جستجو در مطالب و اشخاص
آیت الله سید کاظم نورمفیدی در سال 1319 در خانواده ای متدین و اصیل در گرگان متولد شد. اجداد پدری و مادری وی از روحانیون بنام و مورد اعتماد و احترام این شهر بودند. پدرش در کسوت روحانیت نبود ولی به مسائل دینی چنان تقید داشت که برای اشتغال به کار در دستگاه دولتی رژیم طاغوت شخصاً از حضرت آیت الله بروجردی اجازه گرفته بود.مادرش قبل از ولادت او خوابی دید که آن را نزد برخی از بزرگان تعریف کرد. آنها به وی نوید دادند که فرزند آینده اش روزگاری از بزرگان خواهد شد و به افتخار سربازی امام زمان(عج) نائل خواهد شد.آیت الله نورمفیدی در حوزه علمیه گرگان، مشهد و قم به تحصیل دروس دینی پرداخت و در کنار تحصیل از مبارزه علیه رژیم طاغوت باز نماند و حضوری فعال داشت.وی پس از انقلاب علاوه بر اینکه نماینده ولی فقیه و امام جماعت استان گلستان بود سه دوره به عنوان نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری حضور داشت. 

آیت الله نورمفیدی در سنین کودکی با شور و شوق فراوان در مجالس مذهبی و دینی حضوری فعال داشت. علاقه وافر وی به این امور باعث شد تا در سال1331، یعنی در 12سالگی، به حوزه علمیه گرگان وارد شود و مقدمات را در گرگان به پایان برساند.گرگان در آن زمان او را اغنا نمی کرد، پس در سال 1335 عازم مشهد مقدس شد و نزد اساتید بزرگی همچون ادیب نیشابوری دوم به تحصیل علم مشغول شد. در همین ایام دوستی و رفاقت او با آیت الله شهید سید عبدالکریم هاشمی نژاد آغاز شد. در سال 1337 به حوزه علمیه قم رفت و سطوح عالی را نزد اساتید بزرگی همچون حضرت آیت الله فاضل لنکرانی گذراند. وی از همان اوان ورود به حوزه علمیه قم شیفته شخصیت والای حضرت امام خمینی(ره) گردید و در مناسبت های مختلف به بیت امام خمینی(ره) رفت و آمد داشت. پس از اتمام سطوح عالیه مدتی در درس امام خمینی(ره) حاضر شد.پس از تبعید امام در درس حضرات آیات محقق داماد، اراکی، گلپایگانی و شیخ مرتضی حائری، میرزا هاشم آملی شرکت کرد و به سرعت مورد توجه اساتید خود قرارگرفت. پس از آن نیز در بین طلاب مازندران به عنوان طلبه ای فاضل و انقلابی و متدین شهرت یافت.وی ضمن شرکت در درس فقه و اصول، به همراه دوست قدیمی و هم بحثش دکتر سید مصطفی محقق داماد در دروس فلسفه نیز حضور داشت و در جلسات هفتگی آیت الله شهید مطهری که با حضور جمعی از فضلا تشکیل می شد شرکت فعال داشت. در همین جلسات بود که استاد شهید مطهری به هوش سرشار وی پی برد. زمانی که استاد خبر مراجعت ایشان را به گرگان شنید شدیداً اظهار تأسف کرد و از اینکه یکی از شاگردان خوب خود را از دست داده عمیقاً ناراحت شدند. 

ادیب نیشابوری دومآیت الله فاضل لنکرانیامام خمینی(ره)آیت الله محقق دامادآیت الله اراکیآیت الله گلپایگانیشیخ مرتضی حائریآیت الله میرزا هاشمآیت الله شهید مطهری 

آیت الله نور مفیدی در سال 1341 با همفکری آیت الله شهید مصطفی خمینی و مقام معظم رهبری با همشیره حضرت آیت الله فاضل لنکرانی ازدواج کرد. 

آیت الله نور مفیدی با شروع نهضت از فعالان حرکت اسلامی مردم ایران به شمار می رفت و به همراه دوستان و همفکرانش در ترویج نهضت تلاش وافری داشت.در همان اوایل شروع نهضت یک بار از سوی امام خمینی(ره) مأموریت یافت تا پیام ایشان را به علمای منطقه برساند و آنها را به مبارزه دعوت نماید.ایشان پرچمدار مبارزه با رژیم در منطقه مازندران و گرگان بود و در ترویج مرجعیت امام خمینی(ره) و توزیع رساله و اعلامیه های حضرت امام نقش پیشتاز و مؤثری داشت.به همین جهت بارها از سوی ساواک قم در گرگان مورد تعقیب قرار گرفت و احضار شد. پس از فوت حضرت حجت الاسلام والمسلمین نبوی در سال 1354 به دعوت جمعی از اهالی گرگان به این شهر بازگشت و به اقامه جماعت و تشکیل جلسات سخنرانی و درس های تفسیر قرآن و نهج البلاغه همت گماشت.مسجد "حاج آقا کوچک گرگان" به سرعت به کانون مبارزه علیه رژیم طاغوت بدل شد و جوانان بسیاری از گوشه و کنار در آن اجتماع می کردند.همزمان با شروع دوباره نهضت در شهرهای قم و تهران و چند شهر بزرگ ایران، ایشان با همکاری علمای مبارز شهر به سازماندهی تظاهرات مردمی علیه رژیم پرداخت. آتش خشم مردم آن دیار فراگیر شد. تا اینکه وی به دستور شخص شاه به تبعید از گرگان به مدت 2 سال محکوم شد. سرانجام پس از گذراندن مدتی از محکومیت در شهرهای بندرلنگه و مریوان با فشارهای مردمی آزاد گردید. 

با شروع جنگ تحمیلی آیت الله نور مفیدی یکی از پشتیبانان اصلی رزمندگان دفاع مقدس بود و بارها با حضور در جبهه های جنگ حق علیه باطن، به ویژه در بین رزمندگان لشکر 25 کربلا، مایه دلگرمی آنان می شد.ارتباط بین فرماندهان و سرداران و رزمندگان شهید با ایشان آن قدر وسیع بوده که بعضاً می توان از لابلای صفحات وصیت نامه بعضی از آنان به عمق این رابطه پی برد. علاوه بر این وی نقش مؤثری در ساماندهی کمک های مادی به جبهه های نبرد داشت. 

نماینده مردم گلستان در سه دوره مجلس خبرگان رهبریعهده دار کمیته های موقت در اوایل انقلابحاکم شرع دادگاه انقلابامام جمعه و نماینده امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری در استان گلستان 

آیت الله نور مفیدی در تابستان سال 1361 شمسی به مناسبت روز جهانی قدس برای شناساندن انقلاب شكوهمند اسلامی در رأس هیاتی به پاكستان سفر کرد و مواضع به حقّ جمهوری اسلامی ایران را در مسائل گوناگون به نحو شایسته ای در اغلب شهرهای پاكستان منتشر نمود و در این راه نیز بر اثر حمله مزدوران استكبار جهانی صدماتی را متحمّل شد. سپس از سوی حضرت امام خمینی(ره) به نمایندگی ایشان در منطقه گرگان منصوب شد. 

آیت الله نورمفیدی با آن که از ابتدای انقلاب با مسائل مختلف سیاسی و اجتماعی روبرو بود ولی هیچ گاه در طول سال های پس از انقلاب تدریس در حوزه و ارتباط با مردم را قطع نکرده اند و تدریس خارج فقه را نیز در سوابق خود دارد.وی در طول سال هایی که در قم اقامت داشت مرتباً به زادگاهش نیز رفت و آمد می کرد و ضمن تبلیغ، به روشنگری نسل جوان می پرداخت و حلقه ای از جوانان پر شور آن سامان را گرد خود جمع کرده بود. 

آیت الله نورمفیدی در سال 1360 از سوی منافقین کور دل مورد سوء قصد قرار گرفت؛ دو تن از محافظین وی؛ غلامرضا ویزواری و سیّد باقری به شهادت رسیدند و یک تن نیز به درجه جانبازی نائل شد.سال ها بعد وقتی عامل ترور ایشان دستگیر شد در پاسخ به این پرسش که تحلیل سازمان از ترور ایشان چه بود؟ گفت: «آقای نور مفیدی عامل وحدت در منطقه بوده و باید از بین برود تا با تشدید تضادها مشکلات نظام بیشتر شود.» 

آیت الله نور مفیدی از همان اوایل انقلاب با الهام از تعالیم و سیره اهل بیت(ع) و فرمایشات رهبرکبیر انقلاب و با درایت و تدبیر خاص خویش به مسئله وحدت شیعه و سنی توجه خاصی مبذول داشت و روابط صمیمانه ای را که با اهل سنت منطقه ترکمن صحرا از قبل از انقلاب آغاز کرده بود تعمیق و توسعه بخشید. وی با برخورد با عوامل تفرقه افکن، سنگ بنای محکم وحدت را در این منطقه بنیان نهاد. بی تردید می توان گفت که استان گلستان با وجود تنوع قومی و مذهبی، نمونه ای کامل و عالی از وحدت امت اسلامی است. 

آیت الله نور مفیدی از همان سال های اولیه انقلاب به مشکلات منطقه و به ویژه کشاورزی توجه خاصی داشت. یکی از دل مشغولی های اصلی او توسعه منطقه گرگان در همه ابعاد بود. توسعه علمی، اقتصادی و گسترش مراکز علمی و آموزش عالی و واحدهای صنعتی، برقراری آرامش و امنیت در همه زمینه ها اولویت اصلی برنامه های او بوده است. بر این اساس خود نیز بنیان گذار مراکز علمی و فرهنگی بزرگی شد.حوزه علمیه امام خمینی(ره)، مدرسه علمیه الزهرا و مؤسسه فرهنگی میرداماد، که هریک منشأ خدمات ارزنده ای بوده اند، نمونه های بارز این مراکز به شمار می آیند. صدها نفر در این مراکز با اندیشه های اسلام ناب آشنا شده و مراحل ترقی و تکامل را پیموده اند. امور عام المنفعهآیت الله نور مفیدی اقدام به تاسیس موسسه ای با اجازه شخص امام(ره) نمود تا با فعالیت های سالم اقتصادی بتواند درآمدهای آن را در امور فرهنگی و دینی و خدمات عام المنفعه صرف نماید. لذا هیچ یک از واحدهای اقتصادی، ملک شخصی او نیست و در واقع بر طبق اساسنامه، صرف امور عالم المنفعه می شود.از جمله خدمات عام المنفعه ایشان می توان به ساخت مراکز آموزشی و درمانی، بازسازی مساجد و حسینیه ها در نقاط مختلف استان، تاسیس صندوق های قرض الحسنه ویژه طلاب و دانشجویان اشاره کرد.فرودگاه گرگان نیز که یکی از مهم ترین زیر ساخت های توسعه همه جانبه قلمداد می شود با همت و تلاش وی و سایر مسئولان و نمایندگان فقید استان راه اندازی شده است. مستقل شدن استانبا همت و تلاش مستمر و طاقت فرسای ایشان و همکاری نمایندگان محترم استان، منطقه گرگان در سال 1376 به عنوان استانی مستقل در شمال کشور تأسیس شد. این اقدام اساسی ترین گام در جهت توسعه پایدار استان محسوب می شود.ارتباط مردمی ایشان علیرغم مشاغل فراوان هیچ گاه قطع نشد و همواره به مناسبت های مختلف در جمع مردم شریف استان حاضر و از نزدیک با آنان به گفتگو می نشیند. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۷:۲۲

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۷:۲۴

آیت الله سید کاظم نورمفیدی

خلاصه زندگی نامه

 آیت الله سید کاظم نورمفیدی، نماینده مردم گلستان در سه دوره مجلس خبرگان رهبری که نمایندگی ولی فقیه در استان گلستان و امامت جمعه این استان را در کارنامه سوابق خود دارد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع