جستجو در مطالب و اشخاص
آیت الله غلامرضا فیاضی در سال 1328 در قم و در خانواده ای متدین به دنیا آمد. غلامرضا فیاضی قرآن و بخشی از دروس فارسی را نزد مادر خود و مکتبخانه فرا گرفت. پدر او، حاج اسدالله به بنایی اشتغال داشت. در یکی از روزها که غلامرضا فیاضی همراه پدر خود به منزل روحانی بزرگی برای تعمیر ساختمان رفته بود، مورد عنایت آن روحانی قرار گرفت و با کسب اجازه از پدر، به حوزه علمیه روی آورد. غلامرضا فیاضی پس از گذراندن دوره مقدمات در حوزه علمیه، دروس سطح و سپس دروس خارج فقه و اصول را فراگرفت. او همزمان با تحصیل فقه و اصول، علوم عقلی را نیز فراگرفت. آیت الله فیاضی از اعضای‌ جامعه‌ مدرسین‌ حوزه علمیه قم است‌ و ضمن‌ اشتغال‌ به‌ تدریس در قم، به‌ پژوهش‌ در مؤسسه‌ امام‌ خمینی(ره‌) مشغول است. او ریاست هیئت مدیره مجمع حکمت اسلامی را نیز برعهده دارد.  

غلامرضا فیاضی با ورود به حوزه علمیه و گذراندن دوره مقدمات‌، به‌ دروس‌ سطح‌ راه‌ یافت‌ و سپس‌ به‌ درس‌ خارج‌ فقه‌ و اصول‌ استادان‌ برجسته حوزه‌ علمیه‌ قم‌ رفت‌ و سالها از محضر آنان‌ بهره‌مند شد. او همزمان‌ با تحصیل‌ فقه‌ و اصول‌، علوم‌ عقلی‌ را نیز فرا گرفت‌، به‌ گونه‌ ای‌ که‌ بعدها خود به‌ تدریس‌ آن‌ دروس‌ روی آورد و درس‌ او در زمره بهترین‌ دروس‌ حوزه‌ در علوم‌ عقلی‌ به‌ شمار رفت‌. اساتید آیت الله فیاضی‌ در سالهای‌ تحصیل‌ خود به‌ محضر استادان‌ برجسته‌ بسیاری‌ شرفیاب‌ شد. او جامع‌ المقدمات‌ را نزد "شیخ‌ محمد حسن‌ قاضی ‌زاده‌" که‌ همانا مشوق‌ اصلی‌ او برای‌ روی آوردن‌ به‌ تحصیل‌ در حوزه‌ بود، فرا گرفت‌؛ او "سیوطی"‌ را نزد "حجت الاسلام باکویی"‌ امام‌ جمعه‌ فریدون‌ کنار و "مغنی"‌ را هم‌ نزد او و نیز در محضر "آیت الله‌ شیخ‌ حسن‌ تهرانی‌" و "آقای‌ جلیلی"‌ آموخت‌. غلامرضا فیاضی، حاشیه را نزد "حجت الاسلام‌ باکویی"‌ و مختصر را نزد "آیت الله‌ دوزدوزانی"‌ و معالم‌ را نزد "حجت ‌الاسلام‌ فاضل‌ هرندی"‌ خواند و سپس‌ به‌ دروس‌ لمعه‌ "سید ابوالفضل‌ موسوی‌ تبریزی"‌ و "آقای‌ تقدیری"‌ رفت‌. استاد او در رسائل‌ "آیت ‌الله‌ نوری‌ همدانی"‌ و "آیت ‌الله‌ مؤمن"‌، در مکاسب‌ "آیت ‌الله‌ شیخ‌ علی‌ پناه‌ اشتهاردی"‌ و "آیت ‌الله‌ فاضل‌ لنکرانی‌" و در کفایه‌ "آیت الله‌ نوری‌ همدانی"‌ و "آیت ‌الله‌ فاضل‌ لنکرانی‌" بود. آیت الله فیاضی‌ از سال‌ 1351 به‌ مدت‌ 14 سال‌ در دروس‌ خارج‌ حضرات‌ آیات:‌ "گلپایگانی‌، اراکی‌، حائری، شاه‌ آبادی، شیخ‌ کاظم‌ تبریزی، شیخ‌ جواد تبریزی‌ و وحید خراسانی"‌ شرکت‌ کرد. او در بخش‌ علوم‌ عقلی، شرح‌ منظومه‌ سبزواری‌ را نزد "آیت الله‌ گرامی"، بدایه‌ را نزد "آیت ‌الله‌ جوادی‌ آملی"، نهایه‌ را نزد "آیت ‌الله‌ مصباح‌ یزدی"‌ و اسفار را نزد "آیت الله‌ جوادی‌ آملی"‌ فرا گرفت‌. همچنین‌ او تمهیدالقواعد و شرح‌ فصوص‌ الحکم‌ را نزد "آیت ‌الله‌ جوادی‌ آملی"‌ آموخت‌. از دوستان‌ آیت الله فیاضی در سالهای‌ تحصیل، حجت الاسلام‌ غروی‌ را می ‌توان‌ نام‌ برد.  

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در سال 1340 با اهداف: تحقیق علوم و معارف اسلامی، تبلیغ و گسترش اسلام در داخل ایران، اصلاح و تکمیل برنامه های درسی حوزه های علوم اسلامی و پرورش طلاب، مبارزه با طاغوت و ستمگران و دفاع از حقوق محرومین و مستضعفین و ... تشکیل شد. فعالیت این جامعه را می توان به سه مرحله: از زمان تأسیس تا زمان تبعید امام خمینی(ره) به ترکیه و عراق، از زمان تبعید تا زمان پیروزی انقلاب اسلامی و پس از پیروزی انقلاب اسلامی تقسیم بندی کرد. آیت الله غلامرضا فیاضی از جمله اعضای کنونی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم است. 

مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با حمایت های امام(ره) و مقام معظم رهبری و با مدیریت آیت الله مصباح یزدی تأسیس شده و به عنوان یک مرکز آموزشی و پژوهشی رسمی در حوزه علمیه قم آغاز به کار کرده است. این مؤسسه با تأسیس بخش آموزش در "مؤسسه در راه حق" در سال 1353 آغاز شد که در ابتدا با ارائه خدمات فرهنگى و آموزشى به جوانان و نوجوانان و مقابله با تبلیغات ضد اسلامی آغاز و پس از آن با آموزش فضلاى جوان و تربیت محقق در رشته‌هاى علوم انسانى ادامه یافت. با تاکید فراوان حضرت امام خمینی(ره) به ادامه و توسعه‌ آموزش در "مؤسسه در راه حق" و حمایت‌هاى معنوى و مادى ایشان بر غنا و استحکام این موسسه افزوده شد. پس از رحلت حضرت امام خمینی(ره) این حمایتها از طرف مقام معظم رهبرى همچنان ادامه یافت تا این که مؤسسه آموزشى و پژوهشى امام خمینی(ره) در سال 1374 تأسیس شد. آیت الله فیاضی عضو هیئت علمی و از اساتید مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) است.  

پیرو دیدار جمعی از فضلا و نخبگان علوم عقلی حوزه علمیه قم با مقام معظم رهبری در زمستان سال 1382 و تأکید مقام معظم رهبری بر اهمیت علوم عقلی و لزوم تشکیل انجمنی یا مجمعی که مرکزیت علوم عقلی را در حوزه علمیه بر عهده داشته باشد، جمعی از اساتید علوم عقلی با تشکیل جلسات متعدد راه کارهای تحقق اهداف مقام معظم رهبری را بررسی کرده و مجمع عالی حکمت اسلامی را تأسیس کردند. مجمع عالی حکمت اسلامی با هدایت مقام معظم رهبری و تحت اشراف حضرات: "جوادی آملی، سبحانی و مصباح یزدی"، پس از تعیین هیأت مؤسس و انتخاب هیأت مدیره، از اسفند ماه 1384 فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. آیت الله غلامرضا فیاضی از اعضای هیئت مدیره این مجمع است که از سال 1384 در هیئت مدیره این مجمع حضور داشته و ریاست این مجمع را برعهده دارد.  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۸:۱۲

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۸:۱۳

آیت الله غلامرضا فیاضی

خلاصه زندگی نامه

 آیت الله غلامرضا فیاضی، از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم که ضمن حضور در هیئت علمی مؤسسه امام خمینی(ره)، ریاست هیئت مدیره مجمع عالی حکمت اسلامی را نیز برعهده دارد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع