جستجو در مطالب و اشخاص
آیت الله محمد رضا کاظمی کرمانشاهی در سال 1326ق برابر با 1285ش در منطقه "دلفان" استان لرستان به دنیا آمد. وی در کودکی پدرش را از دست داد و تحت سرپرستی برادر بزرگترش آیت الله العظمی حاج شیخ فرج الله کاظمی کرمانشاهی قرار گرفت. آیت الله حاج شیخ محمد رضا کاظمی در دوران جوانی پس از پشت سر نهادن مقدمات علوم حوزوی، در سال 1337ق برابر با 1297ش برای فراگیری علوم دینی راهی عتبات عالیات شد.در سال 1350ق برابر با1310ش به ایران بازگشت و پس از توقفی چهار ساله در زادگاه خویش در بین عشایر لرستان به تبلیغ و ارشاد مردم پرداخت و در سال 1354ق برابر با 1315ش به شهر مقدس قم هجرت نمود و به مدت شش سال در حوزه علمیه قم نزد اساتید بزرگی کسب علم کرد.آیت الله محمدرضا کاظمی در ایجاد و رشد فرهنگ مذهبی استان های کرمانشاه و لرستان نقشی اساسی ایفا نمود. از فعالیتهای سیاسی وی می توان به حضور در مجلس سوم خبرگان رهبری اشاره کرد.ایشان در 90 سالگی در کرمانشاه به دیار باقی شتافت و در حسینیه مسجد امام حسن مجتبی(ع) این شهر به خاک سپرده شد. 

آیت الله حاج شیخ محمد رضا کاظمی در ابتدای جوانی پس از پشت سر نهادن مقدمات علوم حوزوی، در سال 1337ق برابر با 1297ش راهی عتبات عالیات شد. وی در شهر های کربلا و نجف به فراگیری دانش های دینی پرداخت پس از چند سال به محضر بزرگان و فقیهان آن مکان های مقدس شتافت و از آنها بهره های فراوان برد. آیت الله کاظمی در سال 1315 به قم رفت و به مدت شش سال از اساتید حوزه علمیه قم بهره برد. 

آیت الله العظمی سید ابوالحسن اصفهانیآیت الله العظمی شیخ عبدالکریم حائری یزدیآیت الله العظمی سید محمد تقی خوانساریآیت الله العظمی سید صدرالدین صدرآیت الله العظمی سید محمد رضا گلپایگانیآیت الله العظمی سید شهاب الدین مرعشی نجفیآیت الله شیخ غلامحسین دارابی شیرازیآیت الله شیخ محمد رشتی 

آیت الله کاظمی در سال 1360ق برابر با 1320ش به کرمانشاه هجرت نمود و در آنجا ساکن شد و در کرمانشاه و شهر های اطراف آن به ارشاد، اقامه جماعت، تدریس علوم دینی و تربیت طلاب و فضلاء و خدمات فرهنگی مانند بنای مساجد و موسسات خیریه پرداخت و در ایجاد و رشد فرهنگ مذهبی استان های کرمانشاه و لرستان نقشی اساسی ایفا نمود. 

آیت الله کاظمی در پیشبرد نهضت اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) در غرب کشور سهم بزرگی داشت. حضور مستمر وی در تظاهرات ها علیه رژیم فاسد پهلوی و انتشار اعلامیه های مختلف در تایید امام(ره) و نهضت اسلامی و افشا نمودن باطن کثیف شاه و عمال او و حضور در کنار سایر علماء از فعالیتهای ایشان به شمار می روند.  

آیت الله محمد رضا کاظمی کرمانشاهی در مهر ماه 1369 موفق شد به عنوان نماینده مردم کرمانشاه در مجلس سوم خبرگان رهبری حضور پیدا کند. 

آیت الله محمد رضا کاظمی کرمانشاهی در سال 1418 ق برابر با 1375ش در کرمانشاه از دنیا رفت. وی در حسینیه مسجد امام حسن مجتبی(ع) واقع در خیابان آیت الله العظمی جلیلی کرمانشاه به خاک سپرده شد. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۰:۲۷

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۰:۲۹

آیت الله محمد رضا کاظمی

خلاصه زندگی نامه

 آیت الله محمد رضا کاظمی، نمایندگی مردم کرمانشاه در مجلس سوم خبرگان رهبری را در کارنامه سوابق خود دارد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع