جستجو در مطالب و اشخاص
آیت الله سیدعلی شفیعی در سال 1319 در خانواده ای اهل علم و فضیلت در دزفول متولد شد. وی تحصیلات خود در علوم دینی را در اهواز و نجف اشرف ادامه داد و از محضر اساتید بزرگی کسب فیض کرد.آیت الله شفیعی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، با برنامه ریزی به همراه جوانان و بازاریان مبارز و به فعالیت واداشتن روحانیت اهواز برای مبارزه با رژیم پهلوی اقدام به تشكیل جلسات جامعه روحانیت کرد. آیت الله شفیعی پس از پیروزی انقلاب اسلامی با عضویت در هیئت 17 نفری به سرپرستی آیت الله خزعلی برای سامان دادن به مشكلات اهواز كه در آغاز پیروزی انقلاب اسلامی از سوی امام خمینی(ره) تعیین شد، در جهت تحقق اهداف اتقلاب گام برداشت.وی علاوه بر ریاست دادگسترى خوزستان، سه دوره به عنوان نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری حضور داشت. 

آیت الله شفیعی تحصیلات خود را از مكتب خانه آغاز كرد و به فراگیری قرآن و مسائل شرعی پرداخت. پس از آن وارد مدارس جدید گردید و تا پایان ششم ابتدایی را در آن مدارس گذراند. آنگاه به تحصیل علوم حوزوی روی آورد و مقدمات و ادبیات عرب و سطوح اولیه را از محضر علما و روحانیون اهواز فرا گرفت.آیت الله شفیعی پس از پایان دروس مقدماتی برای ادامه تحصیل رهسپار حوزه علمیه نجف اشرف گردید و دروس سطح را فرا گرفت. آنگاه در دروس خارج فقه و اصول بزرگان حوزه نجف حضور پیدا کرد و به فراگیری علم پرداخت. 

اهوازسید محمدرضا شفیعیعلامه آیت الله حاج سیدعلی بهبهانی رامهرمزی نجفشیخ محمدعلی اردبیلیشیخ میرزا كاظم تبریزیشیخ مسلم ملكوتیشهید مدنی تبریزیشیخ غلامرضا سعیدی كاشمریسید محمدجعفر موسوی مروجسید ابوالقاسم خوییامام خمینی(ره)شیخ میرزا باقر زنجانیشیخ محمدعلی معزی دزفولیسیدعلی بهبهانی 

آیت الله شفیعی، پس از بازگشت از نجف و درگذشت پدرش، از سوی مردم اهواز به عنوان امام جماعت منصوب گردید و به تبلیغ احكام اسلام پرداخت. وی در اهواز به تدریس علوم قرآنی، سلسله درس هایی درباره ولایت فقیه و اخلاق اسلامی برای اعضای سپاه پاسداران و دیگر ارگانها پرداخت. 

نماینده مردم خوزستان در دوره های دوم، سوم و چهارم مجلس خبرگان رهبریرئیس عقیدتى - سیاسى لشكر 92ریاست دادگسترى خوزستانمسئول كمیته‏ عملیاتى امام ‏خمینى(ره)حاكم شرع هیئت واگذارى زمین 

الاعلمیهدروس و بحوثدر 2 جلدالاحتكارافادات الاعلامنظام ولایت فقیهاخلاق اسلامىاز گوشه و كنار تاریخ‏ 

آیت الله سید علی شفیعی عضو خبرگان رهبری در اسفند 1388 در گفت و گو با خبرگزاری رسا، با تحسین حضور کم سابقه و پر شور مردم در راهپیمایی نهم دی ماه 1388 و همچنین 22 بهمن ماه این حضور را از حوادث فراموش نشدنی و ثابت کننده عشق و علاقه والای مردم به انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری دانست.وی تاکید کرد: «تکلیف مسئولان در قبال این حضور حماسی این است که از این حماسه ها درس عبرت گرفته و افزون بر تشریح این دستاورد بزرگ، عظمت، حکمت و تدبیر مقام معظم رهبری را برای همگان تفسیر و تحلیل نموده و مردم را به وحدت و همدلی حول محور ولایت فقیه و دوری از تفرقه دعوت کنند.»وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به نقش مقام معظم رهبری در عبور دادن کشور از شرایط بحرانی تصریح کرد: «عملکرد حضرت آیت الله خامنه ای به اندازه ای حکیمانه و مدبرانه بود که نقش ایشان به آسانی به دست نمی آید.»این استاد حوزه علمیه اهواز در بخش دیگری از سخنانش سکوت و موضع گیری های دو پهلو را در شرایط کنونی کشور به صلاح ندانست و تصریح کرد: «در مقطع فعلی و در راستای دفاع از ولایت فقیه و مقام معظم رهبری جایی برای سکوت، مماشات، موضع گیری دو پهلو و تقیه وجود ندارد.» 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۶:۳۴

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۶:۳۵

آیت الله سیدعلی شفیعی

خلاصه زندگی نامه

 آیت الله سیدعلی شفیعی، نماینده مردم خوزستان در دوره های دوم، سوم و چهارم مجلس خبرگان که ریاست دادگسترى خوزستان و مسئولیت كمیته‏ عملیاتى امام ‏خمینى(ره) رانیز در کارنامه سوایق خود دارد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع