جستجو در مطالب و اشخاص
آیت الله محمد حسین معصومی زرندی در سال 1311 در قریه "امیر آباد" زرندیه ساوه در خانواده ای کشاورز و مذهبی، از پدری بنام "حاج علی اکبر" مشهور به "حاج مقدس" و مادری بنام "رقیه خاتون" که از متدینین و مورد اعتماد مردم محل بودند متولد شد. آیت الله زرندی برای فراگیری علوم دینی به حوزه علمیه قم رفت.وی قبل از انقلاب در تاسیس مدرسه علمیه کرمانشاه مشارکت کرد و به دلیل تبیین اهداف امام خمینی(ره) و نهضت ایشان مدتی را در زندانهای رژیم ستم شاهی سپری کرد. پس از پیروزی انقلاب علاوه بر شرکت در جبهه های حق علیه باطل از فعالیتهای فرهنگی بازنماند.آیت الله زرندی سه دوره نماینده مردم کرمانشاه در مجلس خبرگان رهبری بود همچنین در سوابق ایشان می توان نمایندگی امام خمینی(ره) در استان کرمانشاه، امامت جمعه کرمانشاه و ریاست شورای فرهنگ عمومی استان کرمانشاه را مشاهده کرد.آیت الله زرندی در 82 سالگی بر اثر عارضه قلبی درگذشت. 

آیت الله زرندی از کودکی تا نوجوانی یعنی تا ششم ابتدایی را در محل و در شهر زرندیه با معدل بالا گذراند. سپس به دلیل علاقه وافر پدر به روحانیت به شهر مقدس قم عزیمت نمود و به تحصیل علوم دینی اشتغال یافت. دروس مقدمات و سطح حوزه را نزد اساتید بزرگی فراگرفت و به کلاسهای درس خارج راه یافت سپس به تدریس دروس حوزه مانند رسائل، مکاسب و همچنین دروس خارج فقه به طلاب استان کرمانشاه پرداخت. 

آیت الله زرندی دارای چهار فرزند پسر و سه دختر می باشد که همگی صالح و اهل تقوا هستند . فرزند ذکور ارشد ایشان حجت الاسلام والمسلمین هادی زرندی از طلاب علوم دینی هستند و در سمت مسئولیت دفتر والد بزرگوارشان و مسئولیت شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان و ستاد برگزاری نماز جمعه کرمانشاه و مسئولیت دفتر ستاد استهلال استان کرمانشاه زیر نظر ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری فعالیت دارند و از سه فرزند ذکور دیگر؛ محمد علی و روح الله مهندس کشاورزی و مرتضی به شغل آزاد اشتغال دارند . 

مقدمات و سطح آیت الله فکورآیت الله سلطانیآیت الله اشعری خارج فقه و اصول حضرت امام خمینی(ره)حضرت آیت الله العظمی بروجردی خارج مکاسب حضرت آیت الله العظمی اراکی فلسفه حضرت آیت الله حاج آقا رضا صدر اسفار و شفاء علامه آیت الله محمد حسین طباطبایی 

آیت الله زرندی از علاقمندان و ارادتمندان حضرت امام خمینی(ره) بود و در آغاز نهضت حضرت امام خمینی(ره) با عشق و علاقه وافر در نهضت اسلامی شرکت نمود. در سال 1342 پس از تبعید حضرت امام خمینی(ره) به ترکیه مدت کوتاهی در قم بازداشت گردید و پس از آزادی از محبس، با تشویق و اصرار برخی از بزرگان و علماء محلی، به منظور تبیین و ترویج احکام نورانی اسلام و رسالت انقلابی، به شهر کرمانشاه عزیمت و در همان جا ازدواج کرد .ایشان با مشارکت آیت الله مجتبی حاج آخوند، در سال 1351 مدرسه علمیه "حاج شهباز خان" کرمانشاه را تأسیس نموده و به تربیت طلاب علوم دینی پرداخت. در سال 1353 این مدرسه به واسطه حمله ساواک و دستگیری حضرت آیت الله زرندی و آیت الله حاج آخوند و تعدادی از طلاب تعطیل شد. وی به مدت سیزده ماه به جرم طرفداری از امام خمینی(ره) و ترویج راه ایشان در زندانهای رژیم ستمشاهی محبوس بود و بعد از آزادی در منزل شخصی خود به تدریس دروس رسائل و مکاسب و کفایه مشغول شد . 

آیت الله زرندی، بعد از انقلاب در مدرسه امام صادق(ع) برادران و در مدرسه علمیه امام خمینی(ره) خواهران به تدریس و تا کنون به فعالیت و نشر احکام الهی و تعلیم و تربیت طلاب علوم دینی مشغول بوده اند. توسعه و بازسازی مدرسه علمیه حضرت آیت الله بروجردی نیز از اقداماتی است که ایشان در سالهای آغازین انقلاب در شهر "کرمانشاه" به انجام رساندند.پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران آیت الله زرندی بنا به حکم امام خمینی(ره) به همراه آیت الله حاج آخوند، به عنوان سرپرست مدارس علمیه کرمانشاه منصوب شدند و با تلاشهای بی وقفه آیت الله زرندی، مدارس علمیه کرمانشاه با جذب طلاب جوان و پرشور و علاقمند رونق یافت و جمع کثیری از طلاب شایسته، ماحصل زحمات ایشان می باشد.با حمایت آیت الله زرندی دهها مسجد در شهرها و روستاهای مختلف استان تأسیس، تجدید بنا و تعمیر و نیز کالاهایی از قبیل وسایل گرم کننده، فرش، آهن، سیمان و اقلام مورد نیاز دیگر اهداء و تأمین شده است .به اهتمام ایشان آرامگاه آیت الله العظمی فاضل تونی از علما و فقهاء بزرگ شیعه در پل کهنه واقع در شرق شهر کرمانشاه کشف و به طور باشکوهی ساخته و آماده گردیده همچنین به کمک ایشان درسال 1382 عملیات بازسازی ساختمان مقبره متبرکه حضرت سید رسول حسینی هاشمی(ره) ازعلما، عرفا و بزرگان اهل سنت واقع در روستای دولت آباد از توابع شهرستان روانسر آغاز و رو به اتمام است و زیارتگاه بسیاری از مردم مخلص و پاک منطقه غرب کشور می باشند . حضور در جبهه های جنگآیت الله زرندی همواره در جبهه های جنگ حضور داشت و به تقویت روحیه رزمندگان در طول جنگ تحمیلی پرداخت. از جمله اقدامات وی اقامه بی وقفه نماز در هشت سال دفاع مقدس علیرغم حملات موشکی و بمباران های دشمن  بود. ساخت مدرسه علمیه کرمانشاهآیت الله زرندی در سال 1363 در ملاقات با حضرت امام خمینی(ره)، اجازه ساخت مدرسه جدید علمیه کرمانشاه را اخذ نمود. با تأخیر زیاد و مشکلات فراوان از جمله مشکلات قانونی عمدتاٌ ناشی از قوانین میراث فرهنگی در سال 1377 ساخت بنای مدرسه مذکور با زیربنای 14000 مترمربع در بلوار طاق بستان کرمانشاه دارای مسجد، حسینیه، کتابخانه عمومی بزرگ و سالن اجتماعات و 136 حجره شروع شد. 

نماینده امام خمینی(ره) در استان کرمانشاهامامت جمعه کرمانشاهنماینده مردم کرمانشاه در دوره های اول، سوم و چهارم مجلس خبرگان رهبریریاست شورای فرهنگ عمومی استان کرمانشاهمسئولیت ستاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه رازی به مدت پنج سالمسئولیت کمیته ارزاق عمومی در آغاز انقلابمسئولیت ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکرمسئولیت ستاد اقامه نماز استان کرمانشاهمسئولیت نمایندگی بنیاد بین المللی غدیر استان کرمانشاهعضویت هیئت امناء کمیته های انقلاب اسلامی کرمانشاه در آغاز پیروزی انقلاب اسلامیاداره امور روحانیون اهل سنت استان کرمانشاهتأسیس سازمان تبلیغات اسلامی استان کرمانشاه و مسئولیت آن تا سال 1363احداث درمانگاه حافظیهتجهیز دهها نماز خانه مدارس استان کرمانشاه 

آیت الله زرندی در 6 خرداد 1393 در 82 سالگی بر اثر عارضه قلبی دار فانی را وداع گفت. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۸:۳۶

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۸:۳۸

آیت الله محمد حسین معصومی زرندی

خلاصه زندگی نامه

 آیت الله محمد حسین معصومی زرندی، نماینده مردم کرمانشاه در ادوار اول، سوم و چهارم مجلس خبرگان رهبری که نمایندگی ولی فقیه در کرمانشاه و ریاست شورای فرهنگ عمومی استان کرمانشاه را نیز در کارنامه سوابق خود دارد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع