جستجو در مطالب و اشخاص
آیت الله سید محمد تقی مدرسی در سال 1324 در شهر کربلا به دنیا آمد. پدر ایشان از بزرگان حوزه های دینی و مادرشان از خاندان شیرازی بودند. محمد تقی مدرسی از سن 8 سالگی تحصیلات علوم دینی را آغاز کرد و در سن 20 سالگی به درجه اجتهاد رسید. او از مبارزان رژیم بعث عراق بود که به دلیل فعالیتها و مقاومت در برابر ظلم و ستم، تحت فشارهای امنیتی و سیاسی قرار گرفته و مجبور به ترک عراق شد؛ پس از آن آیت الله مدرسی فعالیتهای جهادی خود را در کویت ادامه داد؛ او که از طرفداران انقلاب اسلامی ایران بود، چند ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به ایران آمد و در ایران اقامت کرد؛ او با سقوط صدام، پس از 33 سال تبعید به زادگاه خود، کربلا بازگشت. پس از بازگشت آیت الله مدرسی به عراق نخستین مدرسه علمیه پس از سقوط صدام با نام حوزه الامام القائم(عج) تأسیس شد؛ این مدرسه از جمله مدارس القائم(عج) است که تحت نظر آیت الله مدرسی در کشورهای ایران، سوریه، افغانستان و برخی از کشورهای آفریقایی احداث شده است.  

پدر آیت الله مدرسی، آیت الله سید محمد کاظم مدرسی از بزرگان حوزه های دینی از جمله حوزه علمیه کربلا و پدر بزرگ ایشان نیز آیت الله سید محمد باقر مدرسی مرجع تقلید زمان خود بوده است. آیت الله سید محمد تقى مدرسى از سوى مادر وابسته به خاندان شیرازى هستند که این خاندان نقش سازنده ای در حوزه هاى علمیه و نیز سابقه جهاد در صحنه هاى سیاسى داشته است. مادر ایشان دختر "آیت الله العظمى سید مهدى شیرازى"، خواهر مرجع معاصر "آیت الله العظمى سید محمد شیرازى" و خواهر "شهید آیت الله سید حسن شیرازى" هستند؛ همچنین میرزا سید حسن شیرازى معروف به میرزای شیرازی، رهبر نهضت تنباکو بر ضد استعمار انگلیس در ایران و "آیت الله میرزا محمد تقى شیرازى" رهبر انقلاب عراق علیه استعمار انگلیس نیز از این خاندان هستند.  

سید محمد تقی مدرسی قبل از 8 سالگی تحصیل در مؤسسه های دینی و در نزد بزرگان علم را آغاز کرد؛ او در سن 20 سالگی به درجه اجتهاد رسید و پس از آن در زمینه فقه استدلالی به نویسندگی پرداخت؛ تسلط آیت الله مدرسی در زمینه فقه استدلالی به اندازه ای بود که توانست به تدریس این مباحث بپردازد. او در کنار تحصیلات فقهی، پژوهشهای بسیاری در زمینه های قرآن کریم و احادیث رسول اکرم(ص) انجام داد. 

آیت الله محمد تقی مدرسی چهره ای بارز در دنیای جنبش اسلامی هستند؛ به علت اوج گرفتن فعالیتهای ایشان در زمینه نشر فرهنگ رسالتى و نیز مقاومت در برابر استبداد و ظلم حاکم در عراق، آیت الله مدرسی تحت فشارهاى امنیتى و سیاسى قرار گرفتند و بر این اساس در زمستان سال 1349 از عراق مهاجرت و در کشور کویت اقامت کردند. آیت الله مدرسی در کشور کویت حرکت جهادى خود را براى مبارزه با نظامهاى ظالمانه خصوصا حکومت عراق از سرگرفته و بر فعالیتهاى خود افزود؛ او از همان دوران اقامت در عراق، اخبار و وقایع انقلاب اسلامى در ایران را پیگیرى مى کرد و با چهره هاى تأثیر گذار در انقلاب اسلامى آشنا بود و در آنسوى مرزهاى ایران به حمایت و پشتیبانى از انقلاب و انقلابیون مى پرداخت. او پس از گذشت چهار ماه از پیروزى انقلاب اسلامى در سال 1358 به ایران مهاجرت کرد و در ایران اقامت گزید. آیت الله مدرسى پس از سقوط صدام به زادگاه خود، کربلا بازگشتند.  

تأسیس حوزه های علمیه آیت الله مدرسى حوزه هاى دینى بسیارى در کشورهاى گوناگون تأسیس کرده اند؛ مدارس علمیه با نام حوزه القائم(عج) تحت اشراف ایشان در ایران، سوریه، افغانستان و برخی از کشورهای آفریقایی احداث شده است؛ حوزه علمیه حضرت قائم(عج) در تهران از جمله این مدارس علمیه است که از بیش از 35 کشور جهان طلاب گرد هم آمده و حدود 1200 عالم دینى از آن فارغ التحصیل شده اند؛ شیخ نمر باقر النمر، روحانی شیعی عربستانی، از جمله شاگردان آیت الله مدرسی بود که برای ادامه تحصیلات حوزوی در حوزه علمیه حضرت قائم(عج) حضور پیدا کرد. آیت الله مدرسی با سقوط صدام به عراق بازگشت؛ پس از بازگشت ایشان حوزه علمیه الامام القائم(عج) در آنجا تأسیس شد؛ زیرا در زمان صدام تمام حوزه های علمیه در کربلا نابود و یا تعطیل شده بود و فقط چند حوزه نجف فعالیت داشتند. صدور روزنامه ها و مجلات با راهنمایى و همکارى آیت الله مدرسی روزنامه ها و مجله هایى صادر شده است که مى توان از آن جمله به هفته نامه "الشهید" که محبوبیت و مقبولیت بسیارى در جهان اسلام پیدا کرده و اثر بزرگى در اشاعه فرهنگ اسلامى در مجامع عربى و اسلامى داشته است اشاره کرد؛ همچنین می توان از نشریه "عاشورا" به مناسبت حماسه عاشورا و سالگرد شهادت امام حسین(ع) صادر مى شود و فصلنامه "البصائر" که به بررسى امور امت اسلامى و مسائل فکرى، فرهنگى و سیاسى آن مى پردازد، یاد کرد. تأسیس انتشارات آیت الله محمد تقی مدرسی چندین انتشارات تأسیس کرده اند که علاوه بر کتابهایشان اقدام به چاپ و نشر دیگر کتب اسلامى نیز مى نمایند که مى توان در این زمینه به انتشارات "المدرسى"، "البقیع" و "محبان الحسین(ع)" اشاره کرد.  

آیت الله مدرسى مجموعه بزرگى از کتابها در زمینه هاى گوناگون با دیدى نوین و الهام گرفته شده از قرآن کریم و احادیث پیامبر واهل بیت(ع) تألیف کرده است؛ ایشان اقدام به تفسیر قرآن کریم به شیوه اى نوین در 18 جلد "تفسیر هدایت" کرده اند؛ در این کتاب به پژوهش درباره مفاهیم قرآن کریم و کشف بینشى هدایتگر جهت یارى و راهنمایى جنبش هاى اسلامى پرداخته شده است. او در زمینه فلسفه پژوهشهایى انجام داده و تحقیقاتى تطبیقى میان فلسفه یونان باستان، فلسفه روز جهان غرب و فلسفه اسلام که نماینده آن قرآن کریم واحادیث پیامبر واهل بیت(ع) است به انجام رسانده است که نتایج این تحقیقات را در کتب ذیل آمده است: "الفکر الاسلامى مواجهه حضاریه" نگرشى نو بر اندیشه اسلامى، "المنطق الاسلامى اصوله و مناهجه" منطق اسلامى، "العرفان الاسلامى" عرفان اسلامى و "مبادى الحکمة" اصول حکمت و ... محمد تقی مدرسی نزدیک به 30 جلد کتاب درباره تاریخ اسلام نوشته که در بیش از 20 جلد آن به بررسى سیره رسول اعظم(ص) و اهل بیت(ع) پرداخته شده، به علاوه در کتاب "التاریخ الاسلامى" امامان شیعه و جنبشهاى مکتبى به بررسى جنبش هاى اصلاحى صدراسلام پرداخته است. آیت الله مدرسی کتابهاى بسیارى در زمینه هاى گوناگون تألیف کرده اند که از مهمترین آنها مى توان به موارد ذیل اشاره کرد: "التشریع الاسلامى" قانونگذارى در اسلام که تاکنون 7 جزء آن به چاپ رسیده است، "الفقه الاسلامى"، "الوجیز فى الفقه الاسلامى" خلاصه فقه اسلامى، "التمدن الاسلامى"، "العمل الاسلامى" و "الوعى الاسلامى". او کتابهاى بسیارى درباره جنبش اسلامى و نقش حقیقى آن در جهان اسلام نوشته است: "النهج الاسلامى"، "تأملات فی مسیرة الحرکة الإسلامیة" اندیشه اى در خط سیر جنبش اسلامى، "التحدى الاسلامى" مبارزه طلبى اسلامى، "البعث الاسلامى" رستاخیز اسلامى و "آفاق الحرکة الإسلامیة و المجتمع الاسلامی" جامعه اسلامى.  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۸:۲۸

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۸:۳۰

آیت الله سید محمد تقی مدرسی

خلاصه زندگی نامه

 آیت الله سید محمد تقی مدرسی، از مراجع تقلید عراق که به دلیل مبارزه با رژیم بعث صدام، بیش از سه دهه را در تبعید و در کشورهای کویت و ایران گذراند. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع