جستجو در مطالب و اشخاص
آیت الله علی شیخ محمدی معروف به محمدی تاکندی در سال 1312 در روستای "تاکند" از توابع تاکستان قزوین به دنیا آمد. پدرش، شیخ علی اصغر از علمای آن دیار بود. علی شیخ محمدی تحصیلات ابتدایی را در قزوین فراگرفت و از 14 سالگی به تحصیل علوم دینی روی آورد؛ او پس از گذراندن مقدمات و بخشی از دروس سطح در مدرسه علمیه "التفاتیه" قزوین، برای تکمیل تحصیلات خود به حوزه علمیه قم رفت و از محضر بزرگان آن دیار چون: "سید عبدالکریم موسوی اردبیلی، میرزا علی مشکینی، حسینعلی منتظری، محمد تقی مصباح، آیت الله سید حسین بروجردی، امام خمینی(ره) و آیت الله میرزا هاشم آملی" بهره گرفت. او از جمله مبارزان انقلابی بود که در راهپیمایی ها و تحصن علما حضوری فعال داشت. او در سال 1360 برای تدریس به قزوین رفت و تدریس در مدرسه علمیه قزوین از جمله سوابق فرهنگی او محسوب می شود. او همچنین به عنوان نماینده مردم قزوین در مجلس سوم خبرگان رهبری حضور داشت.  

علی شیخ محمدی تحصیلات خود را از مکتبخانه آغاز کرد؛ او از 8 سالگی در مدرسه "دیانت" قزوین به فراگیری تحصیلات جدید پرداخت و در 14 سالگی به تحصیل علوم دینی روی آورد؛ در سال 1326 علی شیخ محمدی به مدرسه علمیه "التفاتیّه" قزوین وارد شد و مقدمات و بخشی از سطح را در مدت 7 سال نزد حضرات آیات: "حاج میرزا رحیم سامت، حاج شیخ محمود شریعت مهدوی، آقا بزرگ علوی، حاج شیخ مهدی قاضی و حاج شیخ محمد حسین اویسی" آموخت. او در سال 1333 به شوق فراگیری بیشتر علوم اسلامی، رهسپار حوزه علمیه قم شد. او در آنجا دروس سطح را در محضر حضرات آیات: "سید عبدالکریم موسوی اردبیلی، میرزا علی مشکینی، حسینعلی منتظری و محمد تقی مصباح" تکمیل کرد و از سال 1336 به تحصیل دروس خارج فقه و اصول پرداخت. محمدی تاکندی در ادامه به مدت یک سال و نیم از درس "آیت الله سید حسین بروجردی" بهره برد و یک دوره کامل اصول را نیز به مدت 8 سال در محضر امام خمینی(ره) آموخت؛ آنگاه پس از تبعید امام(ره)، به مدت 14 سال از کلاس درس "آیت الله میرزا هاشم آملی" بهره برد و دروس تفسیر و فلسفه و منظومه را نزد "علامه طباطبایی و شهید مفتح" گذراند.  

آیت الله محمدی تاکندی همزمان با آغاز نهضت امام خمینی(ره)، مردم را از اندیشه های انقلابی امام خمینی(ره) در ماجرای اصلاحات ارضی و انجمن های ایالتی و ولایتی آگاه می ساخت و با اوج گیری انقلاب در راهپیمایی تاریخی تاسوعا و عاشورای تهران و تحصن علما در مسجد دانشگاه تهران، حضور فعال داشت. آیت الله محمدی پس از پیروزی انقلاب نیز با حضور در جبهه های جنگ تحمیلی، به رزمندگان دل گرمی می داد. او در سال 1360 به دعوت علما و مردم قزوین برای تدریس و بیان احکام و احادیث وارد این شهر شد. آیت الله محمدی تاکندی در شورای مدیریت حوزه علمیه قزوین عضویت داشت و از سال 1373، به تدریس دروس خارج فقه در مدرسه امام صادق(ع) قزوین مشغول شد. او همچنین به عنوان نماینده مردم استان قزوین در مجلس سوم خبرگان رهبری حضور داشت.  

-تدریس در حوزه علمیه قم و قزوین -عضویت در شورای مدیریت حوزه علمیه قزوین -نماینده مردم قزوین در مجلس سوم خبرگان رهبری  

در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری سال 1392 کاندیداهایی برای حضور در این انتخابات ثبت نام کردند که در میان آنها نام آیت الله هاشمی رفسنجانی نیز به چشم می خورد؛ البته ایشان توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شد؛ با برگزاری انتخابات در خرداد ماه 1392، حسن روحانی رئیس جمهور منتخب مردم شد. در این راستا آیت الله محمدی تاکندی در 31 مرداد ماه 1392 در دیدار با اعضای سازمان دانشجویی حزب اسلامی کار قزوین گفت: «با آمدن آیت الله هاشمی امید‌ها در دل مردم زنده شد که این امید هم با رد صلاحیت ایشان از بین رفت و مردم را ناامید کرد.» وی با اعلام اینکه بنده به شخصه چند روز از این اقدام شورای نگهبان در رد صلاحیت آیت الله هاشمی رفسنجانی مبهوت مانده بودم، اظهار کرد: «برخی با کنار زدن آقای هاشمی می‌خواستند همه چیز را تمام کنند اما ذات احدیت یک برکتی را برای ما می‌خواست به ارمغان بیاورد و اتفاقی افتاد که چشم تمامی بدخواهان بازماند و خدا به دل مردم ایران علی الخصوص جوانان انداخت که با یک حرکت در انتخاباتی بی‌نظیر و آزاد دکتر حسن روحانی را به عنوان یک انسان عاقل و دوراندیش و کسی که پیام مردم را می‌داند، سر کار آوردند.»  

آیت الله علی شیخ محمدی به عنوان نماینده مردم قزوین در مجلس سوم خبرگان رهبری حضور داشت؛ او  در 26 آذر ماه 1394 برای شرکت در انتخابات مجلس پنجم خبرگان ثبت نام کرد؛ او از جمله نامزدهای مورد حمایت ائتلاف اعتدالیون برای پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری بود؛ با برگزاری انتخابات در 7 اسفند ماه 1394 و انتشار نتایج آرا، ایشان از ورود به مجلس خبرگان بازماند. 

آیت الله محمدی تاکندی همراه با تحصیل، برای نگارش، تدریس و پرورش اندیشمندان حوزه علمیه اهمیت بسیار قائل بود؛ از جمله آثار ایشان می توان به کتب و تقریرات ایشان اشاره کرد. کتابها -شرح کفایه، اصول، 2 جلد -لغات نهج البلاغه -کشف المطالب قرآن -جامع الشتات، 10 جلد -شرح دعای عرفه، دعا -شرح دعای خمسة عشر، دعا -مجموعه اشعار ادبی، 3 جلد -نامه روح فزا، شرح نامه امام علی(ع) به مالک اشتر، 2 جلد -شرح مختصر خطبه فاطمه زهرا(س) -سخن پدر -سخن مرحوم آیت الله رفیعی -شرح خطبه همام -سیر و سلوک، اخلاق -شرح دعای جوشن کبیر -شرح نامه امام علی به عثمان بن حنیف -یادداشت‌های روزمره، 5 جلد -اشعار مصایب -ضرب المثل‌ها، 2 جلد -شرح خطبه منافقین نهج البلاغه -جزوه استدلالی در طهارت، 2 جلد -جزوه استدلالی در خمس -مجموعه سخنرانی های ایشان در رادیو قزوین -اجتهاد و تقلید، درس خارج فقه -شرح خطبه حضرت زینب و ام کلثوم (س) -شرح خطبه اوصاف المتقین نهج البلاغه -خمس و زکات -شرح دعای جوشن صغیر تقریرات -تقریر درس فقه، سید محمد حسین بروجردی -تقریر درس فقه، امام خمینی(ره) -تقریر درس اصول، امام خمینی(ره) -تقریر درس فقه، میرزا هاشم آملی -تقریر درس اصول، میرزا هاشم آملی  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۰:۲۳

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۰:۲۴

آیت الله علی شیخ محمدی

خلاصه زندگی نامه

 آیت الله علی شیخ محمدی، نماینده مردم قزوین در مجلس سوم خبرگان رهبری که تدریس در حوزه علمیه قم و قزوین را در کارنامه خود دارد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع