جستجو در مطالب و اشخاص
آیت الله شیخ فرج الله کاظمی در سال 1229 در روستای "گلباغی" از توابع "نورآباد" استان "لرستان" به دنیا آمد.او در سن 18 سالگی بعد از آشنایی با یک فرد روحانی که در مسیر بازگشت از عتبات عالیات مهمان خانواده آنها بود به تحصیل علوم دینی علاقمند شد. خواندن کتاب "معراج السعادت" نوشته "ملا احمد نراقی" تاثیر معنوی در او ایجاد کرد به طوریکه با وجود مخالفت شدید خانواده، روستای "گلباغی" را برای تحصیل علوم دینی ترک کرد. او در ابتدا برای تهیه هزینه سفرش به "کرمانشاه" رفت و در "علافخانه" به کارگری پرداخت. سپس با یک کاروان زیارتی عازم کربلا شد.در حوزه علمیه کربلا به تحصیل علوم دینی پرداخت و همزمان برای امرار معاش هفته ای 2 بار نیز کارگری کرد.روزی در منزل "آیت الله شیرازی" مشغول کارگری بود. در هنگام نماز لباس طلبگی به تن کرد و به نماز ایستاد. "آیت الله شیرازی" که حرکات او را زیر نظر داشت چند سوال علمی از او پرسید و او را جوانی با استعداد یافت به همین دلیل نام او را در دفتر شهریه نوشت.او برای تکمیل تحصلات خود به حوزه علمیه سامرا و سپس نجف رفت و موفق به کسب درجه اجتهاد شد.آیت الله کاظمی به اصرار مردم لرستان به زادگاه خود بازگشت و به ارشاد و تبلیغ مردم استان لرستان پرداخت.او 4 پسر با نامهای "حجت‌ الاسلام حاج شيخ محمد كاظم كاظمی"، "حجت‌ الاسلام علی آل ‌كاظمی"، "محمود كاظمی" و "جعفر كاظمی" داشت.آیت الله کاظمی در 24 اسفند ماه 1341 در 112 سالگی به علت بیماری قلبی به دیدار حق شتافت و پیکر او در قبرستان "وادی السلام" در نجف اشرف نزديک مقام امام صادق(ع) به خاک سپرده شد. 

آیت الله فرج الله کاظمی در کرمانشاه دروس صرف و امثله را فراگرفت و سپس با یک کاروان زیارتی با پای پیاده عازم کربلا شد. او راه را پیاده طی کرد در حالی که کتاب "جامع المقدمات" را می خواند و به حفظ دروس می پرداخت.آیت الله کاظمی در حوزه علمیه کربلا که توسط "آیت الله میرزا محمد تقی شیرازی" اداره می شد، به فراگیری صرف، نحو، منطق و معانی پرداخت.هنگامی که "آیت الله شیرازی" به قصد تاسیس حوزه علمیه در کنار حرم عسکریین(ع) به سامرا رفت، آیت الله کاظمی نیز با او همراه شد و در سامرا به شاگردی ایشان پرداخت. او تا زمان رحلت "آیت الله شیرازی" از محضر ایشان کسب فیض نمود.پس از رحلت "آيت‌ الله ميرزا محمد تقی شيرازی" در سال 1298، آیت الله کاظمی در حوزه علميه نجف از محضر "ميرزای نائينی"، "آيت‌ الله سيد ابوالحسن اصفهانی"، "علامه كاشف الغطاء" و ... کسب فیض نمود و پس از اتمام دوره ‌های درس خارج به مرتبه اجتهاد نائل شد. 

آيت‌ الله كاظمی پس از رسیدن به درجه اجتهاد با اصرار مردم لرستان در سال 1302 با اجازه "آيت ‌الله نائينی" به عنوان مامور به ايران بازگشت و كار ارشاد را در استان لرستان و غرب كشور آغاز کرد.او در طول ساليان دراز به تبليغ و ارشاد افرادی پرداخت که از احكام شرعی و اعتقادات صحيح كم اطلاع بودند و مردم را در شهرستانهای "دلفان"‏، "الشتر"، "كوهدشت"، "كرمانشاه"، "ايلام" و "همدان" با معارف و احكام اسلام آشنا کرد.از اقدامات مهم ايشان رفع اختلاف و حل و فصل دعاوی ملكی قبايل و عشاير اين مناطق بود كه بيشتر اوقات منجر به قتل و غارت و ناامنی میشد.آيت‌ الله كاظمی معمولا تابستان را در "هرسين"، "كرمانشاه" و مراكز عشايری به اقامه نماز جماعت می ‌گذراند و زمستان را در حوزه علميه قم سكونت داشت و در محل آرامگاه "ابن بابويه" در شهر ری درس خارج فقه را از كتاب "عروة الوثقی" تدریس می کرد. او شاگردان بسياری تربيت نمود که از ميان آنان می ‌توان از "آيت‌ الله شيخ محمد رضا آدينه ‌وند" نام برد كه از اساتيد و علمای حوزه علميه قم بود. 

همراهی با "آیت الله سید حسن مدرس" در مبارزه با پهلویآيت‌ الله كاظمی سالهای بسیاری را صرف مبارزه با رژيم پهلوی و "رضاخان" كرد. او ضمن تماس‌ های مكرر با "آیت الله مدرس" زمينه يک قيام مسلحانه عشايری را عليه رضاخان را تدارک دید. همراهی "آيت‌ الله كاشانی"آيت ‌الله كاظمی با "آيت‌ الله كاشانی" در تماس بود او در انتخابات مجلس ملی دوره چهاردهم‏ در كرمانشاه از كانديداهای مشترک "آیت الله کاشانی" و " دکتر مصدق" حمایت کرد و سبب شد که افراد مورد نظر آنها یعنی، "دكتر سنجابی"، "دكتر اقبال" و "نادعلی كريمی" به مجلس راه يافتند. همراهی با فدائيان اسلامآيت‌ الله كاظمی در حوزه علميه قم با "شهيد نواب صفوی"، رهبر گروه فدائیان اسلام ارتباط نزديکی داشت و منزلش برای گروه فدائيان اسلام به عنوان يک پناهگاه محسوب می شد و در مبارزات خود با ايشان در تماس بودند. نواب صفوی به منظور برنامه ریزی يک حركت مسلحانه و قيام عشايری به شهرستانهای "هرسين"، "نورآباد" و "الشتر" چندین بار سفر کرد و با آيت‌ الله كاظمی و سران نيروهای مسلحی كه به فرمان او بودند، مذاكره داشت.جمعیت فدائیان اسلام یک گروه سیاسی، مذهبی بود که با هدف برقراری حکومت اسلامی به رهبری "شهید نواب صفوی" در دهه 1320 تشکیل شد. همراهی با امام خمينی(ره) در آغاز نهضت اسلامیآيت‌ الله كاظمی و امام خمینی(ره) در قم در منزل "حجت ‌الاسلام شريفی"، داماد آیت الله کاظمی دیدار داشتند و در این دیدار امام(ره) بر لزوم مشاركت علما از شهرستانها در حمايت از نهضتی كه توسط ایشان آغاز شده بود، تاکید کردند. آيت‌ الله كاظمی بعد این ملاقات تلگرافی در پشتيبانی از امام(ره) و نهضت اسلامی ايشان به استان "لرستان" و شهرهای دیگر مخابره کرد. 

از آيت‌ الله فرج الله كاظمی آثار بسیاری بجا مانده است كه برخی از آنها به چاپ رسیده و برخی به صورت خطی نگهداری می شود.آثار منتشر شده ایشان شامل: رساله عمليه منتخب الاصول و الفروع، حاشيه رساله عمليه توضيح المسائل‌، جزوه استدلالی فقهی در مورد شرط حيات در مفتی و جزوه فقهی استدلالی پيرامون انتخاب وكلا برای مجلس قانون‌ گذاری كه در پاسخ پرسش مرحوم "آيت‌ الله كاشانی" است.ترجمه گلچين مجموعه "ورام" و شرح استدلالی فقهی بر "عروة الوثقی" نیز به صورت خطی به یادگار مانده است. 

آيت‌ الله فرج الله كاظمی در اوایل سال 1341 به بیماری قلبی مبتلا شد و در بيمارستان "بازرگانان" تهران بستری شد. نخست وزير وقت "علی امينی" نیز در بیمارستان از آیت الله کاظمی عيادت کرد.او پس از بهبودی نسبی عازم عتبات عاليات شد. خود ایشان در این باره نقل کرد: «من به شفاخانه اهل بيت(ع) می ‌روم اگر مصلحت به شفا بود شفا می ‌دهند و اگر عمرم تمام شده بود همانجا در پناه بارگاه ملكوتی اميرالمومنين حضرت علی(ع) خواهم آرميد.»آیت الله کاظمی در 24 اسفند ماه 1341 در 112 سالگی به دیدار حق شتافت. پیکر او را پس از غسل با آب فرات و تشييع در حرم حضرت اباعبدالله(ع) و اقامه نماز میت توسط "آيت ‌الله شيرازی"، به نجف اشرف منتقل کردند. آنجا نیز پس از برگزاری مراسم تشييع در كنار مرقد مولای متقيان(ع) و اقامه مجدد نماز میت توسط دو مرجع تقليد "آيت ‌الله سيد محسن حكيم" و "آيت‌ الله شاهرودی" در قبرستان "وادی السلام" در نجف اشرف نزديک مقام امام صادق(ع) به خاک سپرده شد. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۳:۱۶

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۳:۱۷

آیت الله شیخ فرج الله کاظمی

خلاصه زندگی نامه

 آیت الله شیخ فرج الله کاظمی، مجتهد و فقیه قرن 13 و 14 که علاوه بر شرکت در مبارزات علیه رژیم پهلوی به مدت 39 سال به ارشاد و تبلیغ مردم استان لرستان پرداخت. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع