جستجو در مطالب و اشخاص
آیت الله سیدعلی حسینی در سال 1298 در روستای "لون سادات" واقع در شهرستان "کامیاران" از توابع کردستان به دنیا آمد. وی به فراگیری علوم دینی پرداخت و تا درجه افتاء (صدور فتوا و حکم) و اجتهاد دانش خود را ارتقا داد.رژیم طاغوت از بکارگیری وی در کارهای دولتی خودداری کرد به همین دلیل آیت الله حسینی در روستای محل تولد خود به کار کشاورزی مشغول شد و در کنار کشاورزی به تدریس علوم اسلامی پرداخت و امامت جماعت مسجد را نیز بر عهده گرفت. 

پس از پیروزی انقلاب اسلامی و قبل از پاک سازی، کردستان مورد تهدید و ارعاب حزب کومله و دمکرات قرار گرفت. آیت الله حسینی در خطبه های نماز جمعه کومله و دمکرات را مورد حمله قرار داد و رفتار و اعمالشان را تقبیح کرد. کومله ها در پاسخ با ایجاد یک درگیری دروغین به خانه وی حمله و اقدام به تهدید و ارعاب کردند.پس از این واقعه، خلع سلاح روستا به آیت الله حسینی واگذار شد؛ اما در انجام این کار موفق نشد. لذا ارتش جمهوری اسلامی ایران به پاکسازی و خلع سلاح منطقه اقدام کرد و ایشان از آنان حمایت کرد. این عمل موجب خشم حزب کومله قرار گرفت و پس از مدتی آیت الله حسینی را محاصره کرده، مورد حمله قرار دادند که در این واقعه وی مجروح و معلول شد. 

امامت جمعه سنندجنماینده مردم سنندج در ادوار اول و دوم مجلس خبرگان رهبرینماینده مردم سنندج در ادوار اول و دوم مجلس شورای اسلامی 

مجلس اولآیت الله سیدعلی حسینی در اولین انتخابات مجلس خبرگان در آذرماه 1361 شرکت کرد و توانست به عنوان نماینده مردم کردستان در این مجلس حضور یابد. اولین دوره مجلس خبرگان رهبری در 24 مرداد ماه 1362 با پیام حضرت امام خمینی(ره) افتتاح شد. در این دوره بعد از وفات امام خمینی(ره) مجلس خبرگان مقام معظم رهبری را به عنوان رهبر انتخاب کرد. مجلس دومآیت الله سیدعلی حسینی در 16 مهر 1369 با شرکت در انتخابات دومین مجلس خبرگان موفق شد برای بار دوم به عنوان نماینده مردم کردستان در این مجلس حضور پیدا کند. 

مجلس اولسیدعلی حسینی در سال 1361 موفق شد با کسب 67 درصد آراء در انتخابات میان دوره مجلس اول شورای اسلامی به عنوان نماینده مردم سنندج از توابع کردستان به خانه ملت راه یابد. مجلس دومسید علی حسینی در 27 اردیبهشت 1363 موفق شد با کسب 43 درصد آراء در مرحله دوم انتخابات مجلس دوم شورای اسلامی به عنوان نماینده مردم سنندج از توابع کردستان به خانه ملت راه پیدا کند. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۷:۲۸

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۷:۲۹

آیت الله سیدعلی حسینی

خلاصه زندگی نامه

 آیت الله سیدعلی حسینی، نماینده مردم سنندج در ادوار اول و دوم مجلس خبرگان رهبری بود. وی همچنین سابقه حضور در ادوار اول و دوم مجلس شورای اسلامی را نیز دارد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع