقاد، رسائل، مکاسب، شرح منظومه سبزوارى و کفآیت الاصول را با دقت و وسواس زیاد به پایان برد. با هم بحث هاى خود آیت اللّه حاج شیخ محمد ایمانى و آیت اللّه حاج شیخ محمد على فیض لاهیجانى عهد کرده بود تا اتمام کامل دروس سطح حوزه در درس خارج حاضر نشود.اتمام دروس سطح آیت الله امینیان مصادف بود با آغاز درس خارج فقه کتاب "الطهارت" آیت اللّه العظمى بروجردى و درس خارج اصول حضرت امام خمینى(ره) که حدود ده سال از محضر این دو وجود پربرکت، فیض برد. هم زمان نزد علّامه طباطبائى تلمّذ مى کرد. 

آیت اللّه محقق دامادآیت اللّه سید محمد رضا گلپایگانىآیت اللّه مرعشى نجفىآیت اللّه شریعتمدارىآیت اللّه حاج شیخ عبدالنّبىّ عراقىآیت اللّه سید مرتضى مرتضوى گیلانى لنگرودىآیت اللّه میرزاهاشم آملىآیت اللّه بهجت گیلانىآیت اللّه العظمى بروجردىامام خمینى(ره)علّامه طباطبائى 

آیت الله امینیان در حوزه علمیه قم در درس حضرت امام خمینى(ره) حاضر مى شد و از مکتب انقلابى و اخلاقى ایشان بهره مند مى گشت. با توجّه به عشق و ارادتى که به ایشان داشت در طول مبارزات ضدّ رژیم شاه از سال 1341 به خصوص پس از وفات حضرت آیت اللّه العظمى بروجردى از دور و نزدیک انقلاب را دنبال مى کرد.پس از تبعید حضرت امام خمینى(ره) به ترکیه و سپس به عراق، آیت‌ الله‌ العظمى گلپایگانى سرپرستى امتحانات طلاب علوم دینى را به عهده گرفت و به گروهى از روحانیون از جمله آیت ‌الله امینیان مأموریت داد تا امتحانات طلاب را سامان دهند.وی در روستا و شهر با وعظ و تبلیغ وظیفه خود را در قبال دین و مردم انجام مى داد و در تمامى اعلامیه ها و اطلاعیه‌هایى که در شهر قم و در سطح استان گیلان براى حمایت از حضرت امام خمینی(ره) و مبارزات ایشان یا بر ضدّ رژیم پهلوى صادر مى شد، از پیشگامان بود. به خصوص بعد از اوج گیرى مبارزات مردمى در سال هاى 1356 و 1357 در به صحنه آوردن مردم روستاى فتیده و گرم کردن تظاهرات مردمى در لنگرود فعّالیت زیادى داشت و غالباً پایان این راه پیمایى هاى باشکوه، سخن رانى و اعلام مواضع انقلابى و خواست مردم برعهده وی بود. براى همین اقدامات نیز بارها از جانب ساواک تهدید شد. 

آیت الله امینیان پس از انقلاب اسلامى با دعوت مردم براى اقامه نماز و وعظ و تبلیغ در مسجد گلشن رشت به این شهرستان نقل مکان کرد، البته حکم برخى از مراجع به خصوص حضرت امام خمینی(ره) براى پذیرش این دعوت بسیار کارساز بود. پس از چندى در حالى که گروهک هاى محارب و ضدّ انقلاب جایگاهى در گیلان و به خصوص رشت پیدا کرده بودند، براى اقامه نماز جمعه دعوت شد. فرصت مناسبى بود تا از تریبون نماز جمعه براى افشاى چهره منافقین و ضدّ انقلاب به عنوان پایگاهى مکتبى و انقلابى بهره ببرد و پس از مدت کوتاهى سنگر مستحکمى علیه ضدّ انقلاب و جریان نفاق متشکل از جوانان حزب الهى، بسیجى و پیرو خطّ امام از طریق نماز جمعه و ارتباطات مستمر با مردم به وجود آمد و با همین تشکل، مبارزه سختى علیه گروهک هاى نفاق، ملحد و محارب آغاز شد.آیت الله امینیان در مورد گروهک هاى ملحد و اعضاى آنان خطبه اى در مورد ارتداد و احکام مرتد در اسلام خواند که موجى در جوانان و مردم انقلابى رشت به وجود آورد که پس از نماز جمعه دفاتر و کتاب فروشى هاى گروهک هاى ملحد و محارب را به آتش خشم انقلابى و اسلامى خود برچیدند. پس از این حادثه که شاید انقلابى بزرگ در آن دوره در رشت محسوب مى شد، استاندار وقت شهید انصارى و دادستان وقت دادگاه انقلاب شهید کریمى لاهیجانى و حاکم شرع استان و فرمانده سپاه گیلان به عنوان تشکر و سپاس نزد وی رفتند و پس از تشریح فعّالیت هاى مخفى و آشکار گروهک هاى ضدّ انقلاب در سطح استان اظهار داشتند که در جلسه شوراى تأمین استان به دنبال راه حلّ مناسبى جهت ممنوعیت فعّالیت هاى این گروهک ها و پاک سازى شهر از دفاتر و کتاب فروشى ها و مراکز آن ها بودند، لیکن به سبب مسلّح بودن بسیارى از این گروهک ها و دارا بودن تشکیلات نظامى فکر مى کردند بدون خون ریزى و درگیرى این عمل امکان پذیر نخواهد شد که با این حرکت مذهبى و خودجوش مردم از پایگاه نماز جمعه این مسئله پر خطر و مهم این چنین آسان و بى زحمت حلّ و فصل شد. 

آیت الله امینیان در کنار درس و بحث با توجّه به زمینه ها و علاقه اى که به تدریس داشت، تمامى دروس سطح را به دفعات در مدارس خصوصى حضرت آیت اللّه گلپایگانى قدّس سرّه و مدرسه حقّانى که در آن دوره مجمع طلّاب مستعد و خوش فکر بود، تدریس مى کرد و کلاس هاى پربار و مفیدى داشت و شخصیّت هاى برجسته اى از آن میان تربیت شدند که به خدمت گزارى به اسلام و انقلاب مشغول شدند. 

امام جمعه موقت رشتامام جمعه آستانه اشرفیهمسئولیت دادگاه انقلاب با حکم امام خمینی(ره)نمایندگى ولى فقیه در دانشگاه گیلانموسس حوزه علمیه اهل بیت(ع) آستانه اشرفیهنماینده مردم گیلان در ادوار اول تا چهارم مجلس خبرگان رهبری 

از آیت الله امینیان آثار زیادی بر جای مانده است که برخى از آن ها به چاپ رسیده و بسیارى از دست نوشته‌هایش در حادثه ناگوار آتش سوزى منزلش در رشت به سال 1368 از بین رفته است.تقریرات درس خارج فقه آیت اللّه العظمى بروجردى قدّس سرّهتقریرات درس خارج فقه و اصول حضرت امام خمینى(ره)کتاب تلخیص المنطق اثر مرحوم مظفر؛ به درخواست شهید بزرگوار آیت اللّه قدوسىکتاب فاعول؛ شامل کلماتى است که در عربى بر این وزن آمده است.مبانى اخلاق اسلامىمبانى فلسفه اسلامىاز اسلام تا ارتدادقرة العین در نمازمیزان اندیشهحسن الختام یا دروس فى الکلامرساله اى در سنخیتتفسیر آیات منتخبهعناوین ثانویه؛ در مورد احکام اوّلى و ثانوى و موضوعات مختلفى چون: تقیه، روابط اجتماعى دختران و پسران، شرکت زنان در فعّالیت هاى اجتماعى 

آیت‌الله امینیان در 20 خرداد 1394 بر اثر ایست قلبی در منزل خود به رحمت ایزدی رفت. وی در زمان زنده بودن خود تمام اموال و دارایی‌های خود را وقف امام زمان(عج) کرد و با راه‌ اندازی حوزه علمیه، کتابخانه، مسجد، درمانگاه و... نام خیری از خود به یادگار گذاشت و از مال دنیا هیچ‌ چیز برای خود و وارثش نگذاشت و همه را صرف امور خیریه کرد. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۷:۵۴

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۷:۵۵

آیت الله مختار امینیان

خلاصه زندگی نامه

 آیت الله محمدعلی امینیان معروف به مختار امینیان، نماینده مردم گیلان در چهار دوره اول مجلس خبرگان رهبری که موسس حوزه علمیه اهل بیت(ع) آستانه اشرفیه می باشد و امامت جمعه آستانه اشرفیه و نمایندگى ولى فقیه در دانشگاه گیلان را نیز در کارنامه سوابق خود دارد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع