جستجو در مطالب و اشخاص
آیت ‌الله سید مهدی‌ یثربی‌ کاشانی‌ در سال‌ 1304 در کاشان‌ متولد شد. نسب خاندان یثربی به "عبدالله الباهر" فرزند امام سجاد(ع) می رسد. پدرش،‌ "آیت ‌الله سید محمدرضا کاشانی"‌ از روحانیون کاشان بود. سید مهدی یثربی در کودکی‌ از داشتن‌ پدر محروم‌ شد و تحت‌ کفالت‌ برادرش‌ "آیت ‌الله سید علی‌ یثربی"‌ قرار گرفت‌. سید مهدی یثربی تحصیلات خود را با ورود به مدرسه علمیه کاشان آغاز کرد و مقدمات علوم دینی را در آنجا فراگرفت. او در سال 1327  به حوزه علمیه قم رفت و به فراگیری دروس خارج فقه و اصول پرداخت. آیت الله سید مهدی یثربی پس از فوت برادرش که زعامت دینی مردم کاشان را بر عهده داشت، در سال 1338 به نمایندگی از "آیت الله بروجردی به کاشان بازگشت و به تدریس دروس دینی و ارشاد مردم پرداخت. آیت الله یثربی پس از ورود به کاشان به تأسیس حوزه علمیه مبادرت ورزید. او مبارزات خود را در راستای نهضت اسلامی امام(ره ) آغاز کرد. آیت الله یثربی بخصوص با ایراد سخنرانی‌های افشاگرانه به مبارزه علیه رژیم پهلوی می‌پرداخت و در سالهای 1357 – 1356 بر شدت مبارزات خود افزود و همواره رهبری مبارزات مردم کاشان را بر عهده داشت. آیت الله یثربی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، فعالانه در صحنه بود؛ او در مرداد ماه 1358 از سوی امام(ره) مأمور برگزاری نماز جمعه در شهر کاشان شد، پس از آن در سال 1362 به عنوان نماینده امام(ره) در کاشان منصوب شد و در ادوار اول، دوم و سوم مجلس خبرگان رهبری به نمایندگی از مردم اصفهان حضور داشت. آیت الله سید مهدی یثربی کاشانی در مهر ماه 1385 بر اثر بیماری ریوی درگذشت.  

سید مهدی یثربی در کاشان‌ دروس‌ مقدمات‌ و ادبیات‌ را فرا گرفت‌ و پس از مهاجرتی کوتاه به قم، مجددا در کاشان در مدرسه‌‌ علمیه ‌ای‌ که‌ برادرش، "آیت الله سید علی یثربی"‌ تأسیس‌ کرده‌ بود، به تحصیل‌ پرداخت‌ و مقدمات‌ و سطح‌ را نزد "شیخ‌ محمود نجفی"‌ و برادر خود فراگرفت‌. سید مهدی یثربی در سال‌ 1327 برای‌ ادامه‌‌ تحصیل‌ به‌ قم‌ عزیمت‌ کرد؛ او درس‌ خارج‌ را نزد "آیت ‌الله بروجردی"‌ و فقه‌ و اصول‌ را نزد آیات‌: "سلطانی‌، مرعشی‌ نجفی‌، امام‌ خمینی‌(ره)، محقق‌ داماد، گلپایگانی‌ و اراکی"‌ آموخت‌ و در مباحث‌ تفسیر و معقول‌ از محضر "آیت ‌الله طباطبایی"‌ مستفیض‌ شد.  

آیت الله یثربی بعد از فوت برادر بزرگوارش قم را به قصد کاشان ترک کرد و به‌ نمایندگی‌ از طرف‌ "آیت‌ الله بروجردی‌" به‌ نوسازی‌ حوزه‌‌ کاشان‌ و تعلیم‌ و تربیت‌ طلاب‌ آن‌ حوزه‌ مشغول‌ شد و در ماه‌های‌ محرم‌ و رمضان‌ به‌ تأسی‌ از سنت‌ اسلامی‌ به‌ موعظه‌ و سخنرانی‌ پرداخت‌. یکی از مهمترین اقدامات او، تقویت سازمان روحانیت و سازماندهی امور تبلیغی طلاب در سه ماه محرم، صفر و رمضان بود؛ او برای‌ اولین ‌بار در کاشان‌ دفتر اعزام‌ مبلغ‌ تأسیس‌ کرد؛ با این‌ طرح‌ مناطق‌ وسیعی‌ از آن‌ ناحیه‌ را از جمله‌ نطنز، دلیجان‌ و برخی‌ شهرها و روستاهای‌ دیگر را تحت‌ پوشش‌ قرار داد. این‌ تحول‌ باعث‌ شد صدها نفر از علاقه‌ مندان‌ را تا سطح‌ عالی‌ تعلیم‌ دهد و جهت‌ ادامه‌‌ تحصیل‌ به‌ قم‌ اعزام‌ کند. تأسیس حوزه علمیه آیت الله سید مهدی یثربی برای تبلیغ احکام شریعت و تقویت نهاد روحانیت، فقط به دعوت طلاب از حوزه قم، اصفهان، مشهد و نجف اکتفا نکرد و خود نیز حوزه کاشان را که تقریبا راکد شده بود، بازسازی کرد و حوزه ای به نام برادر بزرگوارش در سال 1347 هجری شمسی راه اندازی کرد تا از یک سو به احیا و تقویت حوزه علمیه کهن کاشان بپردازد و از سوی دیگر به تبلیغ و ارشاد مردم همت گمارد. ایشان علاوه بر تأسیس‌ حوزه‌‌ علمیه‌ در کاشان‌ و قمصر، تأسیس‌ کتابخانه‌ های‌ متعدد، تأسیس‌ صندوق قرض‌ الحسنه‌، احداث‌ درمانگاه‌ و… را به انجام رسانید.  

آیت‌ الله یثربی‌ از ابتدای‌ حضور در کاشان‌، با آغاز نهضت‌ امام‌ خمینی(ره)‌ به‌ مبارزه‌‌ سیاسی‌ و اجتماعی‌ با رژیم‌ حاکم‌ برخاست‌ و طی حکمی از سوی امام خمینی(ره)، به وکالت امور شرعی ایشان منصوب شد؛ شهر کاشان به‌ علت‌ نزدیکی‌ به‌ قم‌ کانون‌ مبارزات‌ سیاسی‌ بود؛ آیت ‌الله‌ یثربی‌ در کاشان‌ به‌ آگاهی‌ و اطلاع ‌رسانی‌ می‌پرداخت‌ و مبارزات‌ قم‌ را در کاشان‌ منعکس‌ می‌کرد؛ او علاوه‌ بر این‌، پیام‌ها و اطلاعیه‌ های‌ انقلابی‌ را به‌ مردم‌ می‌رساند. تثبیت مرجعیت امام خمینی(ره) آیت الله یثربی بعد از دستگیری‌ امام(ره)‌ همراه‌ سایر روحانیون‌ به‌ تهران‌ عزیمت‌ کرد. او‌ بعد از رحلت "آیت‌ الله حکیم‌" به‌ تثبیت‌ مرجعیت‌ امام‌ خمینی(ره)‌ در منطقه‌ پرداخت‌ و در جریان‌ حمله‌‌ اسرائیل‌ به‌ فلسطین‌ و مردم‌ جنوب‌ لبنان‌ به‌ موضع‌گیری‌ پرداخت‌. مبارزه با پهلوی آیت الله سید مهدی یثربی‌ در اعتراض‌ به‌ جشن‌های‌ 2500 ساله‌‌ شاهنشاهی‌، تغییر تاریخ‌ هجری‌ به‌ پهلوی‌ و سایر حوادث‌، آشکارا موضع‌ گرفت‌. او همچنین‌ با مظاهر فساد در کاشان‌ به‌ مخالفت‌ پرداخت‌ و بسیاری‌ از کانون‌ های‌ فساد را به‌ مکان تربیتی‌ تبدیل‌ کرد. منزل‌ ایشان‌ در دوران‌ نهضت‌، محل‌ حضور انقلابیون‌ و مسجد "حبیب ‌بن‌ موسی"‌ پایگاه‌ مبارزاتی‌ او بود. او‌ در طول‌ مبارزات‌ سیاسی‌ خود بارها به‌ ساواک‌ و شهربانی‌ احضار شد و مورد سؤال‌ و جواب‌ قرار گرفت‌؛ ساواک‌ نظارت‌ کاملی‌ بر فعالیت‌های‌ وی‌ داشت‌ اما ایشان‌ هیچ‌ وقت‌ از مبارزه‌ سیاسی‌ دست‌ نکشید و در سال‌های‌ منتهی‌ به‌ پیروزی‌ انقلاب‌ اسلامی‌ به‌ برگزاری‌ تظاهرات‌ و انسجام‌ تشکیلاتی‌ انقلابیون‌ پرداخت‌.  

آیت الله سید مهدی یثربی‌ بعد از پیروزی‌ انقلاب‌ اسلامی‌ فعالیت‌های‌ خود را در کاشان‌ ادامه‌ داد و با تحرکات‌ مخالفان‌ و ضد انقلابیون‌ به‌ مبارزه‌ پرداخت‌. او از مرداد ماه 1358 به‌ حکم‌ امام‌ خمینی(ره)‌ به‌ اقامه‌‌ نماز جمعه‌ پرداخت‌ و در 4 اردیبهشت ماه 1362‌ با حکم‌ ایشان‌ به‌ عنوان‌ نماینده‌‌ ولی‌ فقیه‌ در کاشان‌ منصوب‌ شد. 

آیت الله یثربی در آذر ماه 1361 به نمایندگی از مردم استان‌ اصفهان‌ در نخستین دوره مجلس‌ خبرگان‌ رهبری‌ انتخاب‌ شد؛ او پس از آن در مهر ماه 1369 در انتخابات مجلس دوم خبرگان رهبری به نمایندگی از مردم اصفهان حضور داشت و پس از آن در دوره سوم این مجلس نیز تداوم یافت. 

آیت الله سید مهدی یثربی کاشانی در 8 مهر ماه 1385 بر اثر بیماری ریوی که ناشی از مصدومیت شیمیایی بود‌، در تهران‌ درگذشت‌. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۱:۱۷

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۱:۱۸

آیت الله سید مهدی یثربی

خلاصه زندگی نامه

 آیت الله سید مهدی یثربی کاشانی، نماینده مردم اصفهان در ادوار اول، دوم و سوم مجلس خبرگان رهبری بود که امامت جمعه کاشان و نمایندگی حضرت امام(ره) را در کاشان برعهده داشت. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع