جستجو در مطالب و اشخاص
آیت الله سید محمد موسوی نژاد در 10 دی سال 1310 در منطقه "ابرده" از ییلاقات شهرستان "مشهد" واقع در استان "خراسان رضوی" به دنیا آمد. وی پس از حضور در مکتب خانه، به راهنمایی دایی اش "آیت الله شمس خراسانی"، دروس طلبگی را در حوزه علمیه خراسان آغاز کرد، سپس جهت فراگیری تحصیلات حوزوی به شهر نجف عراق رفت و از محضر اساتیدی چون آیات عظام "خوئی، شاهرودی، حکیم، امام خمینی(ره) و ..." بهره برد.آیت الله موسوی نژاد پس از آن به ایران بازگشت و در سال 1349، مدرسه علمیه ای در انتهای کوچه "چهارباغ" شهر "مشهد" برای تربیت و تحصیل طلاب به راه انداخت که به نام وی شهرت یافت و طلاب زیادی چون "حجت الاسلام و المسلمین رئیسی، حجت الاسلام شریعتی، آیت الله شیخ جواد مروی، آیت الله احمدی، آیت الله گنجی، حجت الاسلام و المسلمین وحیدی، درایتی و حسینی فقیه و محمد مروارید" تحت مدیریت مستقیم ایشان مدارج علمی حوزه را در کنار کلاس های اخلاقی خاص ایشان گذراندند.نهایتا در 25 فروردین سال 1395، آیت الله موسوی نژاد در سن 85 سالگی در بیمارستان امام حسین(ع) مشهد به دیار باقی شتافت. 

آیت الله سید محمد موسوی نژاد پس از حضور در مکتب خانه، به راهنمایی دایی اش "آیت الله شمس خراسانی"، دروس طلبگی را در حوزه علمیه خراسان آغاز کرد. وی پس از گذراندن دروس مقدمات، سطح و چند سالی درس خارج فقه و اصول در محضر اساتیدی چون "شیخ هاشم قزوینی، شیخ مجتبی قزوینی، آیت ‌الله هادی میلانی، میرزا جواد آقا تهرانی و آیت الله حسن علی مروارید"، جهت ادامه تحصیل به شهر نجف عراق رفت و در دروس اساتید آن حوزه مانند آیات عظام "خوئی و شاهرودی، حکیم، امام خمینی(ره) و..." شرکت کرد اما به سبب ضعف شدید بینایی به توصیه و تاکید اساتید و دوستانش به "مشهد" بازگشت. 

سال 1349، آیت ‌الله موسوی نژاد به توصیه، حمایت و راهنمایی "میرزا جواد آقا تهرانی"، مدرسه‌ علمیه ‌‌ای در انتهای کوچه "چهارباغ" شهر "مشهد" برای تربیت و تحصیل طلاب به سبک و سیاق متفاوت، منحصر و تحول گرایانه را تاسیس کرد. طلاب فاضل و برجسته‌ ای تحت مدیریت مستقیم ایشان در این مدرسه که بعدها به نام ایشان شهرت یافت، مدارج علمی حوزه را در کنار درس اخلاق و عقاید و احکام گذراندند.توجه به مسائل اخلاقی و معنوی، انس با آداب، ادعیه و قرآن و اهتمام به نماز شب و نوافل در کنار توجه گسترده و خاص به دروس در کنار تحقیق و تفحص و مباحثه از ویژگی های آموزشی این مدرسه بود. 

شاگردان آیت الله سید محمد موسوی نژاد عبارتند از: -حجت الاسلام مهدی مروارید -سید ابراهیم رئیسی -محمد مروارید -حجت الاسلام محمد حسن ربانی ‌بیرجندی -مهدی موسوی ‌نژاد -حجت الاسلام محسن جهانگیر -سید حمید علوی -سید محسن علوی -آیت الله شیخ جواد مروی -و... 

اواخر سال 1394، آیت الله سید محمد موسوی نژاد به دلیل سكته مغزی در بیمارستان "قائم(عج)" مشهد بستری شد؛ پس از آن وی در سحرگاه روز 25 فروردین سال 1395 و در سن 85 سالگی در بیمارستان امام حسین(ع) "مشهد" دار فانی را وداع گفت. 26 فروردین، مراسم تشییع پیكر آیت الله موسوی نژاد با حضور آیت الله سیداحمد علم الهدی، نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی و امام جمعه مشهد، شماری از علما، مدیر، اعضا و دبیر شورای عالی حوزه علمیه خراسان، از حسینیه "نجفی ها" واقع در كوچه "چهار باغ" به سمت حرم مطهر رضوی برگزار شد. پیکر این عالم ربانی پس از طواف در حرم امام رضا(ع) و ادای نماز میت به امامت آیت الله سیدان، برای خاکسپاری به رواق دارالعباده انتقال یافت. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۳:۴۳

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۳:۴۴

آیت الله سید محمد موسوی نژاد

خلاصه زندگی نامه

آیت الله سید محمد موسوی نژاد، موسس و مدیر مدرسه علمیه موسوی نژاد مشهد و از اساتید اخلاق حوزه علمیه خراسان بود.

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع