جستجو در مطالب و اشخاص
آیت الله محمد صادق نجمی در سال 1315 در روستای "هریس" از توابع "شبستر" در آذربایجان شرقی به دنیا آمد. پدرش ثقه الاسلام حاج میرزا احمد آقا هریسی و چند تن از اجدادش از علما و روحانیون مورد اعتماد مردم بودند و مادرش از سادات کوه کمری بود.آیت الله نجمی پس از پشت سر گذاشتن تحصیلات مقدماتی در مکتبخانه و آشنایی با بخشی از ادبیات فارسی به فراگیری علوم دینی نزد پدر خود مشغول شد و در 15 سالگی برای ادامه تحصیل به تبریز رفت. وی در حوزه های علمیه تبریز، قم و مشهد در نزد اساتید بزرگی مانند آیت الله سبحانی، شهید مطهری، علامه طباطبایی و ... به فراگیری علوم دینی پرداخت و تحصیلات خود را تا سال 1359 ادامه داد.آیت الله نجمی در مبارزات علیه رژیم طاغوت شرکت کرد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی و آغاز دفاع مقدس در جبهه های حق علیه باطل حضور پیدا کرد. وی به مدت 20 سال امام جمعه خوی از توابع آذربایجان غربی بود و به عنوان نماینده مردم آذربایجان غربی به دومین مجلس خبرگان رهبری راه پیدا کرد.آیت الله نجمی در سال 1390 در 75 سالگی درگذشت. 

آیت الله نجمی در 8 یا 9 سالگی با رفتن به مکتب تحصیل را با روخوانی قرآن شروع کرد و پس از آن با بخشی از ادبیات فارسی از جمله گلستان سعدى، نصاب الصبیان، تاریخ وصاف، ابواب الجنان، تنبیه الغافلین و ... آشنا شد در تدریس برخی از این کتابها، علاوه بر فراگیری ادبیات فارسى، آموزش مسائل اخلاقی نیز مورد توجه بود.آیت الله نجمی پس از این دوره، در نزد پدرش جامع المقدمات، سیوطی و شرح جامی را فرا گرفت. تقریبا در 15 سالگی پدرش او را به مدرسه "طالبیه تبریز" برد و از آن زمان به بعد به فراگیری علوم دینی مشغول شد. سرانجام وی در اواخر تابستان سال 1332 برای ادامه تحصیل به حوزه علمیه قم رفت و تحصیلات خود را تا سال 1359 ادامه داد.آیت الله نجمی در قم در مدرسه "فیضیه"، مدرسه "خان" و مدرسه "حجتیه" اقامت داشت. وی تابستانها برای تحصیل علوم دینی به مشهد می رفت و در این مدت در مدرسه "خیرات خان" و گاهی در مدرسه "میرزا جعفر" اقامت می کرد. 

شیخ علی اکبر اهری معروف به نحوی؛ قسمتی از مغنیشیخ ابوالفضل علمایی سرابی؛ قسمتی از مطوّلشیخ عبدالله نورانی؛ قسمتی از مطوّلآیت الله صائینی زنجانی؛ شرح شمسیهشهید آیت الله دکتر محمد مفتح؛ شرح منظومه سبزواریشهید مرتضی مطهریآیت الله سید محمد حسن الهی طباطبایی؛ فلسفهسید جواد خطیبی؛ بخش مهم جلدین لمعهجاج شیخ محمد حقی سرابی؛ بخشی از لمعهآیت الله مشکینی؛ بخش مهم مکاسب و تفسیر و رسائلآیت الله سبحانی؛ مکاسب و رسائلآیت الله موسوی اردبیلى؛ قوانینآیت الله احمدی میانجی؛ باب تعادل و تراجیحآیت الله سلطانی؛ بخشی مهم کفایه الاصولآیت الله مجاهدی؛ کفایه الاصولآیت الله حاج میرزا ابوالفضل زاهدی قمی؛ تفسیرعلامه طباطبائى؛ تفسیرآیت الله خزعلی؛ تفسیرعلامه حسن زاده آملی؛ بخشی از هیئت قدیمآِت الله میلانى؛ خارج فقه و اصولشیخ مرتضی حائرى؛ خارج فقه و اصولآیت الله گلپایگانى؛ خارج فقه و اصولآیت الله محقق داماد؛ خارج فقه و اصولامام خمینی(ره) 

آیت الله نجمی در مدّت تحصیل علاوه بر تدریس دروس متداول حوزه علمیّه، به تألیف و ترجمه کتاب های متعدّدی موفّق شد. تألیف کتاب "سیری در صحیحین" از ثمرات حضور وی در حوزه علمیه مشهد است.پس از انتشار جلد اوّل کتاب "سیری در صحیحین" چند ماه با اجازه "آیت الله العظمی میلانی" در مدرسه وی و در حجره مخصوص او اقامت داشت. این در شرایطی بود که مطالعه و تألیف جلد دوم همین کتاب را پی گیری می کرد و عنایات خاص آن مرد بزرگ نیز تشویقی بر ادامه این تألیف بود و جلد اوّل همین کتاب را با تفسیر "المیزان" و "المراجعات" به عنوان جایزه به طلاب هدیه می داد. آیت الله نجمی علاوه بر اینکه با آیت الله هریسی هم بحث بود در زمینه تألیف یا ترجمه کتاب نیز با وی همکاری داشت. 

آیت الله نجمی در سال 1360 به دستور حضرت امام خمینی(ره) به امامت جمعه شهرستان "خوی" منصوب و در مدت 20 سال، علاوه بر ایفای وظیفه امامت جمعه و حل مشکلات اجتماعی و پاسخگوئی به نیازهای مردم، در همان سال اول ساختمان مدرسه علوم دینی این شهر را تکمیل و حوزه علمیه را سروسامان بخشید.یکی دیگر از فعالیتهای وی، تاسیس موسسه حمایت از بیماران کلیوی و ایجاد موسسه توان بخشی مادر است که تعداد زیادی از زنان و دختران عقب مانده ذهنی از سراسر استان را بازپروری کرد. آیت الله نجمی در سال 1364 پس از دریافت مدرک دکترا، دانشگاه آزاد اسلامی شهرستان خوی را تاسیس کرد و تا سال 1380 ریاست آن را به عهده داشت. 

آیت الله نجمی تالیفات زیادی دارد که اغلب تالیفات او به زبانهای انگلیسی، عربی، اردو و سایر زبانهای دنیا منتشر شد. وی با تشویق و راهنمایی های علامه امینی و علامه عسگری کتاب ارزشمند "سیری در صحیحین" را تالیف نمود. از دیگر تالیفات وی "سخنان حسین بن علی از مدینه تا کربلا"، "تاریخ حرم ائمه بقیع"، "یک مناظره علمی" و دهها کتاب دیگر است. وی همچنین با اجازه آیت الله خوئی و علامه عسگری کتابهای "البیان"، "عایشه در دوران علی" و "عبدالله بن سبا" را با همکاری آیت الله هاشم هریسی به زبان فارسی ترجمه کرد. 

آیت الله محمد صادق نجمی در 16 مهر 1369 موفق شد به عنوان نماینده مردم آذربایجان غربی به مجلس خبرگان رهبری راه پیدا کند. 

آیت الله محمد صادق نجمی در 26 شهریور 1390 در سن 75 سالگی به علت عارضه قلبی در بیمارستان پیامبران تهران درگذشت. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۵:۰۳

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۵:۰۵

آیت الله محمد صادق نجمی

خلاصه زندگی نامه

 آیت الله محمد صادق نجمی، نماینده مردم آذربایجان غربی در دومین دوره مجلس خبرگان رهبری که به مدت 20 سال امام جمعه شهرستان خوی از توابع آذربایجان غربی بود. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع