جستجو در مطالب و اشخاص
آیت الله محمدهادی عبدخدائی در سال 1317 در مشهد مقدس متولد شد. وی پس از گذراندن تحصیلات مقدماتی در حوزه علمیه مشهد  و قم به فراگیری علوم دینی پرداخت و همزمان موفق شد از دانشگاه تهران در رشته فلسفه و کلام دکترای خود را اخذ کند.دکتر عبدخدائی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در تهران و سایر نقاط کشور به سخنرانی های روشنگرانه پرداخته و سپس در پاریس به خدمت امام خمینی(ره) شرفیاب شد.ایشان پس از انقلاب برای سه دوره نمایندگی از جانب مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی انتخاب گردید و حدود ده سال ریاست کمیسیون آموزش عالی مجلس را برعهده داشت. همزمان نیز به مدت چهار سال عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای پژوهشهای علمی کشور بود. 

وی پس از ورود به حوزۀ علمیه سطوح عالیه را در نزد پدرش آیت الله شیخ غلامحسین تبریزی و هم چنین آیت الله حاج شیخ هاشم قزوینی تلمذ نمود و درس خارج را از محضر آیت الله العظمی میلانی در مشهد و آیات عظام محقق داماد و حاج میرزا هاشم آملی در قم استفاده کرد.همزمان در دانشگاه اشتغال به تحصیل داشت و پس از پیمودن مقاطع دانشگاهی موفق به اخذ درجه دکترای فلسفه و کلام از دانشگاه تهران گردید و پس از پیروزی انقلاب اسلامی به عضویت هیئت علمی دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی مشهد در آمد. همچنین وی سال ها در دانشگاه فردوسی مشهد و حوزه های علمیه مشغول به تدریس شد. 

اولین سفیر جمهوری اسلامی ایران در واتیکاننماینده مردم مشهد در ادوار اول، دوم و چهارم شورای اسلامیعضو شورای پژوهشهای علمی کشورریاست دانشکده علوم قرآنی مشهدتأسیس و ریاست هیئت مؤسس مؤسسه آموزش عالی حکمت رضویعضویت در شورای عالی فرهنگی آستان قدس رضویهیئت امنای دانشگاه علوم اسلامی رضویهیئت مدیره بنیاد پژوهش های اسلامیعضویت در هیئت تحریریه مجله مشکاتمدیریت مدرسۀ علمیه جعفریهتدریس در جامعه المصطفی العالمیه در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری 

مجلس اولآیت الله عبدخدایی در سال 1358 موفق شد در مرحله اول انتخابات مجلس اول شورای اسلامی با کسب 69 درصد آراء به عنوان نماینده مردم مشهد در مجلس حضور یابد. مجلس دومآیت الله عبدخدایی در 27 اردیبهشت 1363 موفق شد با کسب 51 درصد آراء در مرحله دوم انتخابات مجلس دوم شورای اسلامی به عنوان نماینده مردم مشهد به خانه ملت راه یابد. مجلس چهارمآیت الله عبدخدایی 18 اردیبهشت 1371 موفق شد در مرحله دوم انتخابات مجلس چهارم، 44 درصد آراء را به خود اختصاص دهد و به عنوان نماینده مردم مشهد در خانه ملت حضور یابد. 

آیت الله عبدخدایی علاوه بر سخنرانی های فراوان علمی و ارائۀ مقالات متعدد در کنگره ها و سمینارهای داخلی و در کنگره های بین المللی مانند یونیسکو و یونیدو و بین المجالس در دانشگاه های ایتالیا و فرانسه و اسپانیا ضمن ارائۀ مقاله در کنفرانس های علمی حضور داشت. همچنین مقالات متعدد علمی در مجلات داخلی و خارجی مانند "کاریتاپلیتیکا" و "ایل پوراسلام" به زبان های مختلف فارسی، عربی، انگلیسی و ایتالیایی ارائه نموده است. مقالۀ وی با عنوان "فروغ حق در نهج البلاغه" در دومین جشنواره نهج البلاغه که در دانشگاه تهران برگزار گردید در میان مقالات اساتید ارائه دهنده حائز رتبۀ اول شناخته شد.آیت الله عبدخدایی در پایان سال 1393 از سوی کالج صدرا در جاکارتا پایتخت کشور اندونزی جهت تدریس دعوت به عمل آمد که ایشان علاوه بر تدریس در مقاطع فوق لیسانس موفق به ارائۀ کنفرانس در 7 دانشگاه و دانشکده در آن کشور گردید. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۸:۳۸

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۸:۳۹

آیت الله محمدهادی عبدخدایی

خلاصه زندگی نامه

 آیت الله محمدهادی عبدخدائی، نماینده مردم مشهد در ادوار اول، دوم و چهارم شورای اسلامی و از بنیانگذاران مؤسسه آموزش عالی حکمت رضوی بود. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع