جستجو در مطالب و اشخاص
آیت الله سید هاشم بطحائی گلپایگانی فرزند سید عباس در سال 1320 در خانواده مذهبی در گوگد گلپایگان متولد شد. وی پس از گذراندن تحصیلات مقدماتی به فراگیری علوم دینی پرداخت و از طرفی تحصیلات کلاسیک خود را تا مقطع دکترای فلسفه ادامه داد.آیت الله بطحائی از اولین سال جنگ تا پایان آن در جبهه ها مختلف لشکر 21 حمزه در دزفول، منطقه جفیر و لشکر ذوالفقار در شهرک ذبیدات عراق و جزیره مجنون و جزیره فاب حضور داشت.آیت الله بطحائی در سالهای 1373- 1376 نماینده ولی فقه و امام جمعه گلپایگان بود و می توان در کارنامه سوابق وی به تدریس در دانشگاه و حوزه نیز اشاره کرد. 

آیت الله سید هاشم بطحائی تحصیلات ابتدائی خویش را در گلپایگان گذرانده و در سال 1335 برای تحصیلات حوزوی وارد حوزه علمیه قم شد. وی در سال 1336 تصمیم گرفت که همراه با تحصیلات حوزوی، تحصیلات کلاسیک را نیز ادامه دهد لذا با شرکت در کلاسهای شبانه در سال 1340 موفق به اخذ دیپلم و در سال 1341 وارد دانشگاه تهران شد و در سال 1347 موفق شد در رشته فلسفه لیسانس خود را بگیرد. به لحاظ اینکه دانشگاه، فارغ التحصیلان خود را به حوزه نظام وظیفه معرفی می کند ناگزیر 16 فروردین 1348 به پادگان اعزام شد. آیت الله بطحائی ضمن خدمت موفق شد کارشناسی ارشد فلسفه خود را در سال 1352 از دانشگاه تهران اخذ کند.آیت الله بطحائی پس از سپری کردن خدمت وظیفه مجدداً به حوزه علمیه برگشته و ضمن استخدام در آموزش و پرورش قم در سمت دبیری در حوزه مشغول به ادامه تحصیل شد و از محضر آیات عظام حضرت امام(ره) قبل از تبعید، گلپایگانی و حاج شیخ هاشم آملی و علّامه طباطبائی به مدت 27 سال مستفیذ گشت و در سال 1355 برای گرفتن دکتری در رشته فلسفه به مصر رفت. وی همچنین موفق شد در سال 1360 دکتری خود را در رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی از دانشگاه تهران اخذ کند. 

در 6 بهمن 1341 شاه برای نخستین بار قصد سفر به قم را داشت که به فرمان امام خمینی(ره)، آیت الله بطحائی به همراه دیگر روحانیون مبارز، راهپیمایی عظیمی راه اندازی کردند به ترغیب و تحریک علیه نظام طاغوتی پرداختند سرانجام با حضور چشم گیر مردم مذهبی قم با مأمورین ساواک و شهربانی وقت درگیری حاصل شد و برنامه از پیش تعیینی برای استقبال به شکست گرائید و شاه فردای آن روز که به قم آمد با کمال عصبانیت در نطق خود به توهین و جسارت آنها پرداخت.آیت الله بطحائی از مبارزین نهضت امام خمینی(ره) بود و ملاقات هایی با مبارزین 15 خرداد در زندان بندرعباس، قزل قلعه تهران، از جمله شهید مهدی عراقی داشت و پیام هایی ردّ و بدل می کرد. در کارنامه مبارزاتی وی سابقه دستگیری در تهران، مشهد، میناب، بندرعباس به چشم می خورد. 

آیت الله بطحائی در سال 1365 از آموزش و پرورش به آموزش عالی، مجتمع آموزش عالی قم(پردیس) منتقل شد. وی در گروه حقوق مشغول تدریس شد و به عضویت در هیئت علمی این دانشگاه درآمد. همچنین وی بطور همزمان در حوزه علمیه قم به تدریس خارج در بحث های قضاء، شهاده، حدودیات و عقود مشغول بود. 

ریاست دبیرستان دین و دانش استان قم در سال 1358اولین استاندار و نماینده امام خمینی(ره) از 22 بهمن 1357 در چهارمحال بختیارینماینده ولی فقه و امام جمعه گلپایگان 1373- 1376 

فاطمه(س) کوثر رسالت مهدی(عج) گل ولایتترجمه تلفیقی تکمله المنهاج آیت الله العظمی خوئیطریق العباد (رساله توضیح المسائل)استفتاءات (مجموعه پرسش ها و پاسخ های حقوقی)فمینیسم از نظر اسلام و دیگر مللحقوق بشر از دیدگاه اسلام و غربندای فطرتاخلاق تحلیلی اسلام 

آیت الله بطحائی در 19 آبان 1388 در خصوص اغتشاشات بعد از انتخابات ریاست جمهوری دهم در بیانیه ای به رهبران اغتشاشات نوشت:«بسمه تعالیهشدار حضرت آیت الله بطحائی گلپایگانی به – آقایان کروبی و میرحسین موسویپیمان شکنی کار سُست عنصران استقال الله تعالی: ولاتکونوا کالّتی نقضت غزلها من بعد قوهٍ انکاثا- صدق الله العلی العظیم (نحل/92)- نباشید مانند آن زن که واتابید رشته های خود را پس از استوار شدن تارهای گسیخته.در قرآن کریم ضرب المثلی است توأم با سرزنش برای آن هایی که نشستند و پراکندگی و آشفتگی های خود را سامان بخشیدند و سپس با دست خود، آن را مجدداً پراکنده کردند.پناه بر خدا که انقلابیون ما، مصداق این آیه شریفه قرار بگیرند و از نکوهش آن پند نگیرند.خطاب من در این تذکر به – آقای مهدی کروبی و میرحسین موسوی – است.آیا می دانید اردو کشی شما در روزهای یوم الله مانند 13 آبان و موضع گیریهای ضدّ انقلاب و رهبری، چه پیامدهای ناپسندی در بر دارد؟ شما فکر کنیدکه چه کسانی در مقابله شما خوشحال می شوند؟! آیا خدا و پیامبر و ائمه و روح ملکوتی امام راحل و شهداء و خانواده داغ دار و جانبازان و آزادگان درگیر رنج و درد یا آمریکای جنایتکار و اسرائیل غاصب و انگلیس پیر استعمار؟! تردید نکنید که دشمنان اسلام و انقلاب و ملت ایران از حرکات شما خوشحال می شوند.خلاصه کلام اینکه اگر برای خدا انقلاب کردید و عمر و جوانی خود را در راه اسلام و قرآن و سنت صرف نمودید – اینک نیز برای خدا – با رهبری انقلاب و اکثریت قریب به اتفاق ملت، همگام شوید و دست از مخالفت بردارید و دشمن را از خود مأیوس کنید و علی فرض اینکه اگر هم حقی از شما پایمال شده است به امام علی علیه السلام تأسی کنید که فرمود: اما حقی فقد ترکته مخافه ان یرتد الناس عن دینه ( بحارالانوار/ج43/ص171).و اگر خدای نکرده برای ریاست بوده است – امام صادق علیه السلام فرمود: من طلب الرئاسه هلک( اصول کافی/ج2/ص297).امید است آنچه به عرض رسید، دوستانه و مشفقانه تلقی گردد و از خیل عظیم ملت و اقیانوس پرتلاطم جمعیت در روزهای آینده همچون همیشگی مشت خود را علیه آمریکا و انگلیس و اسرائیل –  دشمنان بشریت – بلند کنید و اجازه هیچ گونه رخنه اختلاف میان یکپارچگی ملت رنج کشیده و مظلوم خود راه ندهید.والسلامسید هاشم بطحائی گلپایگانی» 

17 خرداد 1393 آیت الله بطحائی بیانیه ای در خصوص مذاکرات هسته ای صادر کرد:«بسم الله الرحمن الرحیمهشدار سیاسی قرآن کریم به تیم مذاکره کننده ایران و 1+5وَلَن تَرضى عَنکَ الیَهودُ وَلَا النَّصارى حَتّى تَتَّبِعَ مِلَّتَهُم قُل إِنَّ هُدَى اللَّهِ هُوَ الهُدى وَلَئِنِ اتَّبَعتَ أَهواءَهُم بَعدَ الَّذی جاءَکَ مِنَ العِلمِ ما لَکَ مِنَ اللَّهِ مِن وَلِیٍّ وَلا نَصیرٍ ( بقره/120) ای پیامبر، یهود ومسیحیت حرف های تو را نمی پسندند و قبول ندارند مگر تو تابع آن ها شوی بگو هدایت الهی تنها هدایت است و اگر از خواسته ی آن ها پس از آنکه آن ها را شناختی پیروی کنی از ولایت خدا خارج شده و یاری نخواهی شد.هر چند مخاطب نزولی آیه شریفه، پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله است لکن این خطی مشی است که خداوند متعال برای پیروان قرآن تا قیامت مشخص نموده. امروز ما مخاطب این هشدار می باشیم و ملاحظه می گردد که 1+5 ترکیبی از یهود و مسیحیت است که سرسختانه و مزورانه چند سال است تیم مذاکره کننده ایران را به تمسخر گرفته و حتی یک گام به جلو برنداشته است و می کوشد با گرفتن زمان و کج دار و مریز شما را خسته کند و نهایتاً امتیاز بگیرد که قهراً پیروز شدن است و از ولایت الهی و نصرت پروردگار که اساس علت محدثه و مبقیه این انقلاب است شما را محروم کند. این ها جز منطق زور و تزویر چیز دیگر ندارند و شما به پیروی از قرآن باید بگویید که – تنها هدایت الهی یعنی نداشتن تسلیحات کشتار جمعی مرام ما است – که می گویید اما آن ها حرف خود را می زنند و کوتاه هم نخواهند آمد چنانکه قرآن با نفی ابد ماهیت آن ها را بر ملا می کند و از عناد این ها همین بس که انتخابات سوریه که دمکراسی ترین انتخابات دنیا است و جناب بشّار با 88٫7 % رأیی که به خود اختصاص داد، آن را مسخره و نامشروع و توهین به ملتی که رأی داده معرفی می کنند. آیا از این ها انتظار توافق دارید! حاشا و کلّا!خود را معطل نکنید و بیش از این هزینه مالی و حیثیتی صرف نکنید و قاطعانه بگویید – ان هدی الله هو الهدی– و از دستورالعمل سوره مبارکه کافرون پیروی نمایید که – قُلْ یَا أَیُّهَا الْکَافِرُونَ لَا أَعْبُدُ مَا تَعْبُدُونَ وَلَا أَنتُمْ عَابِدُونَ مَا أَعْبُدُ وَلَا أَنَا عَابِدٌ مَّا عَبَدتُّمْ وَلَا أَنتُمْ عَابِدُونَ مَا أَعْبُدُ لَکُمْ دِینُکُمْ وَلِیَ دِینِ-نه شما حرف ما را که می گوییم دنبال ساخت بمب نیستیم قبول دارید و نه ما حرف های شما را مبنی بر تعطیلی تأسیسات صلح آمیز هسته ای قبول داریم پس شما جای خود و ما هم جای خود.لذا مذاکره بی ثمر و فرساینده نخواهیم داشت که عزت انقلاب و ملت در این هشدار قرآن است و هنگامی که شما را به فرمان قرآن جدّی تلقی کردند به ناچار کوتاه خواهند آمد همان طور که یهود و نصاری با پیامبر اعظم صلی الله علیه وآله کوتاه آمدند. گوش به فرمان قرآن باشید تا ضرر نبینید و پشیمان نشوید که پشیمانی سودی ندارد.والسلامسید هاشم بطحائی گلپایگانی» 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۸:۲۱

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۸:۲۳

آیت الله سید هاشم بطحائی گلپایگانی

خلاصه زندگی نامه

 آیت الله سید هاشم بطحائی گلپایگانی، اولین استاندار و نماینده امام خمینی(ره) بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در چهارمحال بختیاری که تدریس در حوزه و دانشگاه را نیز در کارنامه سوابق خود دارد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع