جستجو در مطالب و اشخاص
آیت الله محمد حسین نجفی در ماه آپریل 1932 میلادی در شهر "سرگودها" در "ایالت پنجاب" در شمال غرب "پاکستان" در طایفه "دخو" متولد شد. او تحصیلات مقدماتی را در زادگاهش آغاز کرد و در 12 سالگی پدرش را از دست داد. آیت الله نجفی پس از گذراندن دوران تحصیلی در "پاکستان" در سال 1954 میلادی برای تحصیل علوم دینی رهسپار حوزه علمیه "نجف" شد.او در سال 1960 میلادی بعد از کسب درجه اجتهاد به پاکستان بازگشت و به تدریس و ترویج معارف اسلامی پرداخت. او مدرسه "سلطان المدارس الاسلاميه" و "جامعه علميه عقيله بنى هاشم" مخصوص دختران را در پاکستان تاسیس نمود. توضیح المسائل او مورد استقبال مردم پاکستان و همچنین خارج از آن کشور قرار گرفت. 

شیخ محمد حسین نجفی تحصیلات مقدماتی را در "پاکستان" به اتمام رسانید و در سال 1954 میلادی عازم "نجف اشرف" شد. او در حوزه علمیه نجف بخشهای پایانی رسائل و مکاسب و دروس سطح را به پایان رساند و سپس در کلاس های خارج فقه و اصول شرکت کرد. او پس از کسب اجازه های مختلف از اساتید خود پس از 6 سال به پاکستان بازگشت.آیت الله نجفی در حوزه علمیه "نجف اشرف" از محضر استادی چون "آیت الله سيد جواد تبريزى"، "آيت الله ميرزا محمدباقر زنجانى"، "آيت الله محسن حكيم"، "آيت الله سيد محمود شاهرودى"، "آیت الله میرزا زنجانی"، "آیت الله بزرگ تهرانی"، "آیت الله سبزواری"، "آیت الله ابوالقاسم رشتی"، "علامه امینی"، "آیت الله ملاصدرا نجفی"، "آیت الله محقق"، "آیت الله فاضل" و " آیت الله عبدالکریم زنجانی" بهره برد. اجتهاد آیت الله نجفی از "آیت الله محسن حکیم"، "آیت الله جواد تبریزی"، "آیت الله مرعشی نجفی"، "آیت الله میرزا باقر زنجانی"، "آیت الله بزرگ تهرانی"، "آیت الله محمد مهدی کاظمی"، "آیت الله محمود شاهرودی"، "آیت الله سبزه واری"، "آیت الله رشتی"، آیت الله کریم زنجانی"، آیت الله نجم الدین شریف ثمری"، "آیت الله محمدرضا موسوی" اجازه روایت دریافت نمود.او در سال 1980 میلادی توضیح المسائل خود را با نام " قوانین الشریعه فی فقه الجعفریه " در 2 جلد منتشر کرد که مورد استقبال مردم پاکستان و خارج از آن کشور قرار گرفت. 

آیت الله نجفی در سال 1952 میلادی با دختر عموی مادرش ازدواج کرد که حاصل این ازدواج 1 پسر بود که در 5 سالگی به مریضی سختی دچار شد و فوت کرد. همسر آیت الله نجفی نیز در سال 1996 میلادی درگذشت و او سپس در سال 1970 میلادی مجددا با دختر "حاج محمد شافی" ازدواج کرد که حاصل آن 3 دختر بود.  

آیت الله نجفی بعد از اتمام دوران تحصیلات دینی خود در حوزه علمیه "نجف" در سال 1960 میلادی به "پاکستان" بازگشت و به تدریس و تبلیغ معارف اسلامی پرداخت. او ریاست حوزه علمیه "دارالعلوم محمودیه" در شهر "سرگودها" در پاکستان را برعهده گرفت و به مدت 12 سال به تربیت طلاب اقدام نمود.او سپس در سال 1978 میلادی مدرسه "سلطان المدارس الاسلاميه" و در سال 2004 میلادی مدرسه "جامعه علميه عقيله بنى هاشم" مخصوص دختران را تاسیس نمود و به تدریس در آنها پرداخت.آیت الله نجفی در پاکستان ماهنامه اى به نام "دقائق الاسلام" را جهت آگاهی هر چه بیشتر مردم در زمینه مسائل اسلامی، منتشر نمود. او علاوه بر پاکستان حتی در دبى، ابوظبى، شارجه، بريتانيا، لندن و ... به وعظ و ایراد خطابه پرداخت. 

در سال 1963 میلادی "سازمان مدارس شیعه پاکستان" تشکیل شد و آیت الله محمد حسین نجفی به ریاست آن منصوب گردید.شیعیان پاکستان برای‌ به‌ دست‌ آوردن‌ جایگاه‌ حقوقی‌ و فرهنگی‌ خود، به فعالیتهای‌ سازمان ‌یافته ‌ای دست زدند که از آن جمله می توان به تجمع 250 نفر از شیعیان در شهر "کراچی" در "پاکستان" نام برد که آیت الله نجفی در تشکیل آن نقش بسزایی ایفا نمود. نتیجه این تجمع تشکیل "کمیته مطالبات شیعه" به رهبری "سید محمد دهلاوی" بود. اهداف این کمیته حفظ‌ عزاداری‌ ایام‌ محرم‌، تبلیغ‌ آزادانه تشیع‌ و وحدت‌ بین‌ مذاهب‌ و مسلمانان‌ پاکستان بود. 

آیت الله محمد حسین نجفی به دعوت مقام معظم رهبری در هفدهمین کنفرانس وحدت اسلامی در تهران در ماه می 2004 میلادی شرکت کرد و سپس در حوزه علمیه قم با "آیت الله مرتضی مقتدایی"، "آیت الله نوری همدانی" و "آیت الله مکارم شیرازی" دیدار کرد. او مجددا در ماه می 2008 میلادی نیز در بیست و یکیمن دوره این کنفرانس در تهران شرکت نمود و با "آیت الله جعفر سبحانی" و "آیت الله شبیری زنجانی" در حوزه علمیه قم ملاقاتی داشت. 

از آیت الله محمد حسین نجفی تالیفات بسیاری به زبان فارسی و اردو منتشر شده است که برخی از این آثار عبارتند از: "تفسیر فیضان الرحمن" در 10 جلد، "تبصره المغموم"، "منیه المساکین"، "اعتقادات امامیه"، "قوانین الشریعه فی فقه الجعفریه"  در 2 جلد، "خلاصه الاحکام فی الفقه"، "زاد العباد لیوم المعاد"، "سعادت الدارین فی مقتل الحسین(ع)"، "اثبات الامامت"، "حرمت ریش تراشی در اسلام"، "تحقیقات الفریقین فی حدیث الثقلین"، "ختم نبوت بر ختمی مرتبت(ص)"، "اصلاح المجالس و المحافل"، "اصلاح الرسوم الظاهرہ بکلام العترت الطاهرہ"، "ثبات الامامت الائمه الاطهار فى ضوء العقل والايات والاخبار"، "خلافت اميرالمومنين" و "ترجمه مفاتیح الجنان". 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۵:۰۷

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۵:۰۹

آیت الله محمد حسین نجفی

خلاصه زندگی نامه

 آیت الله محمد حسین نجفی، فقیه و مجتهد پاکستانی که بعد از اتمام تحصیلات علوم دینی در حوزه علمیه نجف و کسب درجه اجتهاد برای ترویج و تبلیغ علوم دینی به زادگاه خود بازگشت. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع