جستجو در مطالب و اشخاص
آیت الله محمد اسماعیل نوری در سال 1329 در "کهریز" زنجان متولد شد. وی پس از اتمام دروس مقدماتی، در ابتدا به حوزه علمیه زنجان و سپس به حوزه علمیه قم راه یافت. او در سال 1354 پس از قبولی در امتحانات پایانی سطح حوزه، شروع به آموختن دروس خارج نمود و در نهایت موفق به اخذ مدرک سطح 4 (دکتری) از حوزه علمیه قم شد و اجتهاد وی مورد تایید قرار گرفت.آیت الله نوری در سال 1379 به عنوان مدرس نمونه کشوری شناخته شد. مدیر گروه آموزشی و پژوهشی معارف اسلامی و عربی مراکز تربیت معلم استان قم از سوابق وی به شمار می رود. 

آیت الله نوری پس از اتمام دروس مقدماتی در زادگاهش، در سال 1344 وارد حوزه علمیه زنجان شد و دروس ادبیات عرب و کتابهای شرح لمعه، اصول فقه و غیره را در آن حوزه آموخت. وی در سال 1351 وارد حوزه علمیه قم شد و به آموختن کتابهای رسائل، مکاسب، کفایت الاصول و ... مشغول گشت. او در سال 1354 پس از قبولی در امتحانات پایانی سطح حوزه، شروع به آموختن دروس خارج (آشنایی با کیفیت استنباط احکام فقهی) نمود.آیت الله نوری پس از پیروزی انقلاب اسلامی در مدرسه عالی تربیتی و قضایی طلاب قم که بعدها به عنوان دانشگاه قم معروف شد، مشغول تحصیل گردید و پس از گذراندن دوره آن، در پاییز سال 1360 به زنجان بازگشت و در مراکز تربیت معلم و دانشگاه آنجا به تدریس مشغول شد.آیت الله محمد اسماعیل نوری در سال 1371 جهت استفاده مجدد از دروس فقه و اصول حوزه، به شهر مقدس قم بازگشت و ضمن تحصیل در حوزه علمیه قم، در مرکز تربیت معلم "آیت الله طالقانی" قم تدریس کرد. او در سال 1377 موفق به اخذ مدرک سطح 4 (دکتری) از حوزه علمیه قم شد. 

آیت الله محمد اسماعیل نوری در سال 1377 پس از اعلام آمادگی برای نمایندگی مجلس خبرگان رهبری و موفقیت در امتحانات مربوطه و تایید اجتهاد وی از طرف شورای نگهبان قانون اساسی به عنوان نامزد نمایندگی سومین دوره مجلس خبرگان رهبری از استان زنجان معرفی شد. 

برخی از آثار و تالیفات آیت الله نوری عبارتند از:تالیفات- وظایف اخلاقی معلم و شاگرد، با همکاری "حاج شیخ جعفر وفا"- اذان شعار اسلام- عوامل صد گانه در علم نحو- رسالت فی الاحتکار، به زبان عربی- ادوار تحول فقه شیعه- آثار تربیتی یاد خدا با توجه به اندیشه امام خمینی(ره)، با همکاری "حاج سید جواد حسنی" جزوات درسی- فضایل و رذایل اخلاقی- فلسفه اخلاق- اصول عقاید اسلام- تحلیلی از انقلاب اسلامی و ریشه های آن، با همکاری "حاج شیخ میرزا آقا بیات" مقالات- آثار و برکات نماز جماعت از نظر روایات اسلامی- راه های بهره مندی بهتر دانش آموزان از اوقات فراغت- مقام و منزلت والای معلم در اسلام- تنبیه بدنی از دیدگاه اسلام- نگاهی به شخصیت شیخ انصاری- علل عقب ماندگی جوامع اسلامی 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۹:۱۵

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۹:۱۶

آیت الله محمد اسماعیل نوری

خلاصه زندگی نامه

 آیت الله محمد اسماعیل نوری، مدرس نمونه استانی و کشوری که در حوزه علمیه قم نیز تدریس داشت. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع