جستجو در مطالب و اشخاص
آیت الله غیاث الدین طه محمدی در سال 1326 در یکی از روستاهای "فامنین" از استان همدان به دنیا آمد. او در 12 سالگی جهت تحصیل در حوزه علمیه قم رهسپار آن دیار مقدس شد؛ غیاث الدین طه محمدی درس مقدمات را نزد برادر خود و سطوح عالی را نزد حضرات آیات: "مشکینی، نوری همدانی، خزعلی و سید محمد باقر سلطانی طباطبایی و ..." گذراند و جهت فراگیری دروس خارج فقه و اصول سالها در محضر آیات عظام: "امام خمینی(ره)، میرزا هاشم آملی و شیخ مرتضی حائری" تلمذ نمود و با توفیقات الهی منظومه حکمت، را نزد "شهید مفتح" و حکمت متعالیه، مباحث عرفانی و تفسیری را در خدمت "علامه طباطبائی، جوادی آملی، حسن زاده آملی و شهید مطهری" فرا گرفت؛ غیاث الدین طه محمدی در سن 28 سالگی موفق به کسب اجازه اجتهاد از "آیت الله العظمی میرزا هاشم آملی" شد. آیت الله محمدی در عرصه های مختلف انقلاب اسلامی حضور فعال و پر ثمر داشت؛ او از نخستین روزهای آغاز نهضت امام خمینی(ره) به همراه انقلابیون در راهپیمایی های ضد رژیم پهلوی شرکت می کرد؛ او به واسطه مسافرت های تبلیغاتی بارها از سوی ساواک تهدید و زندانی شد. آیت الله محمدی در سال 1361 از سوی دفتر حضرت امام(ره) به امامت جمعه "فامنین" منصوب شد و از سال 1383 از طرف رهبر معظم انقلاب به عنوان نماینده ولی فقیه در استان همدان و امام جمعه این شهر منصوب شد.  

غیاث الدین طه محمدی از 5 سالگی به مکتبخانه رفت و خواندن و نوشتن را فراگرفت؛ او در 12 سالگی به همراه برادرش، علی محمدی، به منظور تحصیل علوم حوزوی به شهر قم رفت؛ غیاث الدین طه محمدی "جامع المقدمات" را نزد برادر خود آموخت؛ برادر ایشان بسیار دقیق و سخت گیر بود، بطوریکه او قبل از سن تکلیف "جامع المقدمات" را تدریس می کرد؛ او "سیوطی، حاشیه و معالم" را بطور پراکنده فراگرفت و پس از آن کتاب های رتبه های پایین تر را درس می گفت و این امر او را در جبران ضعفهایش کمک کرد. غیاث الدین طه محمدی پس از گذراندن سطوح عالی در محضر علما، دروس خارج فقه و اصول را فراگرفت؛ او در سن 28 سالگی موفق به کسب اجازه اجتهاد از "آیت الله العظمی میرزا هاشم آملی" شد و نیز از حضرات آیات: "محمد علی اراکی، سید شهاب الدین مرعشی نجفی، محمد تقی بهجت" اجازه نقل حدیث دریافت کرد.  

نخستین استاد غیاث الدین طه محمدی، برادرش بود که "جامع المقدمات" را نزد او فراگرفت؛ او دروس "لمعه و قوانین" را در محضر "آیت الله ستوده، سید ابوالحسن حسینى بابلى و آیت الله اعتمادى" خواند و رسائل را در محضر "آیت الله نورى همدانى و آیت الله اعتمادى" تلمذ کرد و "مکاسب" را از محضر "آیت الله مشکینى، فاضل لنکرانى، خزعلى و آیت الله منتظرى" استفاده کرد. محمدی "کفایتین" را در محضر "آیت الله سلطانى بروجردى" فراگرفت؛ او اولین بار در حوزه درس "خارج" امام خمینى(ره) حاضر شد و از درس ایشان بهره برد تا این‏ که امام(ره) تبعید شدند و پس از آن در حوزه درس "خارج فقه و اصول" آیت الله میرزا هاشم آملى شرکت کرد و به‏طور پراکنده از درس "آیات گلپایگانى، شریعتمدار و آقا مرتضى حائرى" هم استفاده کرد. غیاث الدین طه محمدی "منظومه حکمت" را در محضر شهید مفتح همدانى و درس "اسفار" را بطور محدود نزد "علامه طباطبایى" درک کرد و این درس را عمدتاً در خدمت "آیت الله جوادى آملى و شهید مطهرى و علامه حسن ‏زاده آملى" فراگرفت و دروس عرفان نظرى را عمدتاً در محضر "علامه حسن‏ زاده" شرکت کرد.  

آیت الله غیاث الدین طه محمدی پیش از 15 خرداد سال 1342 به فعالیتهای سیاسی علیه رژیم پهلوی می پرداخت که بارها بازداشت شد و در واقعه مدرسه فیضیه قم مورد ضرب و شتم فراوان قرار گرفت؛ او همچنین در بیشتر راهپیمائی های طلاب حوزه علمیه قم حضور داشت و در سفرهای تبلیغی و سخنرانی هایش، چند مرتبه از سوی ساواک دستگیر و زندانی شد. 

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، آیت الله محمدی مدتی در دفتر امام(ره) در قم به فعالیت پرداخت؛ او در دوران دفاع مقدس با حضور در جبهه ها و فعالیتها به جمع آوری و رفع نیازمندیهای رزمندگان اسلام مشغول شد؛ او در سال 1361 از دفتر امام خمینی(ره) به عنوان امام جمعه شهر "فامنین" منصوب شد و در آنجا مدرسه علمیه "حضرت امیرالمؤمنین(ع)" را تأسیس کرد؛ او همچنین مدرسه علمیه "الزهرا(س)" را برای بانوان پایه گذاری کرد. آیت الله محمدی به عنوان امام جمعه "فامنین" خدمات بسیاری را برای این شهر انجام داد؛ او در آنجا مدرسه راهنمایی و بعدا دبیرستان دخترانه تأسیس کرد. آیت الله محمدی در سال 1383 از طرف مقام معظم رهبری به امامت جمعه همدان منصوب شد.  

-امامت جمعه شهر "فامنین" از سال 1361 تا سال 1383 -نماینده ولی فقیه در استان همدان -امامت جمعه شهر همدان از سال 1383 -تدریس در حوزه علمیه قم -تدریس "نهایة الحکمه علامه، خارج فقه و حکمة متعالیه صدر المتألهین" در حوزه علمیه همدان -نماینده استان همدان در مجلس چهارم خبرگان رهبری  

آیت الله غیاث الدین طه محمدی در مجلس چهارم خبرگان رهبری به عنوان نماینده مردم همدان حضور داشت؛ او در راستای کاندیداتوری در پنجمین انتخابات مجلس خبرگان رهبری در سال 1394 درباره اهمیت مجلس خبرگان و ولایت فقیه گفت: «مجلس خبرگان یکی از بهترین یادگارهای امام خمینی(ره) است؛ امام راحل ولایت فقیه را قلب اسلام می‌ دانست و اگر قلب سالم باشد همه ارگان‌های بدن را تأمین می‌کند... کسانی که درد دین دارند و می‌خواهند که اسلام همیشه پویا، زنده و جاویدان باشد باید ولایت فقیه را تقویت کنند.» 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۹:۱۳

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۹:۱۴

آیت الله غیاث الدین طه محمدی

خلاصه زندگی نامه

 آیت الله غیاث الدین طه محمدی، نماینده ولی فقیه در استان همدان که امامت جمعه همدان و نمایندگی مردم همدان در مجلس چهارم خبرگان رهبری را در سوابق خود دارد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع