جستجو در مطالب و اشخاص
آیت الله علی ارومیان در سال 1311 در شهر مراغه و در خانواده‏اى مذهبى دیده به دنیا آمد. وی پس از دریافت گواهی نامه ششم ابتدایی، بصورت داوطلب آزاد دروس دوره متوسطه را گذراند. وی قبل از اخذ دیپلم وارد حوزه علمیه شد و مقدمات را فرا گرفت. آیت الله ارومیان برای فراگیری علوم دینی به حوزه های علمیه شهرهای ارومیه، مراغه، قم و نجف رفت و از محضر اساتید بزرگی بهره مند شد.وی پس از 19 سال تحصیل در نجف در سال 1352 به مراغه بازگشت و به روشنگری و آگاهی مردم پرداخت. آیت الله ارومیان از حامیان نهضت امام خمینی(ره) بود و به دلیل فعالیتهای انقلابی ممنوع المنبر و تبعید شد.او پس از پیروزی انقلاب کلّيه مسئوليّت‏هاى اجتماعى و سياسى شهرستان مراغه را بر عهده گرفت. از سوابق سیاسی وی می توان به حضور در دو دوره از مجلس خبرگان رهبری و حضور در ادوار اول و دوم مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده مردم مراغه اشاره کرد.دو فرزند آیت الله ارومیان به نامها مهدی و رضا در عملیاتهای "خیبر"، "فاو" به شهادت رسیدند و فرزند دیگرش محسن در عملیات "حاج عمران" جزء شهدای مفقود الاثر بود. فرزند چهارم ایشان نیز در درگیرى با منافقین در جزیره مجنون مجروح و جانباز شدند. 

آیت الله ارومیان در 5 سالگى به مکتب رفت و خواندن و نوشتن و قرآن را آموخت. وی در 7 سالگى در مدرسه ابتدایى ثبت نام کرد و موفّق به دريافت گواهى نامه ششم ابتدايى شد.به دلیل گرفتاریهایی که حزب توده برای خانواده آیت الله ارومیان بوجود آوردند، وی نتوانست بطور رسمی به تحصیل ادامه دهد به همین دلیل دروس متوسطه را بصورت داوطلب آزاد گذراند.آیت الله ارومیان قبل از اخذ دیپلم وارد حوزه علمیه شد و مقدمات را فرا گرفت. وی صرف و نحو و منطق و اصول و معانى بیان و برخى کتب ادبى را آموخت و در سال 1326 به ارومیه رفت و مغنى و مطول را تکمیل کرد. سپس به مراغه مراجعت کرده و بقیه دروس خود، از جمله منطق و اصول و شرح لمعه و مباحث الالفاظ و مشتقات "آیت ‏اللّه‏ حاج میرزا صادق تبریزى" را از محضر "آیت اللّه‏ حاج شیخ حسین هبه اللّه‏" و مقدارى از رسائل و مکاسب را خواند.آیت الله ارومیان براى ادامه تحصيل به شهر مقدّس قم رفت و در مدرسه حجتيه ساکن شد و باقى مانده از رسائل و مکاسب و همچنين قوانين الاصول و کفايه را از محضر "آيت اللّه ملکوتى" استفاده کرد. وی در اوايل سال 1333 هجری شمسى به نجف اشرف مشرّف شد و در ابتدا در درس خارج حضرت "آيت اللّه حاج سيّد محمود شاهرودى" حاضر شد سپس در محضر آيت اللّه حاج‏ سيّد ابوالقاسم خوئى، درس خارج عروة الوثقى و درس خارج اصول را فرا گرفت. وی در دوره 19 ساله که در نجف حضور داشت دو دوره اصول فقه و خارج عروة را دوره کرد و در عرض اين مدّت در حوزه در درس "آيت اللّه حاج‏ محسن حکيم" حضور پيدا کرد و کتاب شرکت، مباحث مساقات، قرض، وديعه، اجاره و نکاح را از محضر ایشان فراگرفت. همچنين يک دوره اصول فقه را که به ترتيب رسائل شيخ انصارى بيان مى‏شد، از محضر آيت اللّه العظمى حاج سيّد عبداللّه شيرازى استفاده کرد.آیت الله ارومیان از زمانى که حضرت امام خمينى(ره) به نجف اشرف مشرّف شد و تدریس خارج بيع مکاسب را آغاز کردند، در درس ايشان حاضر شد. 

آیت ‌الله شیخ عزیز ادیبحجت‌الاسلام مدرسآیت ‌الله حاج میرزا حسین هبه‌ اللهیآیت الله میرزا مسلم ملکوتیآیت الله سید محمود شاهرودیآیت الله سیدابوالقاسم خوییآیت الله سیدمحسن حکیمآیت الله سیدعبدالله شیرازیامام خمینی(ره) 

آیت الله ارومیان در سال 1352 از نجف به ایران بازگشت و در شهرستان مراغه ساکن شد و طبق توصیه امام خمینی(ره) با هدف پیروزی اسلام به آگاه سازی مردم پرداخت. وی فعالیت خود را در یکی از مساجد مراغه به نام "پیر روشنایی" آغاز کرد. وی بنابر توصیه امام(ره) حقایقی را علیه رژیم و برای آگاه کردن مردم بازگو می کرد و اعلامیه هایی که از علما قم و مخصوصا امام خمینی(ره) از نجف می رسید را برای مردم میخواند و تظاهرات‏هايى در شهر با نظارت و هدايت وی برقرار می شد تا مردم از اندیشه امام(ره) و علما آگاه شوند.آیت الله ارومیان به دلیل فعالیتهای انقلابی که داشت در سال 1354 ممنوع‏ المنبر شد، ولی بدون توجّه به ممنوعيّت، به سخنرانى‏هايش ادامه مى‏داد تا اینکه در سال 1355 ممنوع ‏الخروج شد حتى روزى ‏که قصد عزيمت به مکه معظّمه را داشت، با توقيف گذرنامه‏ اش، مانع خروج وی از کشور شدند. در سال 1356 به مشهد مقدّس و از آن‏جا به "بر آباد خواف" تبعيد شد که دوران تبعيد سه ماه طول کشيد. 

آیت الله ارومیان پس از پيروزى انقلاب اسلامى و به دليل نقشى که در مبارزه عليه رژيم شاه ايفا کرده بود، کلّيه مسئوليّت‏هاى اجتماعى و سياسى شهرستان مراغه را بر عهده گرفت و در نخستين مرحله، به وضعيّت نيروهاى نظامى و انتظامى سر و سامان داد و از دست يابى افراد غير مسئول و فرصت طلب و تاراج سلاح و مهمّات اين مراکز، جلوگيرى کرد.تشکيل کميته انقلاب اسلامى براى حفظ نظم و امنيّت عمومى و سپس تأسيس سپاه پاسداران، کميته امداد امام خمينى(ره)، جهاد سازندگى و بنياد مسکن و ساير مراکز خدماتى از ديگر فعّاليّت‏هاى وی در شهرستان مراغه بود.از ديگر خدمات اجتماعى و فرهنگى آیت الله ارومیان می توان به موارد زیر اشاره کرد:- تأسيس مسجدى در "ليلان تازه خورماطو" از توابع استان کرکوک عراق- اداره مسجد پير روشنايى و مسجد الشّهدا، احداث گورستان زهرا(س)- تأسيس دانشگاه آزاد اسلامى- تأسيس دانشکده کشاورزى- احداث سدّ علويان- تجديد بناى زيارتگاه امام زاده ابراهيم چکان مراغه- توسعه مسجد جامع- احداث گورستان گلزار مؤمنين و کوشش در احداث کارخانه فولاد آذربايجان ميانه- تأسيس مسجد موسى بن جعفر(ع) تهران 

سرپرستى ارگان‏هاى انقلابى مراغهاداره پادگان، شهربانى و ژاندارمرى مراغه تا تعيين فرمان‏دهى رسمى از مرکزنماینده مردم مراغه در ادوار دوم و سوم مجلس شورای اسلامیامامت جمعه شهرستان ميانهنماينده مردم  آذربایجان شرقى در مجلس خبرگان رهبرى در دوره‏هاى دوم و سومعضويّت در دفتر مقام معظّم رهبرى براى پاسخ‏گويى به مسائل شرعىمشاور نماینده مقام معظم رهبری در قسمت عقیدتى ـ سیاسى ستاد فرماندهى کل قوا 

مجلس اولآیت الله علی ارومیان در سال 1359 موفق شد با کسب 68 درصد آرا در مرحله دوم انتخابات مجلس اول شورای اسلامی به عنوان نماینده مردم مراغه از توابع آذربایجان شرقی به خانه ملت راه پیدا کند. وی در این دوره رئيس کميسيون آب و برق و پست و تلگراف بود. مجلس دومآیت الله علی ارومیان در 27 اردیبهشت 1363 توانست با کسب 53 درصد آرا در مرحله دوم انتخابات مجلس دوم شورای اسلامی به عنوان نماینده مردم مراغه از توابع آذربایجان شرقی به خانه ملت راه پیدا کند. وی در این دوره نايب رئيس اوّل کميسيون صنايع و معادن بود.  

آیت الله ارومیان در مهر ماه 1369 و آبان 1377 موفق شد به عنوان نماینده مردم آذربایجان شرقی در ادوار دوم و سوم مجلس خبرگان رهبری حضور پیدا کند. 

جلد چهارم تنفیح الاصول در بحث استصحاب به سبک رسائل شیخ انصارى در پانصد صفحهالصوم، تقریر بحث خارج فقه مرحوم آیت‏ اللّه‏ شیرازى چاپ شده در نجف اشرفشرح کفایه الاصولتقریرات درس آیت‏ اللّه‏ العظمى خویىفلسفه روزه در اسلام 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۱:۳۰

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۱:۳۲

آیت الله علی ارومیان

خلاصه زندگی نامه

 آیت الله علی ارومیان، نماینده مردم آذربایجان شرقی در ادوار دوم و سوم مجلس خبرگان رهبری که پیشتر به عنوان نماینده مردم مراغه در ادوار اول و دوم مجلس شورای اسلامی حضور داشت. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع