جستجو در مطالب و اشخاص
آیت الله سید صابر جبّاری در 9 فروردین 1317 در روستای "متکازین" از توابع شهرستان بهشهر در خانواده ای مذهبی متولد شد. پدر آیت الله جبّاری، حجت الاسلام والمسلمین حاج سید محمد جبّاری، که خود در کسوت روحانیت بود اولین معلم وی محسوب می شود. آیت الله جبّاری تحصیل در علوم دینی را در حوزه های علمیه کوهستان، نوکنده، مشهد و قم ادامه داد و در سن 24 سالگی به درجه اجتهاد رسید.وی علاوه بر حضور در صحنه های عالی علمی، مجاهدی نستوه در زمان طاغوت و 8 سال دفاع مقدس بودند. آیت الله جبّاری علاوه بر اینکه در ادوار سوم و چهارم مجلس خبرگان رهبری نماینده مردم مازندران بود ریاست حوزه های علمیه امام صادق(ع)، چهارده معصوم، جبل النور و قدسیه شهرستان بهشهر و امامت جمعه شهرستان بهشهر را نیز در کارنامه سوابق خود دارد.آیت الله جباری در سن 76 سالگی بر اثر بیماری دار فانی را وداع گفت. 

پدر آیت الله سید صابر جبّاری، از کودکی به تعلیم فرزندشان همّت گمارد؛ به طوری که ایشان در 12 سالگی سطح مقدماتی علوم اسلامی را آموخته و آماده کسب معارف بالاتر شدند؛ لذا به حوزه علمیه "کوهستان" رفت و نزد علمایی چون آیت الله العظمی کوهستانی، حجج اسلام سمچولی و سید زکریا حسینی متکازینی به تحصیل علوم حوزوی پرداختند.ایشان در سن 14 سالگی توانستند جایزه ادبیات عرب در صرف و نحو را از دست عالم بزرگوار، آیت الله العظمی کوهستانی دریافت کنند. مدتی بعد به حوزه علمیه "نوکنده" نزد آیات عظام نصیری و ربانی رفته و قریب به یک سال بعد راهی حوزه علمیه مشهد شدند. سفر به مشهد باعث تلمّذ ایشان نزد اساتید بزرگی چون آیت الله ادیب نیشابوری و آیت الله مهدوی دامغانی شد؛ لکن ایشان که تحصیل در قم را در اندیشه می پروراندند، بعد از توقفی کوتاه در حوزه ی علمیه نوکنده، در سال 1337-1336 راهی قم شدند و دریچه فهم علوم اسلامی خود را با حضور در درس خارج فقه مرجع جهان تشییع، آیت الله بروجردی، هرچه بیشتر گشودند. به طوری که با کسب نمره ی عالی در امتحان خارج فقه آن مرحوم مفتخر دریافت شهریه از این درس نائل شدند.پس از آن با حضور در درس آیات عظام فاضل لنکرانی، نوری همدانی، مشکینی، سلطانی، شاهرودی، حضرت امام خمینی(ره)، مرعشی نجفی، گلپایگانی، میرزاهاشم آملی، علامه طباطبایی، آیت الله بهجت و… مدارج عالی علوم اسلامی را آن چنان سپری کردند که در سال 1340 در سن 24 سالگی به درجه رفیع اجتهاد نائل آمدند و از همان زمان در سطوح عالیه فقه و اصول در حوزه علمیه قم مشغول تدریس شدند. 

آیت الله العظمی کوهستانیآیت الله نصیریآیت الله ربانیآیت الله ادیب نیشابوریآیت الله مهدوی دامغانیآیت الله بروجردیآیت الله فاضل لنکرانیآیت الله نوری همدانیآیت الله مشکینیآیت الله سلطانیآیت الله شاهرودیحضرت امام خمینی(ره)آیت الله مرعشی نجفیآیت الله گلپایگانیآیت الله میرزاهاشم آملیآیت الله علامه طباطباییآیت الله بهجتو… 

آیت الله جباری به تدریس خارج فقه و اصول، اعجاز علمی قرآن مجید، تفسیر و اخلاق در حوزه، دانشگاه و نهادهای مختلف از جمله جهاد، سپاه و … پرداخت. 

آیت الله سید صابر جبّاری از نیمه سال 1341 تا زمان پیروزی انقلاب اسلامی در معیت علمای وارسته مازندرانی چون شهید مجاهد آیت الله هاشمی نژاد، آیت الله جوادی آملی، آیت الله صالحی مازندرانی، آیت الله هادی روحانی و … به مبارزه علیه رژیم شاهنشاهی پرداختند.در سال 1342 در درگیری روحانیون با ساواک در مدرسه فیضیه قم حضور داشتند و قبل از آن نیز در تجمّعی که طلّاب در قم به علت بازداشت حضرت امام خمینی(ره) به راه انداخته بودند، سیلی محکمی به گوش رئیس شهربانی وقت به دلیل انداختن قرآن از دست یکی از روحانیون زدند و همین باعث درگیری شدید بین طلّاب و عمّال رژیم فاسد پهلوی شد. 

آیت الله جبّاری در سال های قبل و بعد از انقلاب همواره جهت تبلیغ به شهرهای مختلف کشور از جمله مشهد، گرگان، سمنان، دامغان، فومن، اراک، خوانسار، آمل، فریدون کنار، محمودآباد، توابع قم و … رفتند و در روشنگری مردم نسبت به مسائل روز جامعه نقش مؤثّری داشتند؛ چنانکه هنگام به ثمر نشستن پیروزی انقلاب در "فریدون کنار"، مردم به اتفاق ایشان شهربانی شهر را تسخیر و نیروهای آن را خلع سلاح کردند.20 هزار سخنرانی ایشان در حوزه های مختلف اجتماعی، علمی، سیاسی و … نیز شاهد خوبی بر ارتباط نزدیک این بزرگوار با مردم و حضور در محافل عمومی مانند یادواره ها و هیات های مذهبی می باشد.ابتکارات ویژه ایشان، راه اندازی دسته جات عزاداری در شب شهادت ائمه معصومین(ع) و حرکت به سوی مسجدی که به نام آن امام همام مزین شده است از جمله اقدامات در راستای نشر محبت ورزی و ارادت به آستان اهل البیت(ع) در میان توده های مردم قلمداد کرد.ایشان در سال های بعد از انقلاب بانی خدمات عام المنفعه زیادی بودند که از آن جمله می توان به ساخت مدارس، مساجد و اماکن مذهبی متعدد، پیگیری جدّی برای ساختن بیمارستان های امام خمینی(ره) و شهدای بهشهر، ایجاد دانشگاه علم و فناوری مازندران، تداوم و بقاء دانشگاه پیام نور، ایجاد درمانگاه و خانه های بهداشت و از همه مهم تر ساخت مسجد جامع و مصلاّی بزرگ شهرستان بهشهر و… اشاره کرد. 

آیت الله جباری پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، در سال 1359 از سوی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، حضرت امام خمینی(ره) به سِمَت امامت جمعه شهرستان بهشهر منصوب شدند. در همان ایّام آغازین که عراق، جنگی نابرابر را بر ما تحمیل کرد. حضرت آیت الله جباری، برای بازدید از مناطق جنگی تا "سر پل ذهاب" رفتند. این توجه ایشان به وضعیت جنگی کشور باعث شد علاوه بر تلاش برای پشتیبانی رزمندگان در پشت جبهه، 19 بار نیز به مناطق جنگی غرب و جنوب کشور، برای بردن کمک های مردمی و اطّلاع از وضعیت رزمندگان از یگان های ارتش و سپاه حتی تا خطوط مقدم رفت.در تأیید زحماتشان در 8 سال دفاع مقدس، همین بس که بیش از نیمی از شهدای شهرستان های بهشهر و گلوگاه در وصیت نامه های جهادی و انقلابی خود تاکید کرده اند ایشان بر اقامه نمازشان را بر عهده بگیرد و سخنران مراسمشان باشد؛ و ایشان هم به شایستگی پاسخ این محبّت را با اقامه ی نماز برای قریب به اتفاق شهدای این دو شهرستان داده اند. همین الفت میان ایشان و شهدا باعت شد که پس از پایان جنگ تحمیلی، ارتباط نزدیک با خانواده شهدا و بسیجیان ادامه یافته که تجلی این ارتباط صمیمانه را با حضور در یادواره های شهدای شهرستان بهشهر شاهد بوده ایم. 

نماینده مردم مازندران در ادوار سوم و چهارم مجلس خبرگان رهبریعضویت در شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان مازندرانقائم مقام شورای مدیریت حوزه های استان مازندرانرئیس حوزه ها علمیه امام صادق (ع)، چهارده معصوم، جبل النور و قدسیه شهرستان بهشهرامامت جمعه شهرستان بهشهر 

کتاب اعجاز الدلیلین 

آیت الله جباری سرانجام در 76 سالگی در 10 شهریور 1393 پس از اقامه نماز صبح به ملکوت اعلی پیوست. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۸:۰۵

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۸:۰۸

آیت الله سید صابر جباری

خلاصه زندگی نامه

 آیت الله سید صابر جبّاری، نماینده مردم مازندران در ادوار سوم و چهارم مجلس خبرگان رهبری بود که ریاست حوزه های علمیه امام صادق(ع)، چهارده معصوم، جبل النور و قدسیه شهرستان بهشهر و امامت جمعه شهرستان بهشهر را نیز در کارنامه سوابق خود دارد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع