جستجو در مطالب و اشخاص
آیت الله سید کاظم حسینی حائری در سال 1316 در کربلا متولد شد. او تحصیلات ابتدایی را نزد مادرش آغاز کرد و سپس دروس حوزوی را از محضر پدرش و دیگر اساتید فراگرفت. او به مدت 18 سال نیز به تحصیل دروس خارج فقه و اصول پرداخت.آیت الله حائری در خرداد ماه 1357 پس از مبارزات طولانی با رژیم بعث عراق و تحمل سختی‌ های فراوان به ایران آمد و در حوزه علمیه شهر "قم" به تدریس دروس خارج فقه و اصول پرداخت.آیت الله حائری در شهر قم ساکن بود ولی بیشتر مقلدان وی در کشور عراق و دیگر کشورهای عربی سکونت داشتند. 

آیت الله سید کاظم حسینی حائری از 5 سالگی به فراگیری الفبای قرآن کریم، "مفاتیح الجنان" نوشته "شیخ عباس قمی" و "عین الحیاه" اثر "علامه مجلسی" نزد مادرش پرداخت و در 7 سالگی، آموزش دروس سطح را در محضر پدرش و دیگر اساتید آغاز نمود. او در 17 سالگی در درس خارج "آیت اللّه العظمی سید محمود شاهرودی" حاضر شد و حدود 18 سال از درس فقه و اصول ایشان بهره برد و به طور هم زمان به مدت 14 سال نیز فلسفه، اقتصاد، فقه و اصول را از "آیت الله صدر" فراگرفت. او کتابهای "اقتصادنا" و "فلسفتنا"، از "آیت الله صدر" را نزد خود ایشان خواند و در تدوین کتاب "اسس المنطقیه" با ایشان همکاری نمود."آیت الله حائری" به همراه "آیت الله هاشمی شاهرودی" از برجسته ‌ترین شاگردان "شهید آیت الله صدر" محسوب می‌ شوند. 

آیت الله حائری کتاب "شهید صدر" را با ترجمه و تحقیق "دکتر سید مهدی نوری کیذقانی"، عضو هیات علمی دانشگاه "حکیم سبزواری" و "زینب آذربو" تالیف نمود که توسط "دفتر نشر معارف" منتشر گردید. این کتاب شرح زندگی و تفکرات "شهید آیت الله صدر" می باشد."مفاهیم تربیتی در قصه حضرت یوسف(ع)"، "امامت و رهبری جامعه" از دیگر آثار او هستند.آیت‏ الله سید کاظم حسینی حائری در کتاب "امامت و رهبری جامعه" گرایش كلی معصومین(ع) در برابر رویدادهای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی امت اسلامی را بیان کرد تا از طریق بررسی برخی رویدادهای تاریخی و تحلیل آن‎ ها، خطوط اصلی امامان در فعالیت ‌ها و طرح‌ های عملی ایشان مشخص شود. 

آیت الله سید کاظم حائری از مراجع تقلید شیعه در پاسخ به استفتایی در خصوص اعزام به "سوریه" برای دفاع از مقدسات، مساله "سوریه" را دفاع از اسلام خواند. وی در جواب نوشت: «مسئله فقط مربوط به کشور "سوریه" نیست و مساله‌ دفاع از حرم حضرت زینب(س) و حضرت رقیه(س) هم نیست. بلکه مواجهه با جبهه متحد کفر است و کفر اساس اسلام را مورد تهاجم قرار داده است و دفاع از اصل اسلام واجب است بشرط اینکه تحت فرماندهی شخص فاسدی نباشد. پیوستن به هر راهی که به ولایت ولی امر مسلمین امام خامنه ‌ای منتهی شود، مشروع است.» 

"حیدر العبادی"، نخست وزیر عراق در دیدار با آیت الله حائری در آبان ماه 1393، گزارشی از آخرین وضعیت اجتماعی و امنیتی این کشور ارائه داد و آیت الله حائری استفاده از جوانان داوطلب را برای تشکیل ارتشی قوی و مجهز به "العبادی" توصیه کرد."نوری مالکی" نخست وزیر سابق عراق نیز در آبان ماه 1393 با آیت الله سید کاظم حائری دیدار کرد و در این دیدار درباره تحولات کشور عراق با این مرجع تقلید شیعیان بحث و تبادل نظر کرد. 

آیت الله حائری در بیانیه ای اعدام "شیخ نمر باقر النمر" را محکوم و تاکید کرد: «رژیم سعودی با حمایت از گروه های تروریستی که مورد تایید رژیم اشغالگر قدس و آمریکا هستند بر ایجاد فتنه و طائفه گری تاکید دارد.»"شیخ نمر باقر النمر"، از روحانیون شیعه عربستان در دی ماه 1394 به همراه 46 نفر دیگر در پی اعتراض به حکومت آل سعود در عربستان اعدام شد. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۴:۳۳

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۴:۳۴

آیت‌ الله سید کاظم حسینی حائری

خلاصه زندگی نامه

 آیت‌ الله سید کاظم حسینی حائری، از مراجع تقلید معاصر شیعه "عراق" که پس از "آیت‌ الله سیستانی" دارای بیشترین مقلد در "عراق" و کشورهای عربی است. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع