جستجو در مطالب و اشخاص
آیت الله محمدعلی حقی فرزند میرزا عبدالله در 17 اردیبهشت سال 1309 در سراب از توابع آذربایجان شرقی متولد شد. وی پس از گذراندن تحصیلات مقدماتی به فراگیری علوم دینی پرداخت و در حوزه های علمیه قم و نجف از محضر اساتید بزرگی چون آیات الله سید محسن حکیم، آیت الله بروجردی و ... بهره برد و به درجه اجتهاد رسید.وی پیش از انقلاب از اعضای هسته مرکزی جامعه روحانیت مبارز تهران و امام جماعت مسجد امام حسین(ع) بود. آیت الله حقی در کارنامه سوابق سیاسی خود حضور در مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری را دارد.وی در 68 سالگی دار فانی را وداع گفت و پیکرش در قم در جوار بارگاه ملکوتی حضرت معصومه(س) قرار دارد. 

آیت اللّه حقی پس از آموزش دروس مقدماتی در سن 14 سالگی به مدرسه "طالبیه" تبریز و در سن 16 سالگی جهت کسب معارف عالی اسلام به شهر مقدس قم هجرت کرد و به تکمیل دروس سطح و همزمان به تدریس دروس مذکور پرداخت. اما شوق کسب فیض از مراجع نجف وی را در سن 20 سالگی به این حوزه مقدس کشانید و از محضر بزرگانی چون حضرات آیات سید محسن حکیم، سید ابوالقاسم خوئی، سید محمود شاهرودی، میرزا باقر زنجانی و شیخ محمد علی سرابی در رشته های فقه، اصول، تفسیر و معارف اهل بیت(ع) استفاده های فراوان برد و پس از مدتی مجدداً به قم مراجعه کرد و در درسهای حضرات آیات بروجردی، داماد، حجت، اراکی و امام خمینی(ره) و سایر بزرگان حوزه قم شرکت و تدریس کتابهای مختلف سطوح عالی حوزه را پیگیری نمود تا به درجه اجتهاد رسید. 

آیت الله حقی در طول مدت 30 سال اقامت در حوزه علمیه قم علاوه بر تحصیل و تبلیغ، به تدریس دروس مختلف حوزه از جمله رسائل، مکاسب، کفایه، تفسیر و کلام پرداخت به طوری که در دوران جوانی و میانسالی از مدرسان موفق حوزه به شمار رفت.  

آیت الله حقی در سال 1355 پس از طی مدارج عالی علمی و کسب مراتب اجتهاد فقهی از طرف حوزه علمیه قم عازم تهران شد و مسؤولیت امامت جماعت یکی از معروفترین مساجد تهران بنام مسجد امام حسین(ع) واقع در میدان امام حسین را بعهده گرفت و به دفاع از حریم اسلام و ترویج علوم اهل بیت و تربیت طلاب و فضلاء در شهر تهران همت گماشت.آیت الله حقی با آغاز حرکتهای انقلاب اسلامی هسته مرکزی جامعه روحانیت مبارز تهران را همراه با حضرات آیات بهشتی، مهدوی کنی، موسوی اردبیلی بنیان گذاشت. وی مسجد امام حسین علیه السلام را به یکی از پایگاههای مهم انقلاب تبدیل کرد و گامهای بلندی در حمایت و دفاع از انقلاب اسلامی و مبانی دینی و رهبری آن برداشت. 

مسئول بازبینی و تطبیق قوانین جزائی کشور با قوانین شرعریاست یکی از شعبه‌های دیوان عالی کشور به مدت 2 سالنماینده مردم سراب در سومین مجلس شورای اسلامیتأسیس حوزه علمیه امام حسین(ع) و دیگر مراکز فرهنگی- مذهبینماینده مردم آذربایجان شرقی در دوره دوم مجلس خبرگان رهبری 

آیت الله حقی در 19 فروردین 1367 موفق شد با کسب 55 درصد آرا در مرحله اول انتخابات مجلس سوم شورای اسلامی به عنوان نماینده مردم سراب از توابع آذربایجان شرقی به خانه ملت راه پیدا کند. 

آیت الله حقی در سال 1369 موفق شد به عنوان نماینده مردم آذربایجان شرقی در دومین مجلس خبرگان رهبری حضور پیدا کند. 

تفسیر 4 جزء از قرآن کریمتفسیر مستقل سوره های توحید، حمد، ناس، قدر، کوثر، فلق، محمّد، شامل 7 جلد مستقلشرحی بر کتاب تجرید علامه رساله هااعجاز قرآنالاسماء و التسمیهعلم اخلاقاجتهاد و تقلیدوجود و ماهیت و نقد نظریه اصالت الوجود و وحدت الوجود، جبر و بداتباین صفات خالق و مخلوقشرح ادعیه افتتاح و مکارم الاخلاقعدالت و رشوه 

آیت الله محمدعلی حقی در شب 26 ماه رمضان 1419 مصادف با دی ماه 1377 در 68 سالگی به رحمت خدا رفت و در گلزار شیخان قم در جوار کریمه اهل بیت فاطمه معصومه(س) به خاک سپرده شد. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۳:۵۱

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۳:۵۳

آیت الله محمدعلی حقی

خلاصه زندگی نامه

 آیت الله محمدعلی حقی، نماینده مردم آذربایجان شرقی در دوره دوم مجلس خبرگان رهبری که پیشتر نمایندگی مردم سراب از توابع آذربایجان شرقی در دوره سوم مجلس شورای اسلامی را نیز در کارنامه سوابق خود دارد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع