جستجو در مطالب و اشخاص
آیت الله محمدرضا فاکر در سال 1324 در مشهد مقدس به دنیا آمد. او با توجه به موقعیت شغلی پدرش به اصفهان رفت و تحصیلات ابتدایی خود را در این شهر گذراند و پس از مدتی برای تکمیل تحصیلات حوزوی خود به مشهد مقدس بازگشت. فاکر در سال 1343 برای طی کردن مراحل عالی تحصیلات حوزوی به قم رفت و از محضر اساتید بزرگی چون: آیت الله فاضل لنکرانی، آیت الله نوری همدانی، آیت الله سلطانی طباطبایی، آیت الله خزعلی، آیت الله گلپایگانی، آیت الله وحید خراسانی و آیت الله مشکینی بهره مند شد. او تحصیلات خود را در خارج فقه و اصول به پایان رساند. محمدرضا فاکر از مبارزان خستگی ناپذیر دوران انقلاب و از مدافعان انقلاب اسلامی بود که از دوران جوانی وارد مبارزات انقلابی شد و به نهضت امام خمینی(ره) پیوست. آیت الله فاکر پس از پیروزی انقلاب اسلامی مدتی به عنوان نماینده امام ‌خمینی(ره) در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به ایفای نقش پردخت. او مدتی به کار تدریس مشغول بود و بعد از آن وارد مجلس شد؛ او در دوره های پنجم، هفتم و هشتم مجلس شورای اسلامی به نمایندگی از مردم "مشهد و کلات" حضور داشت. آیت الله فاکر پیش از انقلاب اسلامی به عضویت جامعه مدرسین حوزه علمیه قم درآمد و امضای وی ذیل مهمترین اعلامیه‌های این جامعه قرار گرفته بود. او همچنین عضو جامعه روحانیت مبارز در خراسان رضوی بود و سابقه نمایندگی مردم این استان در مجلس چهارم خبرگان رهبری را در کارنامه خود ثبت کرد. آیت الله محمدرضا فاکر در حالیکه از اعضای مجلس چهارم خبرگان رهبری بود و ریاست کمیسیون اصل 90 مجلس هشتم شورای اسلامی را برعهده داشت در بهمن ماه 1388 درگذشت.  

مبارزه با رژیم پهلویآیت الله فاکر از مبارزان‌ خستگی ‌ناپذیر سال‌های‌ پیش‌ از انقلاب‌ و از مدافعان‌ اصلی‌ انقلاب‌ اسلامی‌ بود. او مبارزات‌ خود را در دوره‌ای‌ آغاز کرد که‌ در مشهد به‌ خواندن‌ ادبیات‌ مشغول‌ بود. در آن‌ زمان‌ او بسیاری‌ از اعلامیه‌های‌ امام‌(ره‌) را در حجره خود تکثیر و یا از روی‌ آن‌ می‌نوشت‌ و سپس‌ آن‌ را به‌ طور مخفیانه‌ بر در و دیوار شهر نصب‌ می‌کرد یا به‌ اطلاع‌ دیگر هواداران‌ انقلاب‌ می‌رساند. تکثیر اعلامیه های امام خمینی(ره) در حجره اش موجب شد که او برای نخستین بار در سال 1341 دستگیر شود. او دومین بار در 15 خرداد ماه 1342 دستگیر و در زندان با مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای آشنا شد. فاکر پس از آن به علت همکاری با گروهی تحت عنوان "ابوذر" و سخنرانی افشاگرانه علیه رژیم شاه در نهاوند دستگیر شد.  طرح‌ مرجعیت‌ امام‌ خمینی(ره‌) از فعالیتهای‌ مهم‌ آیت الله‌ فاکر طرح‌ مرجعیت‌ امام‌ خمینی(ره‌) به‌ همراه‌ بسیاری‌ از استادان‌ و فضلای‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌، پس‌ از درگذشت‌ آیت ‌الله‌ سید محسن حکیم‌ بود. او در این‌ زمینه‌، تصمیم‌ گرفت‌ طی‌ سفری‌ به‌ خرمشهر و آبادان‌ و زاهدان‌ و... علمای‌ آن‌ دیار را با تصمیم‌ فوق‌ آشنا کند و برای‌ این‌ کار عزم‌ سفر کرد و ضمن‌ ارائه‌ آخرین‌ اطلاعات‌ و اخبار درباره‌ نهضت‌ مردم‌ ایران‌، آنان‌ را از تصمیم‌ علمای‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ آگاه‌ ساخت‌.  

-عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم -عضو جامعه روحانیت مبارز در خراسان رضوی -نماینده امام خمینی(ره) در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی -نماینده مردم خراسان رضوی در چهارمین دوره مجلس خبرگان رهبری -نماینده مردم "مشهد و کلات" در دوره های پنجم، هفتم و هشتم مجلس شورای اسلامی  

مجلس پنجم محمدرضا فاکر 18 اسفند ماه 1374، در انتخابات مجلس پنجم شورای اسلامی شرکت کرد و با کسب 266425 رأی برای نخستین بار به عنوان نماینده مردم "مشهد و کلات" از توابع استان خراسان رضوی به مجلس شورای اسلامی راه یافت. مجلس هفتم محمدرضا فاکر که سابقه حضور در مجلس پنجم شورای اسلامی را داشت مجددا در انتخابات مجلس هفتم شورای اسلامی شرکت کرد. او توانست در اول اسفند ماه 1382، با کسب 287222 رأی به نمایندگی از مردم "مشهد و کلات" به مجلس شورای اسلامی راه یابد. آیت الله فاکر در مجلس هفتم ریاست کمیسیون اصل 90 به عنوان یکی از مهمترین کمیسیون‌های تخصصی نهاد قانوگذاری کشور را بر عهده داشت. مجلس هشتم محمدرضا فاکر در 24 اسفندماه 1386 در انتخابات مجلس هشتم شورای اسلامی شرکت کرد و در همان مرحله اول با کسب 31.64 درصد آرا به عنوان نماینده مردم "مشهد و کلات" از استان خراسان رضوی به مجلس شورای اسلامی راه یافت. او در مجلس هشتم نیز پس از تغییر ساختار کمیسیون اصل 90، بار دیگر مورد اعتماد نمایندگان قرار گرفت و ریاست این کمیسیون بر عهده وی گذاشته شد.  

محمدرضا فاکر در 21 اردیبهشت ماه 1384، در آستانه نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نسبت به حضور هاشمی رفسنجانی در عرصه انتخابات اظهار داشت: «ورود هاشمی رفسنجانی به رقابت انتخابات ریاست جمهوری در کشور تعیین کننده است... هاشمی شخصیتی مهم و از ارکان انقلاب اسلامی به شمار می‌رود.» 

آیت الله محمدرضا فاکر پس از سالها تحمل بیماری گوارشی در 21 بهمن ماه 1388 در سن 64 سالگی درگذشت. پیکر او در مشهد مقدس به خاک سپرده شد. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۳:۰۱

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۳:۰۴

آیت الله محمدرضا فاکر

خلاصه زندگی نامه

 آیت الله محمدرضا فاکر، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، نماینده مردم مشهد در مجلس چهارم خبرگان رهبری و نماینده مردم "مشهد و کلات" در مجلس پنجم، هفتم و هشتم شورای اسلامی بود. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع