جستجو در مطالب و اشخاص
آیت الله علیرضا اسلامیان درخرداد ماه 1337 در خانواده ای مذهبی و متدین در قم متولد شد. پدرش از کسبه شهر قم و از ارادتمندان به علما و مجتهدان این شهر بود که از راه چینى و بلورفروشى روزگار مى‌گذرانید.آیت الله علیرضا اسلامیان در حوزه علمیه قم نزد اساتید برزگی به کسب علم مشغول شد و به عنوان نماینده مردم چهارمحال و بختیاری به دوره چهارم مجلس خبرگان راه یافت.همچنین وی عضویت در مؤسسه آموزشی-تحقیقاتی بقیه الله الاعظم(عج) و جامعه مدرسین قم را در کارنامه سوابق خود دارد. 

آیت الله علیرضا اسلامیان تحصیلات دبستانى خود را در مدرسه "محمدیه" قم به پایان رسانید. سپس به سفارش پدر، به نزد دایى خود که از فضلاى حوزه علمیه قم بود، رفت و درس‌هاى حوزوى را نزد او آغاز کرد. پس از او خدمت چند استاد دیگر به ادبیات عرب مسلط شد، ضمن این ‌که روابط علمى خود را با دایى خود قطع نکرد.پس از اتمام بخشى از درس‌هاى دوره مقدمات به مدرسه علمیه "حقانى" رفت، مدرسه علمیه "حقانى" در آن روزگار از مدارس مهم حوزه علمیه قم به شمار مى‌آمد که با روشى جدید به آموزش درس‌هاى حوزوى همت گماشته بود. در این مدرسه که مسئول آن آیت ‌الله قدوسى بود و شهید آیت الله بهشتیدر آن اشراف داشت، علاوه بر درس‌هاى حوزوى، درس‌هایى مانند زبان انگلیسى، ادبیات فارسى و ... که هر طلبه در امور تبلیغى خود بدان نیاز داشت، آموزش داده مى‌ شد.ایشان در آن مدرسه، مقدمات را پى گرفت و سپس درس‌هاى دوره سطح را در آن‌ جا به اتمام رسانید و به درس خارج عالمان و استادان مشهور دوره خود راه یافت و سال‌ها از محضر آنان بهره‌مند شد؛ ضمن این‌ که در طى این سال‌ها در درس‌هاى اخلاق نیز شرکت جدّى داشت. 

آیت الله علیرضا اسلامیان در طول سال‌هاى رژیم طاغوت و پس از آن، همواره چون مردم ایران اسلامى، زندگى توأم با مبارزه داشت. از فعالیت‌هاى سیاسى وى در زمان رژیم شاه مى‌توان به افشاگرى‌هاى او اشاره کرد که به علت آن در سال 1351 به مدت دو ماه به زندان افتاد.وی در بدو ورود امام خمینی(ره) به قم نیز از اعضاء ستاد استقبال از ایشان بود. 

جامع‌المقدمات و سیوطى؛ دایى خود و حجج اسلام على طیّبى و صدیقیانمغنى؛ حجة‌الاسلام والمسلمین فیاضى یزدى قمىمعانى و بیان؛ آیت ‌الله خزعلى و آیت‌الله گرامىاصول فقه؛ حضرات آیات خزعلى، جنتى و استادىمعالم الاصول؛ حضرات آیات تقوى و اشتهاردىشرح لمعه؛ حضرات آیات حرم‌پناهى، گرامى، محمدى گیلانى، مظاهرى، مصلحى اراکى، طاهرى خرم‌آبادى، فاضلى اشتهاردى، قدوسى و سلطانى اشتهاردىرسائل؛ حضرات آیات محمدى گیلانى، صانعى، آذرىمکاسب؛ حضرات آیات خزعلى و احمدى میانجىبخشى از کفایة الاصول؛ آیت‌الله صانعىتفسیر؛ آیت الله مصباح یزدىفلسفه؛ حضرات آیات جوادى آملى، مؤمن قمى، امینى و صدردروس خارج فقه واصول؛ حضرات آیات عظام میرزا جواد تبریزی، سید محمد رضا گلپایگانی، حاج شیخ کاظم قاروبی تبریزی، حاج شیخ مرتضی حائری، حاج شیخ حسین وحید خراسانی و حاج آقا موسی شبیری زنجانی 

علیرضا اسلامیان علاوه بر سالیان متمادی تدریس در حوزه و دانشگاه و پرورش شاگردانی ممتاز، در مرکزفقهی ائمه اطهار(ع) و مؤسسه آموزشی-تحقیقاتی بقیه الله الاعظم(عج) که عهده دار طرح نوین دروس خارج حوزه علمیه قم است، مشغول به تربیت طلاب علوم دینی شد. همچنین در مجمع الفقه که در آن رساله‌ها و نوشته‌هاى گوناگون فقهى تألیف می شد، شرکت داشت و مدتى در دفتر امام خمینی(ره) به بررسى نامه‌هاى رسیده و اقدام مقتضى آنها پرداخته است.وى در طول سال‌هاى تحصیل و پس از آن سفرهای متعدد علمی-تبلیغی به داخل و خارج از کشور داشت و به تبلیغ عقاید شیعه پرداخت؛ که از جمله سفرهای داخلی مى‌توان به سفر او به شهر "مهران" و "دره‌ شهر" در سال‌هاى نخستین پیروزى انقلاب اسلامى اشاره کرد. همچنین وی با همکاری مجمع الفقه جده، وابسته به سازمان کنفرانس اسلامی برای تبلیغ تشیع به "نروژ" و "پاکستان" هم سفر کرد. 

نماینده چهارمحال و بختیاری در مجلس خبرگان رهبری در دوره چهارمعضویت در جامعه مدرسین حوزه علمیه قمعضویت در مجمع مشورتی-فقهی شورای محترم نگهبانعضویت در شورای سیاستگذاری مؤسسه بقیة الله الاعظم(عج)  

علیرضا اسلامیان در سال 1389 در گفتگو با خبرگزاری فارس، با انتقاد از برخی چهره‌های سیاسی که برای حوادث بعد از انتخابات که عنوان فتنه را به کار نمی‌برند، گفت: «برخی افراد نزدیک به انقلاب حاضر نبودند و نیستند که عنوان فتنه را برای فتنه 88 استفاده کنند اما مقام معظم رهبری هشدار دادند که باید نسبت به فتنه دشمنان انقلاب و اسلام همواره بیدار بود.»اسلامیان در ادامه بیان کرد: «تدبیر و مدیریت مقام معظم رهبری که متکی به عنایات الهی و حضور مردم در صحنه بود، توطئه فتنه‌گران را خنثی کرد.»  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۶:۰۲

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۶:۰۳

آیت الله علیرضا اسلامیان

خلاصه زندگی نامه

 آیت الله علیرضا اسلامیان، نماینده چهارمحال و بختیاری در دوره چهارم مجلس خبرگان رهبری و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم که در ترویج فرهنگ تشیع در داخل و خارج از کشور فعال بود. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع