جستجو در مطالب و اشخاص
آیت الله سید محمدباقر اسدی خوانساری در سال 1306 در شهرستان اراک متولد شد. محلّ نشو و نمای ایشان در قم بود. وی پس از گذراندن تحصیلات مقدماتی در قم به فراگیری علوم دینی پرداخت. وی برای تکمیل تحصیلات حوزوی خود به نجف رفت و از محضر اساتید بزرگی بهره جست.آیت الله خوانساری از حامیان نهضت امام خمینی(ره) در نجف بود و پس از پیروزی انقلاب سه دوره در مجلس خبرگان رهبری به عنوان نماینده مردم تهران حضور داشت. 

آیت الله سید محمد باقر اسدی خوانساری پس ازگذراندن دروس مقدماتی، به فراگیری علوم دینی پرداخت و دروس مقدّماتى صرف، نحو، معانى، منطق و رجال را نزد اساتید بزرگی گذراند. سپس دروس مقدّماتى‏ فقه و اصول را از محضر فضلاى حوزه فرا گرفت. آنگاه وارد مراحل سطوح‏عالیه فقه و اصول و فلسفه شد.رسائل را نزد آیت اللّه العظمى والد و مکاسب را نزد آیت اللّه العظمى اراکى و کفایه را نزد آیت اللّه العظمى ‏حاج سید احمد خوانسارى و منظومه سبزوارى را در قم از اساتید فن‏ فرا گرفت. سپس به درس خارج رفت و حدود هشت سال در خارج فقه آیت اللّه العظمى بروجردى و درس خارج فقه و اصول آیت اللّه والد رفت و مقدارى در همان‏ دوران به درس خارج فقه و اصول آیت اللّه العظمى حجّت کوه‏ کمره ‏اى رفت و بعد از فوت آیت الله والد از قم به نجف اشرف رفت و در آن حوزه در درس جمعى از علمای آن‏ وقتِ نجف، مثل آیات عظام: گلپایگانى، اصطهباناتى، شاهرودى، حکیم، شیرازى و خوئى به تحصیل پرداخت؛ لکن عمده ‏تحصیلاتش در نجف، شرکت در درس‏هاى آیت اللّه العظمى سیدعبدالهادى شیرازى و آیت اللّه ‏العظمى خوئى بود و مقدارى هم اسفار را در نجف ‏اشرف نزد حجت الاسلام آقا شیخ صدرا بادکوبه که ‏در منزل به طور خصوصى براى ایشان و آیت اللّه شهید صدر مى ‏گفتند، فراگرفت. 

حجت الاسلام آقا شیخ صدرا بادکوبهآیت اللّه ‏العظمى خوئىآیت اللّه العظمى سیدعبدالهادى شیرازىآیت الله گلپایگانىآیت الله اصطهباناتىآیت الله شاهرودىآیت اللّه العظمى حجّت کوه‏ کمره ‏اىآیت اللّه العظمى بروجردىآیت اللّه العظمى والدآیت اللّه العظمى اراکىآیت اللّه العظمى ‏حاج سید احمد خوانسارى 

آیت الله سید محمد باقر اسدی خوانساری از کارهایى که در نجف اشرف به آن اهتمام زیادی داشت، حمایت کردن از نهضت امام خمینى(ره) در قم بود. از جمله کارهایى که ایشان در این جهت انجام میدادند آن بود که صداى حوزه علمیه قم را به مسلمانان دنیا به بهترین وجه منتقل مى‏کرد و هر چه را که حاج آقا مصطفى خمینى(ره) لازم مى‏دانستند به خارج منتقل شود، انجام مى‏ دادند. 

مجلس اولآیت الله سید محمدباقر اسدی خوانساری در آذرماه 1361 توانست به عنوان نماینده مردم تهران به مجلس خبرگان راه یابد. اولین دوره مجلس خبرگان رهبری در 24 مرداد ماه 1362 با پیام حضرت امام خمینی(ره) افتتاح شد. در این دوره بعد از وفات امام خمینی(ره) مجلس خبرگان مقام معظم رهبری را به عنوان رهبر انتخاب کرد. مجلس دوم و سومآیت الله سید محمدباقر اسدی خوانساری در مهرماه 1369 و آبان 1377 موفق شد با رای مردم تهران به ترتیب در دوره های دوم و سوم مجلس خبرگان راه یابد. 

کتاب قرآن و عهدین؛ مقایسه ‏اى بین پیغمبران در عهدین و قرآنکتاب انصاف در امامتمدارک‏العروه؛ شرحى بر عروه الوثقى، دو جلد 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۷:۳۲

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۷:۳۴

آیت الله سید محمد باقر اسدی خوانساری

خلاصه زندگی نامه

 آیت الله سید محمد باقر اسدی خوانساری، نماینده مردم تهران در ادوار اول، دوم و سوم مجلس خبرگان رهبری بود. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع