جستجو در مطالب و اشخاص
آیت الله سید محمد واعظ موسوی فرزند مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حاج سید احمد واعظ موسوی، خرداد ماه 1343 در خانواده ای متدین و مذهبی در روستای "قره تپه" از بخش "تسوج" در منطقه "شبستر" متولد شد. ایشان در محیط خانواده و تحت تربیت پدر دلسوز و فرزانه اش با اسلام و قرآن و محبت به اهل بیت پیامبراکرم(ع) آشنا شد.آیت الله واعظ موسوی در حوزه علمیه قم به تحصیل علوم دینی پرداخت و از اساتید بزرگی کسب فیض کرد. سپس به تدریس در حوزه های علمیه پرداخت و شاگردان زیادی را تربیت کرد.آیت الله واعظ موسوی در دوره چهارم مجلس خبرگان رهبری به عنوان نماینده مردم آذربایجان شرقی حضور داشت همچنین وی عضویت در کمیسیون های سیاسی-اجتماعی  و حراست و پاسداری از ولایت فقیه را نیز در کارنامه سوابق خود دارد. 

آیت الله واعظ موسوی دوران طفولیت و نوجوانی را در روستای محل تولدش گذراند و در طول این مدت بین دوستان و اهل محل به عنوان فردی مذهبی و دانش آموزی جدی شناخته شد. ایشان با وجود مشکلات و محدودیت های منطقه، تحصیلات خود را با موفقیت به پایان رساند، و موفق به کسب دیپلم تجربی گردید. پس از آن به تحصیل در دانشگاه تبریز پرداخت ولی به جهت اشتیاق به معارف دین و علوم حوزوی، زادگاه خود را ترک نموده و برای فراگیری معارف و علوم اهل بیت(ع) راهی قم شد. تحصیلات حوزویآیت الله واعظ موسوی تحصیلات حوزوی خود را در سال 1365 در مدرسه علمیه عترت آل محمد(ص) آغاز کرد و با تلاش چشم گیر خود، دوره ده ساله سطح را در مدت چهار سال به پایان رساند. مهم ترین اساتید ایشان در این دوره حضرات آیات آدینه وند، مدرس، فشارکی، وجدانی فخر، اعتمادی، پایانی و ستوده بودند. ایشان در سال 1369 دروس خارج فقه و اصول را آغاز نمود و از محضر اساتید بزرگوار حوزه بهره گرفت. عمده مباحث فقهی را نزد آیت الله العظمی تبریزی(ره) ومباحث اصولی را در خدمت آیت الله العظمی وحیدخراسانی فرا گرفت؛ و از محضر حضرات آیات عظام بهجت(ره)، فاضل لنکرانی(ره)، شبیری زنجانی و مکارم شیرازی مستفیض شده و در مباحث فلسفی و اسفار از محضر حضرت آیت الله انصاری شیرازی استفاده نمود.  

آیت الله آدینه وندآیت الله مدرسآیت الله فشارکیآیت الله وجدانی فخرآیت الله اعتمادیآیت الله پایانیآیت الله ستودهآیت الله العظمی تبریزیآیت الله العظمی وحیدخراسانیآیت الله بهجت(ره)آیت الله فاضل لنکرانی(ره)آیت الله شبیری زنجانیآیت الله مکارم شیرازیآیت الله انصاری شیرازی 

آیت الله واعظ موسوی از سال دومِ طلبگی به عنوان مدرس در مدرسه محل تحصیل خود اشتغال داشت، و با توفیق الهی در تدریس و تحصیل و خدمت به طلاب حوزه های علمیه مختلف از جمله مدرسه عترت آل محمد(ص) مدرسه معصومیه(س) قم و مدرسه امام خمینی(ره) شهرستانِ گرگان به موفقیت های چشمگیر نائل آمد. ایشان از سال 1366 به عنوان مدرس سطوح مختلف در حوزه علمیه شناخته شده و در بین طلاب و فضلا از محبوبیت ویژه ای برخوردار است. آیت الله واعظ موسوی سال های متمادی در مقطع سطوح عالی حوزه علمیه در مدارس امام خمینی(ره)، فیضیه، دارالشفاء، و آیت الله العظمی گلپایگانی(ره) به تدریس اصول (رسائل و کفایه) و فقه (مکاسب) اشتغال داشته اند. ایشان از سال 1390 که به تدریس درس خارج مشغول شده، مورد استقبال طلاب جوان قرار گرفته اند؛ روزانه نزدیک به هزار نفر از طلاب و فضلای حوزه علمیه در کلاس های مختلف درسِ ایشان حاضر می شوند. شاگردانِ بی شماری که ایشان در طول سالیان متمادی تربیت نموده اند، هم اکنون به تدریس و پژوهش در بخش های مختلف علوم دینی، امور اجرایی و تبلیغ در مناطق مختلف کشور اشتغال دارند. 

آیت الله واعظ موسوی در دوران جوانی و اوائل دوران طلبگی که مصادف با ایام جنگ تحمیلی استکبار علیه نظام اسلامی ایران بود، بارها به عنوان بسیجی به مناطق جنگی اعزام شده و در واحدهای مختلفی مانند واحد زرهی، توپخانه، تعاون و بهداری، همگام با سایر رزمندگان به دفاع از میهن اسلامی پرداختند. ایشان در موقعیت های مقتضی جهت تبلیغ دین و مکتب اهل بیت و ترویج آرمان های انقلاب، در مناطق مختلف کشور حضور یافته اند. 

آیت الله واعظ موسوی علاوه بر فعالیت های حوزوی همانند تدریس و ایفای نقش در امور اجرائی و تصمیم گیری های کلان حوزوی، در مجموعه های خودجوش حوزه همانند "نشستِ دوره ای اساتید سطوح عالی و خارج" ، "مجمع عالی تفسیر" و "مجمع عالی اساتید علم اصول" حضور داشته، و در مناطق مختلف آذربایجان حضور پیدا کرده اند. ایشان در طی این مدت با آحاد مردم در ارتباط بوده و جهت حل مشکلاتشان کوشا بودند. 

نماینده مردم استان آذربایجان شرقی دوره چهارم مجلس خبرگان رهبریعضویت در کمیسیون سیاسی-اجتماعیعضویت در کمیسیون حراست و پاسداری از ولایت فقیه 

الفوائدالادبیه فی شرح الصمدیه؛ که یک دوره فشرده و کامل ادبیات عرب بوده و مورد استفاده اساتید و دانش پژوهان حوزه و دانشگاه قرار گرفته است. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۷:۲۴

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۷:۲۵

آیت الله سید محمد واعظ موسوی

خلاصه زندگی نامه

 آیت الله سید محمد واعظ موسوی، نماینده مردم آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان رهبری که عضویت در کمیسیون حراست و پاسداری از ولایت فقیه را نیز در کارنامه سوابق خود دارد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع