جستجو در مطالب و اشخاص
آیت الله محمد فیضى در روز اول شهریور ماه 1307، در روستاى "زرنق" در شهرستان "هریس" از توابع "سراب" در خانواده ای متدین و کشاورز متولد شد. وی در کنار خانواده به شغل کشاورزى اشتغال داشت و در فصل زمستان که زمان بیکارى کشاورزان بود به مکتب خانه "ملا باقر" مى‏رفت و درس مى‏خواند و در فصل هاى بهار و تابستان و پاییز در کنار خانواده‏، به امر کشاورزى مشغول بود. وی پس از گذراندن تحصیلات مقدماتی برای فراگیری علوم دینی به قم رفت.آیت الله فیضی از فعالان نهضت امام خمینی(ره) بود. از سوابق سیاسی وی می توان به حضور در ادوار چهارم و پنجم مجلس خبرگان رهبری  و ریاست شعبه 37 دیوان عالی کشور اشاره کرد. 

آیت الله محمد فیضى در کنار خانواده به شغل کشاورزى اشتغال داشت و در فصل زمستان که زمان بیکارى کشاورزان بود به مکتب خانه "ملا باقر" مى‏رفت و درس مى‏خواند و در فصل هاى بهار و تابستان و پاییز در کنار خانواده‏، به امر کشاورزى مشغول بود. وی پس از فرا گرفتن قرآن کریم به خواندن چند کتاب فارسى به رسم سنتى قدیم، مانند گلستان سعدى و نصاب الصبیان اکتفاء پرداخت.بعد از خواندن کتاب هاى فارسى زبان، برادرش "فیض‏الله فیضى"، کتاب "جامع‏المقدمات" را از تهران خریدارى کرد و یک فصل زمستان را به فراگیرى کتاب "صرف میر"، نزد ملا باقر و حاج میرزاعلى اصغر عالمى که از علماى روستا بود، همت گماشت سپس به تبریز عزیمت نمود و در مدرسه "طالبیه" تبریز مشغول ادامه تحصیل شد؛ مقدمات و مقدارى از لمعتین را در تبریز نزد حاج میرزا مهدى انگجى و بقیه آن را در قم، نزد حاج شیخ باقر مرندى و منتظرى خواند. 

آیت الله ملکوتى؛ بخشى از منظومه سبزوارى و رسائل و مکاسب و قوانینآیت الله مجاهدى تبریزى؛ کفایتینآیت الله سلطانى خرم‏آبادى؛ کفایتینآیت الله مشکینى؛ هیأتآیت الله حاج شیخ مجتبى لنکرانى؛ مقدارى از جلد دوم کفایه در سال 1333 در نجف اشرفآیت الله بروجردى؛ درس خارج فقه در سال 1333آیت الله شریعتمدارى؛ درس خارج؛ قبل از انقلابحضرت امام خمینی(ره)؛ درس خارج اصول و فقه، قائد الثورة الأسلامیه، از سال 1333 تا 1342آیت الله گلپایگانى؛ درس خارج 

فعالیت‏هاى علمى آیت الله فیضی پیرامون کتب درسى حوزوى بود بطوریکه در هر سطح دروس سطح قبلی را تدریس می کرد؛‏ وقتی سیوطى و جامى را می خواند، صرف و نحو را تدریس مى‏ کرد و زمانى که لمعتین را مى‏ خواند، حاشیه و معالم را تدریس مى‏ نمود و در وقت خواندن رسائل و مکاسب و کفایتین، لمعه و قوانین و مطول تدریس مى‏ کرد و در موقع خواندن درس خارج، رسائل و مکاسب تدریس مى‏ کرد.همچنین برای آذری زبانهایی که فارسی را خوب متوجه نمی شدند درس لمعه و رسائل و مکاسب را به زبان آذرى تدریس مى‏کرد. 

قیام 15 خردادآیت الله فیضی همانند دیگر علما از فعالان نهضت امام خمینی(ره) بود. در سال 1342 روز عاشورا با 13 خرداد مصادف شد؛ امام خمینی(ره) در عصر عاشورا در مدرسه فیضیه قم بر علیه شخص شاه و روابط پنهان وی با رژیم صهیونیست سخنرانی کرد. این سخنرانی باعث دستگیری امام(ره) و انتقال ایشان به تهران شد. به دنبال انتشار خبر دستگیری امام(ره) مردم در شهرها و روستاها به تظاهرات علیه رژیم طاغوت پرداختند و در این میان رژِم طاغوت شمار زیادی از مردم را به شهادت رساند.در همین راستا آیت الله فیضی در روستای "زرنق"، محل تولد خود طومارى چند مترى را که در صدر آن بعد از بسم الله آیه کریمه «فضل‏الله المجاهدین على القاعدین اجراً عظیماً» آمده بود، تهیه نمود. مردم محل و روستاییان اطراف، دسته دسته مى‏آمدند و آن را امضا مى‏کردند. به این ترتیب در اطراف منتشر شد که فیضی براى جهاد اسم‏نویسى مى‏کند. لذا آیت الله فیضی از طرف پاسگاه منطقه، تحت تعقیب واقع شد و پس از ارسال طومار به تبریز، خودش هم عازم تبریز بود که ژاندارمى نامه به دست رسید جلوی او را گرفت، در آن نامه نام "محمد فاضل" قید شده بود. ژاندارم از آیت الله فیضی پرسید: «محمد فاضل که در این‏جا براى جهاد اسم‏نویسى مى‏کند، شما هستى؟» آیت الله فیضی در جواب گفت: «در این روستا کسى به‏نام محمد فاضل نداریم.» در این حین، کدخداى محل رسید و مأمور را با خود برد و آیت الله فیضی بدون درگیرى از روستا خارج شد. امضای اعلامیه خطاب به هویداامام(ره) در فروردین 1346 در حالیکه در کشور عراق در تبعید به سر می بردند در نامه ای سرگشاده به هویدا، نخست وزیر وقت رژیم طاغوت، رژیم را از ستم روزافزون برحذر داشت، خواستار کاهش فشار و اختناق شد و رژیم را از اسراف بیت المال در خوشگذرانی ها و جشن های فرمایشی نهی کرد.در این میان 70 نفر از علما و طلاب آذربایجان شرقی مقیم قم این اعلامیه را امضا کردند و به دفتر نخست وزیری فرستادند امضای آیت الله فیضی سومین امضا در این اعلامیه بود. 

عضویت در هیأت نظارت بر احکام صادره دادگاههای انقلاب در سال 1359ریاست شعبه 37 دیوان عالی کشورنماینده مردم آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان رهبری در ادوار چهارم و پنجمعضویت در هیأت نظارت بر اجرای فرمان امام(ره) در استان آذربایجان شرقی 

آیت الله فیضی در 7 اسفند 1394 موفق شد به عنوان نماینده مردم آذربایجان شرقی به مجلس خبرگان رهبری راه پیدا کند. وی پیشتر نیز در 24 آذر 1385 نیز به عنوان نماینده مردم آذربایجان شرقی در مجلس چهارم خبرگان رهبری حضور داشت. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۰:۲۲

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۰:۲۳

آیت الله محمد فیضی

خلاصه زندگی نامه

 آیت الله محمد فیضی، نماینده مردم آذربایجان شرقی در ادوار چهارم و پنجم مجلس خبرگان رهبری که ریاست شعبه 37 دیوان عالی کشور را نیز در کارنامه سوابق خود دارد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع