جستجو در مطالب و اشخاص
آیت الله سید محمد سجادی عطاآبادی در سال 1326 در "عطاآباد دهاقان" از توابع استان اصفهان به دنیا آمد؛ پدرش، سید ابوالحسن اصفهانی از وعاظ اصفهان بود که سالها به عنوان امام جماعت مساجد عطاآباد و دهاقان به ارشاد و تبلیغ دین همت داشت. فعالیتهای سجادی علیه رژیم پهلوی سبب شد که او تحت تعقیب ساواک قرار گیرد و به نجف اشرف هجرت کند؛ او در نجف، به درس فقه حضرت امام(ره) و درس اصول شهید آیت الله سید مصطفی خمینی می‌رفت؛ او از شاگردان حضرت امام خمینی(ره) بود که درس امام(ره) تحت عنوان "دراسات فی البیع" را تقریر کرده است؛ این تقریرات توسط انتشارات جامعه مدرسین قم به چاپ رسید و آیت الله سجادی به خاطر آن از سوی امام(ره) تقدیرنامه گرفت؛ او از نجف تا پاریس امام(ره) را همراهی کرد و با ایشان به ایران بازگشت. عضویت در گروه روحانیون مبارز خارج از کشور، نمایندگی امام(ره) جهت رسیدگی به مسلمانان جنوب لبنان، مستشاری دیوان عالی کشور و مدیریت مؤسسه آموزشی و پژوهشی علامه آیت الله مصطفی خمینی از جمله سوابق آیت الله سجادی عطاآبادی به شمار می آیند. 

سید محمد سجادی عطاآبادی دوره طلبگی را در اصفهان آغاز کرد و بعد به نجف اشرف هجرت کرد. سجادی پس از پایان دروس سطح، به درس خارج فقه امام(ره) مشرف شد و در جلسات درس امام(ره) در نجف اشرف که فقه "بیع" را تدریس می کردند، شرکت کرد؛ او 10 سال در درس امام(ره) شرکت داشت و در ضمن یادگیری دروس، تقریرات درسهای امام(ره) را نوشت و به خدمت ایشان داد که حضرت امام(ره) از آن تقدیر کردند. سید محمد سجادی از شاگردان نزدیک شهید آیت الله سید مصطفی خمینی نیز بوده است که در جلسات درس اصول و تفسیر ایشان شرکت می کرد و آشنایی با ایشان فقط به درس محدود نبود و همیشه همراه آیت الله مصطفی خمینی بود. سجادی عطاآبادی گواهی اجتهاد خود را از آیات عظام: "مرعشی نجفی و فاضل لنکرانی" دریافت کرده است.  

سید محمد سجادی عطاآبادی به دلیل فعالیت علیه رژیم پهلوی در اصفهان تحت تعقیب ساواک بود؛ او پس از چندین بار دستگیری توسط ساواک مجبور به هجرت به عراق شد و در نجف اشرف اقامت کرد. او در عراق مدتی در زندان های مختلف دستگیر بود؛ وقتی امام(ره) مطلع شدند، در صحبت با استاندار وقت زمینه آزادی او را فراهم کردند؛ سید محمد سجادی پس از آن در خدمت حضرت امام(ره) بود؛ او از شاگردان امام خمینی(ره) و آیت الله شهید مصطفی خمینی بود. سید محمد سجادی به همراه دیگر روحانیونی که در زمان حضور امام(ره) در عراق، نمی توانستند در ایران بمانند و به شهر نجف آمده بودند، مجموعه ای به نام روحانیون مبارز خارج از کشور را تشکیل دادند. سید محمد سجادی همراه امام(ره) در سفر به پاریس بود و با امام(ره) به ایران بازگشت.  

-نماینده امام(ره) جهت رسیدگی به مسلمانان جنوب لبنان -کمک به تأسیس حزب الله لبنان -عضویت در گروه روحانیون مبارز خارج از کشور -حضور در جبهه های جنگ تحمیلی -عضویت در نیروهای مقاومت بسیج -استاد خارج فقه حوزه علمیه قم -مستشار دیوان عالی کشور -مدیر مؤسسه آموزشی و پژوهشی علامه شهید آیت الله مصطفی خمینی -خادم افتخاری آستان قدس رضوی  

آیت الله سجادی به عنوان مستشار دیوان عالی کشور در سال 1386 حکم اعدام "هاشم آقاجری" را لغو کرد؛ هاشم آقاجری در 29 خرداد ماه 1381 به دعوت شورای هماهنگی جبهه دوم خرداد همدان به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد درگذشت دکتر شریعتی درباره پروتستانیسم اسلامی در خانه معلم همدان سخنرانی کرد؛ او در بخشی از سخنان خود به مراجع و مقلدان آنها اهانت کرد و اسلام را اسلامی 1400 سال قبل معرفی و مدعی ناکارآمدی آن در عصر فعلی شد؛ پس از انتشار سخنان او موجی از اعتراضات از سوی گروه ها و شخصیت های مذهبی، سیاسی و فرهنگی صورت گرفت که ضمن محکوم کردن او خواستار برخورد قاطع با او بودند؛ همزمان با این اعتراضات سازمان مجاهدین انقلاب نیز از آقاجری حمایت کرد؛ پس از آن بسیاری از علما و همچنین جامعه مدرسین حوزه علمیه قم سخنان او را محکوم کردند. پس از این موضع گیری صریح و قاطع روحانیون و مراجع، عده ای از متدینین همدان و رئیس دادگستری همدان به عنوان مدعی العموم با شکایت از آقاجری پرونده قضایی برای او تشکیل دادند که پس از چندین نوبت احضار به دادگاه و عدم حضور وی حکم دستگیری وی صادر و پس از آن به اعدام محکوم شد؛ بعد از صدور این حکم، آیت الله سجادی به عنوان مستشار دیوان عالی کشور وارد پرونده شد و حکم صادره را غیرقانونی و غیرشرعی تشخیص داد و به همراه سایر قضات شعبه آن را لغو کرد؛ او با تاکید براینکه پس از بررسی پرونده نظر ما بر این شد که حکم، خلاف قانون و شرع است و باید لغو شود، گفت: «به نظر ما حکم اولیه ای که داده شده بود و در مرحله بعدی به دیوان ارجاع شده بود اساسا شرعی و قانونی نبود... البته این را باید متذکر شوم که ما نامه ای به مقام معظم رهبری نوشتیم و ایشان را در جریان امور پرونده قرار دادیم که ایشان هم در پاسخ به نامه ما اعلام کردند که به وظیفه شرعی خود عمل کنید و آنچه را که تشخیص می دهید شرعی است همان کار را بکنید ما هم سعی کردیم که این حکم را که بر خلاف قانون و شرع بود امضا نکنیم.»  

آیت الله محمد سجادی عطاآبادی در انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در سال 1394 ثبت نام کرد؛ او در انتخابات دوره چهارم مجلس خبرگان رهبری از استان قم کاندید شده بود و به صورت غیر رسمی مورد حمایت اصلاح ‌طلبان قرار داشت اما رأی نیاورد و به مجلس چهارم خبرگان رهبری راه نیافت. آیت الله سجادی در آستانه انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان در خصوص حضور در لیست مورد حمایت اعتدالیون و اصلاح ‌طلبان مجلس خبرگان استان تهران، گفت: «خط فکری من به این افراد نزدیک بوده و احتمال چنین اتفاقی وجود دارد.»  

آیت الله سجادی عطاآبادی مدیر مؤسسه آموزشی و تحقیقاتی علامه شهید مصطفی خمینی است؛ او به دستور امام(ره) مجموعه 28 جلد کتاب با موضوعات فقهی، اصولی و تفسیر از دروس آیت الله سید مصطفی خمینی جمع آوری و چاپ کرده است؛ همچنین کتاب "دروس الاعلام و نقدها" که مجموعه ای از دروس بعضی از بزرگان نجف که آیت الله مصطفی خمینی آن را تقریر و نقد نموده اند نیز به همت آیت الله محمد سجادی و توسط انتشارات مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام(ره) منتشر شده است. کتاب "از صلح حدیبیه رسول اعظم تا نرمش قهرمانانه مقام معظم رهبری" از دیگر تألیفات وی است که در باب مذاکرات هسته ای ایران و قدرتهای جهانی به چاپ رسیده است.  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۹:۴۴

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۹:۴۵

آیت الله سید محمد سجادی عطاآبادی

خلاصه زندگی نامه

 آیت الله سید محمد سجادی عطاآبادی، مرجع تقلید شیعه و از جمله نزدیکترین یاران و شاگردان حضرت امام(ره) و شهید مصطفی خمینی که ریاست مؤسسه علمی و پژوهشی شهید مصطفی خمینی را برعهده دارد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع