جستجو در مطالب و اشخاص
آیت الله محمد علی‌ فیض‌ گیلانی‌ در سال‌ 1303 در یکی‌ از روستاهای‌ "لاهیجان" از توابع استان گیلان‌ به‌ دنیا آمد. او برای تحصیل علوم دینی وارد حوزه علمیه قم شد و به سرعت در کسب معارف اسلامی پیش رفت. او پس از دوره مقدمات حوزه علمیه قم براى فراگیرى دروس سطح از محضر آیات: مطهرى (درس اصول)، صدوقى (لمعتین)، سلطانى طباطبایى (رسائل، مکاسب و کفایه ) و منتظرى (شرح منظومه سبزوارى) بهره ها جست. او پس از آن خود را آماده فراگیرى سطح عالى علوم و معارف اسلامى کرد و در این راه از استادانی چون حضرت امام خمینى(ره) در فقه و دو دوره درس اصول و "آیت الله العظمى بروجردى" در خارج فقه استفاده نمود. محمد علی فیض از امام خمینى(ره) و آیت الله بهجت در امور حسبیه اجازه دریافت کردند. محمد علی فیض که از شاگردان امام(ره) بود، همراه انقلابیون در مبارزات و تظاهراتها علیه رژیم پهلوی شرکت می کرد. او پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سالهای دفاع مقدس نیز حضور یافت. آیت الله محمد علی فیض در مجلس اول خبرگان رهبری به نمایندگی از مردم گیلان حضور یافت و در دوره دوم این مجلس نیز منتخب مردم گیلان شد و در مجلس خبرگان رهبری حضور یافت.  

محمد علی فیض‌ گیلانی‌ تحصیلات‌ خود را از مکتبخانه‌ شروع‌ کرد و پس‌ از اتمام آن‌ به‌ دبستان‌ رفت‌. او در دبستان‌ مورد استقبال‌ معلمان‌ قرار گرفت‌ و تحصیلات‌ خود را از سال‌ سوم‌ دبستان‌ آغاز کرد. او سه‌ سال‌ نیز به‌ دبیرستان‌ رفت‌ و پس‌ از آن‌ به‌ تحصیل‌ علوم‌ حوزوی‌ روی آورد. او که‌ تحصیلات‌ حوزوی‌ خود را در سال‌ 1322 آغاز کرده‌ بود، در مدت‌ کوتاهی‌ دروس‌ مقدمات‌ را به‌ پایان‌ رساند و در محضر استادان،‌‌ دروس‌ دوره‌ سطح‌ را پی‌ گرفت‌ و پس‌ از اتمام‌ سطوح‌ عالی‌ به‌ درس‌ خارج‌ استادان‌ راه‌ یافت‌. او در سالهای‌ تحصیل‌ خود، همواره‌ در دروس‌ اخلاق‌ شرکت‌ جدی‌ داشت‌. اساتید محمد علی فیض‌ در سالهای‌ تحصیل‌ خود به‌ محضر عالمان‌ بسیاری‌ راه‌ یافت‌. او "مطول"‌ را در محضر "شهید مطهری" و "سیوطی‌" را نزد "شیخ‌ اسدالله اصفهانی"‌ آموخت‌، "شرح‌ لمعه"‌ را در محضر "شهید آیت الله صدوقی‌" و "شیخ‌ حسن‌ علی‌ اصفهانی‌" فرا گرفت‌. او دروس‌ رسائل‌ و مکاسب‌ و کفایه‌ را نیز در نزد "آیت الله سلطانی‌ طباطبایی‌" آموخت‌. محمد علی فیض با پایان‌ یافتن‌ دروس‌ سطح‌ و نیز اندکی‌ پیش‌ از آن‌، به‌ درس‌ خارج‌ "آیت الله العظمی‌ بروجردی‌" رفت‌ و همزمان‌ در دروس‌ خارج‌ "امام‌ خمینی‌(ره‌)" شرکت‌ داشت‌. استاد اصلی‌ او در دروس‌ خارج‌ امام‌(ره‌) بود؛ اما با تبعید ایشان، وی‌ مجبور شد در دروس‌ دیگر شرکت‌ کند که‌ از جمله‌ آنان‌ درس‌ "آیت الله العظمی‌ محقق‌" بود. فیض‌، در طی‌ سالهایی که در دروس‌ اخلاق‌ امام‌ خمینی‌(ره‌) شرکت‌ داشت‌، با بسیاری‌ از فضلای‌ آن‌ روزگار، رابطه‌ دوستی‌ برقرار کرد؛‌ آنها دروس‌ پیش‌ آموخته‌ را مباحثه‌ می‌کردند که‌ از جمله‌ آنان‌ می توان به حجت الاسلام‌ امینیان‌، امام‌ جمعه‌ آستانه‌ اشرفیه‌ اشاره کرد.  

آیت الله فیض‌ گیلانی‌ در سالهای‌ حکومت‌ خاندان‌ پهلوی‌، فعالیتهای‌ مبارزاتی‌ بسیاری‌ را به‌ انجام‌ رسانیده‌ است‌. او که‌ خود از شاگردان‌ امام‌(ره‌) بود، همراه با انقلابیون در مبارزات‌ و تظاهرات‌ شرکت می کرد. او در زمان‌ رژیم‌ طاغوت‌ منزلی‌ را که‌ در قم‌ به‌ تازگی‌ خریده‌ بود، مدتی‌ پس‌ از تبعید امام‌(ره‌) به‌ تهران‌ به‌ درخواست‌ اطرافیان‌ امام‌(ره‌) در خدمت‌ امام‌(ره‌) قرار داد. فعالیتهای‌ سیاسی‌ محمد علی فیض‌ به‌ دوران انقلاب‌ محدود نشد. وی‌ پس‌ از پیروزی انقلاب اسلامی‌ نیز در عرصه‌ های‌ گوناگونی به‌ خدمت‌ پرداخت‌؛ او در طول‌ سالهای‌ دفاع‌ مقدس‌، بارها در جبهه‌های‌ جنگ‌ حضور یافت‌ و ضمن‌ تبلیغ‌ مبانی‌ اعتقادی‌ اسلام‌، انگیزه‌ و شعف‌ رزمندگان‌ را دو چندان‌ می ‌ساخت‌.  

-ریاست‌ و قائم‌ مقامی‌ دیوان‌ عدالت‌ اداری‌ در حدود 8 سال‌ -همکاری با بعثه امام خمینی(ره) و پس از آن با بعثه مقام معظم رهبری در امور حج و زیارت(حدود 18 سال) -همکارى با سازمان اوقاف و امور خیریه (حدود 20 سال) -نمایندگی‌ امام‌(ره‌) در دانشگاه‌ الزهراء(س‌) -عضویت‌ در شورای‌ گزینش‌ قضات‌ -عضویت‌ در جامعه‌ مدرسین‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ -همکارى با مرکز مدیریت حوزه علمیه قم و مسئول امور مدارس آن مرکز (حدود 4 سال) -عضویت‌ در مجلس‌ خبرگان‌ رهبری‌ در دوره‌ های‌ اول‌ و دوم‌  

آیت الله فیض‌ گیلانی‌ خدمات‌ فرهنگی‌ بسیاری‌ را به‌ انجام‌ رسانیده‌ است‌، از جمله‌ می‌توان‌ به‌ ساخت‌ چند مسجد در مناطق‌ محروم‌ اشاره‌ کرد که‌ خود باعث‌ تحولات‌ عظیمی‌ در آن‌ مناطق‌ شد. او پیش‌ از انقلاب‌ و پس‌ از آن‌ در ایام‌ حج در بعثه‌ امام‌(ره‌) خدمات‌ بسیاری‌ را برای‌ حجاج‌ فراهم‌ آورده و در ساماندهی‌ امر حج و آشنایی‌ واقعی‌ با احکام‌ و اهداف‌ آن‌ نقش‌ مهمی‌ را ایفا کرده‌ است‌. او سالها در دانشگاهها به‌ تدریس‌ علوم‌ و معارف‌ اسلامی‌ پرداخته‌ و مدتی‌ نیز نماینده‌ امام‌(ره‌) در دانشگاه‌ الزهرا(س‌) بوده‌ است‌. آیت الله فیض‌ چند کتاب‌ تألیف‌ نموده‌ که‌ به‌ چاپ‌ نرسیده‌ است‌؛ از جمله‌ آنان‌ "تاریخ‌ و زندگی‌ عالمان‌ لاهیجان"‌ است‌.  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۷:۵۳

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۷:۵۴

آیت الله محمد علی فیض

خلاصه زندگی نامه

 آیت الله محمد علی فیض گیلانی، از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم که سابقه نمایندگی ادوار اول و دوم مجلس خبرگان رهبری را در کارنامه خود دارد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع