جستجو در مطالب و اشخاص
آیت الله محمد حسن زالی معروف به فاضل گلپایگانی در سال 1327 در گلپایگان از شهرستان های استان اصفهان به دنیا آمد. او از 16 سالگی وارد حوزه علمیه قم شد؛ او پس از گذراندن دوره ادبیات، دروس سطح را فراگرفت و همزمان به یادگیری دروس عقاید، اخلاق و تفسیر پرداخت. محمد حسن زالی پس از اتمام دروس سطح تحصیلات حوزوی خود را ارتقا داد و در محضر اساتید بزرگی چون "گلپایگانی، شیخ مرتضی حائری، وحید خراسانی، جوادی آملی" دروس خارج فقه، خارج اصول و همزمان دروس عرفان، فلسفه، منظومه، اشارات و اسفار ملاصدرا فراگرفت. آیت الله زالی به عنوان استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم، سابقه تدریس دوره سطوح عالی در مدرسه علمیه آیت الله گلپایگانی، تدریس فلسفه، اسفار، اشارات، تفسیر، نهج البلاغه در مدرسه مبارکه فیضیه، تدریس اداب و روش مناظره در مرکز علمی آیت الله فاضل لنکرانی و ... را در کارنامه خود دارد.آیت الله فاضل گلپایگانی علاوه بر تدریس در حوزه های علمیه، در عرصه های دانشگاهی نیز حضور داشت؛ او با بازگشایی دانشگاه ها پس از انقلاب فرهنگی به تدریس در دانشگاه های تهران و قم مشغول شد و همراهی با حضرت امام(ره) در مدرسه علوی تهران نقطه عطفی در فعالیتهای سیاسی و اجتماعی او است. آیت الله فاضل گلپایگانی در سالهای پس از انقلاب اسلامی ایران در سنگرهای مختلف جهاد علمی، تبلیغی، رزمی و سیاسی حضوری فراگیر داشته است.  

محمد حسن زالی در سال 1343 وارد حوزه علمیه قم شد؛ او دوره ادبیات را تا سطح لمعتین و قوانین الاصول در مدرسه علمیه "آیت الله گلپایگانی" گذراند و همزمان در دروس مدرسه منتظریه (معروف به حقانی) زیر نظر شهید بهشتی و شهید قدوسی حاضر می شد. محمد حسن زالی همزمان با تحصیل دروس سطح، به دروس عقاید، اخلاق و تفسیر نیز اشتغال داشت. او پس از اتمام دروس سطح به دروس خارج حوزه پرداخت و حدود 15 سال خارج فقه را در محضر "آیت الله گلپایگانی" فراگرفت. او خارج اصول را در محضر "آیت الله شیخ مرتضی حائری" و "آیت الله وحید خراسانی" گذراند و همزمان از دروس عرفان، فلسفه، منظومه، اشارات، الشفا و اسفار ملاصدرا در محضر آیات "حسن زاده آملی، جوادی آملی، انصاری شیرازی و ... بهره گرفت و از درس تفسیر اساتید مختلف حوزه علمیه برخوردار شد. 

آیت الله محمد حسن زالی سالها به تدریس خارج فقه با عنوان "مکاسب محرمه، انفال، خمس، زکات، صوم و اعتکاف" و همچنین به تدریس دروس حوزوی ادبیات تا سطح عالی مکاسب و کفایتین اشتغال داشته است. او به دلیل علاقه ای که به دروس تفسیر، حدیث، نهج البلاغه، احکام، فلسفه و معارف اسلامی داشت، سالها تدریس این دروس را برعهده داشته است؛ درس های نهج البلاغه آیت الله زالی پنجشنبه ها از رادیو معارف پخش می شد. آیت الله زالی همزمان با دروس حوزوی در دانشگاه نیز تدریس می کرد؛ او از همان اوایل بازگشایی دانشگاهها پس از انقلاب فرهنگی در دانشکده های مختلف: دانشگاه تهران، علوم پزشکی تهران و سپس در دانشکده تربیت مدرس قرآن به ارائه دروس معارف اسلامی، فلسفه ملاصدرا، اسفار، شواهد الربوبیه، اخلاق اسلامی و پاسخ به سوالات پرداخت. او در دانشگاه قم، تربیت مدرس قم و دانشگاه آزاد اسلامی قم نیز به تدریس معارف اسلامی، نهج البلاغه، تفسیر، احکام، فلسفه، حکمه متعالیه و پاسخگویی به سوالات دانشجویان و اساتید همت گماشت.  

آیت الله محمد حسن زالی به عنوان استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم، سابقه تدریس در دانشگاه ها و گزینش اساتید معارف دانشگاه های سراسر کشور را بر عهده داشته است؛ ایشان از زمان شروع دروس تخصصی حوزه علمیه قم در مراکز تخصصی کلام تفسیر و تبلیغ نیز اشتغال داشته و به تدریس فلسفه ملا صدرا، تفسیر قرآن، ترتیبی و موضوعی و فلسفه اخلاق پرداخته است. از دیگر کارهای علمی و فرهنگی ایشان حضور در مراکز علمی و فرهنگی حوزوی و دانشگاهی جهت سمینارهای علمی و پاسخ به سوالات بوده است. آیت الله محمد حسن زالی در "جامعة الزهرا" قم نیز مباحث معانی بیان، بدیع، رسائل، اصول الفقه، اخلاق را طی سالهای تحصیلی تدریس داشت.  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۸:۱۷

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۸:۱۸

آیت الله محمد حسن زالی

خلاصه زندگی نامه

 آیت الله محمد حسن زالی (فاضل گلپایگانی)، از اساتید حوزه علمیه قم که علاوه بر تدریس در حوزه به تدریس در دانشگاه ها نیز اشتغال داشته است. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع