جستجو در مطالب و اشخاص
آیت الله محمدرضا ناصری یزدی در سال 1323 در یزد به دنیا آمد. وی در دو سالگی مادرش را از دست داد و سپس همراه پدرش به تهران رفت. او بعد از طی دروس مقدماتی، مشغول خواندن درس طلبگی شد و پس از چندی همزمان با تحصیل، به تدریس پرداخت.آیت الله ناصری در سال 1349 مسئولیت توزیع 40 هزار اعلامیه امام(ره) در بین حجاج بیت الله الحرام را برعهده گرفت. وی پس از گذراندن اعلامیه ها از مرز سه كشور عراق، كویت و عربستان سعودی، آنان را با موفقیت در بین حجاج توزیع كرد اما به دلیل حضور تعدادی ساواكی در بین حجاج، در صحرای منا دستگیر و به پلیس سعودی تحویل داده شد. او حدود دو سال را در زندان های عربستان سپری كرد.آیت الله محمد رضا ناصری در سال 1353 و پس از آزادی از زندان سعودیها، در عراق با نوه "آیت الله شیرازی" ازدواج كرد كه ثمره آن پنج فرزند به نامهای "محمد"، "علی"، "فاطمه"، "حسن" و "حسین" هستند.پس از پیروزی انقلاب اسلامی، آیت الله محمدرضا ناصری یزدی به فرمان امام خمینی(ره) به استان چهارمحال و بختیاری رفت و در آنجا مزرعه ای به نام "امامیه" را راه اندازی کرد. اساسنامه این مزرعه در ثبت موجود و عواید آن مختص حوزه های علمیه، دبیرستان های معارف و ایتام تحت پوشش كانون امام صادق(ع) است.در 6 مرداد ماه 1390 و بعد از رحلت "حجت الاسلام محمد علی صدوقی"، مقام معظم رهبری طی حکمی آیت الله محمدرضا ناصری یزدی را به عنوان امام جمعه یزد و نماینده ولی فقیه در آن استان منصوب کردند. 

آیت الله ناصری یزدی در سال های 1341 و 1342 پس از رحلت "آیت الله سید حسین طباطبایی بروجردی" و تثبیت مرجعیت حضرت امام خمینی(ره) و مسئله انجمنهای ایالتی و ولایتی وارد صحنه انقلاب شد؛ وی در شب حمله عمال ستم شاهی به مدرسه فیضیه قم، در منزل حضرت امام(ره) حضور داشت. او پس از دستگیری امام خمینی(ره) جلسات را محرمانه برگزار و در همان جلسات به همراه دیگر انقلابیون، جمعیت مؤتلفه را پایه گذاری كردند و پس از قتل "حسنعلی منصور" مخفیانه به عراق گریختند. پخش اعلامیه های امام(ره) در بین حجاج و دستگیری در منادر سال 1349 كه مسئله جشن های 2500 ساله رژیم پهلوی پیش آمد، آیت الله ناصری مسئولیت توزیع 40 هزار اعلامیه امام(ره) را در بین حجاج بیت الله الحرام برعهده گرفت. وی پس از گذراندن اعلامیه ها از مرز سه كشور عراق، كویت و عربستان سعودی، آنان را با موفقیت در بین حجاج توزیع كرد، اما به دلیل حضور ساواكی ها در بین حجاج، در صحرای منا دستگیر و به پلیس سعودی تحویل داده شد. او حدود دو سال را در زندان های عربستان سپری كرد به نحوی كه همه گمان می كردند، وی را به شهادت رسانده اند و حضرت امام(ره) نیز در یكی از سخنرانیهایشان به این مسئله اشاره كردند. 

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، آیت الله ناصری به فرمان امام خمینی(ره) به استان چهارمحال و بختیاری رفت و اقداماتی انجام داد که عبارتند از:-تأسیس و راه اندازی حوزه علمیه-بنا نمودن مصلی امام خمینی(ره)-استقلال آب استان چهارمحال و بختیاری-راه اندازی مزرعه ای به نام "امامیه" دیگر سوابق-امام جمعه شهرکرد-نماینده ولی فقیه در یزد-امام جمعه مردم یزد 

در تاریخ 26 تیر ماه 1394 یعنی سه روز پس از توافق نهایی هسته ای میان ایران و 1+5، همزمان با انتشار ضمایم برنامه جامع اقدام مشترک، آیت الله محمدرضا ناصری در خطبه های نمازجمعه یزد، از تیم مذاکره کننده هسته ای ایران تشکر کرد و گفت: « پیروزی در مذاکرات هسته ای، حقانیت ملت و نظام اسلامی ایران را در منظر جهانیان به خوبی ثابت کرد. در این سال ها علیرغم کارشکنی ها و فشارهای دشمنان، تیم مذاکره کننده با جدیت به وظایف خود عمل کرد که باید از فعالیت های آنها قدردانی صورت گیرد. ...» 

9 دی ماه 1394، آیت ‌الله محمدرضا ناصری در گفت‌ و‌گو با خبرنگار خبرگزاری "تسنیم" در یزد، با اشاره به ویژگی‌ های حماسه 9 دی 1388، اظهار داشت: «این حماسه حکایت از یک مبنایی دارد که در درجه اول آن همیت دینی و اعتقادی مردم روشن و مشخص است.» وی خاطرنشان کرد: «مردم ما آگاه و بیدار هستند و در مقابل انحراف‌های اصلی که احساس می ‌کنند نسبت به دین، اعتقادات، مقدساتشان وجود دارد، عکس ‌العمل نشان می‌ دهند و نمی‌ گذارند که دشمن توطئه‌ هایش را پیاده کند.»او به عنوان نماینده ولی فقیه در استان یزد با تاکید بر اینکه این موضوع نشان دهنده بصیرت دینی است که در وجود مردم هست، گفت: «مردم علاوه بر اینکه بصیرت دینی دارند، مراقب این چنین حرکت‌ها و توطئه‌های دشمنان هم هستند. با این وجود کسانی که چه از بیگانگان و چه از دیگر افرادی که برای خود شایعاتی می ‌سازند و دست به فتنه می‌ زنند هم باید بفهمند که مردم ما بیدار هستند.»آیت الله محمدرضا ناصری حضور مردم در حماسه 9 دی را یکی از مهمترین راه‌های فهماندن هوشیاری ملت ایران به دشمنان دانست و گفت: «دشمنان باید بدانند که خبرهایی که به آنها می ‌رسد و در آن بیان می‌ شود که نظر مردم نسبت به انقلاب تغییر کرده و مردم سست شده‌اند یا اینکه استکبار می ‌تواند در نظام جمهوری اسلامی ایران رخنه کند، از ریشه نادرست است و حماسه 9 دی این موضوع را به همگان نشان داد.» ولایت فقیه رکن اصلی تحقق حماسه 9 دیآیت الله محمدرضا ناصری در ادامه مصاحبه با خبرگزاری "تسنیم" خاطرنشان کرد: «این حماسه نشان داد که اگر حتی مردم ابتدا صبر کنند ببینند که موضوع به کجا می‌ رسد و آیا مشکل برطرف می ‌شود یا خیر، این صبر رضایت به کار آنها نیست بلکه مهلتی برای دست برداشتن آنها از اشتباهاتشان است وگرنه خود مردم به میدان می‌ آیند و کار را تمام می‌ کنند. ...»وی با تاکید بر اینکه اهمیت مسئله ولایت در حماسه 9 دی بسیار بالاست، گفت: « ... حماسه عظیم 9 دی نشان داد که مسئله ولایت مسئله اعتقادی مردم است و ولایت فقیه، ولایت اهل‌ بیت(ع) یا ولایت خداوند در مردم ما به عنوان کسی که تنها رئیس حکومت است و حاکمیت دارد نیست بلکه یک مسئله اعتقادی است. ...» 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۸:۲۵

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۸:۲۶

آیت الله محمدرضا ناصری یزدی

خلاصه زندگی نامه

 آیت الله محمدرضا ناصری یزدی، امامت جمعه شهرکرد، نمایندگی ولی فقیه و امامت جمعه مردم یزد را در کارنامه سوابق خود دارد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع