جستجو در مطالب و اشخاص
آیت الله سید محسن پور میرغفاری معروف به موسوی تبریزی در 4 اسفند ماه 1329 در تبریز به دنیا آمد. سید محسن فرزند سید عبدالجبار، به سبب علاقه به معارف دینی پس از پایان دوره ابتدایی در سال 1341 برای تحصیل علوم دینی وارد حوزه علمیه تبریز شد. او دروس مقدماتی را در تبریز و نزد بزرگانی چون "شیخ محمد فقیهی"، "شیخ یحیی انصاری" و "آیت ‌الله مستنبط" آموخت و برای ادامه تحصیل راهی حوزه علمیه قم شد و سطوح عالیه را نزد حضرات: "حسینعلی منتظری" و "محمد فاضل لنکرانی" فراگرفت. سید محسن موسوی تبریزی سپس در دروس خارج فقه و اصول آ‌یات عظام: "شیخ محمدتقی بهجت"، "سید محمدرضا گلپایگانی"، "سید شهاب‌ الدین مرعشی نجفی"، "شیخ مرتضی حائری"، "شیخ جواد تبریزی" و "محمدعلی اراکی" شرکت کرد و از محضر آنها کسب فیض کرد. آیت ‌الله موسوی تبریزی در کنار دروس فقه و اصول از تحصیل در مباحث فلسفه، عرفانی و تفسیر غافل نبود و از محضر حضرات: سید مرتضی مستنبط، شهید مطهری، حسن حسن‌ زاده آملی، عبدالله جوادی آملی و میرزا علی مشکینی در این دروس بهره‌ها برد. آیت الله موسوی تبریزی از مبارزین انقلابی بود که با نهضت امام خمینی(ره) آشنا و همگام بود؛ او در پخش اعلامیه های حضرت امام(ره)، دعوت مردم به تقلید از ایشان، تشکیل جلسات و روشنگری طلاب و شرکت در تظاهرات علیه رژیم پهلوی نقش مؤثری داشت تا جاییکه پس از سخنرانی در شهرستان "گنبد" دستگیر و به "تربت جام" تبعید شد. آیت الله محسن موسوی تبریزی حتی در تبعید هم دست از مبارزه برنداشت؛ از این رو بار دیگر به "سقز" در استان کردستان تبعید شد. از مهمترین سوابق آیت الله سید محسن موسوی تبریزی پس از پیروزی انقلاب اسلامی می توان به مسئولیت کمیته های انقلاب در سال 1358، حاکم شرع هیئت 7 نفره استان خراسان، نماینده مردم تبریز در نخستین دوره مجلس شورای اسلامی، نماینده مجلس خبرگان رهبری در مجلس اول و سوم و تدریس در حوزه علمیه قم و نجف اشاره کرد. آیت الله سید محسن موسوی تبریزی، برادر کوچک ‌تر آیت الله سید حسین موسوی تبریزی دبیر کل مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم است.  

سید محسن موسوی تبریزی در سال 1341 پس از گذراندن دوران تحصیل ابتدایی، به حوزه علمیه تبریز وارد شد و در عین حال که دروس حوزه را می‌خواند، درس‌های دوره دبیرستان را نیز به صورت مطالعه ادامه داد. او پس از تحصیل ادبیات فارسی و عربی، در سال 1343 به حوزه علمیه قم وارد شد و در آنجا تحصیلات حوزوی سطح متوسط، سطح عالی، خارج فقه، اصول و دروس فلسفه، عرفان و تفسیر را ادامه داد و از همان سال‌های نخست تحصیل در حوزه، به تدریس نیز ‌پرداخت. آیت الله محسن موسوی تبریزی از اساتید سطح خارج است. اساتید از اساتید آیت الله موسوی تبریزی در فقه و اصول و رجال می ‌توان به آیت ‌الله سید ابوالقاسم خویی، آیت ‌الله محمد علی اراکی، آیت‌ الله سید شهاب ‌الدین مرعشی نجفی، آیت ‌الله مرتضی حائری، آیت‌ الله فانی اصفهانی، آیت ‌الله منتظری، آیت‌ الله محمدتقی بهجت و آیت‌ الله جواد تبریزی اشاره کرد. او در تفسیر، فلسفه و عرفان نیز از اساتیدی چون آیت ‌الله سید مرتضی مستنبط، آیت ‌الله مرتضی مطهری، آیت ‌الله حسن حسن ‌زاده آملی، آیت‌ الله عبدالله جوادی آملی و آیت ‌الله علی مشکینی بهره برد.  

سید محسن موسوی تبریزی از دوران کودکی و نوجوانی با مسائل سیاسی و مبارزات آشنا و در جریان نهضت اسلامی امام خمینی(ره) قرار گرفت؛ او با آنکه 12 سال بیشتر نداشت، در تظاهرات و مبارزات و مجالس سخنرانی علیه رژیم پهلوی شرکت می‌کرد؛ این فعالیت‌های او تا پیروزی انقلاب ادامه یافت. فعالیت‌های سیاسی محسن موسوی تبریزی بیشتر به صورت پخش اعلامیه، نوار و رساله امام خمینی(ره)، تبلیغ اعلمیت و دعوت مردم به تقلید از او، سخنرانی‌ها، تشکیل جلسات و تهییج و روشنگری طلاب و مدرسان وقت، برنامه ‌ریزی و شرکت در مجالس و تظاهرات و اقدام علیه رژیم پهلوی در حوزه علمیه قم و دیگر شهرها بود. او در قیام 29 بهمن ماه 1356 در تبریز شرکت داشت. دستگیری و تبعید در اواخر سال 1356 پس از سخنرانی آیت الله محسن موسوی تبریزی در شهرستان "گنبد" از استان گلستان، ساواک به منزل او در قم هجو ‌برد و ایشان را دستگیر و به شهرستان "تربت جام" از استان خراسان رضوی تبعید کردند. به واسطه فعالیت‌های مبارزاتی آیت الله موسوی تبریزی در محل تبعید، بار دیگر او را دستگیر و به شهرستان "سقز" در استان کردستان تبعید کردند. فعالیت‌های او در آنجا و شکل ‌دادن دو تظاهرات بزرگ منجر به دستگیری و بازداشت او در زندان ساواک سقز و سنندج شد. پس از آن او را به زندان کمیته تهران منتقل کردند و بعد از بازجویی و حدود 2 ماه حبس انفرادی، به زندان قصر منتقل شد که در نهایت در 19 بهمن ماه 1357 از زندان آزاد شد. آیت الله موسوی تبریزی در مدرسه علوی همراه با شهید مطهری نزد امام خمینی(ره) حضور یافت و گزارشی از زندان به او ارائه کردند.  

برخی از فعالیت‌های آیت الله محسن موسوی تبریزی پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 عبارتند از: -تدریس مستمر در حوزه علمیه قم -تحقیق و تألیف -تبلیغ، سخنرانی و شرکت در بعضی سمینارها و کنگره‌های علمی برای ایراد سخنرانی یا ارسال مقاله -مسئولیت کمیته‌های انقلاب تبریز در اوایل سال 1358 -مسئولیت کمیته‌های انقلاب و کلّیه امور سیاسی و اجتماعی قسمتی از شهرهای استان خراسان -مسئولیت و حاکم شرع هیئت 7 نفره استان خراسان -حاکم شرع دادگاه‌های انقلاب استان خوزستان و شهرهای ارومیه، اردبیل، گنبد، خمین، ملایر و نهاوند -نماینده مجلس شورای اسلامی در دوره اول از شهرستان تبریز -نماینده مجلس خبرگان رهبری دوره اول از استان آذربایجان شرقی -نماینده قائم مقام رهبری و مسئولیت کمیته فرهنگی و معارف اسلامی دانشگاه شهید بهشتی تهران در 1365-1361 -مسئولیت امور اهل سنت استان خراسان از ابتدای انقلاب اسلامی تا زمان رحلت امام خمینی(ره) -حضور حدود دو سال به طور متفرقه در جبهه‌های دفاع مقدس -عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم -نماینده مجلس خبرگان رهبری در دوره سوم از استان آذربایجان غربی -تدریس در حوزه علمیه نجف  

آیت الله سید محسن پور غفاری معروف به موسوی تبریزی در انتخابات میاندوره ای نخستین مجلس شورای اسلامی در سال 1360 با کسب 52977 رأی از مجموع 64165 رأی به مجلس شورای اسلامی راه یافت. او به نمایندگی از مردم "تبریز" از استان آذربایجان شرقی در مجلس حضور یافت. آیت الله محسن موسوی تبریزی در انتخابات هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی در سال 1386 به نمایندگی از مردم قم ثبت نام کرد اما از سوی هیأت های نظارت رد صلاحیت شد. او در واکنش به رد صلاحیتش در نامه ای به شورای نگهبان اظهار کرد: «جای تعجب است که افرادی بدون توجه و آگاهی از پیامد تصمیم های خود ناآگاهانه در مورد تایید و ردصلاحیت افراد نظر دهند. این گونه عملکرد و متهم کردن نیروهای مفید، با تجربه و نخبه به اینکه از لحاظ دینی مشکل دارند، به صلاح کشور نیست... این عملکرد باعث می شود کشور ما مورد سوال قرار گیرد که چگونه تاکنون از سوی افرادی ضعیف الایمان و بی اعتقاد که در کسوت های مختلف نقش داشته اند، اداره شده است... متهم کردن برخی افراد به عدم التزام به دین برای کشور سنگین تمام خواهد شد. ما اگر معتقدیم امریکا دشمن ماست باید بدانیم دشمن از راه های مختلف اوضاع کشور را برهم می ریزد و مهم ترین هدف آن نیز کم رنگ شدن و ضعیف شدن انتخابات است.» 

آیت الله محسن موسوی تبریزی در دوره اول مجلس خبرگان رهبری به عنوان نماینده مردم استان آذربایجان شرقی و در دوره سوم این مجلس به عنوان نماینده مردم استان آذربایجان غربی به مجلس راه یافت. او در انتخابات میان دوره ای مجلس چهارم خبرگان رهبری در سال 1386 از استان آذربایجان شرقی ثبت نام کرد و پس از تأیید صلاحیت در انتخابات شرکت کرد اما آرای لازم برای ورود به این مجلس را نیافت. آیت الله موسوی تبریزی در 26 آذر ماه 1394 برای شرکت در انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری ثبت نام کرد.  

آیت الله موسوی تبریزی در سال 1390 از حوزه علمیه قم به حوزه علمیه نجف مهاجرت کرد. او درباره علت هجرت خود گفت: «بعد از سرنگونی صدام در کشور عراق، به زیارت عتبات عالیات رفتم و ضمن زیارت، تحقیقی نیز راجع به حوزه علمیه نجف داشتم؛ از آنجایی که حوزه علمیه نجف از زمان شیخ طوسی(ره) تا به امروز، به عنوان تاریخ شیعه محسوب می‌شود و در دوران صدام تا حد زیادی ویران شده و بسیاری از علمای آن نیز توسط رژیم صدام به شهادت رسیده بودند، دلم سوخت که چرا باید حوزه علمیه نجف به این حال و روز افتاده باشد؛ بنده احیای حوزه علمیه نجف را واجب کفایی دیدم و بنابراین تصمیم گرفتم، با مهاجرت به نجف و حوزه علمیه این شهر، حداقل یک نفر به جمعیت طلبه‌های حوزه علمیه نجف اضافه کنم که الحمدالله تا کنون این هدف حاصل شده است...» 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۷:۳۱

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۷:۳۲

آیت الله سید محسن موسوی تبریزی

خلاصه زندگی نامه

 آیت الله سید محسن پور میرغفاری (موسوی تبریزی)، مدرس حوزه علمیه قم و نجف که نمایندگی مجلس خبرگان رهبری در دوره اول و سوم و نمایندگی مردم تبریز در نخستین دوره مجلس شورای اسلامی را در سوابق خود دارد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع