جستجو در مطالب و اشخاص
آیت الله علی شیخ موحد در سال 1325 در شیراز به دنیا آمد. او پس از پایان دوره ابتدایی به تحصیل علوم دینی روی آورد و در مدرسه "آقا باباخان" شیراز مشغول تحصیل شد. آیت‌ الله موحد دروس مقدمات و سطح را نزد پدر بزرگوارش آیت‌ الله شیخ محمدعلی موحد فرا گرفت و سپس برای تکمیل دروس راهی حوزه علمیه قم شد و از محضر بزرگانی چون حضرات آیات: "ناصر مکارم شیرازی و حسین نوری همدانی" بخشی دیگر از دروس سطح را آموخت. او پس از آن در دروس خارج فقه و اصول شرکت کرد و از محضر آیات عظام: "میرزا هاشم آملی و سید محمد کاظم شریعتمداری" بهره‌ها برد. آیت‌ الله موحد پس از تحصیل دروس خارج به شیراز بازگشت و منشأ خدمات بسیاری در آن سامان شد. وی پیش از پیروزی انقلاب از جمله یاوران امام خمینی(ره) بود و در مبارزه علیه طاغوت فعالیتی مستمر داشت. مسئولیت رادیو و تلویزیون استان فارس، عضویت در شواری اوقاف استان فارس، نماینده حضرت امام(ره) در جهاد سازندگی، امامت موقت جمعه شیراز، عضویت در مجلس دوم خبرگان رهبری و نماینده مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی از جمله سوابق آیت الله موحد پس از پیروزی انقلاب اسلامی هستند.  

علی شیخ موحد از 6 سالگى به مدرسه رفت و تا کلاس ششم ابتدایی را در مدرسه "زینت" درس خواند. او در سال 1337 در مدرسه "آقا باباخان" به تحصیل علوم دینی مشغول شد و در مدت 3 سال "رسائل و مکاسب" را از محضر پدرش فراگرفت و سپس به حوزه علمیه قم مشرف شد و در محضر بزرگان آن دیار دروس سطح، دروس خارج فقه و اصول را فراگرفت. شیخ موحد علاوه بر تحصیل علوم دینی، علوم جدید را هم مد نظر قرار داد و پس از گرفتن مدرک دیپلم، در سال 1350 در کنکور دانشگاه شرکت کرد و در رشته فلسفه دانشگاه فردوسى مشهد قبول شد و مدت 3 سال به آن‏جا رفت و آمد داشت.  

نخستین استاد علی شیخ موحد پدرش بود، او "رسائل و مکاسب" را نزد پدرش که مدرس مدرسه "آقا باباخان" بود، فراگرفت و پس از آن برای ادامه تحصیلات خود به قم رفت؛ او با ورود به قم در سال 1340 در درس "کفایه" آیت الله مکارم شیرازی شرکت کرد و در همان ایام، "رسائل و مکاسب" را بار دیگر خدمت آیت الله نورى همدانی و آیت الله فاضل خواند. علی شیخ موحد در اوایل سال 1342 به درس خارج آیات عظام: "گلپایگانى، شریعتمدارى و داماد" راه یافت و بعد از آن درس را در محضر "آیت الله هاشم آملى" ادامه داد و از بحث‏هاى اصولى و نیز مباحث فقه (طهارت، صلات و حج) ایشان بهره برد و به مدت 8 سال در درس خارج فقه و اصول ایشان شرکت کرد. 

علی شیخ موحد از سال‏هاى نوجوانى به مسائل سیاسى و اجتماعى علاقه داشت؛ او در عین حال که با جدیت درس خود را دنبال می کرد، در مسائل سیاسی نیز حضور داشت و در جلسات "آیت الله ربانی و شهید دستغیب" در شیراز شرکت می کرد تا اینکه واقعه 15 خرداد سال 1342 اتفاق افتاد و برای نخستین بار درحالیکه در مدرسه "آقا باباخان" دستگیر و مدت 40 روز زندانی شد. او پس از آزادی از زندان بار دیگر در جلسات شرکت نمود و بار دیگر در سالهای 1343 و 1345 در اصفهان و شیراز دستگیر و زندانی شد. آیت الله موحد همزمان با تحصیل در دانشگاه در مدرسه "آقا باباخان" نیز به تدریس اشتغال داشت؛ او افرادی که مستعد طلبگی بودند را به مدرسه می آورد؛ جو حاکم بر آن مدرسه جوی ضد حکومتی بود؛ از این رو در تلاش بودند تا یک روحانی وابسته به حکومت را در آنجا بیاورند و این کار نیز انجام شد ولی استقامت طلاب و روحانیون شهر، کار آنها را حنثی نمود و آن روحانی تنها یک جلسه توانست به مدرسه بیاید. آیت الله موحد به دلیل ارتباط با گروه‏هاى سیاسى که به صورت جلسات درس‏هاى تفسیر قرآن مجید و نهج‏البلاغه اداره مى‏ شد، بار دیگر در اوایل سال 1357 دستگیر شد و این دستگیرى تا کمى پیش از پیروزى انقلاب ادامه داشت.  

-سرپرستى صدا و سیماى استان فارس -عضویت در شورای اوقاف استان فارس -امام جمعه موقت شیراز -نماینده ولی فقیه در جهاد سازندگی استان فارس -نماینده دفتر مقام معظم رهبرى در دانشگاه آزاد اسلامى استان‏هاى فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویر احمد -نماینده مقام معظم رهبرى در دانشگاه آزاد اسلامى کشور به مدت دو سال -نماینده مجلس خبرگان رهبرى در دوره دوم از استان فارس  

آیت الله علی شیخ موحد پس از فوت پدرشان به درخواست علمای شیراز، به زادگاه خود بازگشت تا مدرسه پدرش را اداره کند؛ آیات عظام: "آیت الله محلاتى، شهید دستغیب، آیت الله حاج عالم، آیت الله حاج سید محمد امام" هر کدام طى احکامى جداگانه او را به مدرسى مدرسه "آقا باباخان" منصوب کردند؛ آیت الله شیخ موحد به مدت 18 سال در آن مدرسه مشغول تدریس بود و شاگردان بسیاری را تربیت کرد. او علاوه بر این به مدت 15 سال در دانشگاه شیراز در رشته حقوق و مدت 12 سال در دانشگاه آزاد تدریس کرد. همچنین او جلسات تفسیر قرآن مجید در جهاد سازندگی استان فارس برگزار کرد. آیت الله موحد علاوه بر فعالیتهای علمی کتابهایی را نیز تألیف کرده است: شرحى بر منظومه حاجى سبزوارى، تقریرات دوره کامل اصول و فقه استاد آیت الله میرزا هاشم آملى و ...  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۸:۴۴

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۸:۴۵

آیت الله علی شیخ موحد

خلاصه زندگی نامه

 آیت الله علی شیخ موحد، نماینده مردم فارس در دومین دوره مجلس خبرگان رهبری که نمایندگی امام(ره) در جهاد سازندگی فارس و امامت جمعه موقت شیراز را در سوابق خود دارد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع