جستجو در مطالب و اشخاص
آیت الله سید عباس ابوترابی فرد در 3 بهمن ماه 1295 در قزوین به دنیا آمد. وی در قزوین به "ابوذر شهر" معروف بود.پدرش "سید ابوتراب مجتهد" از مراجع تقلید قزوین بود که از او رساله عملیه نیز به یادگار مانده است.سید عباس ابوترابی تحصیلات ابتدایی خود را از کلاس سوم ابتدایی آغاز کرد و دوران ابتدایی را در 2 سال به اتمام رسانید. او سپس برای فراگیری حرفه در یک کارخانه صابون پزی مشغول به کار شد و شبها در مدرسه علمیه "التفاتیه" به تحصیل پرداخت. او پس از اتمام دوره سطح برای ادامه تحصیل عازم قم شد و در آنجا به پیشنهاد "حاج سید محمد باقرعلوی قزوینی" با کوچک ترین دختر او ازدواج کرد.سید عباس ابوترابی پس از اتمام تحصیلات دینی و رسیدن به درجه اجتهاد در سال 1349 به قزوین برگشت و به تدریس در حوزه علمیه قزوین پرداخت و امام جماعت مسجد جامع قزوین شد.آیت الله سید عباس ابوترابی که در جریان نهضت امام خمینی(ره) همراه و همگام ایشان بود، در مرداد ماه 1357 به علت اعتراض به تبعید امام(ره) در سخنرانی دستگیر شد اما بعد از تحصن مردم آزاد گردید.او در 12 خرداد ماه 1379 به همراه پسرش "سید علی اکبر ابوترابی" عازم مشهد بود که در راه بر اثر سانحه رانندگی در 84 سالگی به دیدار حق شتافت و در صحن "آزادی" حرم امام رضا(ع) به خاک سپرده شد. 

سید عباس ابوترابی تحصیلات خود را از کلاس سوم ابتدایی و در مدرسه "دیانت" قزوین آغاز کرد و در مدت 2 سال دوره ابتدایی را به پایان رساند. او به پیشنهاد پدر و به قصد فراگیری حرفه ای در یک کارخانه صابون پزی مشغول به کار شد و پس از 6 ماه با راهنمایی یکی از هم سن وسالانش به مدرسه علمیه "التفاتیه" راه یافت و شب ها به آموختن صرف و نحو مشغول شد. او پس از مدتی کار در کارخانه صابون پزی را رها کرد و تمام وقت به یادگیری دروس حوزوی روی آورد و به مدت 5 سال دوره سطح را نزد استادانی چون "شیخ محمود رئیسی"، "شیخ یحیی مفیدی" و پدرش گذراند. سید عباس ابوترابی برای ادامه تحصیلات حوزوی قصد عزیمت به قم کرد اما با مخالفت شدید پدرش روبرو شد. پدرش اعتقاد داشت مسئولیت عالمان دین، سخت است و براساس حس پدری ترجیح می داد، فرزندش زیر بار این مسئولیت سنگین قرار نگیرد. اما سرانجام با وساطت "حاج محمد صادق یزدی" و "حاج حسین یزدی"، پدرش راضی به این سفر شد.او در سال 1314 به قم رفت و با حمایت "آیت الله سید محمد باقرعلوی قزوینی"، عموی پدرش و از مراجع تقلید مدعو "شیخ عبدالکریم حائری" در آنجا به ادامه تحصیل پرداخت.او درس فقه، از دروس خارج را که شامل "مکاسب" از "بیع" تا "خیارات و صلاه" بود از محضر "آیت الله العظمی سید محمد حجت کوه کمره ای" آموخت و پس از ورود "حاج حسین بروجردی" در سال 1352 به قم از محضر ایشان فقه و اصول را فرا گرفت.حاج سید عباس ابوترابی تا قبل از فوت استادش "آیت الله حجت کوه کمره ای" قریب الاجتهاد بود و در این زمینه از او نوشته ای دریافت کرد و در زمان زعامت و مرجعیت "آیت الله بروجردی" به درجه اجتهاد رسید.عباس ابوترابی پس از رحلت این دو مرجع بزرگ، در درس فقه و اصول "آیت الله العظمی سید محمد داماد" حاضرشد. او در جلسات درس اخلاق و عرفان امام خمینی(ره) و درس فلسفه "علامه طباطبایی" نیز شرکت کرد. 

نماینده مردم قزوین در دور اول مجلس شورای اسلامی در یال 1359تولیت مسجد و مدرسه علمیه "امام حسین(ع)" درتهران ازسوی مقام معظم رهبری در سال 1377 

سید عباس ابوترابی در سال 1359 به عنوان نماینده مردم قزوین از توابع استان زنجان در اولین دوره مجلس شورای اسلامی با اخذ 60157 رای از کل آرای 100718 به خانه ملت راه یافت. 

حاج سید عباس ابوترابی در زمان تحصیل در حوزه علیمه قم در ماه های محرم، صفر، رمضان و فصل تابستان که درس و بحث در حوزه علمیه قم کمتر بود به قزوین می رفت و به فعالیت های اجتماعی می پرداخت تا اینکه در سال 1349 به پیشنهاد پدرش "آیت الله سید ابوتراب مجتهد" و به درخواست مردم، برای همیشه به قزوین بازگشت.سید عباس ابوترابی در قزوین به تاسیس مرکز "نجاتیه"، مرکز آموزش و تربیت دختران پرداخت و صندوق حمایت ایتام و حسینیه قزوینی ها در مشهد را نیز تاسیس کرد. 

از سید عباس ابوترابی آثار و تالیفاتی به یادگار مانده است. تالیفات ایشان شامل "زبده المقال فی خمس النبی" که تقریرات درس فقه "آیت‌ الله بروجردی" و "آیت‌ الله حجت" است، "جهاد نفس" و "حقیقت در سیمای حق" که به چاپ رسیده اند. "مباحث توحید" و یک دوره فقه و اصول نیز به صورت خطی از آثار ایشان می باشد. 

سید عباس ابوترابی در 12 خرداد ماه 1379 به همراه پسرش "سید علی اکبر ابوترابی" برای زیارت امام رضا(ع) عازم مشهد بود که بر اثر سانحه رانندگی در جاده سبزه وار به نیشابور در 84 سالگی به دیدار حق شتافت و پیکر او به همراه پیکر پسرش در صحن "آزادی" حرم امام رضا(ع) در مشهد به خاک سپرده شد. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۲:۳۹

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۲:۴۱

آیت الله سید عباس ابوترابی فرد

خلاصه زندگی نامه

آیت الله سید عباس ابوترابی فرد، از مجتهدین و فقهای قزوین که نماینده مردم قزوین در دوره اول مجلس شورای اسلامی بود.

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع