جستجو در مطالب و اشخاص
آیت الله محمدرضا توسلی در سال 1309 در محلات به دنیا آمد. او پس از پایان دوره ابتدایی، به تحصیل علوم دینی در حوزه علمیه محلات پرداخت و در سال 1325 جهت تکمیل تحصیلات عازم قم شد. او در حوزه علمیه قم، دروس سطح را از محضر آیات "صدوقی، مجاهدی، امام موسی صدر و سلطانی طباطبایی" فرا گرفت و سپس در محضر آیات عظام "امام(ره) و بروجردی" به تحصیل خارج فقه و اصول پرداخت. آیت الله توسلی مبارزات سیاسی خود را همزمان با نهضت اسلامی امام(ره) آغاز کرد و با امضای بیانیه های روحانیت مبارز، به مبارز با رژیم شاه پرداخت و در این راستا توسط ماموران شاه دستگیر و زندانی شد. او بعد از پیروزی انقلاب اسلامی فعالانه در صحنه بود و با استقرار امام(ره) در جماران، از اعضای بیت ایشان و همراهان نزدیک ایشان شد. او در سال 1375، از طرف مقام معظم رهبری به عضویت مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شد و علاوه بر آن نمایندگی مردم تهران در سومین دوره مجلس خبرگان رهبری را برعهده گرفت.آیت الله محمدرضا توسلی در بهمن ماه 1386 درگذشت. از آثار‌ برجای‌ مانده‌ از وی می‌توان‌ به‌ حاشیه‌ بر "خمس‌ عروة‌ الوثقی‌" و تقریرات‌ "اصول‌ فقه‌" حضرت‌ امام(ره)‌ اشاره‌ کرد.  

محمدرضا توسلی‌ تحصیلات‌ حوزوی‌ خود را از سال‌ 1323 در محلات‌ آغاز کرد و پس‌ از فراگیری‌ مقدمات‌، در سال‌ 1325 جهت‌ ادامه‌‌ تحصیل‌ به‌ حوزه‌‌ علمیه‌‌ قم‌ رفت؛ او سطوح را نزد "آیت الله صدوقی"، شرح لمعه جلد دوم و خلاصة الفصول را نزد "آیت الله صدر"، شرح لمعه (تجارت) را در مسجد "عشقعلی" نزد "آیت الله منتظری" و منظومه سبزواری را در همان مسجد به اتفاق "محمدی گیلانی و محفوظی" گذراند؛ او بخشی از رسائل را نزد "حاج شیخ عبدالجواد اصفهانی" و بخشی دیگر را نزد "آیت الله سلطانی طباطبایی" فراگرفت؛ او مکاسب را نزد "آیت الله شیخ مرتضی حائری" و "آیت الله مجاهدی" آموخت؛ آیت الله توسلی جلد اول کفایه را نزد "آیت الله سلطانی طباطبایی" و جلد دوم را نزد "حاج شیخ عبدالجواد اصفهانی" گذراند؛ او درس خارج را در محضر "آیت الله بروجردی" فرا گرفت و همچنین از درس خارج فقه و اصول امام(ره) نیز بهره مند شد. 

آیت‌ الله توسلی‌ از اواسط‌ دهه‌‌ 1320 با جمعیت‌ فدائیان‌ اسلام‌ و آیت‌ الله کاشانی‌ آشنایی‌ و ارتباط‌ نزدیک‌ پیدا کرد و با "شهید عبدالحسین‌ واحدی‌" مأنوس‌ شد. شرکت در جلسات سخنرانی امام(ره) و پخش اعلامیه های ایشان محمدرضا توسلی از سنین‌ نوجوانی‌ و از زمانی‌ که‌ حضرت‌ امام(ره)‌ در ایام‌ تابستان‌ به‌ محلات‌ می‌ رفتند، با ایشان‌ آشنا شد و بعد از اقامت‌ در قم‌ رابطه‌‌ بسیار نزدیکی‌ با بیت‌ حضرت‌ امام(ره)‌ پیدا کرد و در حلقه‌‌ دوستان‌ و نزدیکان‌ ایشان‌ درآمد؛ او با آغاز نهضت‌ اسلامی‌ در سال‌های‌ 1342-1341 به‌ طور مستمر در جلسات‌ سخنرانی‌ حضرت‌ امام(ره)‌ شرکت‌ و اعلامیه‌ های‌ ایشان‌ را پخش‌ می‌ کرد. دستگیری و حبس توسط مأموران رژیم پهلوی ارتباط‌ و نزدیکی‌ آیت ‌الله توسلی‌ با شهید حاج‌ سید مصطفی‌ خمینی‌ و بیت‌ حضرت‌ امام‌(ره) موجب‌ شد که‌ ایشان‌ دائماً تحت‌ تعقیب‌ و مراقبت‌ نیروهای‌ امنیتی‌ رژیم‌ شاه‌ باشد. فعالیت‌های‌ سیاسی‌ و سخنرانی‌های‌ افشاگرانه‌ علیه‌ رژیم‌ پهلوی‌ و سیاست‌های‌ آمریکا در ایران‌ به‌ دو بار دستگیری‌ و حبس‌ ایشان‌ در زندان‌ شهربانی‌ کرمانشاه‌ و زندان‌ ساواک‌ قم‌ در سال‌های‌ 1336 و 1351 منجر شد. تأیید مرجعیت امام(ره) پس از رحلت آیت الله حکیم زندان‌ و حبس‌، عزم‌ و اراده‌‌ آیت الله توسلی‌ را در ادامه‌‌ مبارزه‌ استوارتر ساخت‌ و رابطه‌ خود را با حضرت‌ امام(ره)‌ و بیت‌ ایشان‌ مستحکم‌تر کرد؛ به‌ گونه ‌ای‌ که‌ در تمامی‌ صحنه‌ های‌ مبارزه‌ با انقلاب‌ همراه‌ و همگام‌ بود. یکی از اقدامات برجسته‌ او، ارسال تلگراف تسلیت به امام خمینی(ره) پس از رحلت "آیت ‌الله العظمی سید محسن حکیم" بود که در آن تلگراف از امام(ره) به عنوان "آیت‌ الله العظمی مرجع بزرگ شیعه"، نام برده شده بود و به منزله‌ تأیید مرجعیت نامه‌ امام(ره) بود. سال 1357-1356 اوج مبارزات علیه رژیم پهلوی آیت الله محمدرضا توسلی در سال‌های 1357-1356 همراه با روحانیون مبارز و مدرسین برجسته‌ دروس دینی حوزه‌ علمیه‌ قم با صدور اعلامیه‌های انتقادی به مبارزاتش شدت بخشید. او پس از رحلت آیت‌ الله مصطفی خمینی همراه مدرسین حوزه‌ علمیه‌ قم با ارسال تلگرامی محضر امام(ره)، ضایعه‌ فوق را تسلیت گفت. او پس از فاجعه‌ سرکوبی قیام 19 دی ماه 1356 قم، با صدور اعلامیه همراه اساتید و مدرسین حوزه‌ علمیه‌ قم، اقدام رژیم در اهانت به امام(ره) و سرکوبی اعتراضات به آن اهانت را محکوم کرد. محکومیت سرکوبی قیام 29 بهمن ماه 1356 تبریز، صدور اعلامیه‌ ای در افشاگری درباره‌ اوضاع سیاسی کشور و محکومیت سیاست‌های سرکوبی رژیم، محکومیت حادثه‌ 19 اردیبهشت ماه 1357 قم، حمله‌ مأموران رژیم به مدرسه‌ "آیت‌الله العظمی بروجردی" و حجتیه و بیوت مراجع عظام تقلید، تحریم جشن عید نیمه‌ شعبان 1357 در اعتراض به رژیم، محکومیت حمله‌ رژیم به مردم مشهد، اعلام عزای عمومی روز 24 مهر ماه 1357 اربعین شهدای 17 شهریور 1357، محکومیت تشکیل دولت نظامی ازهاری، حمایت از اعتصاب کارکنان صنعت نفت، صدور اعلامیه‌ معروف خلع شاه از سلطنت، ارسال نامه به اساتید و دانشگاهیان مبارز و محکومیت شهادت دکتر کامران نجات ‌اللهی و حمایت از اعتصابات اساتید از دیگر اقدامات او بود.  

سوابق و فعالیتهای آیت الله توسلی پس‌ از پیروزی‌ انقلاب‌ اسلامی‌ عبارتند از: -امور حجاج‌ ایرانی‌ از سال‌ 1359 تا سال 1360 -عضویت‌ در هیئت‌ مؤسس‌ جامعة‌ الزهرا(س‌) -عضویت‌ در دبیرخانه‌‌ ائمه‌‌ جمعه‌ -عضویت‌ در شورای‌ بازنگری‌ قانون‌ اساسی‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌ از طرف‌ امام‌ خمینی(ره) ‌-مسئول‌ پاسخگویی‌ به‌ مسائل‌ فقهی‌ مقلدان امام(ره) -مسئول‌ درس‌ احکام‌ در صدای‌ جمهوری‌ اسلامی‌ -مشاور رئیس جمهور در زمان سید محمد خاتمی‌ -نماینده استان تهران در مجلس سوم خبرگان رهبری -عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام  

آیت الله محمدرضا توسلی در 27 بهمن ماه 1386 در حین سخنرانی در مجمع تشخیص مصلحت نظام، دچار عارضه قلبی شد و درگذشت؛ او در جوار مرقد امام خمینی(ره) به خاک سپرده شد. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۱:۱۸

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۱:۱۹

آیت الله محمدرضا توسلی

خلاصه زندگی نامه

 آیت الله محمدرضا توسلی، از همراهان نزدیک امام(ره) در طول نهضت ایشان بود که پس از پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان رئیس دفتر بیت امام(ره) خدمات شایانی را ارائه کرد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع