جستجو در مطالب و اشخاص
آیت الله عبدالکریم فرحانی در آذر ماه 1343 در شهر اهواز از توابع استان خوزستان متولد شد. وی پس از اتمام دروس مقدماتی، با اوج گیری نهضت امام خمینی(ره) در دهه 1350 فعالیت هایی از جمله راه اندازی هسته اولیه انجمن اسلامی منطقه کارون و پیگیری امورات دینی منطقه را برعهده گرفت. او با آغاز جنگ تحمیلی تحصیلات دبیرستانی خود را در رشته ریاضی و فیزیک طی 2 سال به اتمام رساند و سپس به جبهه رفت.آیت الله فرحانی در سال 1362 تحصیلات حوزوی را در حوزه علمیه اهواز آغاز نمود و مسیر اجتهاد را طی 14 سال تکمیل کرد که اجتهادش به تأیید علمای قم نیز رسید. وی پس از پایان جنگ تحمیلی به عنوان قائم مقام نهاد رهبری در دانشگاه شهید چمران و علوم پزشکی اهواز و دانشکده نفت مشغول به کار شد. او همچنین در سال 1366 پس از کسب رتبه استادی حوزه علمیه، به دعوت "آیت الله موسوی جزائری" و با حکم "آیت الله طاهر شمس" به عنوان استاد به اهواز رفت و به تدریس در حوزه علمیه مشغول شد.آیت الله فرحانی از سال 1382 در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) شهر قم به مدت 5 سال در مقطع کارشناسی و دکتری بر کرسی تدریس نشست و از سال 1385 تدریس درس خارج فقه و اصول را آغاز کرد. 

آیت الله عبدالکریم فرحانی پس از اتمام دروس مقدماتی، تحصیلات مدرسه ای خود را در مدت کوتاهی پشت سر گذاشت و در دوران تحصیل در المپیاد ریاضی "شهید رجائی" استان خوزستان رتبه اول را اخذ کرد. وی برای اینکه بتواند در جبهه هم حضور داشته باشد تحصیلات دبیرستانی را از 4 به 2 سال کاهش داد و موفق به کسب دیپلم شد. تحصیلات حوزویآیت الله فرحانی تحصیلات حوزوی را در سال 1362 در حوزه علمیه اهواز آغاز نمود و سپس جهت ادامه تحصیل عازم شهر قم شد. وی دوره سه ساله مقدمات را در کمتر از یک سال پشت سر گذاشت. او در سال 1366 به اهواز رفت و همزمان با تدریس در حوزه علمیه، مسیر اجتهاد را طی 14 سال تکمیل کرد و پس از تأیید درجه اجتهادش از جانب "آیت الله جزائری"، در سال 1380 تردد خود را به حوزه علمیه قم از سر گرفت و در مدت 4 سال پس از شرکت در درس خارج "آیت الله بهجت"، "آیت الله فاضل لنکرانی" و جلسات خصوصی فقه "آیت الله مؤمن"، اجتهادش به تأیید علمای قم نیز رسید؛ همچنین در همان ایام موفق به شرکت در جلسه خصوصی درس اسفار "آیت الله جوادی آملی" شد. 

- عضویت در شورای فرماندهی سپاه اهواز- قائم مقام سپاه آبادان- معاون آموزش و معاون پرسنلی سپاه- قائم مقام نهاد رهبری در دانشگاه شهید چمران، علوم پزشکی اهواز و دانشکده نفت- فعال کردن هسته های حزب الله دانشگاه و برگزاری سه گردهمایی دانشگاهیان حزب اللهی- ریاست گروه معارف دانشگاه علوم پزشکی و شهید چمران- راه اندازی طرحی به نام "دوره تخصصی تربیت مجتهد"- راه اندازی طرح ولایت بسیج دانشجویی- مدیرکلی ارشاد خوزستان- مدیریت حوزه علمیه خوزستان- معاونت حوزه علمیه کشور- تدریس دروس سطوح عالی حوزه علمیه- مسئول اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان- عضو شورای گسترش حوزه های علمیه کشور- دبیر کمیته مدارس حوزه های علمیه کشور- معین آموزش حوزه های علمیه کشور- مسئول کمیسیون آموزش شورای مطالبات رهبری و مراجع 

تدریس در حوزه علمیه اهوازآیت الله فرحانی در سال 1366 پس از کسب رتبه استادی حوزه علمیه، به دعوت "آیت الله موسوی جزائری" و با حکم "آیت الله طاهر شمس" به عنوان استاد به اهواز رفت و به تدریس در حوزه علمیه مشغول شد.وی به مدت 19 سال در حوزه علمیه اهواز در سطوح و پایه های مختلف حوزه به تبیین و تفهیم علوم دینی پرداخت. کلاس های درس او عبارتند از: علوم ادبیات عرب، منطق، فقه، اصول فقه، فلسفه، کلام و تفسیر. مدیریت حوزه علمیه استان خوزستانآیت الله فرحانی از سال 1376 به مدت 11 سال به عنوان مسئول دفتر نظارت و نمایندگی مرکز مدیریت حوزه علمیه قم در استان خوزستان منصوب شد. مرکز مدیریت حوزه علمیه کشورآیت الله فرحانی در سال 1387 با دعوت "آیت الله مقتدایی" مدیر وقت حوزه علمیه کشور و با تأیید شورای عالی حوزه های علمیه کشور به عنوان معاون امور حوزه های علمیه کشور و سپس در سال 1390 به عنوان معاون آموزش حوزه های علمیه کشور منصوب گردید.در اردیبهشت سال 1391 با حکم شورای عالی حوزه های علمیه کشور، معاونت آموزش با معاونت امور حوزه ها ادغام، و آیت الله فرحانی به عنوان مدیر این معاونت منصوب گردید. 

ریاست مرکز تولید اندیشه و پاسخ گوییسازمان بسیج مستضعفین در دی ماه 1390 با دعوت برخی از علمای برجسته و انقلابی حوزه علمیه، مرکز تولید اندیشه و پاسخ گویی را تأسیس کرد، تا به عنوان نهادی عالی و تأثیر گذار در رأس شجره طیبه صالحین، وظیفه سرپرستی و هدایت کلان این شبکه عظیم را عهده دار گردد. ریاست این مرکز با حکم "سردار محمدرضا نقدی" رئیس سازمان بسیج، به آیت الله فرحانی واگذار گردید.وی به مدت سه سال به عنوان رئیس این مرکز، فعالیتهای مختلفی را انجام داد که بخشی از آنها به شرح ذیل می باشد:- تشکیل هیئت های پنج گانه در مرکز تولید اندیشه شامل: هیئت مذهبی، معرفتی، بصیرتی، خواهران و اهل سنت- تشکیل معاونت علمی پژوهشی در مرکز به منظور تدوین متون و محتوای لازم جهت ارکان حلقه های صالحین- تشکیل معاونت پاسخگویی به سوالات و شبهات و راه اندازی سامانه و سایت پاسخگویی- تهیه و تدوین 30 کتاب و جزوه آموزشی جهت سرگروه های حلقه های صالحین- و... ریاست شورای محتوایی صالحیندر آذر ماه 1392 با هدف تحقق بخشیدن به اهداف و مأموریت های محوله، شورای محتوایی صالحین تأسیس گردید و "سرلشگر محمد علی جعفری" فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی طی حکمی ریاست این شورا را به آیت الله فرحانی واگذار نمود که وی علاوه بر ریاست شورای محتوایی صالحین، استاد قشر طلاب، روحانیون و دانشجویان کشور در شجره طیبه صالحین بود. از جمله فعالیت های این شورا عبارتند از:- تشکیل کمیته های تخصصی اساتید معرفتی، تربیتی، بصیرتی و اهل سنت- برنامه ریزی و شرکت فعال در همایش های اساتید مشهد- بررسی وضعیت عملکرد اساتید شجره طیبه صالحین در سراسر کشور 

9 دی ماه 1394، آیت‌الله عبدالکریم فرحانی به عنوان معاون آموزش و امور حوزه‌های علمیه سراسر کشور، در پیامی به مناسبت روز 9 دی عنوان کرد: «در قرآن کلمه فتنه به معنای آزمایش به کار برده می‌ شود. بر اساس آیات قرآن این فتنه و آزمایش مخصوص کفار نیست بلکه گریبان اهل ایمان را هم می ‌گیرد و غایت این نوع فتنه‌ها، ظاهر شدن نشانه‌های صدق و کذب مدعیان ایمان است تا مؤمنان واقعی در ایمانشان ثابت ‌قدم تر و مدعیان دروغین ایمان، باطل بودنشان نمایان شود. لذا آزمایش‌ها و فتنه‌های الهی زمینه ‌هایی برای رشد ایمان مؤمنان و ابطال کامل مدعیان ایمان هستند. سنت الهی هم بر این است که هیچ قومی را بدون آزمایش و فتنه قرار ندهد. فتنه سال 88 و جریاناتی که به وجود آمد نیز از این قبیل است. ... دشمنان و تحلیلگران خارجى نیز وقتی دیدند ملت بیدار و بصیر با چشم بینا همانطور که در 12 بهمن 57 پیام انقلاب را قبل از پیروزی آن در استقبال از امام(ره) به تمام دنیا مخابره کردند، در 9 دی ‌ماه 1388 نیز به صحنه آمدند و عامل وحدت و اتحاد در مقابل تفرقه ‌افکنی ‌های فتنه گران شدند و بار دیگر شکست را از ملت ایران پذیرفتند.» 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۹:۰۰

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۹:۰۲

آیت الله عبدالکریم فرحانی

خلاصه زندگی نامه

 آیت الله عبدالکریم فرحانی، معاون آموزش و امور حوزه های علمیه کشور که ریاست شورای محتوایی شجره طیبه صالحین را برعهده داشت. تدریس دروس سطوح عالی حوزه علمیه، مدیرکلی ارشاد و مدیریت حوزه علمیه خوزستان از دیگر فعالیت‌ها و سوابق وی به شمار می رود. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع